metan

93 323HB Genel bakım hakkında?

merhabalar,

93 model 323HB aracımı 2-3 hafta önce aldım. orj. 130bin km'de.

aldıktan sonra işlerden vs ilgilenemedim. ve bakımın zamanı geldi artık.

madde madde tecrübelerinizden faydalanabilirsem çok sevinirim. bazı sorularımın cevapları tek tük mevcut bazı konularda ama hem tam cevaplara ulaşmak hemde derli olarak ilk alınmada bir rehber nitelşiği sağlar.

madde.1: hangi değer ve hangi yağı kullanmak lazım, ve kaç lt yağ kullanıyoruz?

2: hava filtresi hangi marka kullanıyoruz ve nerden alırız. net üzerinden satış yapan yerleri gördüm yedek parça bölümünde. aynı ürünü daha pahalıya almak istemiyorum. marka önemlimidir? ne kadar önemlidir, misal K&N hava filtresi kullananlar var artıları ve eksileri nelerdir, nerden nasıl alırım?

3: yağ filtresi için de yine aynı şekilde hava filtresi için olan sorularım mevcut.

4: triger seti hangi marka nerden nasıl alınır?

5: buji ve buji kabloları için de aynı sorularım var.

bunların haricinde genel bakım olarak baktırmak gereken veya değiştirmek gereken bir yer mevcut mudur? klima yok o yüzden onun filtreleri konumuz dışında. kendi şahsıma ait ilk aracım teknik olarak yeni öğrenmeye başlıyorum. motosikletten sonra yağ hava filtresi vs gibi değişimlere ustaya gitmek biraz koyuyor ama :D alışacağız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Diğer maddeler hakkında bir fikrim yok ama 5. madde konusunda söyleyeceğim ve herkesin söylediği şey orijinal yani servisten alınması gerektiği.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sadece trigger kayışını dışarıdan alıp taktırın. Marka olarak da genelde DAYCO marka kayış takılıyor. Servis-Dışarısı arasında belirgin fiyat farkı sadece bu parçada ve buji kablolarında var. Orjinal kablolar 180 lira civarı Yan sanayi kablolar da yaklaşık 70-90 lira seviyelerindedir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

O arabaların motorlarının yağı (B6) Kesinlikle ve kesinlikle 20w/50 dir. Tercih olarak da Castrol Gtx iyidir..

Triger kayışını set halinde Japon parçacılarıda bulabilirsiniz.Benim tavsiyem Good Year'ın triger kayışını kullanmanız yönündedir..Bulamazsanız eğer Dayco da iş görür o da gayet iyi bir oem parça üreticisinin..

Yağ filtresi zaten ucuz keza hava filtreleri de öyle.. Buji kablosu orjinal kullansanız iyi olur ama japon malı yan sanayi olanlarda iş görüyor..

Hayırlı olsun ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

teşekkürler arkadaşlar bilgileriniz için. istanbulda yaşamadığım için, karabükte yaşadığım için ve burda da servis olmadığı için online olarak almam gerekiyor.

yağ 10-40mı 20-40mı?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben 20-50 kullanmıştım eski yağı 15-40 dı ama 20-50 koyunca daha performanslı olmuştu  :hi: :hi:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

oğuzhan'ın da dediği gibi kullanılan yağ iklim sıcaklığına göre değişir bir genelleme yapmak yanlış olur 20-50 biraz daha sıcak iklimli yerlerde kullanılır 10-40 a göre kalın bir yağdır karabük de yıl içinde antalya urfa gibi yaz sıcakları yapmıyor bildiğim kadarıyla özellikle kış aylarında 20-50 ile sıkıntı çekebilirsiniz 10-40 ı kullanabilirsiniz (castrol magnatec)  :hi:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben BG kasa 323'ü 7 yıl kullanmış biri olarak söylüyorum bunu, Hatta benim eski kırmızıyı bilen bilir efsaneydi Tr de sayılı 323 lerdendi..

10w40 yağ b6 motorun çok fazla yağ eksiltmesine neden olur.. Yoksa 0w 30 koy o havada yine bişey olmaz sizin mantığınıza göre.. Motorunun üretldiği yıl teknolojisi itibari ile 10w 40 yağ çok ince geliyor ve yazın sıkıştırırsanız hararet sorunu bile baş gösteriyor bunu %100 deneyimlerimle söylüyorum kullanıp kullanmamak size kalmış..

Katalog derseniz o standarda bir bak,API standartları SG ye göredir o chart.. şu anki yağlar API SL standardında yani daha modern motorlar için üretiliyor.. Kış aylarında kaliteli (castrol gtx,mobil,elf gibi) markalar kullanırsanız hiç de sorun yaşamazsınız..

Kolay gelsin..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sezer'in söylediği gibi 20-50 yağ kullanabilirsiniz. 10-40 için hem fazladan para ödemiş olacaksınız hem de yağ tüketimi daha fazla olacaktır büyük ihtimalle.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bir dönem gözükerek ortadan kaybolmuşum :) bu konunun üstünden 3 bakım geçti :) 152bin oldu, son bakımda bütün ağır bakımlar dahil elden geçirttim ve yine maşallahı var ustalardan tam not aldı araç :)

verdiğiniz bilgilere teşekkür etmemişim, etmek boynumun borcudur :) bu arada yağı 10w40 castrol kullanıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.