• Mümin
  Mazda, geliştirmekte olduğu yeni teknoloji ile benzinli motorlarında tüketim değerini yüzde 30 oranında düşürmeyi hedefliyor.

  Japon üretici Mazda, içten yanmalı motorlara yatırım yapmaya devam ediyor. Yüksek verimliliğer sahip Skyactiv motor teknolojisi ile dikkat çeken Mazda, hibrit ve elektrikli araçlardan önce benzinli motorlarındaki verim değerini yükselterek tüketim rakamlarını aşağıya çekmeyi hedefliyor. Mazda 2018 yılında sunmayı hedeflediği bu teknoloji ile yüzde 30'a varan yakıt tasarrufu sağlayacağını öngörüyor. Bu ciddi iyileşmede anahtar teknoloji ise yakıt hava karışımını buji ile değilde basınçlandırarak yakmak. Dizellerdekine benzer bir prensip ile çalışacak bu yeni motorlar Mazda tarafından Homogeneous charge compression ignition (HCCI) olarak adlandırılıyor ve Skyactiv 2 teknolojisi adı altında sunulması bekleniyor. 2018 yılında Mazda 3 ile kullanılmaya başlanması beklenen bu teknolojinin dışında, Mazda 2019 yılında elektrikli modellerini 2021 yılında ise plug-in hibrid modellerini yollara çıkarmayı hedefliyor.
  Kaynak
  Burak
  Değerli Üyelerimiz,
  Bildiğiniz üzere MazdaClubTR 26 Aralık 2016 da 10. yaşını doldurdu. Geride bıraktığımız 10 yıl boyunca pek çok şey paylaştık, pek çok anı biriktirdik. Bunların en temel kaynağı da siz değerli üyelerimizdi. Bunun bir göstergesi olarak biz de elimizden geldiğince ve @Mazda Türkiye'nin de katkıları ile sizlere hediyeler ile teşekkür etmek istedik.
   

  Bu çerçevede Şubat ayından itibaren 5 ay boyunca her ayın ilk günü bir önceki ayın Lider Tablosundan elde edilecek listeden ;
  En çok beğeni alan ilk 4 üyeye 10 - 6 - 4 - 3  puan, Teknik konulardan en çok beğeni alan ilk 4 mesajın sahiplerine de sırası ile 8 - 6 - 4 - 3 puan verilecek; Bu puanların toplamından elde edilecek listedeki ilk 3 kişiden ; 1. olana Mazda polar 2. olana Mazda yelek + gömlek 3. olana Mazda T-shirt + kartvizitlik + 2GB Mazda 3 USB verilecektir Bunlara ek olarak Albümler uygulamamızda MazdaClubTR 10. Yıl Albümü oluşturulmuştur. Bu albüme arzu eden üyemiz aracına ait bir resim koyma hakkına sahip olacaktır. Üyelerimizin ilk resimden sonra yükleyeceği resimler silinecek ve değerlendirmeye alınmayacaktır. 15 Mart 2017 saat 23.00 itibari ile en çok beğeni kazanan resimin sahibi olan üyemiz İstanbul'da ise kendisi, değilse devredeceği bir üyemiz bir haftasonu boyunca Mazda MX-5 test etme şansına sahip olacaktır.
  Son olarak da 5 ayın sonunda 1. olmuş 5 üyemizin yer aldığı bir anket yapılarak bir hafta boyunca "Sitemize en çok katkı sağladığını düşündüğünüz üyemiz hangisi ? " sorusuna yanıt aranacak, en çok oy alan üyemiz sitemizden standart bir periyodik bakım ( yağ, hava-yağ-polen filtreleri ve periyodik bakım işçiliği ) hediyesi kazanacaktır.
   
  MazdaClubTR belirtilen hediyeleri değiştirme hakkına sahiptir. Tekstil ürünlerinde her kazanan için uygun ölçü bulma imkanı olmadığından en yakın ölçüde gönderim yapılacaktır. Bu hediyelerden özellikle ve sadece üyelerimizin hak kazanabilmesi için yönetimde bulunan kişilerin hesapları beğeniye kapatılmıştır.  
   
