SalihÇakmakçı

Kısa Mesafe Kullanmak?

Arkadaşlar özellikle bu kış günlerinde 3 km gibi kısa bir yolu yürümemek için sabah akşam git gel yapıyorum. Pek sağlıklı olmadığını biliyorum ve konuyla ilgili yorum ve önerilerinizi almak için başlığı açtım.

Benim bildiğim kadarıyla kısa mesafe araç kullanımında çok yakıt sarfiyatı, egzos sisteminin pas yapması ve tam olarak bilmemekle beraber motorun çok aşınmadan ömrünün kısalması gibi olumsuz sonuçlar çıkıyor.

Bu konuda faydalı önerileriniz varsa duymak isterim. ( Kısa mesafe kullanma, yürüyerek git ya da fazladan yol yap kısa mesafe olmasın dışında...)

Saygılar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Motor soğuk olduğunda normal yakıtından yaklaşık %40 ile % 60 civarı fazla yakıyor.( yanlış hatırlamıyorsam). Yakıt konusu maddi durumunuza bağlı.

-İlk çalıştırma anından itibaren harekete geçene kadar 15-20 sn civarında bekleyin.

-Düşük devirlerde kullanın ve aracı çok zorlamayın.

-Özellikle yokuş çıkmamaya çalışın. Yokuş çıkarken aracın daha fazla yakıta ihtiyacı vardır bu da motorun daha çabuk ısınması anlamına geliyor. Sonuçta metal aksam olduğundan çabuk ısı değişimleri zarar verir.

- Bunları uygularsanız ve maddi durumunuzda uygunsa, bence 3 km yol soğukta yürünmez :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

3 km hızlı yürümeyle 25-30 dak. eder. Açıkcası soğuk havalarda kullanıp güzel havalarda yürüyebilirsiniz.Hem benzinden tasarruf yapar hemde dinç kalmış olursunuz. Motora zararını açıkcası bilmiyorum, kısa mesafe kullanmayınız diye bir uyarılarıda yoktur. 30sn gibi yağlanmasını bekletip gittiğinizde çok zarar vereceğini düşünmüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

egsoz sistemi, içinde su kaldığı ve kısa zamanda atamadığı için pas yapar. 3 km yi mümkün olduğunca yavaş yol almak aracın ısınması bakımından daha faydalı olacak görüşündeyim. ilk çalıştırmada hemen hareket etmemek. vardığınızda da motoru durdurmayıp ısınmasını beklemek olabilir fakat yakıt sarfiyatı demektir bunlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İlk çalıştırmada 30 sn kadar bekleyip sürüş esnasında da devirli kullanmaktan kaçınacağız anlaşılan. Faydalı bilgiler için teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu arada hafta sonları da 10-15 km gibi E5'de biraz devirli sürüş yapıyorum. Ezgosda biriken nesneler dışarı atılsın diye. Stres atmak için de iyi geliyor insana.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tavsive için teşekkürler. Bunu da yapacağım.

Bu arada Oğuzhan hemşerim Aydın mı, Denizli mi? Biz de Davazlı oluruz da biraz. ( Denizli-Kaleliyim)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kısa mesafelerde kullanmak kurum oluşmasını da hızlandırır ama dediğiniz gibi arada devirli kullanıyorsanız atar onu da

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Biraz araba boşda çalışsın.1-2 dakika bekle sonra git.

Yada yolu uzat :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.