Jump to content

Motor Yıkama

clashasan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

selam arkadaşlar aracımın motor u ve kaput içi çok kirli vağlı gibi yıkamayı düşünüyorum kendim yıkayabilirmiyim yoksa yıkatmam daha doğru olur kendim yıkrsam nelere dikkat etmeliyim ve yıkama için hangi detarjan kullanmalıyım ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tür yıkama için kullanılan özel yağ çözücüler var sprey şeklinde, önce onu tüm yağlı bölgelere sıktıktan sonra üstünde yazan süre kadar bekleyip yanlış hatırlamıyorsam kompresör ile hava tutmanız yeterli olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hasan kolay gelsin... öncelikle araç motorunu yıkatacaksan bazı yerleri poşetle sar.

varsa abs beyin,tüp beyni,önemli soket bağlantı noktaları,açıktaki kablolar vs...

ondan sonra sıkıntı olmaz.

ancak... elektrik tesisatında problem çıkarsa pişman olursun yıkadığına demedi deme...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

İlk önce Wd40' ı bütün elektrik aksamına sık, biraz beklesin 10-15 dak. kadar, ondan sonra Motor temizleyici al bir tane 5-10 milyona, yağlı ve pis olan yerlere sık onuda beklet 10-15 dak. sonra Kompresörlü su ile motoru yıka. Pırıl pırıl olur.Kuruduktan sonra heryerine Wd40 sık bu sefer. Uzun süre korozyon,pas ve oksiktten koruyacaktır . Senede 2 veya 3 kere yaparım her zaman pırıl pırıl görünür Motor kısmı benim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi oda wd40 ı tecrübeli bi şekilde sıkmak gerekir,sakata gelebilir. eski araç olduğunu ve elektrik tesisatının yorgun olduğunu göz ardı etmeyelim. ben ondan poşete sar sıkı sıkı dedim... ama tabi karar arkadaşın kendisinin... ne olursa olsun,eski araç! dikkatli olmakta fayda var :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

wd40 ı tecrübeli olarak sıkmak ne demek ? Zaten elektrik tesisatına zararlı olsa orda kullanması gerektiğini söylemezdi Ediz Abi, buna ilave olarak poşet bağlanıcak bir durum olduğunu pek sanmıyorum zaten abs beğni yok eski bir araç; ne olur ne olmaz diye aku kablosunu sökersiniz tamamen suyun aktığından emin olduğunuzdada aku kablosunu takarsınız olur biter.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

önerileriniz için teşekkürler haporfta üzerinde bazı bölgelerde yağ lekesi var sanki boyanın içine işlemiş gibi onları nasıl çıkarabilirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

Arkadaşlar şunu açıkça belirtmek isterim. WD40 isimli ürünü pas sökücü olkarak bizlere sattılar senelerce , Aslında ürünün asıl amacı Sıvı izolasyon, Korozyon ve Oksit önleyici. (metalle su, nem arasına girerek koruyucu tabaka oluşturur),

Birgün Carrefour'da tanıtıcı stand kurmuşlardı, standa Fiat araba koyup moturu komple WD40 ile temizlemişlerdi.İlgili çekti sordum, komple sıkın sonra hortumla sulayın hiç birşey olmaz diyordu.Ayrıyetten birtane Akvaryum içerisinde kontaklarına WD40 sıkılmış yanan birtane Ampul duy daldırmışlardı.O zamandan beri aracımın bagajından asla eksik etmem. Benimde 90 Model Mazda aracıma en son sadece WD40 ile uygulama yapıp yıkamaya gerek duymamıştım, sonra sattım. Özellikle elektrik aksama bolca sıkın, Arabada lpg ile ilgili suyun girmesinde problem yaratacak mekanik bir parça var ise ona su tutmayın .

[smg id=5753]

[smg id=5754]

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

benim mersoyu ne zaman wd40lıyoruz Ediz Hocam...

Ocağımızı taktık, karın tokluğuna (12 çeşit kahvaltı +omlet yada menemen) çalıştırabilirim seni :)  Sınırsız çay tabiki :D

En Kısa sürede, Yeni ürünlerde var bagajda tam süper hale getiririz :D ,

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Arkadaşlar, 2000 model 626 motoru yıkatmak istiyorum acaba arabaya zarar verir miyim? Bazı aksamlar sudan etkilenir mi? Daha büyük problem yaşamak istemiyorum. Kaş  yapacaz derken gözlerden olmayalım:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam aracımı bakım için servise götürdüğümde, motor temizleme işlemini aşağıda resmi olan ürünle yaptı. Su ile yapmak sakıncalı olabilir. Ürün sprey olarak sıktı, sıkmadan önce hava tutarak motorun bütün tozunu aldı sonrasında sprey sıktı bütün aksamlarına, sonrasında temiz bezle sildi süper oldu motor, gıcır gıcır.

