Jump to content

Tüm Etkinlikler

Bu akış otomatik yenilenir     

 1. Son Saat
 2. 3. Nesil Mazda 3 Direksiyondan Gelen Ses

  Kesinlikle gıcırtı değil, dizel motorların rölanti sesi gibi ama tabiki çok daha ufak bir ses bu. Direksiyonun son turuna hızlı vurmadan dolayı ordaki bir parçanın yıprandıgını ve zamanla titreşim yaptığını düşünüyorum, elektrik aksamıyla alakasız olarak kesinlikle mekanik bir ses. Umarım işin doğrusu sonraki bakımda anlaşılır.
 3. Dün
 4. 3. Nesil Mazda 3 Direksiyondan Gelen Ses

  evet ilker usta. eğer üç beş binde bir tekrar edecekse işimiz var demektir. aslinda lıkırtı kötü yolda azaldı ve değişen balatalarla fren performansı iyileşti. ama ani kasis girişlerinde tık sesi geliyor. bu sorun da @Tarahumara arkadaşın paylaştığı konuyla çözelebilir gibi geliyor. tuhaf olan 2013 fiesta'da bile yayın süspansiyona bağlandıği yer cok iyi bir şekilde plastikle kaplıydı ve hiç ses gelmiyordu.. direksiyonun son turundan gelen ses olduğunu düşünmüyorum. bu ses daha çok dediğiniz gibi düşük manevrada gelen düzensiz bir ses. daha çok gıcırdıyor gibi. acaba elektrik destekliyse elektrik desteginin sacmalamasi olabilir mi bilmiyorum.
 5. 3.Nesil Mazda 3 Süspansiyondan Gelen Sesler (Servis Bülteni)

  ankara sk mazda'ya direksiyondan gelen ses için gittim. çıkılan deneme sürüşünde bununla ilgili bir tespit yapilamadı. hala ara ara geliyor. ancak ekranın altindan gelen ses ve kasislerden gelen ses icin islem yapilacağı söylendi. önce fren balatası değişiminde bilmem neresi gevsek dendi. gerçekten de janta vurunca ses geliyordu. sonrasında beni arayıp aslinda idare etse de fren balatalarının bittiği yuvanin boşluk yaptığı sesin bundan kaynaklandığı söylendi. tamam değişin dedim, değiştirdiler ve janta vurunca cikan ses kesildi. kötü yolda da nispeten daha sessiz ilerlemeye başladı. hatta fren cok daha geç abs'ye girip çok daha iyi tutmaya başladı. buna eyvallah ama kasise girince gelen tık sesi kesilmedi. o da muhtemelen burada yapılan işlemle kesilir diye düşünüyorum.. bu arada ekranin altında gelen çıtlama sesi buyük oranda kesildi ama tam değil.
 6. Kusursuz bir uygulama olmuş. Ellerinize sağlık. Benim de hep yapmayı istediğim ama bi türlü cesaret edemediğim bir iş bu. Aynı durum 3. nesillerde de var malesef. Makyajla birlikte kulakları çok çınladığı için düzelttiler.
 7. multimedia son sürüm

  Çok teşekkür ederim. Hiç dokunmayayım o zaman. Nisan ayında Mazda'nin söz verdiği CarPlay desteğini beklemeye devam o zaman...
 8. 3.Nesil Mazda 3 Süspansiyondan Gelen Sesler (Servis Bülteni)

  Sesin azaldığını söylemek zor. Hem ufacık bir parça taktıkları, sese etki edeceğini zannetmiyorum. Hem de benim aracımda ekstra ses yalıtımı var zaten. Anlamam çok zor yani.
 9. 3.Nesil Mazda 3 Süspansiyondan Gelen Sesler (Servis Bülteni)

  Bu yapılan işlemin yol sesine etkisi oldu mu hocam? Orada Alman markalarda yeşil okla gösteridğiniz yerde kauçuk bir parça yer alır. Metal tas ile yayın arasını yalıtarak yol sesini azalttığı söyleniyor.
 10. Elinize sağlıki bence harika bir uygulama olmuş, bizlerde anlasak bu işlerden de biz de uğraşsak keşke. İşsizlik falan değil, çok güzel bir uygulama. Özellikle, bagaj tuşu ve mazda logolu tuş kesinlikle gerekli bir şey bizim araçlarda. Elinize sağlık.
 11. multimedia son sürüm

