Xman

Klima Isıtma Sorunu

Bu konuda 25 ileti var

Arkadaşlar bizim araçta klima ısısının arka bölmeye ulaşması çok uzun süre alıyor, özellikle arkada oturanların ayaklarına ısı ulaşması için aradan 10 dakika geçmesi gerkiyor, zaten şehir içinde en fazla 10-15 dakika seyahat ettiğimiz düşünülürse, bu durum bizim için hiç hoş değil. Isı yönünü ayak olarak ayarlayıp yüksek fan ayarında 26-27 derece yapsam bile ben önde pişerken hanım arkada donuyor. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

paspasın altına kaçıyor olabilir sıcak hava. bi paspasları çekil tekrar deneyin. öne ne zaman sıcak geliyorsa arkaya da aynı anda gelmesi lazım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sürücü koltugunun altında yangın tüpü var, acaba onun bir etkisi varmıdır?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar peki klima hemen soğuk üflüyor.ama araba ısınmadan sıcak üflemiyor dereceyi 28 de yapsanız araç ısınmadan sıcak üflemiiyor. bu normal mi ?yan klima sadece soğuk hava için mi yoksa sıcak havayı motor ısınınca doğan da üflüyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar peki klima hemen soğuk üflüyor.ama araba ısınmadan sıcak üflemiyor dereceyi 28 de yapsanız araç ısınmadan sıcak üflemiiyor. bu normal mi ?yan klima sadece soğuk hava için mi yoksa sıcak havayı motor ısınınca doğan da üflüyor

Resistans olması gerek. Klima açınca resistans hemen sıcak hava göndermeli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Rezistans olması çok mantıklı değil arkadaşlar. Bu arabalar zaten yüksek ısıyla çalışıyor. Motor suyunun ısınması ne kadar sürer ki ? 4-5 dakika en fazla. Bu süreden sonra arabanın içi zaten hamama dönecek kadar ısınabiliyor.

Klima arabayı yaptığınız ayarda tutmak için var. Normal klimalarda bile havayı ısıtmak istediğinizde bir süre bekler öyle hava üflemeye başlar. Öyle açar açmaz sıcak hava vermesini beklemek bana mantıklı gelmiyor.

Ayrıca ben sıcak hava üflemek için de olsa klimayı açmanın yakıta etkisi olduğunu öğrendiğimden beri sadece fanı kullanıyorum :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

klima sadece soğuk hava için ve nem gidermek için var diye biliyorum araçlar sıcak havayı motor suyunun ısısı ile petek yardımı ile elde ediyorlar yani sıcak hava için motorun ısınması gerekli

Ben de öyle sanıyordum ama kışın sıcak hava versen de klima nadiren de olsa devrede oluyor senin ayarladığın ısıyı verip nemi ayarlamak için. Klimayı kapatıp fanı çalıştırdığında sadece hem çok sıcak hem de kupkuru oluyor arabanın içi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Rezistans olması çok mantıklı değil arkadaşlar. Bu arabalar zaten yüksek ısıyla çalışıyor. Motor suyunun ısınması ne kadar sürer ki ? 4-5 dakika en fazla. Bu süreden sonra arabanın içi zaten hamama dönecek kadar ısınabiliyor.

Klima arabayı yaptığınız ayarda tutmak için var. Normal klimalarda bile havayı ısıtmak istediğinizde bir süre bekler öyle hava üflemeye başlar. Öyle açar açmaz sıcak hava vermesini beklemek bana mantıklı gelmiyor.

Ayrıca ben sıcak hava üflemek için de olsa klimayı açmanın yakıta etkisi olduğunu öğrendiğimden beri sadece fanı kullanıyorum :)

Kışın hiç klima denemedim ama bu resistans olayından yeni son 1-2 senelik modellerde bahsediyorlardı. Ordan şey ettim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bizim araçta klima ısısının arka bölmeye ulaşması çok uzun süre alıyor, özellikle arkada oturanların ayaklarına ısı ulaşması için aradan 10 dakika geçmesi gerkiyor, zaten şehir içinde en fazla 10-15 dakika seyahat ettiğimiz düşünülürse, bu durum bizim için hiç hoş değil. Isı yönünü ayak olarak ayarlayıp yüksek fan ayarında 26-27 derece yapsam bile ben önde pişerken hanım arkada donuyor. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Ön koltukların altında arkadaşlarında dediği gibi havalandırma kanalları mevcut Ahmet. Ön taraflar daha yakın olduğu için dolayısıyla daha çok hava gelecektir. Ön taraftaki kanalları kapatırsan böylece arkaya daha çok hava gitmesinin nispeten sağlayabilirsin diye düşünüyorum. Birde kanallar kapalı olabilir paspas veya benzeri şeyler yüzünden ona da bir bak.