XWNXr0.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben iki hafta once yikattim. Bazi kisimlari poset ile kapatip oyle yikadilar. Problem yok su anda :) ama yikatacaginiz yer isinin ehli olsun ve garanti alin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

her sokaktan geçen sakallıya dede denmez hele hele her ustayım diyene araba teslim edilmez :) işinin ehli sağlam bir yıkamacı varsa bulunduğunuz yerde ona yıkatın sorun çıkmayacağı konusunda garanti verecek bir yer bulun beyin özellikle mutlaka kaplanmalı poşetle falan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim kardeşim her aldığı arabanın motorunu, normal yikamacida yıkatıyor bir sorun yaşamadı şimdiye kadar. Yikamaci tüp beynine, hava akışmetreye falan poşet geçiyor sonra bir sıvı döküp tanzikle yıkıyor.

Bir defasında yikattigi araba çalışmadı; buji kablolarının bujilere birleştiği yere su kaçmış, hava tabancasıyla suyu giderdi sonra araç çalıştı, sonrasında da sorun olmadı

Mobilden gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam aracımı bakım için servise götürdüğümde, motor temizleme işlemini aşağıda resmi olan ürünle yaptı. Su ile yapmak sakıncalı olabilir. Ürün sprey olarak sıktı, sıkmadan önce hava tutarak motorun bütün tozunu aldı sonrasında sprey sıktı bütün aksamlarına, sonrasında temiz bezle sildi süper oldu motor, gıcır gıcır.

XWNXr0.jpg

Çok teşekkürler, ben de yıkamacılr yıkar mı diye düşünüyodum. Ama yıkasalar bile hepsinin bundan haberi olmayabilir, bir de tamiratla uğraşacaktık sonra. Astari yüzünü geçecekti.:)))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor soğuk olmalı aksi halde bloğu çatlatabilirsiniz.

LPG beynini ve sigorta kutusunu poşetle sarıp oto fırçasıyla yağ sökücü sirke ve bulaşık deterjanını sulandırıp bir kovada iyice köpürtün sonra oto fırçasıyla yıkayın. Tabi her yer temizlenmeyecektir onun için bir camsili boşaltıp içine sirke koyun ağır motor yağı ve kir olan yerlere püskürtüp eski bir diş fırçasıyla ince temizlik de yapabilirsiniz. Sonra da bol tazyikli suyu fazla yaklaştırmadan uzaktan tutabilirsiniz. Kaput keçesini de yıkamayı unutmayın ancak fazla hırpalamayın sonradan dağılabilir. Bir ara garajda ev temizliğinde kullanılan king in buhar tabancasıyla da temizlemiştim o da bayağı etkili oluyor.

Özgür Kızılkaya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, kullandığınız şey bir makine, kendi temizlik kültürünüz ile motorun pis veya temiz olduğunu mu yorumluyorsunuz?

O resimdeki sprey ise, silikonlu gresden başka bişi değil. Yağ sıkıyorsunuz, sıkıldığı bölgeyi koyu tonlu gösteriyor, o kadar.

Geceleri pump my ride cılar ile buluşup kaput mu kaldırıyorsunuz? Neon da döşediniz mi motorunuzun üzerine.

Oraya buraya poşet taktık birşey olmadı vs demişsiniz, elektronik veya elektrik bölgelerinin aldığı nem nedeniyle 100bin km çalışacak bir parçanın ömrünün 70bin'e düşmediğini kim garanti ediyor?

Motor nasıl yıkanır anlatan bir markaya ait kullanma klavuzu gören var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, kullandığınız şey bir makine, kendi temizlik kültürünüz ile motorun pis veya temiz olduğunu mu yorumluyorsunuz?

O resimdeki sprey ise, silikonlu gresden başka bişi değil. Yağ sıkıyorsunuz, sıkıldığı bölgeyi koyu tonlu gösteriyor, o kadar.

Geceleri pump my ride cılar ile buluşup kaput mu kaldırıyorsunuz? Neon da döşediniz mi motorunuzun üzerine.

Oraya buraya poşet taktık birşey olmadı vs demişsiniz, elektronik veya elektrik bölgelerinin aldığı nem nedeniyle 100bin km çalışacak bir parçanın ömrünün 70bin'e düşmediğini kim garanti ediyor?

Motor nasıl yıkanır anlatan bir markaya ait kullanma klavuzu gören var mı?

Biliyoruz da hani goruntusu guzel olsun istedik yoksa haftalik banyosunu falan yaptirmiycaz hocam. Maksat temiz gorunsun. ))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...