  İlhan
  2016 yılı Ağustos ayında, küresel üretimi 5 milyon 150 bin adeti geçen ve tüketiciler tarafından oldukça beğenilen Mazda3, 2017 yılına yenilenerek girdi.
  Mazda’nın Jinba-Ittai sürücü ve aracın bir bütün olması yaklaşımı ve insan merkezli gelişim felsefesine uygun olarak tasarlanan ödüllü SKYACTIV benzinli ve dizel motor serilerini sunmaya devam eden 2017 Mazda3, sınıfının önde gelen modelleri arasında kalarak geniş kapsamlı yeniliklerle donatıldı. 

   
  2017 Mazda3 Hatchback ve Sedan serisinde, zarif dış değişiklikler, yenilenmiş bir kabin ve   şirketin SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS teknolojisinin ilki  olan G-Vectoring Control teknolojisi ile donatıldı.
  KODO – Hareketin Ruhu ve SKYACTIV  teknolojisinin sayesinde, Mazda’nın yeni nesil modelleri arasında küresel satış lideri olan Mazda3 yeni standartlar belirledi; model cesur tasarımı, birinci sınıf kalitesi ve ileri teknolojisi sayesinde keskin yol tutuş, üstün kaliteye sahip kabin ve çekici görünüm kazanmış oldu.
  2017 Mazda3, 105 PS SKYACTIV-D 1.5-litre turbo dizel ve SKYACTIV-G benzinli motor 1.5-litre 120 PS motor seçenekleri, altı vitese sahip SKYACTIV-MT manüel ve SKYACTIV Drive otomatik şanzıman alternatifleri ve üç farklı donanımları ile 73 bin 263 TL başlayan anahtar teslim fiyatla satışa sunuluyor.
  GÖVDE TASARIMI
  Son Mazda3’ün dış görünümü, güçlü üç boyutlu görünümlü yenilenmiş ızgarası, yeni ön sis far çerçevesi ve LED far teknolojisi  ile dikkat çekmektedir.  Her iki gövde stilinde de, panoramik dönüş sinyallerine sahip yenilenen kapı aynaları bulunurken, hatchback versiyonlarında yeniden tasarlanmış arka tampon yer almaktadır.
  18 inçlik yeni tasarım alaşımlı  jant, iki standart gümüş kaplama seçeneği veya daha parlak yeni koyu gümüş kaplama seçeneği.
  2017 Mazda3, 9 renk seçeneği ile sunulmaktadır: Mazda’ya özgü tamamen yeni Sonsuz Mavisi Mika rengi ve Mazda3’e özgü iki yeni renk olan Kül ve Çelik Grisi Premium Metalik renkleri. Oldukça popüler Ateş Kırmızısı Metalik boya gibi, Çelik Grisi Premium Metalik rengi de Mazda'nın sadece 2.5 mikron kalınlığında yansıtıcı, alüminyum tabaka oluşturan benzersiz TAKUMINURI boya işleminden geçmektedir.
  İÇ TASARIM VE FONKSİYONELLİK
  Hem Aktif Sürüş Göstergesi, hem de gösterge paneli kadranları kaliteyi ve okunabilirliği arttırmak için gözden geçirilmiştir. Aktif Sürüş Göstergesi renklendirilerek daha parlak, yüksek çözünürlüklü ve uzaktan kolayca okunabilen bir yapıya büründürülmüştür.
  Bu geliştirilmiş iç mekan, iki siyah kumaş tipinden birinde siyah veya saf beyaz deri seçeneğide mevcut.
  MOTORLAR VE ŞANZIMANLAR
  2017 Mazda3 Hatchback ve Sedan serisinde, 105 PS SKYACTIV-D 1.5-litre* turbo dizel ve hafif SKYACTIV-G benzinli motor 1.5-litre 120 PS seçenekleri mevcuttur.
  Bu ultra temiz ve verimli, benzinli ve dizel güç kaynakları Euro 6 düzenlemelerine uyan ve ödül kazanan motorlar olup ileri altı vitese sahip SKYACTIV-MT manüel ve SKYACTIV Drive otomatik şanzıman seçenekleriyle  sunulmaktadır.
