Tüm Etkinlikler

Bu akış otomatik yenilenir   

 1. Son Saat
 2. Touring oldugu icin farkli yazıyor kapida
 3. mx-5 daha mantıklı imajı da iyidır tepkileri de iyidir seni üzmez sonuc da atmosferik bakım kolay 5000 km de yağ değiştir devam et
 4. Bugün
 5. Bazı bayiler araçları plakalandırıp öyle satabiliyor
 6. Arkadaşlar malum geçende bir kaç sorunlarım yüzünden ayrı konular açmıştım. şu anda hatalarım düzeldi çok şükür. Böyle sorunlar başınıza gelirse bilginiz olsun diye kısaca özetlemeye çalışacağım. Şimdi aracımı bazen performanslı kullanırken bazen de çekiş problemi yaşıyordum, bazen p0301 1. silindir arızası alıyordum. bu arıza üzerine buji, buji kabloları ateşleme bobini değiştirdim olmadı. kompresyon testine giriyordum ayarlarım normal gözüküyordu. sonrasında bu arıza kodunun sabahları soğukta verdiğini farkettim. Sonrasında araştırmalarım sonucunda subap soğukta kaçırdığı için bu arıza kodunu verip ve bazen performanslı olmasının sebebide buymuş. bunun üzerine aracı geceden ustama bırakıp ertesi gün yine kompresyon testine soktuğumuzda 1. silindir iç sıkıştırmasını problemli olduğunu gördük ve aracı komple supap yenilemeye soktuk ve araç şu anda düzeldi. bir ikinsi arızam ise normal uzun yolda giderken birden bire P0420 katlizör arızası alıyordum ama çekişimde hiçbir problem yaşamıyordum bunun üzerine katalizörü ustaya söktürüp içine baktık tertemizdi. sensörlerden olacağını düşünürken aklımda birşey uyandı; geçen sene aracın yağını değiştirdiğimde castrol magneteg 10/40 lpg için olanlarından kullanmıştım. önceki yağ mobil idi. zaten bu yağı değiştirdiğimden beridir motor sesi çok efedersiniz ama öküz gibi böğürmeye başlamıştı. sonra yağ değişiminden sonra ilk defa P0420 arıza kodunu almıştım. şimdi yağı 5/30 liqui moly (ford mazda için özel üretilen ) yağ ile değiştirdim. ses bariz şekilde azaldı, rolenti dengeleşti. ve şimdiye kadar motor arıza lambası yanmadı çok şükür uzun lafın kısası bir motor yağı bile arıza lambasını yakmaya neden oluyormuş.
 7. Sahibinden sitesinde çok düşük KM li mazda dizeller var neden acaba?
 8. @karsiyakaliozi Haklısın abi, fikirleri önüme alıp koyduğumda rx-8 esasen bir miktar beni zorlar gibi geliyor bütçesi bazında değil ancak takdir edersiniz ki Revivo abinin yazdıklarını ben hiç ama hiç bilmiyordum, bilgim kısıtlı her ne kdar ingilizce ve fransızca kaynaklara ulaşabildiysem de rxclub'da yazanlara göre ciddi bir uğraş istiyor araç mx-5'e kaymak acaba daha mı mantıklıdır? Ben beni hem memnun edecek hem de günlük kullanacağım güzel bir Mazda arıyorum ancak durum ortada rx-8'in masrafından ziyade uğraşı beni çok yoracak gibi masrafı bir şekilde halledilir de uğraşı bambaşka sanırım ama işte rx-8 tutkusu, inanılmaz çekitor araç beni ne yapmalı diye merak ediyor insan.
 9. İspat değil kardeşim yazanları koyduk işte arkadaşlar bilgilensin diye Ben 32-32 hatırlıyordum 33-32 imiş. Makyajlı, makyajsız anlamam ben
 10. Makyajlı makyajsız farkı olabilir. Benim 2010 touring aracımda yukarıda dediklerim gibi yazıyor. Birşey ispat etmeye gerek yok. Herkesin sürücü kapısının eşiğindeki kartta yazıyor ne kullanması gerektiği.
 11. Bu da kışlık. Önler 33 arkalar 34-35. 2. Nesilin kullanma klavuzundan
 12. Kitapçıkta önler 230kpa 33 psi yaklaşık arkalar da 220 kpa yaklaşık 32 psi. 3 kişi 225 kiloya kadar.
 13. Geçmiş olsun. Allah beterinden korusun. İnş sizin hasarın faturasıda ufak olur, çünkü belli olmuyor böyle şeyler. CX-5 21cm yüksekliği ile oldukça yüksek bir SUV. Yüksek taşıda çarpmak bir sedan için en kötü şey.
 14. devrim abi, eline sağlık. güle güle kullan. gece performansı da tatmin edici bence.
