Jump to content

Mazda Otomobillerinin Yedek Parçaları Nasıl Temin Edilir?

omer_yildir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba. Gerek forumdaki arkadaşların yazılarından gerekse çevremdeki, sanayideki arkadaşların sorularından anladığım kadarıyla Mazda marka araçlarda parça sıkıntısı çekiliyor. Bu durum hakkında gözlemlerimi yazıp yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle ben Ankarada yaşıyorum. Bunu belirteyim.

Bizim araçların hava filtresi, triger takımı, fren balataları, bazı modeller hariç ön farları ve kaporta parçaları sanayideki japoncularda mevcut. Periyodik bakım parçaları herhangi bir japoncuya gitmeniz yeterli.

Ancak kaporta parçalari örneğin kapı ya da arka çamurluk gibi parçalar yan sanayi japoncularda zor bulunuyor. Hatta bulunmuyor. Bu tip parçalar orjinal olarak Mazda da en pahalı olan parçalardır. En son servisden 92 model 121 için sol kapı satın aldım ve 750 liraydı. Bu durumu bilen çıkmacılar da bizim araçların kaporta parçalarına yüksek fiyattan satıyor. Yani kaporta hasarından uzak durup arabayı kazasız sürmek gerek :D

Bir de japoncularda ve çıkmacılarda bulunmayan ufak tefek trim, iç mekan, klips, vida, pim gibi orjinal parçalar var. Bunlar gerçekten servisde ucuz. Ve Belçika stoğu yüzde 98 lik bulundurma kapasitesiyle ciddi bir depo. İstediğiniz hemen hemen her parçayı servislerden sipariş verebilirsiniz. En azından bir fiyatını alın derim. Allmazda.net sitesinden parçanın fiyatını da görüp anında yaklaşık TR fiyatını öğrenebilirsiniz.

Son olarak sıkça kullandığım bir yöntem de yurt dışından parçaları getirmek. Tr de bulunmayan sıfır olarak pahalı satılan parçalarda ben bu seçeneği kullanıyorum. Bu seçenek için bir çok arkadaşımız çekingen davranıyor. Halbuki en kolayı bu. Özellikle Almanya ebay ve Amerika ebay de çıkma çok ucuza parçalar bulunabiliyor. Örneğin servisde 490 lira olan ön farı kargo dahil 25 euro ya alabiliyorum. Ya da orjinal bir röleyi 1 eurodan alabiliyorum. Birazcık araştırma yetiyor. Yurt dışında kaporta parçalarıda çok uygun ancak kargoda büyük yer kaplamaları, gümrükte çıkartılan sıkıntılardan dolayı hiç getirmedim. Getirmenizi de tavsiye etmem. Büyük ihtimalle gümrüğe terk edersiniz.

Temel olarak parça teminini bu şekilde yapıyorum. Yararlı bilgiler olduğunu düşündüğüm için paylaşma ihtiyacı hisettim. İyi geceler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

okkkkko abi bnm tavanda bagaj takmak için  kullanılan kapaklardan biri düşmüş gıcık olyorum onlar takımmmı bulabilirim tek bulabbilirmiyim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

okkkkko abi bnm tavanda bagaj takmak için  kullanılan kapaklardan biri düşmüş gıcık olyorum onlar takımmmı bulabilirim tek bulabbilirmiyim

elimde hazır olacaktı ondan... dikdörtgen ufak siyah kapaklar değil mi?

aracınızın şase numarasını kişisel mesaj atarsanız emin olalım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

oda mı şasi numarasına göreymiş ya neyse abi ben sana gönderirim.şasi numarasını peki tek alabiliyomuyuz yoksa takım mı alacaz nasıl olacak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

oda mı şasi numarasına göreymiş ya neyse abi ben sana gönderirim.şasi numarasını peki tek alabiliyomuyuz yoksa takım mı alacaz nasıl olacak

var elimde bir çok aracın aynı parça ancak eski kasa mazda3 ile aynı parça mı bendeki emin olalım...

tek tek satılıyor tabiki. ben bi bakayım haber veririm pazartesi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
Adalet mülkün temeli

Arkadaşlar 98-00 model arası 626 almayı düşünüyorum ancak bu araç hakkında pek fazla bilgim yok ancak çevremde mazdanın parçasının çok pahalı olduğu heryerde bulunmadığı ayrıca ikinci elinin çok kötü olduğu gibi söylentiler var pek itibar etmem ama birçok kişi aynı şeyi söyleyince ister istemez soru işaretleri oluşuyor bunları gidermedende araç bakmaya istemiyorum onun için bu modellerde aklınıza gelen herşeyi paylaşırsanız sevinirim çünkü bu aracı en iyi siz kullanıcıları bilirsiniz.Yakıt tüketimi,yedek parça fiyatları ve bulunabilirliği ikinci el piyasa iyatları vs.Şimdiden cevap verecek arkadaşlara teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

98 626 sahibiyim,

- Benim büyüklük ölçülerime göre ideal bir araç,bagaj kapasitesi 500 Lt ,istediğiniz kadar doldurun daha yok mu der :)

- Kullanımı çok rahat ,hem uzun yolda hem şehir içinde hiç yormuyor.

