Jump to content

Mazda 3 Lpg Arıza Işığı - Bir Türlü Sönmüyor

Belash
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2004 Mazda 3 aracımda Zavoli marka lpg mevcut, Diyarbakır bayisi takmış. İlk aldığımda sıkıntısızdı, 2. gün arıza ışığı yandı. Lpg'nin takıldığı yere gidip sıfırlattım, zengin-fakir karışımı dediler. Lpg aldığım istasyonu değiştirmemi önerdiler bir de.

Ertesi gün önerdikleri yerden Lpg aldım ama yine yandı. Bu kez Mazda servisine gittim, bilgisayara bağlayıp yine sildiler. Onlarda yakıttan olabilir dediler. Bu kez servisin önerdiği istasyondan doldurdum. Bu sabah yine motor arıza ışığı yandı.

Lpg sistemi ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi? 3 ayrı istasyondan denememe rağmen ışığın hala yanmaya devam ediyor oluşu kafamı karıştırdı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2004 Mazda 3 aracımda Zavoli marka lpg mevcut, Diyarbakır bayisi takmış. İlk aldığımda sıkıntısızdı, 2. gün arıza ışığı yandı. Lpg'nin takıldığı yere gidip sıfırlattım, zengin-fakir karışımı dediler. Lpg aldığım istasyonu değiştirmemi önerdiler bir de.

Ertesi gün önerdikleri yerden Lpg aldım ama yine yandı. Bu kez Mazda servisine gittim, bilgisayara bağlayıp yine sildiler. Onlarda yakıttan olabilir dediler. Bu kez servisin önerdiği istasyondan doldurdum. Bu sabah yine motor arıza ışığı yandı.

Lpg sistemi ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi? 3 ayrı istasyondan denememe rağmen ışığın hala yanmaya devam ediyor oluşu kafamı karıştırdı?

arıza ışığı dediğiniz motor arıza lambasımı??

bende diyarbakırdan gaz alınca o problemi yaşıyordum ama artık başka şehirdeyim sorunda kalmadı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arıza ışığı dediğiniz motor arıza lambasımı??

bende diyarbakırdan gaz alınca o problemi yaşıyordum ama artık başka şehirdeyim sorunda kalmadı.

:D hadi ya ilk defa böyle bir durumla karşı karşıyayım tesadüf diyecem de imkansız hem mazda servisi hemde tüpcü demiş, hangi marka lpg kullanıyosunuz ?
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Kesinlikle yanmaması lazım. Arada bir yanıp sönmeside normal değildir. Böyle bir durum motorunuza zarar verir. Zaten hassas olan subaplar kesin yanar. 25000km oldu ben takalı 1 kere bile yanmadı yanmayacakta. Çünki kalibrasyonu doğru montajı doğru. Sorununuz kesinlikle arabanızın mazda olmasından değil lpg takan yer ve kullandığı markadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle yanmaması lazım. Arada bir yanıp sönmeside normal değildir. Böyle bir durum motorunuza zarar verir. Zaten hassas olan subaplar kesin yanar. 25000km oldu ben takalı 1 kere bile yanmadı yanmayacakta. Çünki kalibrasyonu doğru montajı doğru. Sorununuz kesinlikle arabanızın mazda olmasından değil lpg takan yer ve kullandığı markadır.

Sayin ömer_yildir  bende yakında nasipse bir mazda 3 almayı düşünüyorum ve alıncada büyük ihtimal ilk işim lpg taktırmak olacak.Sizin aracınızda hangi marka lpg sistemi var acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lpg Zavoli marka, Mazda'ya en uyumlu denilen marka. Yakıtı değiştirince söndü, başka yerden alınca yine yandı. Tekrar eski yakıttan alınca söndü, geçen gün yolda kalmamak için başka yerden 20 TL lik alınca yine yandı...

Artema reklamına döndü, aç kapa aç kapa artema adeta...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diyarbakır da bu sorun var herhalde. Ben 2500 km yol yaptım geçtiğimiz günlerde yoldaki birçok yerden, gittiğim şehirlerden rastgele aldım ama hiç sorun yaşamadım :nazar: . Ayarların doğru olduğuna eminsin değil mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diyarbakır da bu sorun var herhalde. Ben 2500 km yol yaptım geçtiğimiz günlerde yoldaki birçok yerden, gittiğim şehirlerden rastgele aldım ama hiç sorun yaşamadım :nazar: . Ayarların doğru olduğuna eminsin değil mi ?

abi belki içindeki gazla karıştıgındandır, kaçak lpg mi kullanıyorlar acaba çok garip sadece diyarbakır da arıza olması
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle usta hatası aynısı bende de olmuştu.başka bir ustaya gidip ayar yapıldı arıza lambası söndü,motor atikleşti.Benim usta enjektör memelerini matkapla delmişti yaklaşık 2500motor araçlara göre,ancak araç çekmediği gibi çok da yakıyordu.Yeni ustam 1.8lik meme ucu ve iyi bir ayarla işi halletti arıza lambası yanmıyor.Ayar yapılırken dikkatimi çeken arabanın klima ,uzun far,arka cam ısıtma.cd çalar,yani tüm elektrik aksamını çalıştırdı sonra ayar yaptı.Şimdilik memnunum.Ha birde önce polaris lpg Zavoli baş bayii ara.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 yıl sonra ...