 15. Naçizane 3 yıllık rx-8 kullanıcısıyım fikirlerimi yazayım ışık tutsun, daha daha önceden daha yüksek beygirli turbo beslemeli araçlarım oldu otoban hızlanmaların da onları aradığım oluyor ama virajlı yollarda keyfim yerine geliyor, özel bir araç öğrenci bütçesiyle (öğrencisine bağlı) kullanmak biraz zor bence hakkıyla bakım v.s yapmak istersen hele model yılı eskiyse masraf artabilir mesela ben 1500 km olmadan yağ değiştiriyorum yağı servis den alıp kendim değiştiriyorum bujileri değiştirdim e-baydan getirtip sanayide ustama değiştir dim en son servis kampanyasında fren balatalarını tüm yağları değiştirdim sanz. dif. bu yaz soğutma sıvısı yağ soğucu temizliği gibi işler aklımda var eski araçlarım da sanz. dif. yağı değiştirdiğimi hatırlamıyorum aklıma gelmezdi rx-8 özel olduğu için aman diyorum bişey olmadan bakımını yapayım lafın kısası hakkını vermek istiyorsan masraflı bir araç belki ben takıntılıyım bilemiyorum . Kullanım dersen şehir içi en azından bizim şehirler için uygun deyil alçak araç ,sert alt takım kısmen sert direksiyon bol çukur tümsek yıldırır insanı benzin masrafını yazmıyorum bile hele istanbul gibi şehirde bende otomatik hyundai i10 var devamlı onun üzerindeyim şehirdışı yol yaparsam yolda güzelse mesela marmaris fethiye v.s virajlı yollar otobanlar aracı çıkartıyorum devamlı kapalı garajda brandalı yatıyor güzel havalar da 10-15 dk turlayıp koyuyorum garaja son zamanlarda aklım mx-5 e kayıyor ama rx-8 den de kopamıyorum birde bu araç dan üretilmemesi olayı araç dan ayrılmamı engelliyor toplarsam 2. aracın varsa rx-8 büyükşehirler de kullanılır bence yoksa her açıdan sıkıntı olur sana kardeşim.
 16. Gecenlerde benim ezgozdada oyle bir ses geliyordu dumanına bakıncada ara ara küçük patlamalar şeklinde duman cıkıyordu motordada titreşim biraz daha artmıştı emme monifolt contalarından biri kopmuş motor ekstra hava alıyordu contları değiştirdik düzeldi seninkide öyle bişey olabilirmi diye paylaşıyım dedim.
 17. Teşekkürler; Evet dediğiniz doğru birde servise gidebilsem detaylıca baktırırım ama biraz yoğunum henüz gidemedim, Bagaj kapağını alt kısmında iki tane küçük göçük oluşmuş,diğer arabayı görünce bunada şükür dedim
 18. Tamamen motora odaklanmışsın pahalı da olsa sonuçta sıfırıyla değişebilir parça. Bu araçlarda şanzuman, süspansiyonlar, frenler, diferansiyel de de çeşitli sorunlar çıkabiliyor (önemli kısmı hor kullanmak, bakım bilmemek ve gereksiz modifikasyonlarla uğraşmaktan kaynaklı) ve şanzumanın sıfırı bulunabiliyor mu belli değil. İlandaki kaporta ve iç aksam olarak araç temiz görünüyor fakat anlam veremediğim birkaç ayrıntı var: 1- İstepnesi kullanılmamıştır diyor da bu araçta zaten istepne yok ki : ) 2- Yol bilgisayarı diyor ancak o da yok, 2008'de varsa bilmem. 3- Aynı açıdan ön tekerlek bir düz bir de cevrilmiş cekmiş, onun yerine yandan cekseydi iyi olurdu. 4- Aracın paspasları yerinde yok, tahminen bir süredir paspassız kullanılıyor ancak 72bin de paspaslar kullanılmayacak kadar eskimez cunku benim aracı aldığımda satıcısı 106bin km'ye kadar kullanılmış paspasları da verdi ve itinalı temizlediğimde gayet kullanılabilir haldeler. Her halukarda aracın önceki sahipleri bilgisini araştırmak gerekiyor. Bu temizlik ve km'de arac 9 senede 5'ten fazla sahip değiştirmemiş olmalı. Sonuçta 49bin TL'lik RX-8 temiz olabilir mi ? Denemeden anlaşılmaz.
