Jump to content

Ön Far Yıkama ve Zaman Ayarlı Silecekler (2011)

Serdar Özdemir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar arkadaşlar mazda 3 imp.aracımın ön far yıkamasını nasıl çalıştırabilirim,servisde 3 kez silecek kolunu kendime doğru çektiğimde çalışacağını söylediler ama olmadı,birde silecek kolunu tek kademe aşağı getirdiğimde zaman ayarlı çalışması lazım değilmi,kuru havada denediğim içinmi tek kademe aşağı çektiğimde çalışmadı acaba...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

farlar yanıkken cama su verdiğinizde bir kez çalışır. ikinci kez cama su verdiğinizde çalışmadığını görürsünüz. bu durum farlara su püskürten yüksek basınçlı motorların yanmasını engellemek içindir. bir süre sonra tekrar cama su verdiğinizde çalışacaktır. ancak ilk sefer bunu çalıştırıken sistemde su olmadığı için çalışmaz. bir kaç çalıştırmadan sonra çalışacaktır.

kısa hüzmeli farlarınızı manuel olarak açın. kontağı kapatıp açın. cama su verin. sonra kontağı tekrar kapatıp açın. cama tekrar su verin. bunu far nozzlelarından su gelene kadar tekrarlayın(sadece ilk çalıştırma için) bir kere su geldimi, cama verdiğinizde farlarınıza da su gelecektir. ama dediğim gibi farlara su püskürten motor cama su verenden büyüktür ve ardarda çalıştırıldığında çok ısınır. bunu engellemek için zaman rölesi var. ilk seferinde çalışır ve sonra cama su verseniz de yaklaşık 15dk daha çalışmaz.

sileceklere gelelim. bir kademe aşağı indirdiğinizde AUTO olur. yani su varsa siler yoksa silmez. zaman ayarına benzeyen şeyde hassasiyet ayarıdır. eski araçlardaki zaman ayarıyla karıştırmayın. kısa aralıklı yere aldığınızda en ufak su zerresinde çalışır, daha uzun yere doğru aldıkça hassasiye azalır,daha çok su gelmeden çalışmaz. kullandıkça daha iyi anlayacaksınız...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler okan bey,peki silecekleri zaman ayarlı olarak kullanamıyormuyuz?

otomatik varken zaman ayarına ne gerek var. tavsiyem otomatiğe alın, hassasiyeti ortada tutun. yağmurun hızına göre hızlansın, yağmur durunca kendiliğinden duracaktır. yağmur başladığında tekrar çalışmaya başlayacak...

zaman ayarını istemenizin özel bir sebebi var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağmur sensörleri bazen çok verimli çalışmayabiliyor ancak mazda mı yağmurda hiç kullanmadım sizinde tahmin ettiğiniz gibi ben tek kademe alta çekince zaman ayarlı oluyor kademelerde zaman ayarlaması sanıyordum,dediğiniz gibi otomatik sensörler zaten verimli çalışıyorsa zaman ayarlı olmasına gerek yok,çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bide okan bey torpido aydınlatma farlar açıkkenmi yanıyor sadece..?Gündüz yanmıyormu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bide okan bey torpido aydınlatma farlar açıkkenmi yanıyor sadece..?Gündüz yanmıyormu?

farlar açıkken yanar. farlarınız otomatikteyse akşam yanar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar arkadaşlar mazda 3 imp.aracımın ön far yıkamasını nasıl çalıştırabilirim,servisde 3 kez silecek kolunu kendime doğru çektiğimde çalışacağını söylediler ama olmadı,birde silecek kolunu tek kademe aşağı getirdiğimde zaman ayarlı çalışması lazım değilmi,kuru havada denediğim içinmi tek kademe aşağı çektiğimde çalışmadı acaba...

