Jump to content

Triger Zincir Değişimi

Guest phenix06
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1 ay 3 ay?? 1 yıl ?? yoksa yağın markasına ve ne kadar zamandır kullanıldığına göre değişirmi okan bey???

mazda3 vte nasıldı hatırlamıyorum ancak mazda6 da yağ basıncıyla gerilmeyi arttıran gergi bilyası var. yağ bekleyince veya zamanda değişmeyince bu gerginin içine kaçan kalın yap gergiyi bozabiliyor.

normal koşullarda bir araç 6 ayhiç kullanılmazsa veya kullanıldığı sürede 1 yılı geçerde kilometre fazla yapmamışsa dahi yağın değişimi gerekebiliyor. tabi bu periyorların belirlenmesinde yağın nevi de önemli. benim belirttiğim rakamlar servislerde konan normal yağlar için geçerli...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda3 vte nasıldı hatırlamıyorum ancak mazda6 da yağ basıncıyla gerilmeyi arttıran gergi bilyası var. yağ bekleyince veya zamanda değişmeyince bu gerginin içine kaçan kalın yap gergiyi bozabiliyor.

normal koşullarda bir araç 6 ayhiç kullanılmazsa veya kullanıldığı sürede 1 yılı geçerde kilometre fazla yapmamışsa dahi yağın değişimi gerekebiliyor. tabi bu periyorların belirlenmesinde yağın nevi de önemli. benim belirttiğim rakamlar servislerde konan normal yağlar için geçerli...

Teşekkürler açıklama için :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Peki arkadaslar burada belkide kacirdigimiz onemli bir nokta var.

Triger kayişi gibi onemli bir parcanin, Mazda Turkiyenin elinde olmamasi!!!

Boyle bir parca 2011 Turkiyesinde stoklarda bulunmaz mi hic?? Hadi o bayide bulunmasin ama digerinde ya da ana merkezde bulunmasi gerekmez mi? Bildigim kadariyla Mazda bir arabayi olusturan parcalarin en az %95'ini hali hazirda stokta bulundurmakla yukumlu kanunlara gore.

Bu konuda bizi aydinlatabilecek bir arkadas var mi acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bulunması bulunmaması durumunu bilemiycem ama ana merkez dediğiniz yer Türkiye'de değil zaten yanlış hatırlamıyorsam Belçika'da...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda Motor Logistics Europe N.V. Merkezi Belçika Türkiye İstanbul Şubesi

Mazda Türkiye şu anda mahkeme aşamasında olduğundan yukarıda yazıldığı gibi geçiyor. Yani Türkiye şube, Ana merkez Belçika. Avrupa'nın en büyük deposu Belçika'da. Dolayısı ile dediğiniz %95 değil, %100 olarak bulunduruyor diye düşünüyorum. Bizdeki araçlar da triger zincir olduğundan dolayı ve değişimi hemen hemen şu ana kadar hiç bir araçta yapılmamış olduğundan dolayı Türkiye'de bulundurulmamasını ben doğal karşılıyorum.

Mahkeme işi çözülsün, Mazda Genel müdür yeni değişti biliyorsunuzdur. Yeni fikir ve stratejileri güzel. Yeni teknoloji araçlar gelsin. Ben ileri de çok daha iyi olacağına inanıyorum ve işler dediğim gibi giderse zaten burada da büyük bir depo olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence deponun  belçikada olması mantıklı tüm avrupaya dagıtım yapıldığını düşünürsek 2 saatlik uçak mesafesinde. bir kaç malzeme lazımdı banada orjinal olmasını istedim bende sagolsun mugla okan beyin servisten sipariş ettim belçikadan bu gün yarın elimde olur. ya böle durumlar o kadarda önemli değil  aslında önemli olan parçanın bulunması vede makul fiyatlı en önemlisi orjinal olması.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle kayış demişim, özür zincir olacak :)

Mazda araclarini Turkiye'ye su an kim getiriyorsa, o bu araca ait parcalari Turkiye'de bulundurmak zorunda. Yoksa Sanayi Bakanliginda nasil yetki belgesi alabilir ki? Konunun mahkemelik olmasi nasil araclarin Turkiyeye ithaline engel degilse, ithal edenin servis ve yedek parca yukumluluklerini de yerine getirmesine engel degil.

bir arkadasim depo maliyetlerinden bahsetmis ama burada bahsettigimiz, istenen parcanin 2 gunde Turkiye'nin heryerinde olabilmesi durumudur. maliyetleri azaltacak ve etkin bir stok yonetimi saglayacak bilimsel tum yontemler mevcuttur.

