Jump to content

Yol bilgisayarı ile gerçek tüketim arasındaki fark

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar,

Aracımda kitin ilk takıldığı zamanlarda yol bilgisayarı ile gerçek tüketim arasında %15 civarında bir fark olurdu ama bu fark son zamanlarda %22 lere kadar çıktı.

Istanbul - Mersin arasında yol bilgisayarı 7.1 tüketim gösterirken geçek tüketimim 8,72 oldu yani fark neredeyse %22

Sizlerin yol bilgisayarınız ile gerçek tüketim arasındaki farklar ne durumda ?

Not : Biliyorsunuz, aracın tüm bakımları yapıldı, buji ve kablolar değişti, LPG bakımı yola çıkmadan önce yapıld, çekişte veya gidişte hiçbir problem yok, gayet güzel gidiyor araba :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 42
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

17

• M.E.G

4

• kabus

10

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Sarfiyatı hesaplayan akışmetre müşirinin benzin bazlı çalışıp, gazda daha az harcıyor gibi görünmesi normal diye biliyorum....

Birde hesaplamanız sadece lpg hesabımı yoksa benzin dahil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adana'nın temiz ve nemli havası çarptı beni :P Ondandır :D

Bu arada gerçekten LPG'li mi? Eğer öyleyse nasıl oluyor da fark 0,1 - 0,2 olabiliyor? Bi yanlışlık olmasın.

Gerçekten LPG li :D LPG takıldığından bu yana bilgisayar ne gösteriyorsa onu yakıyor. Bazen küçük oynamalar oluyor tabi. Depo boyunca 11 litre yakıyorum bilgisayar 10.5 gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlginç. Normalde %10 normaldir. Burak Abi'nin ki fazla olduğu gibi senin ki de tam tersine azmış.

Mesela düz yolda giderken anlık tüketim 7.0 litre gösteriyorsa lpg de, benzine alıyorum 6 civarına düşüyor. Tekrar LPG ye alıyorum 7.0 litre civarına çıkıyor. Yani ne yakıyorsa onu gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fabrikasyon düzeyde +,- %10 kabul edilebilir ama o kadar sapma olmaması lazım. Özellikle düz yol,sabit hız kullanımlarda %22 sapma hiç normal değil

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fabrikasyon düzeyde +,- %10 kabul edilebilir ama o kadar sapma olmaması lazım. Özellikle düz yol,sabit hız kullanımlarda %22 sapma hiç normal değil

Bana da %10 normal geliyor ama kit takıldığından beri %15 den aşağı düşmedi. LPG li Mazda6 larda durum nedir onu merak ediyorum.

Murat Özkan da zamanında Mazda3 te ne gösterirse onu yakıyor LPG de , çok az fark oluyor demişti, Mustafa da aynı şeyi söylüyor demek ki başka bir sebebi var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi motor farkı olsa bile bu kadar olur mu ki? Diğer tüplü 6'lar nerdeler acaba? Bi ses verseler. Gerçi zaten kaç tane var ki? :D

3'ten 6'ya geçemedik bi türlü yunus.napalım benim suçum ne?  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende 2006 da aldığım beyaz renk 2000 model 626 full MT 136 bg vardı, aldığım gün BRC lpg taktırmıştım. 55000 km bindim. 5 sene boyunca ufak sorunlar dışında pek bir problem ile karşılaşmadım ve çok memnundum arabamdan. 2 ay önce serviste gördüğüm 2005 model full bir AT mazda6 ya vuruldum:) para durumlarını ayarlayıp, arabamı servise verip aldım hemen mazda6 yı. Üzerinde de KitMTM marka lpg kiti takılıydı. Ama otomatik bir arabaya daha yeni yeni alışıyorum. yakışı şu anda biraz fazla bana göre. antalya da şehir içinde dur-kalk olayı biraz fazla olduğu için km de 0,25 kuruş yakıyor, şehir dışında da şimdilik 0,20 kuruş yaktırabildim (lpg lt fiyatı 2,15 tl). ama yol bilgisayarı ile gerçek tüketim farkına daha bakamadım doğrusu. en kısa zamanda onu da hesaplarım arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest metin_4154

Ben hiç bakmadım dediğin göstergelere sadece 1 defa km sıfırladım gazla 350 km yaptım 90 liraya başkada ilgilenmedim nedir ne değildir tam bilmiyorum ama çok öenmliyse bakarım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak Abi'nin yaşadığı problemin teşhisi ve çözümü için sizin tecrübeniz faydalı olacaktır. Bu arada hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler.

