Jump to content

CNG

Ilgaz-p
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkeze iyi forumlar. su anda lpg montajı yapan yerler cng montajıda yapıyor fakat kimse cng yi kullanmıyor. internette biraz araştırdım lpg den bile daha ekonomik olan bu sistemi ülke olarak neden kullanmıyoruz. üstelik büyük şehirlerin çoğunda doğalgaz varken bu sisteme neden hala geçilmedi doğrusu merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki konuda CNG konusunda birtakım bilgiler var. Konu eski olduğu için bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir ama en son mesajda Emre neden yaygınlaşmadığı konusuna açıklık getirmiş. Ama bana kalırsa evde kullanılabilecek bir kompresör çok işe yarayabilirdi. İstasyon kurmaya gerek yok, zaten benzinle de çalışıyor araçlarımız.

http://www.mazdaclubtr.com/index.php/topic,8018.20.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizde Phill marka ev tipi CNG kompresörleri var. Hatta önümüzdeki hafta sonu LPG-CNG fuarında standa koyacağız yine. Fiyatı 3000 Euro...

CNG'de ekstra tasarruf var doğru ama menzili kısa olduğu için sık doldurmak gerekiyor ve performansı %15 kadar düşürüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emre bize biraz detaylı bilgi verebilir misin bu konuda? Anladığım kadarıyla ticari olarak da ilgileniyorsun bu işlerle.

Dönüşüm ücreti ne seviyelerde? Motorda ne gibi değişiklikler yapılıyor? Tank kaç lt? Boş tank kaç kg? Menzili ne kadar? Cng tankının lpg tüpü gibi patlama riski var mı? Bizim binada 6 tane araç var. CNG kompresör uygun fiyata gelebilir adam başı. Yakıt tüketimi benzine göre ne oranda? En önemlisi sağladığı ekonomik avantajın oranı nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12-15-20 Lt, 40-45 kg civarı tankları var. Fakat şu an daha hafif ve daha hacimli tanklar üretiliyor, onları bekliyoruz. O zaman 150 km civarı olan menzil de 400 km.lere kadar çıkabilecek. Önümüzdeki yıl piyasaya çıkar herhalde bu tanklar (markasını sonra yazarım). Bu tanklar çok yüksek basınca dayanıklı. LPG tankları nasıl patlamıyorsa, bunlar da patlamıyor. En son Maltepe'de geçen gün yanan araba da dahil yanan/patlayan araçların tamamı ya standart dışı üretim olan merdivenaltı malzemeler, ya da 10 yıl metal ömrü dolan tanklar. Benzinden güvenli yani...

CNG'nin tutuşma sıcaklığı karışım içinde ideal oran olan %9 oranında olunca LPG ile birbirine yakın sıcaklıklarda.

Kompresörlerde şimdilik 2 tip var. Geçen ay İgdaş'a sunum yaptık, onay bekliyoruz. Şimdilik kullanılmasına müsade yok yani. Ev için tek tabancalı ufak kompresör bir aracı yaklaşık 8 saatte dolduruyor. 2 tabancalı kompresörler de aynı anda 2 araca dolum yapabiliyor ve yaklaşık 3-4 saat arası bir zamanda bir arabanın dolumu bitiyor.

Şimdilik LPG'ye devam yani.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi durun durun yahuu. Öyle olsa istasyon araba başına 1000 lira dolum ücreti alır :D

Bu dediğim ev tipi dolum makineleri. Yani kombi bağlar gibi garaja bağlanıp kendi dolumunu kendin yaptığın makineler.

İstasyonlar için yaptığımız dispenserler 10 dk.da bir arabayı doldurabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şartlar LPG'den farklı değil ama minimum 400-500bin Euro arası bir yatırım maliyeti gerekiyor. Bu da 8-10 LPG dolum istasyonuna karşılık geliyor. Zaten bu yüzden dolum istasyonu açılmıyor. İGDAŞ'ın dolum istasyonlarıyla ilgili bir projesi var ama şimdilik gizli :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi durun durun yahuu. Öyle olsa istasyon araba başına 1000 lira dolum ücreti alır :D

Bu dediğim ev tipi dolum makineleri. Yani kombi bağlar gibi garaja bağlanıp kendi dolumunu kendin yaptığın makineler.

İstasyonlar için yaptığımız dispenserler 10 dk.da bir arabayı doldurabiliyor.

Haa tamam yaa ben de dedim nedir bu menbağından mı getirtiyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi 200-250 bar basınçla dolum yapılıyor. Kombi büyüklüğünde ev tipi cihaz bırak da yavaş doldursu yahu :)

İşin aslını bilmeyince garip geliyor. Bu kadar büyük basınç ile dolduruyorsa tabii normal ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu işin yatırımcıya değil de son kullanıcıya faydası var bana kalırsa. Zira evimizde de doğalgaz kullandığımız için, devlet zırt pırt zam yapamayacak. Yoksa yapar mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Orada ilginç bir durum var yalnız :) Benim ev 5. katta. , sayaç da 5. katta ama araba zeminde. Doldurduğum gazın parasını nasıl ödeyeceğim ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu özel garajı olanlara uygun bişey zaten. Allah sana garajlı bahçeli villa nasip etsin

Amin :) zaten CNG yi düşünmüyorum şimdilik, ben aklıma takıldığı için sormuştum ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Garajlı bahçeli Villa olunca CNG'yle ne işi olur Burak Abi'nin.. :D

Boğazdaki yalılar enerji tasarruflu ampul kullanıyorsa Burak Abi de CNG'li arabaya biner bence :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...