Jump to content

Mazda 3 "Icy Road Conditions" İkazı

aysf
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Benim araç geçen gün sıcaklık 4 derece iken yola çıktıktan 5 dk sonra ICY ROAD CONDITION ikazı verdi. Akşam 3 derecede yola çıktıktan 1dk sonra verdi. Bir gün sonra 0 derecede 1 derecede vermedi. 0 ve 2 derecede de vermedi. Bir kez 2 derece iken verdi. Ben mi kaçırıyorum diye dikkat ettim ama hangi durumda verip hangi durumda vermediğini anlamadım.

Bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buzlu yol uyarısı ama farklı farklı derecelerde devreye girmesi garip. Hele ki 3 ve 4'te girip 1-2 derece de girmemesi daha da garip.

Hangi mantıkla devreye giriyor onu anlayamadım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belki lastik ve çekişten aldığı bazı ek bilgiler vardır.

Şimdi dışarıdan geldim hava -3 derece yine ikaz vermedi. Yerlerde buzlu değildi.

Bencede iki seçenek var

-Ya lastik ve çekişten bilgi alıyor. (Ki böyleyse bir daha hasta olcam Mazdama)

-Ya da buz olma ihtimali olmadığı hava şartında buzlanma ihtimali olan havaya geçerken ikaz ediyor. Yani 5 den 4, 3'e doğru düşerken. (Bu pek mantıklı değil ama olabilir)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk seçenek çok uzak değil gibi. Sonuçta TCS var, herhangi bir tekerlekte az da olsa çekiş kaybı ya da patinaj tetikleyebilir.

İkinci seçenek de olabilir. Şöyle ki; hava sıcaklığ -3 ise zaten buzlu bir ortamdadır. Dolayısıyla uyarı vermeyebilir. Ama 3'ten 2'ye düşünce buzlanma başlayabilir gibi bir uyarı verme ihtiyacı duyabilir.

İkiside mantıklı ama hangisi doğru merak işte :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi dışarıdan geldim hava -3 derece yine ikaz vermedi. Yerlerde buzlu değildi.

Bencede iki seçenek var

-Ya lastik ve çekişten bilgi alıyor. (Ki böyleyse bir daha hasta olcam Mazdama)

-Ya da buz olma ihtimali olmadığı hava şartında buzlanma ihtimali olan havaya geçerken ikaz ediyor. Yani 5 den 4, 3'e doğru düşerken. (Bu pek mantıklı değil ama olabilir)

1i olsa güzel olurdu....

ama sanırım 2.sebepten dolayı veriyor bu ikazı. yani yolda gidiyorsunuz ve 5-6 dereceden hava soğuyor, 3-4dereceye düşüyor. farketmeyebilir ve buzlanma sonucu istenmeyen şeyler olabilir diye uyarıyor. zaten araca bindiğinizde hava 0 veya altındaysa siz buzlanma olabileceğinin farkındasınız, daha da soğusa buzlanma olabilir demesine gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu nasıl bir uyarı ilk defa duyuyorum lamba falanmı yanıyor yoksa teyp göstrgesinin yanındaki göstergede yazımı beliriyor?

Orta ekranda yol bilgisayarı ekranında kar şekli görünüyor altında ICY ROAD CONDITIONS diye yazıyor.

Kitapçıkta araştırdım bilgi vermemiş. Tecrübe ile öğreneceğiz herhalde...

Kaç gündür ikaz mikaz yok, büyük ihtimal 4 den 3 e düşerken diye düşünmeye başladım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hava sıfırın altında ise, buzlanma olacağını sen de bilirsin.

Ancak, hava sıcaklığı sıfırın üzerinde olsa dahi, köprü, viyadük rüzgar alan açık yol gibi yerlerde buzlanma olabilir. Hem de en sinsi buzlanma.

O yüzden bu uyarıyı veriyor.

Bu sistem, hem sıcaklığa, hem de nem durumuna bakıyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belki lastik ve çekişten aldığı bazı ek bilgiler vardır.

yaşadığım tecrübeye göre kesinlikle böyle.

geçen gün bende araç ile kalkarken tek taraf çok hafif patinaja düştü ve ardından ekranda bu uyarıyı verdi. hava sıcaklığı ile çekişten bilgileri karşılaştırıyor bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı şekilde geçenlerde hava 4 derece iken bende de aynı ikazı verdi fakat sonrasında bir daha oldu ama onda sıcaklığa bakmak aklıma gelmedi. Bir dahakine daha dikkat edeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman gerçekten Bravo.  :clap: Yalnız DSC yok mu Savaş Abi sende? Patinaj nasıl oldu?

var var, patinaj olmadı Yunus çok az birşey oldu zaten. patinajı algılasa bu uyarıyı vermez. aracın kaydığını zannetti algılayıcılar :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...