Çok teşekkür ederim, anladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım (sizin tecrübeleriniz yanında benimki hiç sayılır tabi). Yanlış hesaplamadıysam eğer şehir içi kullanımımda yol bilgisayarıyla fark %14 civarında (1500 km önce sıfırlamıştım ve bunun içinde 250 km şehir dışı var).

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu bilgiyi tam olarak şöyle ölçebiliyorsunuz

Gaz aldığınızda yol bilgisayarındaki ortalama değeri sıfırlıyorsunuz, buna ek olarak TRIP A/B den de birini sıfırlıyorsunuz.

Sonra gaz tam olarak bitince aldığınız miktar ile (Lt cinsinden)  gittiğiniz yolu bölüp yol bilgisayarı ile karşılaştırıyorsunuz

Mesela 60 TL ( 2,10 TL lik gazda 28,57 Litre ) ile diyelim ki 260 km yaptınız ( 28,57 x 100 / 260  =  10. 98 ) . Bu da 100 km de 10.98 litre gaz yaktınız demektir. Yol bilgisayarı bu durumda benim arabamda 9.0 olarak gösteriyor.

Ben de bu farkın sebebini araştırıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim tombak 11,6larda yakmış en son... Mazda6 daha tutumlu... Ama zamanla bu 1litreye 1,2 oranı arasındaki fark açılıyor gibi geliyor bana

Yaktığı miktar değil problem ama mantıksal olarak bakınca aradaki farkın bu kadar olmaması lazım zira bu araç yaktığı yakıt miktarını değil karışıma verdiği havayı ölçüyor çünkü benzin kullanmadığımda bile kalan km hesabını yapabiliyor. Bunu da ancak havayı ölçerse yapabilir.

Bu durumda yol bilgisayarı ile gerçek tüketim arasında bir fark olması doğal çünkü benzine yakın bir enerji açığa çıkartabilmesi için daha fazla yakıt harcaması gerekiyor LPG li araçların ama benim merak ettiğim bu oran gerçek anlamda nedir ?

Dediğin gibi Kadir, sanki bu değer zamanla artıyor. İlk başlarda benim %15 civarında idi ve nisbeten normal geliyordu bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest metin_4154

Metin Abi daha çok yeni. O daha test edecek kadar kilometre yapmamıştır bile.

Arabayı alalı 15-20 gün oldu 2000 km yol yaptım yakıt önemli değil ondan bakmadım şirket sağolsun fulle fulle gez :2funny:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu bilgiyi tam olarak şöyle ölçebiliyorsunuz

Gaz aldığınızda yol bilgisayarındaki ortalama değeri sıfırlıyorsunuz, buna ek olarak TRIP A/B den de birini sıfırlıyorsunuz.

Sonra gaz tam olarak bitince aldığınız miktar ile (Lt cinsinden)  gittiğiniz yolu bölüp yol bilgisayarı ile karşılaştırıyorsunuz

Mesela 60 TL ( 2,10 TL lik gazda 28,57 Litre ) ile diyelim ki 260 km yaptınız ( 28,57 x 100 / 260  =  10. 98 ) . Bu da 100 km de 10.98 litre gaz yaktınız demektir. Yol bilgisayarı bu durumda benim arabamda 9.0 olarak gösteriyor.

Ben de bu farkın sebebini araştırıyorum.

LPG yi aldığımda trip i hep sıfırlarım ve km de ne kadar yakmışım genellikle ona bakarım ama bir dahaki LPG alışımda hemen dediğinize bakacağım. yardımcı olması anlamında size bişeyler söyleyebilmek için sabah ilk iş olarak çıkartmıştım o değeri, en kısa zamanda hesaplar yazarım ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...