Jump to content

Lpg'li 1. Nesil Mazda 3 Motordan Gelen Ses

ceyhun29
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar. yeni aldığım 2006 model lpgli mazda 3 ümde motor tıkırtısının biraz fazla olduğu izlenimine vardım. tüpün enjektörlerinin cızırtısı haricinde aracın içinde seyir halindeyken de duyulan motor tıkırtısı sesi var biraz. araca 37 bin deyken lpg takılmış. şuanda 98 bin km de. ve lpg markası biraz eski. italyan OBM. bir arkadaşım yakıt sistemi yanma odasında zamanla lpg den dolayı krom bağlama olabileceğini ve bunun ses yapabileceğinden bahsetti. sizin yorumlarınızı almak istedim. teşekkür ederim. 

Edit: Başlık imlası

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle sesi teşhis ettirin. Gerekirse kompresyon basıncını ölçtürerek subapların ve motorun ne durumda olduğunu, sesin subaplardanmı yoksa başka bir yerden mi geldiğine emin olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ses eğer subaplardan geliyorsa muhtemelen ne yapılması gerekir sizce? herhangi bir subap değişimi ihtimalinde bu olay bana kaça patlar en iyi ihtimalle? bu yönde şüphe var, çünkü araç 60 km dir lpg li ve eski bir marka: OBM

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

burak bey verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler.. peki, burak bey bu değişimi nasıl yapmayı önerirsiniz? orijinal parçayı direkt yetkili serviste değiştirmeyi mi yoksa parçayı servisten tedarik edip dışarıda tanıdığınız bildiğiniz ve güvendiğiniz bir ustaya mı yaptırmayı önerirsiniz? bu masrafı daha ucuza getirebilecek bir seçenek var mıdır? bir de komik bi soru olacak ama, bu subapların çıkması olabilir mi  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çıkma almaya değecek bir meblağ değil . Tanesi 45-50 TL ye geliyor. Orijinalden gitmekte fayda var ama işçilik miktarını düşürmek adına parçaları alıp başka serviste yaptırabilirsin ki o da en fazla sökme takma işçiliğini düşürür zira bir de kapağın rektifiye işi var , o tamamen rektifiyecinin alacağı paraya bağlı yani ne servis ne de özel servisin elinde olan birşey.

Bunlardan önce bence acilen bir kompresyon basıncını ölçtür ki kesin teşhis konulsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kompresyon basıncı normal bir usta tarafından da ölçülebilir mi burak bey? bu aracı efor testine de sokmuştum ama oradaki veriler pek sağlıklı bilgi verdi mi bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kompresyon basıncı normal bir usta tarafından da ölçülebilir mi burak bey? bu aracı efor testine de sokmuştum ama oradaki veriler pek sağlıklı bilgi verdi mi bilemiyorum.

Hiç yaptırmadığım için bilemiyorum.. :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç yaptırmadığım için bilemiyorum.. :(

burak bey bu değişim neticesinde aracın sesi en yeni halindeykenki gibi olur mu acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sahi kompresyon testi konusunda bilgi sahibi arkadaşlardan paylaşım bekliyoruz konuyla ilgili.

- Uzun süren bir işlem mi?

- Pahalı mı?

- Nasıl yapılır gibi....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bujiler sökülüp bujilerin yuvalarına özel hortumlu aparatıyla monte edilen bir basınç saati ile ölçülür. Böylece basınç saati direk yanma odasındaki basıncı gösterir. Yakıt, hortum yada pompa durdurlarak motora marş esnasında ulaşması engellenir. Daha sonra gaz kelebeği tam açık konumda yani gaza tam gaz basarak marşa basılır. Basınç saatinde okunan değer fabrika tarafından verilen değerlerle karşılaştırılarak motorun durumu hakkında yorum yapılır. Alet varsa kafası çalışan her motor ustası bunu ölçebilir. Tabiki referans değerleri bilmesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok aydınlatıcı olmuş kardeş teşekkürler. Peki maliyetli bir şey mi? Yarın EVO'dayım. Gitmişken yaptıralım biz de...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

en kötü ihtimal subap kapaklarının değişmesi gerektiğine karar verildiği taktirde bu ne kadar zaman alır acaba? ben 2 temmuzda sınavlar için ankaraya gideceğim. ankarayı bilenler için soruyorum bu iş için ankara da güvenebileceğim usta kim olabilir? nereyi tavsiye edersiniz arkadaşlar?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ankarada en uygun yer olarak MEB Başayar tercih ediliyor sanırım hocam. Geçen ay Çorumda görev yapan arkadaşım da oraya gitmişti ve çok memnun kaldığını söylüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

salih hocam, o bahsettiğiniz arkadaş subap değişimi mi yaptırmış, eğer öyleyse kendisiyle bi görüşmem lazım. bana telefonunu falan verseniz çok memnun olurdum. ilginizden dolayı da teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...

İyi günler arkadaşlar 2005 model mazda 3 sahibiyim aracı yeni aldım fakat araçtan bi şıkırtı sesi geliyor urfada yaşıyorum bi kaç ustaya götürdüm Supap ayarı bozuk dedi müsait bi zamanda ayarlar yapalım dediler fakat otomatik ayar olduğunu öğrendim sorun ne olabilir aracım LPG li. Araç kışın radyatordeki şu dolmasından dolayı blok çatlamış ve çıkma blok takılmış ve motorda bazı parçalar değişmiş olduğu söylendi bana 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...