  Son sürüm 59.xxx evet. Şu an satılan bütün Mazda araçların sistemleri aynı. Size tavsiyem bir şikayetiniz yoksa güncelletmeyin. Benim sürümüm de şu an 56.00.513 ve her servise götürdüğümde özellikle güncellememelerini söylüyorum. Son derece sorunsuz çalışan bir sistem zaten. Bir yazılımcı olarak, yeni versiyon yazılımların önce yeniliklerine bakarım. Yani ne gelmiş yeni özellik olarak, ne iyileştirmeler yapılmış. Ardından bu yazılımı kullananların şikayetlerine bakarım ve ihtiyacım yoksa yüklemem. Versiyon 59'un getirdiği hiç bir yenilik yok malesef. Yeni araçların, yeni donanımları için çıkartılmış bir sürüm. Yarın bir gün örneğin Apple Carplay ya da Android Auto gelirse sallıyorum v60 ile o zaman yüklemeye değer.
 12. Mazda, Arka Farlar İçin Hareketli Kanat Tasarımına Patent Aldı

  Yukarıdaki tasarım bir fan çalışması diye biliyorum. Daha önce de pek çok kez konuşulmuştu üzerine. Bana kalırsa tasarım çizgileri zaten Kodo tasarım diliyle uyuşmuyor. RX-Vision çıksa bile tahminimce RX-9 serisinin de üzerine konumlandırılabilir eğer Rx-Vision Rx-9 yerine çıkarsa otomotiv dünyasının en iddialı tasarımlarından biri olacağı aşikar. Benim Rx-9 beklentim aşağıdaki kadar iri olmasa da tasarım çizgileri açısından Kodo tasarım diline daha yakın, akıcı hatlara sahip Mazda-Shinari'ye daha yakın bir tasarım...
 13. 3. Nesil Mazda 3 Direksiyondan Gelen Ses

  Bu konuya bir göz atmanızı öneririm.
 14. Aracı aldığımdan beri bozuk yollarda, çukurlarda ve kasislerde, ön süspansiyonlardan lakır lukur sesler geliyordu. Bugün sipariş verdiğim bagaj havuzunu almak için Tuzla Musluoğlu'na gittiğimde, usta lifte kaldırıp kontrol etti ve bu sorunun çözümü olduğunu ve Mazda'nın bunun için bir servis bülteni çıkardığını söyledi. Yapılan işlem aslında çok basit. Süspansiyonları söküp, yayın en üst kısmına bir koruyucu parça koyuyorlar. İşlem 1 saat kadar sürüyor ve tamamen garanti kapsamında hallediliyor. İşlem bittikten sonra yola çıktığımda farkı hemen anladım. Süper yumuşak ve sessiz hale geldi süspansiyonlar. Gördüğüm çukurlara, kasislere sürdüm ama eskiden gelen seslerden eser yok. Bu konudan muzdarip arkadaşlara araçlarını servislerinde kontrol ettirmelerini öneririm. Anlaması çok basit durumu. Aracı lifte kaldırıp lastiklere vurduğunuzda ses direk duyuluyor zaten. İlgili parça ve sorunun giderilmesiyle ilgili fotoları aşağıda paylaşıyorum. Gelen ses, yukarıda kırmızı alanın içerisindeki yayın üst kısmının, çukurlarda tam olarak yeşil okla gösterdiğim yere vurmasından kaynaklanıyor. İşlem bittikten sonra foto çekemedim malesef ama anlamışsınızdır yapılan işlemi. Bir de benim aracımdan ses gelmemesine rağmen kaliperleri yağladılar hazır açmışken. Bunun için de bir servis bülteni varmış.
 15. 3. Nesil Mazda 3 Direksiyondan Gelen Ses