Turkiye'de fabrikasi olmayan tum otomobiller icin 1 hafta 10 gunluk bekleme sureleri sozkonusumudur bilemiyorum.

triger zinciri zor degisen bir parca olabilir, o zaman araba koltugu, bagaj paspasi, iç dikiz aynasi gibi parçalarda, heryil 1 tane ihtiyac duydugumuz parcalar degil. Bunlar da mi stoklarda bulundurulmuyor?

Kanun bunlarin bulundurulmasi gerektigini soyluyor. Ben arabami alirken de, satici bana "bu arabada benim stogumda olmayan  ne ihtiyac olursa, istanbuldan gelmesi en cok 2 gun" dedi. Bunun tersinin olmasinin hayal kirikligi olacagina inaniyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bir stop far da 10 günde geldi buraya. ben hak veriyorum size. ama bir süre sanırım bu şekilde idare edeceğiz. mazda kendine gelene kadar. şimdilik mermerlerin fahiş fiyatlarından kurtuluşumuzun sevincini yaşıyoruz :D en fazla 1-2 yıla daha iyi olacağını umuyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servisteki ustalar şimdilik binebileceğimi söyledi. Gelen sesin yani zincir sesinin şiddeti artana kadar bi sorun olmazmış  :tey:

Bu güne kadar başka arabalarda da zincir değiştiğini duydum ama daha zincir koparanı duymadım :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mekanik ile ilgili bir parça için risk almak ne derece doğru olur tabiki bilemicem ama yinede acil durumlar dışında aracınızı bekletmenizi mecburiyetiniz varsada olabildiğince düşük devirlerde yormadan kullanmanızı öneririm, ne olur ne olmaz değil mi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

keşke olsaydı ancak, hiçbir ithalatçının Türkiye'de yedek parça deposu bulundurma zorunluluğu yok. ancak 30 işgünü süre zarfında tedarik zorunluluğu var. ayrıca ülkenin 7 ayrı bölgesinde yetkili servis bulundurma zorunluluğu var. kanunlar böyle diyor...

Türkiye'de deposu olan markaların en iyisinin Türkiye depo cevap oranı gerçekte %60 civarındadır. ancak cevaplanamayan parçaların tedariği 30 günü bulabilmekte. ben şahsen %60ının 2 günde %40ının 30 günde cevaplanması yerine, %100ünün 6 günde cevaplanmasını tercih ederim...

zaten hasar vs olduğunda araçlar eksper falan filan 1 hafta boş yere yatıyor. o sırada da parçalar geliyor. diğer sürekli giden bakım ve mekanik parçalar herservisin elinde bulunuyor.

ayrıca Türkiye ye depo açıldığında fiyatların bu seviyede kalamayacağını, ciddi yükseliş olacağını da belirtmek isterim...

syg.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

....

....

ayrıca Türkiye ye depo açıldığında fiyatların bu seviyede kalamayacağını, ciddi yükseliş olacağını da belirtmek isterim...

syg.

son cümle yıktı beni :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

son cümle yıktı beni :D

gel beraber yıkılalım honu :) sen arabayı çarpmamaya bak honucan. kasko felan hikaye. araba yatıyor şimdi serviste, tampon yapılacak bekliyorum. kuzusuz kalmak çok kötü bişi :(
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar garip bir şekilde arabamdan gelen zincir sesi kesildi.

yarın tekrar servise gidip kontrol ettirecem. umarım fırtına öncesi sessizlik değildir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

Arkadaşım Opel Astra H kasaya Ecu'yu yaklaşık 1 ay bekledi. Bu süre zarfında araba da vermediler, Ecu geldi,takıldı ertesi gün aracı satılığa çıkardı ve sattı. Pejo 307 için 10-15 gün ayna bekleyenler var . Binlerce arabada hiç değişmemiş bir parçanın Türkiye'de olmasını anlayabiliyorum ama far,tampon gibi sarf sayılabilecek ekipmanların 15-20gün beklenmesi masumane olmaz benim görüşüm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...