  Motor performansını arttırmak için üç yeni SKYACTIV-D teknolojisinden (Yüksek netlikte gaz pedalı kontrolu, Doğal ses düzenleyici ve Doğal ses frekans kontrolü) faydalanan SKYACTIV-D turbo dizel motorlar sessiz çalışır ve sürüş kalitesini arttırır.
  Turbo basınç arttırma kontrolünü optimize eden ve yakıt enjeksiyonunun ince ayarını sağlayan yüksek netlikte gaz pedalı kontrolu teknolojisi,araç hafif yüklü iken motor performansını arttırır.
  Pistonu bağlantı rotuna sabitleyen pimin içinde dinamik bir dampere (amortisöre) sahip olan doğal ses düzenleyici teknolojisi titreşimi azaltır ve motor vuruntu gürültüsünü 3.5 kHz (araç ilk çalıştığında ve düşük hızda araç içinde duyulabilen frekans) civarına düşürür.
  Doğal ses frekans kontrolü teknolojisi, dizel motor parçalarının tipik olarak en gürültülü şekilde titreşim yaptığı diğer üç kritik frekans bantlarını (1.3 kHz, 1.7 kHz and 2.5 kHz) baskı altında tutarak doğal ses düzenleyici teknolojisini tamamlar. Bu, motor zamanlamasının çok az sapmasına neden olur.
  SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ
  MacPherson ön desteği ve multi-link (çoklu bağlantılı) arka süspansiyonda yapılan revizyonlar sürüş konforu ve titreşimi azaltma üzerine yoğunlaşırken; aynı zamanda, Mazda3’ün ünlü özelliği keskin yol tutuşu da güçlendirmektedir.
  2017 Mazda3, Mazda’nın SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS teknolojilerinin ilki olan  G-Vectoring Control (GVC) sistemi ile donatılmıştır.  Bu sistem motor torkunu her tekerlek üzerine optimal bir şekilde dağıtarak, mükemmel bir yol tutuş ve sürüş konforu sağlar.
  Tüm 2017 Mazda3 serisinde, kapılara ve şanzıman kanalı alanına gürültü bastırma materyali eklenerek genel anlamda  iyileştirme yapılmıştır. Optimize edilmiş kapı yalıtımları ve arka çapraz elemanlar arasındaki takviye titreşim söndürme materyalleri ile kabin daha konforlu hale getirilmiştir.
  EMNİYET
  Araç, Mazda’nın gelişmiş  ve yenilikçi i-ACTIVSENSE sürücüyü destekleyen güvenlik teknolojileri ile donatılarak, proaktif güvenlik felsefesinin bir parçası haline getirilmiş ve sınıfının önde gelen güvenlik performansına sahip olması sağlanmıştır. Bu özellikleri sayesinde, maksimum beş yıldız Euro-NCAP çarpışmaya dayanıklılık derecesi ile ödüllendirilmiştir.
  Yeni, ileriyi algılayan kamera uyarlaması, geliştirilmiş Akıllı Şehiriçi Fren Desteği (Advanced Smart City Brake Support - Advanced SCBS) ve Akıllı Fren Desteği (Smart Brake Support - SBS) sistemleri, yeni Trafik İşareti Algılama (Traffic Sign Recognition-TSR) fonsiyonu ve Uyarlanabilir LED Farlar (Adaptive LED Headlights - ALH) ile Mazda i-ACTIVSENSE teknolojilerinin fonksiyonelliği arttırılmıştır.
  Sadece araçları değil, yolcuları da algılayan Geliştirilmiş SCBS sistemi, gelişmiş algılama kapasitesine ve geniş görüş açısına sahiptir ve bu sistemin işlevselliğinin üst hız limiti  80 km/s’ e çıkarılmıştır. SBS sistemi de otomatik frenleme için geniş hız aralığına sahiptir ve bu sistemin üst hız limiti  160 km/s’ e çıkarılmıştır.
  Mümin
  Avrupa'da lüks orta boy otomobillerin satış rakamları ilk kez ana akım rakiplerini geride bıraktı. Alıcılar giderek artan şekilde Mercedes, Audi ve BMW gibi markaların otomobillerini kitlesel piyasa markalarına tercih ediyorlar.

