Jump to content

Sunroof'u Açınca Hoparlörlerden Hava Geliyor !!!!!

bunk
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

:clap:

Evet arkadaşlar bana çok ilginç geldi,

Japon teknolojisi harikası bir düzenek mi ki sanmam

yoksa büyük bir hata mı?

bu gün 120 ile giderken sanroof sadece arkası kalkık şekilde açıktı. arkadaş dedi bacağım üşüdü diye bir de hoparlörleri kontrol ettik hepsinden de havalandırma gibi hava geliyor

Lütfen biri bana izah etsin???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Wolcancan tam açılmıyor biraz kalıyor doğru. Normaldir.

sunroof açıkken bi de dışardan hava gelmeyi kapatınca hoparlörler bildiğin havalandırma oluyor güfür güfür estiriyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oğuzhan bey dediğin gibi galiba sunroof dan çıkacak hava araca bir yerlerden girmeli, camları azıcık açınca hoparlörlerden gelmiyor hava, ama camlar kapalı iken esiyor, hele bi de havalandırmadan gelen havayı düğmeden kapatınca hoparlörler üfürüyor.

(bu test saatte 120 km hızla Trafiğe açık alanda yapılmıştır !!!)

zannedersem Hoparlörlerin hava ile ilgili çalışma prensibi dediğimiz gibi, AMA enteresan taraf KAPININ İÇİNDE HAVANIN NE İŞİ VAR?????????

Uyumsuz element ou da görürsem artık formumuza sığınırım :?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Basit bir fizik kuralı, bütün boşlukların dolması gerektiğinden hareket ediyoruz ama kapının içinde o kadar bol havanın ne aradığını çıkartamıyoruz gerçekten...:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

inşallah hava kapı kenarlarından girmiyodur çünkü eğer öyleyse tozlu bir yolda felaket şekilde toz alır araba haberiniz olsun. denemeyi bide tozlu yolda yapmanızı öneririm acaba arabanın içine esen hava temiz havamı nereden giriyor içeri.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kapılara dış kapı kollarının olduğu deliklerden hava doluyor zaten. sunroofun arkasını açınca içerde vakum yani 1atm nin altında bir basınç kalıyor. bu durumda dışarısı 1 atm ise içeriye biryerden hava girmesi gerekiyor. en basit yok, havalandırma. onuda dışarıdan hava almayacak hale getirirseniz ve camlar da kapalıysa geriye kapı döşemesi kalıyor. her ne kadar kapının için izoleli olsa da hoparlör ve iç kapı kollarının olduğu yerlerden kablo ve teller için açıklık vardır izolasyonda. oralarda hava giriyor kabine. dikkat ederseniz cam butonu ve iç kapı açma kolundan da üfler ufak ufak...

şayet araç tam izole olsaydı, çok yüksek süratlerde cam veya sunroof açıp kapatırken kulak zarı iltahabı gibi hassasiyeti olanların kulak zarı bile patlayabilirdi. tam izolasyon istenen bir durum değildir. arka tamponunuzu sökerseniz arka tekerleğin arkasında kabin hava tahliye kapaklarını görürsünüz. tam kapıları kapatırken iç basınç arttığında oradan tahliye olduğunu gözleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

okkko Bey açıklama için teşekkürler olayı tam kavradım da : Havalandırma OFF ama dışardan hava akışı ON iken oldu ve farkettik zaten. Tamam anlattığın fizik  kurallarına göre doğru fiziğe lafım yok da neden "kabin hava tahliye kapakları "gibi artistik kapaklardan hava gelmiyor da hoparlörlerden geliyor, noofear ın dediği gibi tozlu yolda ne oluyor? kabine az az toz gelir ve kapının içi toz dolmaz mı?

Noofaer; toz geldiğini görmedim hiç, am denemeye çalışacam, geçen gün gece yolculukta erzurum da sunroof un sadece arkası açık iken giderken arkadaş dizim üşüdü demesi ile çıktı olay.

Oğuzhan Bey; havalandırmada dışardan hava açık iken oluyor hafif hafif esiyor, kapatınca iyice artıyor onu demek istedim. Biz farkettiğimizde havalandırma açıktı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

okkko Bey açıklama için teşekkürler olayı tam kavradım da : Havalandırma OFF ama dışardan hava akışı ON iken oldu ve farkettik zaten. Tamam anlattığın fizik  kurallarına göre doğru fiziğe lafım yok da neden "kabin hava tahliye kapakları "gibi artistik kapaklardan hava gelmiyor da hoparlörlerden geliyor, noofear ın dediği gibi tozlu yolda ne oluyor? kabine az az toz gelir ve kapının içi toz dolmaz mı?

Her arabanın kapısının içi toz doludur zaten. 1 yılı geçince tozdan geçilmez kapının içi... normal ibr durum. özellikle tozlu yollarda kullanılan pikapların kapılarının içinden 100gr toz çıkabildiğini gördüm... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende bu sabah denedim, çok az, belli belirsiz bi hava girişi oluyor ama şimdiye kadar ne ben ne de yanımdakilerden kimse farkedememişti :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben iki kere denemdim, ikisinde de gece idi. Erzurum da gece 5 ila 10 derece oluyor, denerken de hava bu derecelerde idi. Demek ki Erzurum un soğuğundan dolayı iyice hissettim. Arkadaş da bir yerden soğuk geliyor demişti.

Şimdi diyeceksiniz o soğukta sunroofun arkasını niye açıyorsun? Cevap: 5 tane pastırma ile 1 saat yolculuk yapınca kabinde hava sirkülasyonu olsun istiyorum :)

Batıya gidince hissetmem o zaman. Normal diyorsanız sorun yok demektir. İlgi ve alakanıza teşekkür ederim bütün arkadaşların, deneyenlere ve bilgilerini paylaşanlara teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben iki kere denemdim, ikisinde de gece idi. Erzurum da gece 5 ila 10 derece oluyor, denerken de hava bu derecelerde idi. Demek ki Erzurum un soğuğundan dolayı iyice hissettim. Arkadaş da bir yerden soğuk geliyor demişti.

Şimdi diyeceksiniz o soğukta sunroofun arkasını niye açıyorsun? Cevap: 5 tane pastırma ile 1 saat yolculuk yapınca kabinde hava sirkülasyonu olsun istiyorum :)

Batıya gidince hissetmem o zaman. Normal diyorsanız sorun yok demektir. İlgi ve alakanıza teşekkür ederim bütün arkadaşların, deneyenlere ve bilgilerini paylaşanlara teşekkürler...

Şu olabilir mi ?

Araç kapıları hiç söküldü mü ? Senin araç hasar görmüştü diye hatırlıyorum Kapı içlerinde yatılım var bunlar sökülmüş olabilir diyeceğim ama 4 kapıdan da geliyor diyorsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam ama senin yaptığın zaten şansını zorlamak ya; hem hava sirkülasyonu olsun diye sunroofu açıyorsun hemde dışardan gelen hava düğmesini kapalıya alıyorsun  :egy: ee napsın havada bi herden girecek içeriye yapacak bişey yok :D Bu arada pastırmalar afiyet olsun  8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu olabilir mi ?

Araç kapıları hiç söküldü mü ? Senin araç hasar görmüştü diye hatırlıyorum Kapı içlerinde yatılım var bunlar sökülmüş olabilir diyeceğim ama 4 kapıdan da geliyor diyorsun.

Hocam dört kapıdan da geliyordu, benim sadece sol ön kapının sacı değişmişti. ondan olacağını zannetmem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...