Sevmediğim bir yönü, havalandırmayı açtığımızda otomatik olarak klimayı da çalıştırması bu araçların.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Isıtma için klima kullansaydık araçlarda hava 4 derecenin altına düştüğünde ısınamazdık. zaten soğutulması gereken yüksek bir ısı var ortada(motorda), biraz da kabine verse o ısıdan fena olmaz yani. motor ısınana kadar dişimizi sıkıcaz artık 3-5 dakika.

ısıtma da nem alma gibi bir derdiniz yoksa boşuna AC çalıştırmayın. hatta ısıtmada AC açıksa, hava önce soğutulup nemi alınıyor, sonra ısıtılıp içeri veriliyor. boşu boşuna soğutmayın ısıtacağınız havayı...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Isitma icin tek fan calistirabiliyorsun Savas ;)

Bunu anlamadım ben Burak :)

Tek fan derken ?

Isıtma için klima kullansaydık araçlarda hava 4 derecenin altına düştüğünde ısınamazdık. zaten soğutulması gereken yüksek bir ısı var ortada(motorda), biraz da kabine verse o ısıdan fena olmaz yani. motor ısınana kadar dişimizi sıkıcaz artık 3-5 dakika.

ısıtma da nem alma gibi bir derdiniz yoksa boşuna AC çalıştırmayın. hatta ısıtmada AC açıksa, hava önce soğutulup nemi alınıyor, sonra ısıtılıp içeri veriliyor. boşu boşuna soğutmayın ısıtacağınız havayı...

Okan ben ısıtma veya soğutma için düğmeden açtığımda klima'yı da çalıştırıyor otomatik okarak sonra ben elle kağatıyorum. Direk klimayı çalıştırmadan açmanın bir yolu yok değil mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Abi Burak ABi'nin tek fan demesi, yani A/C'yi açmadan sadece fan olarak çalıştırılabilir anlamında. Isıtma için tabii.

Savaş Abi, sen klimayı nasıl açıyorsun? AUTO tuşuna basarak mı? Eğer AUTO tuşuna basmak yerine direkt olarak fan seviye tuşundan açarsan o zaman A/C otomatik olarak devreye girmez..

:o  :o  :o  :o  :o

tabi canım biliyorum ben bunu bilmezmiyim ? :D :D :D :D

bende diyorum bu ortadaki düğmeyi niye koymuşlar :D :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Okan ben ısıtma veya soğutma için düğmeden açtığımda klima'yı da çalıştırıyor otomatik okarak sonra ben elle kağatıyorum. Direk klimayı çalıştırmadan açmanın bir yolu yok değil mi ?

aynen yunus'un dediği gibi fan ayar zımbırtısını çevirerek başlatın havalandırmayı. bu şekilde AC en son hangi konumda bırakıldıysa (on veya off, yüze veya ayağa) o konumda başlar yine...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Peki klimayı açmadan fandan verilecek ısıyı nasıl ayarlayacağız, fan ne kadar sıcak üfleyecek bu nereden ayarlanıyor :) detay lütfen..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Peki klimayı açmadan fandan verilecek ısıyı nasıl ayarlayacağız, fan ne kadar sıcak üfleyecek bu nereden ayarlanıyor :) detay lütfen..

ısı ayar düğmelerinden tabiki. ama fan çalışıyor olması lazım o sayıları görebilmeniz için...

klima farklı birşey kalorifer farklı birşey. klima açmaya gerek yok ısıtma için.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Öğrendiğim iyi oldu, bugün deneyeceğim :) yardım eden herkese teşekkürler...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Öğrendiğim iyi oldu, bugün deneyeceğim :) yardım eden herkese teşekkürler...

aynen :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bu başlığı eşime okutmam lazım, ısıtma için klima açıldığında yakıt tüketimine etkilediğini ve sistemin nasıl çalıştığını ne kadar anlatmaya çalışsam da "alala yok ööle olmaz" " ne alaka" diyerek beni kanser ediyordu okuyunca inanır artık herhalde :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben denedim valla fan ayar dümesinden AC çalışmadan oluyomuş :D

dur bakalım daha neler örencez :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.