  İki haftadir böyle bir sesi ben de duyuyorum, tek tek tıkırdamadan ziyade aralıksız bir tıkırtı, sanki direksiyonun arkasinda bir vida gevşemişte titreme yapiyormuş gibi, bazen kırmızı ışıkta beklerken, bazen de düşük hızlarda manevra yaparken geliyor. Ankaranın berbat yollarında az çukura girmedim ama bundan olur mu bu ses bilmiyorum. Benim aklıma ilk gelen, direksiyonu hızlı çevirdiğimde tur sona geldiginde direksiyondan gelen tık sesi, buna ne kadar dikkat etsem de her sürüşte en az bir kere başıma geliyor, acaba bundan da kaynaklanabilir mi?
 16. @Alperrrr isimli üyemiz forum ve tanışma kurallarına uygun olmayan mesajıyla ilgili bilgilendirilmiş, tanınan süre içerisinde tanışma mesajını düzenlemediği için konu veya konuları silinmiştir. Üyemiz, forumda yeniden kurallara uygun bir konu açarak siteyi kullanmaya devam edebilir
 17. 3. Nesil Mazda 3 Direksiyondan Gelen Ses

  Bu balanstan başka izahı yok. Arkadan itiş olsa deriz ki şaft yapar ama önden çekiş araçta balanstan başka yolu yok. Aklıma gelen başka şeyler de var ama onların da sonucu balansa çıkıyor: 1- Bazen cihaz 0 gösterse de jant eğriyse sallar. 2- Teker tamir kiti kullanıldıysa lastiğin içinde kalan sıvı balans yapıyor 3- Dönen tek aksam teker olmadığından bazen diğer dönen aksamların balans yapması durumunda jant-lastiğe balans yapsanız bile toplam balans hiçbir zaman 0 olmaz. Bu genelde eski araçlarda olur milyon tane sebebi var. Ben o yüzden üzerinde yapılan balansa daha çok güvenirim. Kalibrasyonu düzgün yer bulmak biraz sıkıntı ama üstünde balans bence her zaman daha iyidir. Geçmiş olsun.
 18. Merhaba Arkadaşlar, Aracımı bugün servise götürdüm, periyodik bakım amaçlı olarak. Özellikle söylememe rağmen, multimedia sistemini güncelememişler. Ne yazık ki, eve gelince fark ettim. Hala 56 duruyor. Son sürüm 59 mudur? Yoksa bizim araç multimedia konusunda Mazda 3 lerden farklı mıdır? teşekkürler,
 19. MazdaClubTR Perşembe Buluşmaları - VII

  until

  Her buluşmada uzayan masa. Muhabbetiniz hiç bitmesin
 20. 3. Nesil Mazda 3 Direksiyondan Gelen Ses

  Hocam İlker Usta ile teste çıktınız galiba. Balata ile ilgili dediği olay kronik bir sorun. Kaliperlerin birbirine girdiği yere yağ sürüyor geçiyor. Ancak her 5 binde bir tekrar ediyor bu sorun. Ben çok sıkıntı yaşadım bunla ilgili. Benim de buna benzer bir problemim var aslında. Her zaman olmasa da bazı yollarda 130'dan sonra direksiyonda titreme oluyor. Aynı şekilde aracın içinde de titreme olmakta. Balans ayarından olmadığını biliyorum çünkü hem yeni yapıldı ayarı hem de her yolda yapmıyor. Çözümü bir türlü bulamadık.
 21. 2. Nesil Mazda3 45 km Hızdan Sonra Gelen Uğultu

  Hahhha valla guldurdunuz beni yaw :)))) Getirirsem mazda getirecegimi sanmam Tr'ye :))
 22. Sizce hafta sonu derbinin kazananı kim olur

  Gs çok formda fakat karşısındaki de fener olacak. Derbi form grafiğine pek bakmıyor, psikolojik olarak kim kendine iyi gaz verirse o takım kazanır. Bence fener için beraberlik bile kötü bir skor olacak. Kesin yenmemiz lazım.
 23. Sizce hafta sonu derbinin kazananı kim olur

  Yarın cuma namazına müteakip bir mazdam olabilir, olursa fener kazansın olmazsa Galatasaray yenilsin
 24. Mazda, Arka Farlar İçin Hareketli Kanat Tasarımına Patent Aldı

  Kesinlikle ortaya çok güzel bir araç çıkacaktır ama S1 deki gibi ön tampon,arka tampon,kaput ve koltuklardaki rotor detayını kullanmaları güzel ve özel olur R3 de bu detay az bulunuyor bu detayı çoğaltmaları güzel olur ve onu dahada özel bir araç yapar
 25. Mazda 2 Baskı Balata Sorunu mu?

