Mücahit

Hava filtresini zamanında değiştirin

Bu konuda 24 ileti var

Hava filtresinin görevi, her türlü hava şartında motoru sıkıştırmadan gerekli olan havayı iletmek ve nefes aldırmaktır. Hava filtresinin aracın fazla yakıt tüketmesinde direkt etkisi vardır. Tıkanmış bir hava filtresi aracın maksimum beygir gücüne ulaşmasını engellediği gibi aracın fazla yakıt tüketmesine de neden olur.

Motorda güç kaybına neden olur

Motorda basit bir yedek parçaymış gibi görünen hava filtresi kirlendiğinde, motora kirli hava girmesine neden olur. Motora kirli hava girdiği için oksijen miktarı yetersiz kalır ve silindirlerin içindeki yanma kalitesi de azalır.

Yakıtın tamamını yakacak düzeyde oksijen olmadığından silindirlerin içindeki ateşleme sonucunda oluşan patlama ve yanma yetersiz kalır. Bu da motor motorun maksimum torka ulaşmasını engeller ve motorda güç kaybına neden olur.

Yakıtınız israf olur

Otomobilinizin hava filtresi kirlenmişse, ne kadar gaza yüklenirseniz yüklenin, motora yeteri kadar oksijen girmediğinden, yakıtın çoğu yanmadan egzoztan çıkar. Yani bir anlamda yakıtınızı sokağa dökmüş olursunuz.

Motorun ömrü azalır

Sürekli kalitesiz hava filtresi kullanmak da motorun ömrünü azaltır. Motorun ideal çalışması için iyi bir hava filtresi aracılığıyla motorlardaki silindirlere kaliteli hava girmesi, kaliteli yakıt kullanılması ve hava-yakıt karışımının iyi olması gereklidir.

Hava filtresi ne zaman değiştirilir?

Hava filtresi normal koşullarda 10 bin kilometrede bir yapılan periyodik bakımlarda değiştirilir. Ancak tozun, toprağın bol olduğu Türkiye'de 5 bin km'de bir hava filtresini değiştirmek gerekir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yeterli hava alınamadığından fazla benzin yanar.

En önemli ve cebe etkiyen yanı bu bence abi.

20 liralık filtre için 150 liralık israf.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Maşallah her şeyinde fiatını biliyorsunuz,sanki ekmek gibi günlük aldığın şeylerden

Böcek bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

abi 1 hafta oldu daha bakımını yaptıralı,ordan biliyorum  ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

walla Volkan abi ben genelleme yaptım bu arada onların yan sanayiilari de var aklında bulunsun.Aynen orjinal gibi yapmışlar hemde japon malı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hehehe neden abi?Aynı diorum inanmıo musun? :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

inanıyorum Arascım ama hayatım boyunca hiç imitasyon bişey kullanmadım,kullanmakta istemem ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

inanıyorum Arascım ama hayatım boyunca hiç imitasyon bişey kullamadım,kullanmakta istemem  ;)

Ok abi sen öle diosan.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Zengin adamın hali başka oluyor tabii :2funny: Volkan bencede en güzelini yapıyorsun :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Volkan bence en doğrusunu yapıyor Aras,ucuz mala para verecek kadar zengin değilim diye bir menşeini hatırlayamadığım bir atasözü vardı.Madem lacaksan orjilani alacaksın ki aynı malı tekrar almayasın. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Abi buy hava filitresi ama. Yeniden alma yok. :)Ayrıca japon malı aynı kalitede.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hiçbişeyin yan sanayisi yada imitasyonu aynı kalitede olamaz,buna asla inanmam  :nea:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aras tamamen haklı bu hususta, hava filtresinin orjinali, imitasyonu ne fark eder ki?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Volkan abi örnek veriyorum piyasada amortisör var 200ytl Orjinal mazda amortisörü KYB markalı kutusunda,Serviste amortisör var KYB marka Mazda kutusunda 450 ytl

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bizim dediğimizle senin dediğin aynı şey değil yanlız Aras,marka aynı olursa sorun yok  ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Abi japon malı dedim ya iki fabrika varsa ikiside aynı kabı,aynı malzemeyi kullanıo sadece bir mazdaya yapıo dieri yan sanyii diye geçio. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.