Farlar açıkken her 5 cam yıkamada farda otomatik yıkanır, ancak yıkama kolunu iki kez çekip bırakınca yine farlar açıksa devreye girer..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

farlar yanıkken cama su verdiğinizde bir kez çalışır. ikinci kez cama su verdiğinizde çalışmadığını görürsünüz. bu durum farlara su püskürten yüksek basınçlı motorların yanmasını engellemek içindir. bir süre sonra tekrar cama su verdiğinizde çalışacaktır. ancak ilk sefer bunu çalıştırıken sistemde su olmadığı için çalışmaz. bir kaç çalıştırmadan sonra çalışacaktır.

kısa hüzmeli farlarınızı manuel olarak açın. kontağı kapatıp açın. cama su verin. sonra kontağı tekrar kapatıp açın. cama tekrar su verin. bunu far nozzlelarından su gelene kadar tekrarlayın(sadece ilk çalıştırma için) bir kere su geldimi, cama verdiğinizde farlarınıza da su gelecektir. ama dediğim gibi farlara su püskürten motor cama su verenden büyüktür ve ardarda çalıştırıldığında çok ısınır. bunu engellemek için zaman rölesi var. ilk seferinde çalışır ve sonra cama su verseniz de yaklaşık 15dk daha çalışmaz.

sileceklere gelelim. bir kademe aşağı indirdiğinizde AUTO olur. yani su varsa siler yoksa silmez. zaman ayarına benzeyen şeyde hassasiyet ayarıdır. eski araçlardaki zaman ayarıyla karıştırmayın. kısa aralıklı yere aldığınızda en ufak su zerresinde çalışır, daha uzun yere doğru aldıkça hassasiye azalır,daha çok su gelmeden çalışmaz. kullandıkça daha iyi anlayacaksınız...

20 bin bakımından sonra uzun süredir denemdiğim far yıkamayı denedim çalıştıramadım dediğiniz gibi kontak açıp tekrar denedim,hava yapsa cama da gelmezdi sanırım su ,nerde acaba sorun yıkama suyunu bitirene kadar çalıştırsam düzelir mi veya serviste bilgisayara bağlandığında sorunlu olsa arıza göstermez miydi?kafayı taktım mı takıyorum geçen sene ön camım değiştiğinde de far ve yagmur sensörünü takmayı unutmustu kayserideki servis(skoda bakıyor mazdaya,incar olarak)...sonuc olarak servise gitmeden önce ne yaparım ,bir forumda yazdığı gibi kafasına göre mi çalışıyor yoksa tüm suyu bitirip mi deniyim ne tavsiye edersiniz bir servis sahibi olarak...
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugüne kadar hiç çalışmadıysa hava yapmış olabilir. servisten far yıkamayı çalıştırmasını isteyin ve bugüne kadar hiç çalışmadığını belirtin. hava yaptıysa fıskiyelerden horyumunu çıkartıp hava almak gerekebiliyor bir seferlik. yardımcı olacaklardır...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar benim aracım 2006 dynamic.. benim anlamadığım nasıl oluyorda sileceklerin fasılası ayarlanabilir özelliği yok.  :kafa: bu en basit düşük model arablarda bile olan bi özellik aslında. bilmiyorum ben mi çalıştıramadım ama silecek kolunun ön tarafını çevirmeye uğraştım olmuyor. bunun başka bir yolu var da ben mi bilmiyorum acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Beş kez cam yıkandığında farları bir kez yıkar... Eğer beşinci yıkamada farlar kapalıysa farları yıkamaz ancak ilk farlar açık olduğunda camı yıkayınca farıda yıkar... Bundan sonra yine bes sayar.    Eğer manuel yıkamak isterseniz. Farlar açıkken yıkamayı iki kez çekmelisiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Arkadaşlar sabah kalktığımda aracımın far yıkamaları dışarıya çıkmış şekilde duruyordu.Sanki far yıkama çalışmış yerine oturamamış gibi.Soldaki sağdakine göre daha fazla dışarıda.Bunun sebebi ne olabilir?Bu aralar geceleri hava - 6/7'ye kadar düşüyor.Bundan olabilir mi?Gerçi su püskürmeyi hiç çalıştırmıyorum ,donmuştur diye.Acaba biri kasıtlı olarak zorladımı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

donmuştur, genleşen su-buz nozzle ları dışarı çıkartmıştır. kışlık (antifirizli) cam suyu koyun, akşam hava sıfırın altına düşünce donma yapıyor haliye. havalar biraz daha soğuyunca; kafalar buzla kaplı, hatta kırılmış halde bulabilirsiniz...

hatta bütün arkadaşlar dikkat etsinler, havalar sıfırın altına düşmeye başladığı şu günlerde far ve cam yıkamaların donup hasar almaması için cam suyunuzu kışlık olanlarla değiştirin. hem soğuk havada camları temizleme ihtiyacı duyarsanız camınızda donup kalmayacaktır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...