  JATO Dynamics piyasa analistlerine göre, Kasım ayında premium orta boy modellerin Avrupa'daki satışları yüzde 8 oranında artarak 652.000'e, ana akım markaların orta boy otomobil satışları ise sadece yüzde 1 artarak 582.000'e yükseldi. Bu trend, Aralık ayında da devam edecek ve premium markalar Avrupa'da orta boy yeni araç satışlarında paylarını artıracak. JATO Dynamics global analisti Felipe Munoz, lüks modeller arayan hevesli alıcıların, lüks orta boy modellerin satışlarının artmasına yardımcı olduğunu belirtti. Munoz, Volkswagen Passat veya Ford Mondeo gibi ana akım orta boyutlu otomobillerin SUV/crossover modellerin giderek artan popülaritesinden de zarar gördüğünü söyledi. Munoz "Ana akım bir büyük boy sedan veya station otomobil satın almak için artık çok daha az sebep var" dedi.
   
  Alman premium markalar orta sınıf serilerini geleneksel sedanlar ve station otomobillerin ötesinde BMW 3 serisi GT fastback ve Audi A5 serisi gibi otomobillerle genişletti. BMW için, 3 serisi coupe modelini BMW 4 serisi coupe olarak yenilemek başarı getirdi.

  Premium otomobil üreticileri şimdi daha ucuz giriş seviyesi modeller satıyor ve Jaguar XE ve Alfa Romeo Giulia gibi yeni lüks orta boy arabalar da satışları artırdı. Kitlesel pazar markaları arasında Fiat, Honda ve Nissan gibi otomobil üreticileri Avrupa'daki orta boy segmentinden çıkmış durumda.
   
  Yılın ilk 11 ayında Avrupa'da en çok satan 10 orta boy otomobilden altısı premium modellerdi.
   

  Ocak - Kasım 2016 Avrupa orta boy otomobil satışları ve satışlardaki değişimler
  1. VW Passat 189.091 adet / yüzde -8
  2. Mercedes C sınıfı 162.546 adet / yüzde +1
  3. Audi A4 152,029 adet / yüzde +30
  4. BMW 3 serisi 132,495 adet / yüzde +1
  5. Skoda Superb 79.533 adet / yüzde +79
  6. Opel Insignia 68.495 adet / yüzde -17
  7. Ford Mondeo 66.979 adet / yüzde -9
  8. BMW 4 serisi adet / yüzde 63.686 -6
  9. Volvo S60 / V60 adet / yüzde 47,429 -1
  10. Audi A5 adet / yüzde 40,913 -3
   
  Kaynak

  İlhan
  Euro NCAP, yapılan değerlendirmeler sonucu sınıfında en iyi dereceleri elde eden otomobilleri açıkladı.