 19. Dün
 20. Şu fani dünyada ölmeden önce alınacak araçlardır rotary motorlu otomobiller Rx8 tutkudur heyecandır tarifi olmayan aşktır İnşallah rx8 inize kavuşursunuz
 21. Aynen. Ne zaman bu alışkanlığı kaptığımı hatırlamıyorum ama yerinde bir hareket her zaman. Bugün sabahın 6'sında toplam 4 kişi (Konya'dan) Ankara'ya gittik. Yer yer yoğun sis vardı. Ankara yolu da rahat gidilen bir yol, fakat bazen olmadık yerlerde trafik ışığı var. Bir tanesi tam da sise denk gelmiş. Sisin içinde 3-5 aracın sis farını gördüm, fark ettim fakat 2 aracın dörtlülerini yakması erken teyakkuza geçmemi sağladı. Orta şeritteydim, frene bastım. Fakat nasıl olduysa birden bire kendimizi araç güruhunun içinde bulduk. Sol seride attım kendimi (arka uygundu) ve bir kaç araç sonra ancak durabildim. Bu arada lastikleri değiştirdim ve araba çok güzel durdu ABS devreye girmeden. Önceki lastikler olsa, yine ABS'ye rağmen birine çarpardım. Sonra; neden bu olayın böyle geliştiğini sorguladık. Problem şu: Benim bulunduğum nokta ile sisin içindeki arabaların bulunduğu nokta arasındaki sis yoğunluğu aynı değildi. Yani sis, eşit şekilde 200-250 metreye yayılmamış. Işığa uzak noktada olan bizim bulunduğumuz bölgede sis çok hafifken, arabaların olduğu noktada sis inanılmaz yoğun. 250 metre kala hâlâ arabaların ışıkları 600 metre ötedeymiş gibi görünüyordu. Bu çok değerli bir tecrübe oldu bana. Neyse konuyla doğrudan alakası yok bunun. @abdullah Bey, çok geçmiş olsun. Yalnız şu aklıma geldi. Eminim servis kontrol edecektir ama tamponun altındaki bar'a bir baktırın. Dışarıdan bir şey yokmuş gibi sanki. Hafif tampon hasarı, fakat içeride daha fazlası olabilir. Bir de bagaj kapağı yukarı oynamamıştır umarım. Tekrar çok geçmiş olsun. Radyötör de patlamış gibi? Daha fazla hasar sanki.
 22. Uğraşmaktan yana sıkıntı yok ancak aracı günlük kullanım için de istiyorum, çok sıkıntı yaşar mıyım acaba sorusu hemen aklıma geliyor motor konusunda ürküyorum.
 23. bu konular o kadar çok konuşuldu ki muhtemelen yetkili arkadaşlar benzeri konularla birleştirip bilgi sahibi kimselere yönlendirirler. bana sorarsanız rx8 bir tutku, öyle 1.6 bineyim oh ne ala türünden bir şey değil. o yüzden emek ve fedakarlık istiyor.. buna hazırsanız ve göze alıyorsanız edinin bi tane uğraşın, değilseniz toyota moyota...
 24. Tekrar merhaba. Pardon ben eksik algılamışım mesajınızı. Normalde fotoğraflarda görünen süngerimsi parçalar zaten tabanlarda mevcut. Bahsettiğiniz onlar mı acaba? Ben sadece (torpido'ya taban dahil) kol dayama kısmının ve tablasının duvarlarına kadife folyo uygulaması yaptım.
 25. Abi çok geçmiş olsun, Bu tarz lise öğrencileri işte hep böyle ben büyüdüm ben şunu yaparım ben bunu yaparım edasındalardır, araba da güzel olunca yapışanı bol oluyor işte, bunlar da biraz kıskançlık biraz özgüven patlaması ile böyle bir şey yapmışlar, ama sen de sabır taşıymışsın abi, helal olsun ne diyeyim, umarım dediğin gibi pasta cila ile hemen geçip gidiverir, tekrardan çok geçmil olsun (Konuyu hortlatmışız af buyurun)
 26. Çok teşekkürler. Sayenizde. Edit: Sunum iletime bir adet gece fotoğrafı da ekledim.
 27. Evet, öncelikle tüm abilerime merhabalar ve iyi forumlar. İstanbulda okuyan bir Üniversite öğrencisiyim, babam, kuzenim ve ben hepimiz RX-8'lere hastayız öyle ki al sen ben benzinin hepsini ödeyeceğim be diyen bir babam var. Bir süredir (çok uzun bir süredir) bir araç için para biriktiriyordum, en çok hoşuma giden ve hayalimdeki araba bu Mazda oldu, ancak motordaki sıkıntıları duyunca yıkıldım, 75.000kmde bir Mazda'yı 45-50.000 bandında alabiliyordum (Rx-8 tabii ki) ancak yeni motor mevzusu vardı ki bu pek canımı sıktı satılan Mazdalar genelde yeni motor takılmamış, canı bitmiş araçlar oluyormuş. Bunun için sandık motor almak şartmış (en azından bazı insanlar böyle diyormuş) konu hakkında fazla bilgim olmadığından fazla da üstüne gitmek istemiyorum tabii ki ancak, bu olay beni ciddi anlamda üzdü alacağım RX-8'i taş çatlasın 120-130000 km kullanacağım sonrasında değiştirip belki büyütürüm umuduyla satacağım, ancak motoru değiştirirsem 60 küsür bin liraya gelecek aracı almam bu da açıkçası pek işime gelmiyor. Motoru rektifiye edip uzunca bir süre daha çalışmasını sağlamak mümkün mü? Doğru yağ kullanımı ile motor 170.000km kadar gidiyormuş, bunun bu ilanda görüldüğü gibi 72.000'e kadar düşmesi mümkün mü? Bu aracın motorunun sıkıntısı var mıdır? Bütün bu sorularıma aradığım cevapları bulabilirsem çok sevineceğim bulamazsam da yine de çok teşekkür ederim. Herkese tekrar kolay gelsin. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-mazda-rx-rx-8-limited-edition-dilek-auto-dan-315572636/detay
 28. http://
 1. Daha fazla etkinlik yükle


Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.