Jump to content

2010 ve Sonrası Mazda3 Yakıt Tüketimi

S.Halilduru
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Alınan benzin miktarı:    21,869 litre  (86,38 TL'lik benzin ile)

katedilen mesafe :          293 KM

Kullanım: şehir içi normal kullanım, genelde kısa mesafeler.

manuel hesaplama

ortalama yakıt tüketimi: 7,4638 litre

yol bilgisayarı verileri

ortalama yakıt tüketimi: 7,4 litre

ortalama hız:                    28 KM

(Yukarıdaki araçlar ile fark manuel vitres olması)

Arkadaşlar,  tartışmalara son noktayı koyuyorum.  :D :D  :jedi:

Aşağıda 2010 model Mazda3 ile 1 depo şehir içi gittiğim değerler mevcut.

Ben aynı araç ile 1 depo'da 500km' de yapıyorum, 800 km'de yapabiliyorum. Bu arabalar çok yakmıyor, tamamen kullanım, tafik yoğunluğu, hava şartları vs.. ile ilgili. Tabi biraz da dikkat devreye giriyor :D Işığın kırmızı yandığını gördüğün halde hala basmayacaksın veya sıkışık trafikte yokuş aşağı inerken boşta değil de uygun hız ve vitesi ayarlayıp viteste ineceksin  :)

Yalnız unutulmaması gereken bir husus araç manuel vites. Otomatik ile düşük tüketim için istediğiniz şeyleri istediğiniz zaman yaptıramıyorsunuz. Bir de impressive modeline göre tüketimde fark edecek 15" jant mevcut.

Depoyu Full Akaryakıt firmasından doldurmuştum, şu anda ise indirimim olduğundan dolayı Shell firmasından doldurdum ama bu sefer de rekor yapacağım diye kimse bana bu şekilde kullandıramaz :D

Alınan benzin miktarı:  51,564 litre  (210,38 TL'lik benzin ile)

Katedilen mesafe :          799 KM

Kullanım: Yakıt tüketiminde rekor yapacağım diye çok özenli kullanılmıştır. :D

Hafta içi Cuma günleri mesai bitimi Anadolu yakasına geçiş yani köprü trafiği,

Bunun haricinde hafta sonları kullanılmıştır. Hafta sonları da İstanbul'da yolların çok açık olduğu söylenemez

Manuel hesaplama;

Ortalama yakıt tüketimi:  6,4535 litre / 100 KM

Yol bilgisayarı verileri;

Ortalama yakıt tüketimi:  6,3 litre

Ortalama hız:                    36 KM

2011 Mazda3 Yakıt Tüketimi konusuna da kopyaladım. Aslında iki konu birleştirilebilir mi ? Sonuçta aynı araçlar sadece modeller farklı.

:hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

haklısın Yunus, tamamen kullanım stili, ortam şartları ile alakalı durumlar.

Ben sadece bu araba fazla yakıyor diyenlere cevabımız olsun diye deneme yaptım.

Normal kullanımım da benim 8 civarı yoksa :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sabahları 10-15 dk geç çıkınca trafiğin daha az yoğun olduğunu fark ettim dolayısıyla tüketimde düşüş başladı  otomatik aracımda son 2000 km dir ortalamam şu an 8.2 lt  ortalama sürat 49 km..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sabahları 10-15 dk geç çıkınca trafiğin daha az yoğun olduğunu fark ettim dolayısıyla tüketimde düşüş başladı  otomatik aracımda son 2000 km dir ortalamam şu an 8.2 lt  ortalama sürat 49 km..

beyin bedava :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kırmızı hb bende görmedim hiç.

muhakkak çok güzeldir.

elinde olupta bu güzelliği paylaşmayanın tavukları ölsün   :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Damla bana satmaya çalıştı kırmızı ama liste fiyatından inmediler hiç, inemeyiz dediler.

kaybettiler indirim yapan yerden aldım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 gündür kullandığım mazda 3 touring aracımla 355 km yol yapmışım. ortalama hız 29 km. ortalama yakıtta 8,6 lt. bence sıfır bir araba için iyi bir değer. ilerde biraz daha düşebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende nihayet şehir içine 9.0 rakamını görebildim :) umarım 8.5 lara düşer ve orada sabit kalabilirim şehir içinde. Araç şu an 1050 km'de.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ani hızlanmadan kaçınmaya ve çok devirli kullanmamaya dikkat ediyorum. yakıt makul bence. bundan önceki arabam focustu. oda bu ortalamada yakıyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün ilk 200km yaptım yakıt ortalamam 7.0 lt idi ilerleyen zamanlarda dahada düşürürüz herhalde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim araba 600 km oldu. otalama hız 29 ortalama yakıt 8.5 lt de. değerler güzel aslında ama benzin çok pahalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Alınan benzin miktarı:      21,869 litre  (86,38 TL'lik benzin ile)

katedilen mesafe :            293 KM

manuel hesaplama

ortalama yakıt tüketimi:  7,4638 litre

yol bilgisayarı verileri

ortalama yakıt tüketimi:  7,4 litre

Alınan benzin miktarı:    51,564 litre  (210,38 TL'lik benzin ile)