  baya geçmiş son mesajdan bu yana amacım eski konuyu hortlatmak değil ayrı konu açmamak... 2009 1,3 play mazda 2 şovalyemi 3hafta oldu alalı hemen hemen .. bugün bursa izmir yolunda , gaza bastım 5. viteste devir 6 ya çıktı lakin tepki vermedi. maalesef yukarda arkadaşın bahsettiği ne varsa aynen gerçekleşti.. çekiçi çağırdık ve bursa da hiç tanıdığım olmadığı için araya araya bi arkadaştan usta bulduk. adam aracı çekiçide görür görmez ne arızası varsa söyledi... hepsi tek tek tuttu eksiksiz çok çok şaşırdım. bu tarz arıza verdiğini özellikle belirtti.. bursa da orjinal parça bulamadığımızdan (3/4 saat 20ye yakın telefon ettikten sonra), istanbuldan getirtecek birgün dinlenmeye çekildi kısaca... muhtemelen 950 liraya baskı balata debriyaj birşey daha vardı...onları getirtiriz dedi üstüne işçilik kaça patlayacak bakalım. mazda 2 si olanlara tavsiyem ne olur ne olmaz baskı balata ve debriyajına baktırmaları yönündedir. muhtemelen benim acemiliğim de işin içine girmiştir lakin dümdüz yolda sakin sakin 1,5 2 arası motor seviyesinde giderken olması azıcık kendimi taça atmamı sağlıyor. usta az önce telefon açtı.. araç epeydir size haber vermiş hocam siz anlamamışsınız bunun çok uzun zaman önce değiştirilmesi gerekirdi dedi vesaire...........( acemilik aktive oldu ) yollarda perperişan evime geldim direk yazıyı okudum bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum.. bursa da mazda 2 den anlayan usta arıyorum daha önce denenmiş. korktum açıkcası bi baktırmak istiyorum.
 26. Bu Araç Alınır mı ? - V Ortak Konu

  Hayırlı olsun
 1. Daha fazla etkinlik yükle
 • Seçtiklerimiz

  • MazdaClubTR - SONAX işbirliği sayesinde üyelerimiz ve Mazda sahipleri araçlarına far, araç içi koruma, car fresh ve cam suyu itici uygulaması içeren paketlere SONAX Uygulama Merkezlerinde indirimli şekilde sahip olabilecekler.
   • 14 yanıt
  • Mazda, bugün sosyal medya hesaplarından 45. Tokyo Motor Show 2017 için ipuçları yayınladı. Tokyo Motor Show ziyaretçilerini ve Mazda takipçilerini heyecanlandıran bir takım görseller paylaşan Mazda Japonya,  Motor Show sunuşunu 3 ana başlıkta gerçekleştireceğini hazırladığı web sayfasında açıklıyor.
   • 14 yanıt
  • 3 günlük uğraşımın sonunda başarıya ulaştım  Aracın Rear Body Control Module ünde ufak bir kod değişikliği ile aktif edilebiliyor bu özellik. Yalnız her araç için bu kod değişebiliyor.
    

    
   • 238 yanıt
  • Arkadaşlar herkese merhaba sonunda Mazda 3 Skayctiv Reflex otomatik aracıma Ankarada Lovato EXR direkt enjeksiyon kiti taktırdım.  
   • 156 yanıt
  • Selam arkadaşlar, bu performans işinin virüsünü bir kaptı mı daha duramazsın,sonu yok derlerdide inanmazdım doğruymuş meğersem .Arabanın freni var bastınmı duruyorsun da kendi frenimi bulamıyorum.
   • 37 yanıt
 • Son Güncellenen Durumlar

  • blackcone

   blackcone  »  İlhan

   İlhan abi merhaba. Yukarıdakinin konunun fotoğraflarına ulaşma şansımız varmıdır acaba?
   · 1 yanıt
  • Erman

   Erman  »  Burak

   Teşekkür ederim 
   · 0 yanıt
  • Erman

   Erman  »  Mehmet Özdemir

   Merhabalar teşekkürler
   · 0 yanıt

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×