Lpg Zavoli marka, Mazda'ya en uyumlu denilen marka. Yakıtı değiştirince söndü, başka yerden alınca yine yandı. Tekrar eski yakıttan alınca söndü, geçen gün yolda kalmamak için başka yerden 20 TL lik alınca yine yandı...

Artema reklamına döndü, aç kapa aç kapa artema adeta...

Belash çok zaman geçmiş ama tecrübe tecrübedir. 2005 ov 1.6 mazda 3 için Lpg atiker iken motor arıza ışığı sönmüyor, Ankara Basayar da söndürmeyelim demiş. Senin fikrin nedir ne yapmak gerekli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belash çok zaman geçmiş ama tecrübe tecrübedir. 2005 ov 1.6 mazda 3 için Lpg atiker iken motor arıza ışığı sönmüyor, Ankara Basayar da söndürmeyelim demiş. Senin fikrin nedir ne yapmak gerekli.

Çok zaman dediğin neredeyse 5 yıl yahu :) Arada evlendim barklandım, çoluk çocuk sahibi oldum. 80 kiloydum 110 kiloya çıktım, saçımda tek bir beyaz yoktu gandalf'a döndüm :)

Lpg'li araç kullanmayalı çok oldu. 2004 Mazda 3' den sonra 2009 Lancer' de kullandım. Lpg konusunda artık tutucuyum. Lpg'li araç binmem gibi bir iddiam yok ama dizel varsa dizel almaya çalışırım.

2004 Mazda 3' de arıza ışığı yanıp yanıp sönüyordu. Sattığım sıralar yanmıyordu. Lancer' de de 2 sene boyunca ara ara yanıp söndü. Eğer daimi yanıyorsa bana göre ciddi bir sıkıntıdır, erken zamanda üst kapak revizyonu çıkartabilir.

Arıza ışığı yanıyorsa söndürüp denemek lazım. Söndürdükten hemen sonra lpg ayarı yaptırır, boğaz kelebeği temizletir ve yakıt alınan yeri değiştiririrdim. Yine yanıyorsa artık şansına mutlak surette ileride üst kapak gider bence. Ama bu birazda şans meselesi, Mazda 3' ü epeyce kullandım, üst kapak sıkıntım olmadı. Lancer'i bir aldım, alır almaz üst kapak gitti. Yaptırdım, 70 bin km sonra yine gitti. Yaptırıp 10-15 bin km kullandım, tanıdığa sattım. Alan adam galiba 90 bin km'dir kullanıyor, en ufak sıkıntısı olmadı diye biliyorum.

Özetle Lpg işi tamamen piyangoya benziyor. Şansına ne çıkarsa bahtına..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Belash" data-cid="524950" data-time="1443625060"><p>Çok zaman dediğin neredeyse 5 yıl yahu :) Arada evlendim barklandım, çoluk çocuk sahibi oldum. 80 kiloydum 110 kiloya çıktım, saçımda tek bir beyaz yoktu gandalf'a döndüm :)Cok güldük buna , eyvallah ama biraz geleceğe dönüş gibi olmuş..Lpgli Mazdayı ekspertiz yaptırıp dyno test e baktık. Notere gittik. O ana kadar motor ışığı yanıyordu. Sonra depoyu Lukoilden gaz alarak doldurdum ışık söndü. Ardından Bpgaz aldım hala ışık yanmadı. Suanda da herşey standart LPG li araçtaki kadar normal.Ayrıca teşekkür ederim ilgin için ve esprilerin için...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeş aracım 2006,,lpg takılalı 40bin km oldu,, motor arıza lambası 1 kez yandı,,kime sorsam normal doğal takma kafaya dedi,,hatta servise gittim olur lpg de yapar dedi,,inanmadım 25bindir lpg var bişe olmadı ne değiştide lamba yanıyor dedim sütüne gittim,en sonunda MAF sensörü arızasıymıs o yanan lamba,,o sensör temizlendi..üzerinden 15bin geçti hala yanmıyor,,

demem o ki ,,o yanan lamba mazdadır yanar değil,,ya takan yanlıs yapmıs,yada baska birsey olmus ama doğal değil,peşini bırakma

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...