Katedilen mesafe :            799 KM

Kullanım: Yakıt tüketiminde rekor yapacağım diye çok özenli kullanılmıştır. :D

Bunun haricinde hafta sonları kullanılmıştır. Hafta sonları da İstanbul'da yolların

çok açık olduğu söylenemez

Manuel hesaplama;

Son depoyu da bitirdim fakat bu sefer fullemedim. Dolayısı ile aşağıdaki bazı bilgiler eksik :)

Ama 1 depo ile  714 km yaptım. Yol bilgisayarı 0'ı gösterdiğinde 50km daha gittim.

Sonrasında 100 liralık benzin aldım.

Ortalama yakıt tüketimi:  6,5 litre

Ortalama hız:                    37 KM

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi sen arabayı nasıl kullanıyorsun ya, var mı gerçekten böyle bişey. bir depoyla 700 km görsem ben arabayı öperim ya :D gerçi artık ben de alıştım ortalama tek tük değişse de genelde 8-9 lt / 100km arası değişiyor. Ben boş düz yolda giderken bile anlık yakıt 7-8 arası oluyor. (dayanamıyorum basıyorum :D) Sen hem akselerasyonu hemde üst hızı limitlemişsin sanırım... valla maşallah, bravo...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Alınan benzin miktarı:      21,869 litre  (86,38 TL'lik benzin ile)

katedilen mesafe :            293 KM

manuel hesaplama

ortalama yakıt tüketimi:  7,4638 litre

yol bilgisayarı verileri

ortalama yakıt tüketimi:  7,4 litre

Alınan benzin miktarı:    51,564 litre  (210,38 TL'lik benzin ile)

Katedilen mesafe :            799 KM

Kullanım: Yakıt tüketiminde rekor yapacağım diye çok özenli kullanılmıştır.

Bunun haricinde hafta sonları kullanılmıştır. Hafta sonları da İstanbul'da yolların

çok açık olduğu söylenemez

Manuel hesaplama;

Son depoyu da bitirdim fakat bu sefer fullemedim. Dolayısı ile aşağıdaki bazı bilgiler eksik :)

Ama 1 depo ile  714 km yaptım. Yol bilgisayarı 0'ı gösterdiğinde 50km daha gittim.

Sonrasında 100 liralık benzin aldım.

Ortalama yakıt tüketimi:  6,5 litre

Ortalama hız:                    37 KM

Birinci tatil verileri

istanbul-balıkesir-aydın-kuşadası-çeşme-ören-dikili-istanbul  :)

Tatil başlangıç ve bitiş arası

1960 km yol yapmışım

2,5 depo benzin harcadım.

bilgisayar ortalama 6 lt gösteriyor. Ortalama hız 60 km

2. tatil gidişi

Tekirdağ üzerinden Burhaniye Ören. Genelde şehir dışı kullandım. çıkmadan önce depoyu fulledim ve tekrar fullememde 40 litre benzin aldı, km olarak tam 700 km yapmışım. yakıt ortalaması bilgisayarda gösteren 5,6 civarıydı. genelde 90 km ile gittim ara sıra biraz üstüne çıktım. bu sefer cruise control'ü kullandım ilk tatilde takılı değildi fakat yine aynı ortalamayı yapmıştım :) benim için fazla farketmiyor demekki cruise control :)

Son tatil verilerim.

İstanbul-Marmaris-Bodrum-Kuşadası-Balıkesir-İstanbul

1707 km yol yaptım. Bu yolun son 350km'si benzin arttığından dolayı İstanbul şehir içinde yapıldı. Yakıt ortalaması bilgisayarda 6.1litre, hız 56 km/s gösteriyor. Yukarıdaki tatilde 90km'yi geçmemiştim. Bu tatil genelde 110 ile gittim. Bursa otobanını genelde 200 civarı geçtim :) Böylece hız limitörü olmadığını öğrenmiş olsuk.  140, 142 ve 100 tl'lik benzin benzin aldım tatil boyunca.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...