Guest architect

Park Ampullerini Led Ile Degistirmek

Geçen gün ön park ampullerimi gündüz farı olarak kullanabilmek niyeti ile 10 ledli ampul ile değiştirdim.Daha aydınlık olmakla beraber beklediğim parlaklık olmadı. Şimdi internetten aşağıda verdiğim sitedeki ampulleri buldum.Ancak bunlardan bazıları 10 watt gücünde ki park ampulu yerine taksam sıkıntı olur mu bilmiyorum. Bildiğim kadarı ile park ampulleri standart 5 watt oluyor.linkteki ledleri sipariş edip etmemek konusunda kararsız kaldım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

http://autolumination.com/3157_3156.htm

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bir problem olucağını sanmam açıkcası, tamam biraz daha fazla güç çekicektir ancak zaten araç çalışır vaziyette kullanılcağı için herhangi bir yan etkisi olmicaktır diye düşünüyorum.

Ancak yinede başka fikri olan birini bekleyelim derim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ampüllere gelen kabloya bağlı. Kaçlık kablodur bilmiyorum fakat eğer kapasitesi kaldırmazsa zamanla ısınır ve erir.

5W Power Led kullanabilirsin. 20-30 tane normal ledin verdiği ışığı verir. Ama bunu oraya uygulatmak önemli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bir arkadaşımızın ricası ile epeydir düşündüğümüz bir ürünü getirtip uygulattırdım bilgilerinize ve görüşlerinize açıktır.

park ampulü olarak cob led teknolojisi ile üretilmiş bir ürün led dipsiz duylu park ampülünün fotoğraflarını görebilirsiniz, 

zenon(6000kphilips) rengiyle tam aynı rengi üreten bir led ürün bulmak biraz zor.

zaten paylaşımdaki amaç standart dipsiz ampul veya piyasadaki aydınlatamayan standart led dipsiz ampuller vb. ürünlerle bu yeni ürünü kıyaslamaktı..

post-7872-141695299742_thumb.jpg

post-7872-141695299743_thumb.jpg

post-7872-141695299747_thumb.jpg

post-7872-141695299749_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok güzel olmuş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, bu işlemi ben daha önce yapmıştım. Üst üste iki kez kısa aralıklarla lambalar patladı. Sonra elektrikçiye sorun mu var diye götürdüğümde yerine eski söktüğüm lambaları taktık 1,5 senedir sıkıntı yok. Usta ledli lambaların kısa sürede yanacağını söylemişti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

doğru söylüyorsunuz deneme yanılma ile öğreniyoruz zaten artık ömrü ne olur deneyip göreceğiz zamanla

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yed bunlar sanırım power led tarzı güçlü ışık verenlerden. Şahsi görüşüm bu kadar parlak bir park lambası olmaz. Ayrıca fotoğrafta dahi insanın gözünü kamaştıracağı açıkça görülüyor. Power ledler el fenerlerinde kullanmak için birebir ama araba farları ve parklar için led teknolojisi pek uygun değil. Ledleri iç mekan aydınlatması için kullanınca hoş bir görüntü oluyor tabi yine çoklu ama gücü düşük ledlerden seçilmeli.

farlarda illa farklılık isteniyorsa şöyle bir şey yapılabilir https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152224538707851&set=a.154838212850.115632.115966527850&type=1&theater

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

fotoğraflar çok kaliteli değil.. yakın gelecekte bütün mevcut ampuller hatta zenonlar dahil LED teknolojisi ile değişecek. (Kendi Farlarında artık tümünü LED den dizayn eden alman grubu hariç) mevcut araçların ilgili her tip ürününe uygun şekilde ve ışık ihtiyacını karşılayan bir üretim mevcut.

ışığın parlaklığını ayarlamak ayrı bir konu zaten, ama görüntü olarak bakıldığında hani merceksiz fara zenon takıldığında normalden daha fazla göz alıyor ya işte o misali

burada da aracın far içindeki normal yansıtıcı yüzeylerini kullanarak bu tür bir görünüm elde edilebilir, ama aynı ledin önüne çubuk veya angel cam koyarak yansıttığında da işte mercekli zenondaki gibi daha keskin daha net bir görünün elde ediliyor.

ama baktığımızda artık power ledlerden de ötede COB led ve CREE LED teknolojileri aldı başını gidiyor. bir arkadaşım bahsetti yeni reno cliosunda (güzdüz farı değil) sis lambası beyaz yanıyor. hani bu uzun menzilli el fenerlerinde kullanılan cree ledlerden ampul koymuş üretici fabrika çıkışında.

http://www.ebay.com/itm/111177695068

cree ledden mamül bir kısa far. linki yukarıda

led teknolojisinde standart 5 W halojen yerine 7-7,5W LED üretiyorlar diyebiliriz.

özet olarak yeniliklerin sonu yok benim aldığım ürünün ebay linki burada ulaşmak isteyen olursa

http://www.ebay.com/itm/200947092410?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, bu işlemi ben daha önce yapmıştım. Üst üste iki kez kısa aralıklarla lambalar patladı. Sonra elektrikçiye sorun mu var diye götürdüğümde yerine eski söktüğüm lambaları taktık 1,5 senedir sıkıntı yok. Usta ledli lambaların kısa sürede yanacağını söylemişti.

Ben 2 yıla yakın sorunsuz olarak parklarda led ampulleri kullandım ama iç aydınlatmada randıman alamadım, ayda bir patlıyorlardı...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Orjinallerden vazgeçmeyiniz tamamen boşuna masraf, çok yakında patlayacaklardır, hepsinin belli bir ömrü var, tasarruflu ampüllere benziyolar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

her ampülün bir ömrü vardır zaten bu orijinal de olsa ömürlüdür. orijinalleri patlamasa bile ya kararır ya şiddeti azalır yani her halükarda bir ampul için masraf yapmanız gerekecektir arkadaşlar,

tercih meselesidir..

Ayrıca biliyoruz ki; standart ampüllere göre ledler (orijinal led lerdir kastım) daha uzun ömürlüdürler. tıpkı orijinal markalı zenon ampülün ömrü ile çakma zenon ampülün ömrü ve verimliliği gibi... 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yed hocam güzel bir konu far konusunda bende çok araştırıyorum ancak tecrübeleriniz ve söyledikleriniz çok önemli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

her ampülün bir ömrü vardır zaten bu orijinal de olsa ömürlüdür. orijinalleri patlamasa bile ya kararır ya şiddeti azalır yani her halükarda bir ampul için masraf yapmanız gerekecektir arkadaşlar,

tercih meselesidir..

Ayrıca biliyoruz ki; standart ampüllere göre ledler (orijinal led lerdir kastım) daha uzun ömürlüdürler. tıpkı orijinal markalı zenon ampülün ömrü ile çakma zenon ampülün ömrü ve verimliliği gibi... 

Tercih sizin .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.