Jump to content

Ön Cam Buğulanma (2010)

volkanstars
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar 2010 model Mazda 3 sedan 1.6 touring aracım var.Aracı alalı 2 ay oldu fakat klima ayarlarını birtürlü çözemedim.En önemli sorunum ön camın buğulanması araçta 4 yada 5 kışı varken oluyor bu.Fanı açıyorum ön camdan veriyorum neredeyse hiçbiryeri göremez duruma geliyorum.Klimayı açtığımda ancak düzeliyor.Tek kişi yada 2 kişiyken bu sorun olmuyor.Cam önünde hiçbirşey yok ve gayet guzel havayıda üflüyor.

Örneğin dün İstanbullular bilir akşam 9-10 gibi yağmur başladı bizde Çamlıcadaydık ve donelim dedik.Neyse ilk birkaç kmde herşey normal fan açık ve ufluyor ön camdan.Daha sonra yavaş yavaş buğulanma başladı ve klimayı açmasam ıyice artacaktı.Araç içinde 5 kışıyız.Mecburen havanın çok sıcak olmamasına rağmen klimayı açmak zorunda kaldım.

Bu sorunu daha once yaşayan varmı yada bilen arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olun çünkü en düşük model araçlarda bile boyle bır sorun duymadım.Saygılar herkese..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar 2010 model Mazda 3 sedan 1.6 touring aracım var.Aracı alalı 2 ay oldu fakat klima ayarlarını birtürlü çözemedim.En önemli sorunum ön camın buğulanması araçta 4 yada 5 kışı varken oluyor bu.Fanı açıyorum ön camdan veriyorum neredeyse hiçbiryeri göremez duruma geliyorum.Klimayı açtığımda ancak düzeliyor.Tek kişi yada 2 kişiyken bu sorun olmuyor.Cam önünde hiçbirşey yok ve gayet guzel havayıda üflüyor.

Örneğin dün İstanbullular bilir akşam 9-10 gibi yağmur başladı bizde Çamlıcadaydık ve donelim dedik.Neyse ilk birkaç kmde herşey normal fan açık ve ufluyor ön camdan.Daha sonra yavaş yavaş buğulanma başladı ve klimayı açmasam ıyice artacaktı.Araç içinde 5 kışıyız.Mecburen havanın çok sıcak olmamasına rağmen klimayı açmak zorunda kaldım.

Bu sorunu daha once yaşayan varmı yada bilen arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olun çünkü en düşük model araçlarda bile boyle bır sorun duymadım.Saygılar herkese..

Bu bir sorun değil. Klimayı açmadan buğuyu çabuk engelleyemezsin. İçeri nem vermen gerekiyor.

Touringlerde ön cam ısıtma yok, ama klima tuşları altındaki sol en baştaki tuş ön cam buğusunu almak için yapılmış. Klima ile uğraşmadan sadece o tuşa basarsan klima otomatik olarak kendini ayarlayıp buğuyu çok çabuk bir biçimde alıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet dediğin doğru ön cam tuşuna bastığımda otmtk klima devreye giriyor  ve kısa sürede buğuyu alıyor.Peki klimanın devamlı çalışması mı gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet dediğin doğru ön cam tuşuna bastığımda otmtk klima devreye giriyor  ve kısa sürede buğuyu alıyor.Peki klimanın devamlı çalışması mı gerekiyor?

ön cam çözüldükten sonra AC ye basıp kapatabilirsiniz klima kompresörünü... gerekirse sonra tekrar açarsınız...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forum gerçekten 10 numara herkese çok teşekkürler de devamlı takıp etmek mı zorundayız yanı buğulanma olunca açıcaz kesılınce kapatıcaz ölemı? Yanı böyleyse işimiz var demek

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forum gerçekten 10 numara herkese çok teşekkürler de devamlı takıp etmek mı zorundayız yanı buğulanma olunca açıcaz kesılınce kapatıcaz ölemı? Yanı böyleyse işimiz var demek

tek tuşa basmak iş ise eğer

evet işiniz var :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanlışınız var, bu her arabada olan birşeydir. Arabada 1-2 kişi varken fan yeterli olur ama 5 kişi varsa ve de hava yağmurlu ise fan çoğu arabada yetersiz kalır. İçerideki nemi tahliye etmek için klimayı devreye sokmak gerekir. Hava akışının ise dışarıdan hava almaya ayarlanmış olması gerekmektedir...