- Performans açısından (benimki 115 hp - birde 136 hp olanları var) sizi fazlası ile tatmin eder , Adapazarı dönüşünde rampalarda zorlanmadan 4. vites de 160 km ye kadar çıktım.Gücü ve torku sollamalarda size güven verir.

- Yakıt durumuna gelince , bu biraz göreceli.Şehir içi ortalama 10 -11 lt yakar ,şehir dışı bu değerler 7 - 7,5 düşer.Benim için sorun yok ve lpg taktırmayı asla düşünmedim.Tabi dediğim gibi bu değerlerin azlığı çokluğu kişide kişiye değişir.

- Alacağınız aracın eğer bakımları düzenli ve işini bilen bir servis ya da iyi bir usta gözetiminde yapılmış ise ; parça sorununu düşünmeyin.Bakımlarını aksatmayın yağını suyunu eksik etmeyin yeter.

- Benim aracıma başlangıç da 800 tl işçilik ve parça masrafı yaptım ki bundan sonra yapacaklarım tamamen keyfe keder.

- Parça fiyatları bir parça pahalı olabilir ama taktığınız parçayı en azından bir kaç sene sorunsuzca kullanırsınız.

- İkinci el konusu -

- Kusura bakmayın ama o arkadaşlar biraz sallamışlar.Ben şu anda kullandığım aracı 3 ay aradım.

- Bu araçlar keyifli ve ayrıcalıklı araçlardır,belli markalar gibi yolda giderken sağınızda solunuzda birsürü görmezsiniz.Eşimin tabiri ile "Mazda butik otomobiller üretir"

Şimdilik bu kadar ,merak ettiğiniz başka sorular olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 10 ay sonra ...

merhaba arkadaşlar 99 323f astına hb var ben de adana da ikamet edıyorum çıkma parça ve mazda dan iyi anlayan ustaya ihtiyacım var bılen var mı yardımcı olursanız sevınırım ....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abdullah kardeş parça konusunda sizin aracınızın çıkma durumu nedir bilemiyorum ama netten arattırırsanız mutlaka raslarsınız;  bursa, ankara , istanbul v.s. usta konusundada kesinlikle servisi tavsiye ederim, aynı şekilde mazdadan anlamayan kimseye aracınızı kurcalatmamanızı öneririm, onun dışında hangi parçalara ihtiyacınız var acaba ???  orjinal olması gereken parçalar vardır çünkü eğer tam olarak durumu aktarırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

http://www.mazdaclubtr.com/21558/mazda-turkiye-yetkili-servisler/msg457234/#msg457234 bu listede tüm servisler mevcuttur size yakın istediğiniz servisle görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi bana amortisör lazım ancak takozu fılan takım olarak;triger seti ; orjınal jant kapağı

abi 6 ay oldu alalı iyi bı bakıma sokmayı düşünüyorum yani arabaya bındıgım zaman kafam

rahat olsun istıyorum bı de 90 100 de fılan tekledı bujılerden mı acaba ona bakıp bujıleri

değiştirecem ne bılım işte ağı bakıma sokacam yanı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bı de bu adana da mıçı var ne bılım servıs pahalı oluyor çok masraf çıkarıyor dıyolar korkuyorum göturmeye

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

servisde amörtisör yan sanayiden ucuz :D

kyb marka amörtisör 160tl

orjinal amörtisör sanırım 154 dü ama yinede bi fiyat almakda fayda var

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi bana amortisör lazım ancak takozu fılan takım olarak;triger seti ; orjınal jant kapağı

abi 6 ay oldu alalı iyi bı bakıma sokmayı düşünüyorum yani arabaya bındıgım zaman kafam

rahat olsun istıyorum bı de 90 100 de fılan tekledı bujılerden mı acaba ona bakıp bujıleri

değiştirecem ne bılım işte ağı bakıma sokacam yanı

Ben derimki genede bir servisten fiyat al, zaten triger seti kesinlikle orjinal olsun, amartisör takozları öle kolay kolay bozulmaz, takozları neden değiştiriyosunki , söküp bakın gerek olursa değişirsiniz. aracınıza uygun bujiyi mevcut konuda bulabilirisiniz, bir önceki makalemdeki linktende kullanım kitapçığını indirebilir aracınız hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tekleme ile alakalı tam bir konu var oradan bilgilenebilirsiniz 323 bölümüne bakınız.

Bahsi geçen servis mıçı hakkında hiçbir bilgim yok, adanadan üye varsa belki fikir beyan ederler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Omer hocam başlık açman ve bilgi vermen guzel olmuş. Benzin pompası ile ilgili birkac ay once birkac bosch servisini  aradim ama yok diyip kapattılar telefonu. Aslinda sipariş verebilirler eger ellerinde yoksa. Bizzat dukkanlarina gitmek gerek. Zaman bulabiliresem gic.eim artik.

m

Omer hocam bide allmazda.netten nasil arattirma yapacagiz. Lantis dedim, 323 dedim sonuc cikmadi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

https://www.aloparca.com/

Siteyi inceledim, kullanıcı dostu güzel bir tasarımı var. Kendi aracım için yok yok diyebilirim. Hizmetleri hakkında bilgi sahibi değilim. Daha önce alışveriş yapmış birisi var mı buradan?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...