  Euro NCAP tarafından her yıl düzenli olarak yayınlanan “Sınıfında Yılın En Güvenli Otomobilleri” geride bırakmaya hazırlandığımız 2016’nın son ayı içerisinde, yapılan testlerin ardından resmi olarak açıklandı. Gelişen elektronik sistemlerle birlikte artık güvenlik testlerine de yeni standartların geldiğine şahit oluyoruz. Otonom-yarı otonom sürüş teknolojilerinin de otomobil literatürüne girmesiyle bu yıldan itibaren artık bu teknolojilerde güvenlik testlerinde kriterler arasındaki yerini alıyor.
  Acil Fren Sistemi (AEB) de dahil olmak üzere otomobil üreticilerinin, modellerinde standart olarak sunduğu sürücüye yardımcı güvenlik donanımlarının baz alınarak yapılan değerlendirme sonucu “Küçük Aile Arabası” sınıfında Hyundai’nin hibrit modeli Ioniq, “Büyük Aile Arabası” sınıfında yine bir hibrit model olan Toyota Prius ve “Küçük SUV” kategorisinde Volkswagen Tiguan rakiplerini geride bırakarak 2016 yılında segmentlerinin en güvenli otomobilleri ödülüne layık görüldü. Euro NCAP açıklamanın ardından kazananların test sürecini de paylaşmayı es geçmedi. İşte sınıfının en güvenli otomobillerinin test aşamaları.
  VİDEO #1: Toyota Prius
   
   
  VİDEO #2: Hyundai Ioniq
   
   
  VİDEO #3: Volkswagen Tiguan
   
  Kaynak:Log
  İlhan
  23 yıldır düzenlenen ve her yılın sonunda bir sonraki yıl sunulacak olan en iyi motorların yarıştığı "Wards 10 En İyi Motor" sonuçları açıklandı. Tüm dünya çapında oldukça saygı duyulan bir değerlendirme olması nedeniyle sonuçların güvenilir ve tarafsız olduğu düşünülüyor. Sonuçlara bakıldığında ise geçtiğimiz yıllara göre en dikkat çeken nokta; 2017 yılı için açıklanan listede ilk kez 8 silindirli bir motorun olmaması ve bu durum gerçekten de üzücü denilebilir. Bu da 8, 10 ve 12 silindire sahip motorların artık ciddi anlamda yok olmaya başladığını gösteriyor diyebiliriz. Listeyi oluşturan 10 motorun 7 adedi sıralı 4 silindirli, 2 tanesi V6 ve bir tanesi de sıralı 6 silindirli. Ayrıca bu motorların 3 tanesi de elektrik motorları ile kullanılan hybrid sistemler. hacim olarak bakıldığında ise 1 adet 3.6lt, 2 adet 3.0lt, 1 adet 2.5lt, 1 adet 2.3lt, 3 adet 2.0lt, 1 adet 1.5lt ve 1 adet de 1.4lt motor olduğu görülebilir. Hava emişi açısından değerlendirme yapıldığında ise 7 adet aşırı beslemeli ve 3 adet de atmosferik motor karşımıza çıkıyor. Ancak atmosferik motorların sadece hybrid modellerde kullanılmış olması doğal emişin de sonunun geldiğini gösterir nitelikte.    Bizim de uzun zamandır üzerine analizler gerçekleştirdiğimiz atmosferik ve çok silindirli motorların sonunun geldiği mevzusu, Ward's Auto tarafından da açık bir şekilde ilan edilmiş gibi görünüyor. Ayrıca bu listenin A.B.D kökenli bir otorite tarafından oluşturulmuş olması daha da önemli ve bu çok silindirli atmosferik motorların en büyük savunucusu ve kullanıcısı olan bir ülkede bile gelinen durumu göz önüne seriyor diye düşünüyoruz.

  Bu arada Kuzey Amerika ülkelerine yönelik değerlendirme yapan bir otorite olması nedeniyle bu pazarlarda satılan araçların üstünlüğü mevcut Avrupa ve dünyanın geneli için çok daha farklı bir liste ortaya çıkabilirdi diye düşünüyoruz.

