Sign in to follow this  
Followers 0
Efebey

Nanoteknoloji Otomobilleri Hafifletecek

Dünyanın en büyük çelik yapımcısı ArcelorMital eşi benzeri görülmemiş yeni bir çelik türü icat etti.

110201nanohlarge.jpg

Şirket nanoteknoloji sayesinde otomobil yapımcılarının artık alüminyum otomobillerle aynı ağırlıkta otomobilleri çelikten ve çok daha düşük maliyetle yapabileceklerini iddia ediyor.

ArcelorMital bir otomobilin beyaz gövdesinin ağırlığını 85 kilogram azaltabileceğini söylüyor. Beyaz gövde terimi bir otomobilin kapıları, kaputu ve bagaj kaportası dâhil temel yapısını niteliyor. 85 kg büyük bir değer. Yapının ağırlığının bu kadar azaltılmasıyla beraber, motor, güç aktarım organları, transmisyon, frenler gibi diğer bileşenleri de hafifletilebilecek. Bir başka deyişle ağırlıktaki toplam azalma daha da fazla olabilir.

ArcelorMital bu yeni metal türünü otomobil yapımcılarına göstermeye başlamış. Ancak şirket henüz çeliğin teknik özelliklerini veya onu yapmak için kullandığı nanoteknolojinin ayrıntılarını kamuoyuna açıklamaya hazır değil. Şirket bu tür ayrıntıları ancak iki-üç sene sonra açıklayabileceğini söylüyor. Bu çeliğin üretimi de yaklaşık o sıralar başlayabilecek. Henüz çeliği ilk hangi otomobil şirketinin kullanacağına dair bir bilgi yok, fakat söylentilere göre Ford bu yeni teknoloji ile ilgileniyormuş.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teknoloji güzel ancak Ford önce motoruyle ilgilenmeli bence..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  
Followers 0Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.