  Not: Listedeki araçlara ait tüketim değerlerinin ve teknik verilerin tamamı üreticilerin kendi internet sitelerinden alınmıştır.    Listeyi oluşturan motorlar ve bu motoru kullanan modeller ise şu şekilde;   1.4lt turbo-benzin (Hyundai Elantra Eco)     Silindir adedi: Sıralı 4 Motor gücü: 128hp  Motor torku: 174nm  Şanzıman: 7 ileri DCT otomatik Çekiş: Önden Tüketim Ortalama tüketim: 8.1lt/100km 1.5lt atmosferik-benzin + 2 adet elektrik motoru (Chevrolet Volt) - Şarj edilebilir Hybrid + Menzil Arttırıcılı   Toplam elektrik motor gücü: 149hp (2 adet) Toplam elektrik motor torku: 400nm  Menzil arttrıcı: 1.5lt sıralı 4 silindir atmosferik benzin motoru 100hp gücünde jeneratör (Pilleri şarj ediyor) Çekiş: Önden Elektrikli menzil: 85km Toplam menzil: 672km Tüketim Ortalama tüketim: 2.2lt/100km (85km elektrikli + 587km menzil arttırıcı ile) 2.0lt atmosferik benzin  + 2 elektrik motoru (Honda Accord Hybrid) - Hem elektrik motoru hem de içten yanmalı motor devrede - şarj olmuyor

    Toplam motor gücü: 212hp İçten yanmalı motor gücü: Sıralı 4 silindir 150hp Toplam motor torku: 315nm  Çekiş: Önden Şanzıman: CVT otomatik Elektrikli menzil: 85km Toplam menzil: 672km Tüketim Ortalama tüketim: 5.9lt/100km 2.0lt turbo-benzin (Mercedes-Benz C300)
    Silindir adedi: Sıralı 4 Motor gücü: 241hp  Motor torku: 370nm  Şanzıman: 9 ileri otomatik Çekiş: Arkadan 0-100km/saat hızlanma: 5.9sn Maksimum hız: 250km/saat Tüketim Ortalama tüketim: 6.8lt/100km 2.0lt Turbo + Supercharger benzin (Volvo V60 Polestar)
    Silindir adedi: Sıralı 4 Motor gücü: 367hp  Motor torku: 470nm  Şanzıman: 8 ileri otomatik Çekiş: Sürekli 4 tekerlekten çekiş - AWD 0-100km/saat hızlanma: 4.8sn Maksimum hız: 250km/saat Tüketim Ortalama tüketim: 7.6lt/100km 2.3lt turbo-benzin (Ford Focus RS)
    Silindir adedi: Sıralı 4 Motor gücü: 345hp  Motor torku: 440nm  Şanzıman: 6 ileri manuel Çekiş: Sürekli 4 tekerlekten çekiş - AWD 0-100km/saat hızlanma: 4.7sn Maksimum hız: 268km/saat 2.5lt turbo-benzin (Mazda CX-9)
    Silindir adedi: Sıralı 4 Motor gücü: 250hp  Motor torku: 420nm  Şanzıman: 6 ileri otomatik Çekiş: Sürekli 4 tekerlekten çekiş - AWD Tüketim Ortalama tüketim: 8.8lt/100km 3.0lt çift-turbo-benzin (Infiniti Q50)
    Silindir adedi: V6 Motor gücü: 400hp  Motor torku: 475nm  Şanzıman: 7 ileri otomatik Çekiş: Sürekli 4 tekerlekten çekiş - AWD 0-100km/saat hızlanma: 4.5sn Maksimum hız: 250km/saat Tüketim Ortalama tüketim: 10.2lt/100km 3.0lt turbo-benzin (BMW M240i)
    Silindir adedi: Sıralı 6 Motor gücü: 340hp  Motor torku: 500nm  Şanzıman: 7 ileri otomatik Çekiş: Sürekli 4 tekerlekten çekiş - AWD 0-100km/saat hızlanma: 4.4sn Maksimum hız: 250km/saat Tüketim Ortalama tüketim: 7.4lt/100km 3.6lt atmosferik-benzin+ elektrik motoru (Chrysler Pacifica Hybrid) - Hem elektrik motoru hem de içten yanmalı motor devrede - şarj olabiliyor
    Silindir adedi: V6 İçten yanmalı motor gücü: 248hp İçten yanmalı motor torku: 312nm  Elektrikli motor gücü: 133hp Çekiş: Önden Şanzıman: EVT otomatik (elektronik olarak değişken) Elektrikli menzil: 48km Toplam menzil: 850km Tüketim Ortalama tüketim: 3.4lt/100km (48km elektrikli + 802km hybrid sistem devrede)
  İlhan
  Mazda, firmanın Hiroşima’daki merkezinin yakınlarında yer alan 2 numaralı Ujina Fabrikasında yeni Mazda CX-5’in üretimine dün başladı. Kompakt SUV modeli yakın zamanda gerçekleştirilen 2016 Los Angeles Auto Show’da görücüye çıktı. Model, Şubat ayında Japonya’da ve ardından dünyanın dört bir yanında satışa sunulacak.

  Mazda, yeni CX-5 ile araç içinde sadece sürücü için değil, herkes için yeni bir sürüş keyfi boyutunu hedefliyor. Bu nedenle, sürücü beklentilerine cevap veren bir tepkiselliğin yanı sıra Mazda aynı zamanda sessiz ve incelikle işlenen kabinde yolcu konforunu da ön plana çıkardı. Yeni Kristal Ateş Kırmızı rengiyle cesur KODO dış tasarımı, CX-5’in farklı kişiliğini güçlendiriyor. SKYACTIV Technology ise mükemmel performans ile yakıt ekonomisinin taviz vermeyen bir bileşimini oluşturuyor.
  2012’de piyasaya sürülen CX-5, KODO tasarımları ve komple SKYACTIV Technology’sinin kullanıldığı ödüllü modellerin ilkidir. Nisan 2015 tarihinde toplam üretim 1milyon adete kadar ulaşmış olup model, bu noktaya erişen ikinci en hızlı Mazda olarak dikkat çekiyor (Mazda3’ten sonra). Bu rakam Ekim ayının sonunda 1.57 milyon seviyesine ulaştı. Şu anda piyasada olan CX-5, markanın yaşına rağmen yüksek satış gerçekleştirdiği Avrupa pazarındaki en popular modeli. Küresel satışlar lansmandan sonra her yıl artarken CX-5 artık Mazda’nın yıllık hacminin dörtte birini karşılıyor.
  İlhan
  Amerika'da satılan 2017 model araçlar arasından, oylama ile yılın en iyi 10 otomobili seçiliyor. Bu seneki düzenlenen oylamada Mazda 2 modeliyle bu listede yer alarak gövde gösterinde bulundu. Mazda MX-5 ve Mazda 3 modelleri ile, yılın en iyi 10 otomobili arasında yer aldı Mazda.

   
  Amerika'da 30 yıldan fazladır, her sene düzenlenen bir yarışma. Bu uygulamada yer almak için tek bir basit kural var. Oda otomobil fiyatının 80.000.-Usd  ve altıyla sınırlı olması. 
  Kazanmanın çok kolay olmadığı bu yarışmada, en çok dikkat edilen husus "Sürüş Zevki"
  "C" Segmenti modeller arasında Mazda 3 ile birlikte Volkswagen Golf modeli yer aldı.

   
  10 Araçlık liste şu modellerden oluşmakta.
  BMW M2 / 240İ

  CHEVROLET BOLT

  CEHVROLET CAMARO

  CHEVROLET CORVETTE GRAND SPORT

  FORD MUSTANG SHELBY GT350 / GT350R

  HONDA ACCORD

  MAZDA MX-5 MİATA

  MAZDA 3

  PORSCHE 718 BOXTER / CAYMAN

  VOLKSWAGEN GOLF / ALLTRACK / GT / R

  Kaynak-1 : http://www.caranddriver.com/features/2017-10best-cars-the-best-cars-for-sale-in-america-today-feature
  Kaynak-2 : http://www.caranddriver.com/features/mazda-3-and-volkswagen-golf-alltrack-gti-r-2017-10best-cars-feature

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.