Ayrıca, kışın bile ara sıra klimayı açmak iyidir. Klima sistemi yağlanır ve olası bir arıza önlenir böylelikle. Sıcak hava üflerken de klimayı açabilirsiniz, havayı ısıtmak gibi bir fonksiyonu yoktur ama nemi alır ve de bu sürede kendisini yağlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

uğraşmak istemezseniz siz sürekli açık tutun... bizim için farketmez... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için sayenizde öğrenmiş oldum birçok şeyi..bundan önceki araçlarımda (vectra ve civic) böyle birşey yaşamadığım için kafama takılmıştı.tekrar teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

her araç yapıyor doğru ama bende bizim aracı ilk kullandığım dönemlerde ne çabuk buğulanıyor diye hayıflanıyordum, sonra camlardaki filmlerin böyle bi etki yaratabileceğine yorup fazla takmamıştım kafaya... ön cam ısıtmaya basınca zaten ortalık şenleniyor, sıkıntı yok :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kimi arabalarda üflemeyi ön cama verdiğiniz takdirde klimayı otomatik olarak devreye alıyor. Eski arabalarınızda da belki buna benzer bir sistem olabilir, bilmiyorum. Tabii hava durumu, arabanın iç hacmi ve kişi sayısı buğuda direk olarak etkilidir. Bence kafaya çok takılacak bir problem değil... Hatta problem bile değil.  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün akşam yine 5 kışı 8-10 km lik yol katettik ve 1.kmde cam buğulanmaya başladı.Ön cam fanı açınca otmatk klima devreye girdi ve hemen aldı buğuyu.Fakat derece düşük olduğu için hem aracın içi buz gibi oldu hemde tam cam altında ince bir buğu oluştu.Bunuda klimanın derecesini yukselterek giderdım.İlk 15 dereceydı 22 ye çıkarınca sorun halloldu.sorun tamanen çözülmüştür.Tabıkı dediğiniz gibide kafaya takılacak bir sorun değildi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün akşam yine 5 kışı 8-10 km lik yol katettik ve 1.kmde cam buğulanmaya başladı.Ön cam fanı açınca otmatk klima devreye girdi ve hemen aldı buğuyu.Fakat derece düşük olduğu için hem aracın içi buz gibi oldu hemde tam cam altında ince bir buğu oluştu.Bunuda klimanın derecesini yukselterek giderdım.İlk 15 dereceydı 22 ye çıkarınca sorun halloldu.sorun tamanen çözülmüştür.Tabıkı dediğiniz gibide kafaya takılacak bir sorun değildi.

Sizin yaşadığınız gibi buğunun giderilmesinde klimanın devrede olması asıl etken, sıcaklık "pek" etkilemiyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabiki klimanın devreye girmesi asıl etken ama camın alt kısmında ince bir tabaka buğu oluşması da heralde dereceyle alakalı oldu.Çünkü dereceyi 22 ye yukselttğim anda kayboldu.Yanı bunun sebebide zannedersem dışarısıyla araç içindeki sıcaklık farkının yuksek olmasından oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabiki klimanın devreye girmesi asıl etken ama camın alt kısmında ince bir tabaka buğu oluşması da heralde dereceyle alakalı oldu.Çünkü dereceyi 22 ye yukselttğim anda kayboldu.Yanı bunun sebebide zannedersem dışarısıyla araç içindeki sıcaklık farkının yuksek olmasından oldu.

Evet dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

o ince buğu dıştandır yanlız. hava seri ve nemli olunca cam fazla soğuduğunda cama yapışıyor su buharı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün gece yine nemli bir istanbul gecesinde araçta 5 kişi avrupa yakasından anadoluya geçtik.İlk km de camda bir sıkıntı yoktu fakat bir süre sonra buğulanmaya başladı.Klima ön camı açtım yavaş yavaş gitmeye başladı.Fakat bir süre sonra camın alt tarafında dışarıdan buğulanmaya başladı.Bunun sebebini dışarıdaki havayla araç içindeki havanın farkından olduğunu düşündüm.Klimanın derecesini 22 ye çıkardım ama nafile bizi terletmesi dışında hiç bir etkisi olmadı camın dış kısmına.En son çare camlar açık devam ettik yolculuğa.

Bir türlü anlayamadığım bu olay artık canımı sıkmaya başladı küçük bir püf noktası mı var bilmiyorum.Yazın ortasında aracımın camı dışarıdan buğu yapıyor..fikri olan varsa lütfen paylaşın.Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün gece yine nemli bir istanbul gecesinde araçta 5 kişi avrupa yakasından anadoluya geçtik.İlk km de camda bir sıkıntı yoktu fakat bir süre sonra buğulanmaya başladı.Klima ön camı açtım yavaş yavaş gitmeye başladı.Fakat bir süre sonra camın alt tarafında dışarıdan buğulanmaya başladı.Bunun sebebini dışarıdaki havayla araç içindeki havanın farkından olduğunu düşündüm.Klimanın derecesini 22 ye çıkardım ama nafile bizi terletmesi dışında hiç bir etkisi olmadı camın dış kısmına.En son çare camlar açık devam ettik yolculuğa.

Bir türlü anlayamadığım bu olay artık canımı sıkmaya başladı küçük bir püf noktası mı var bilmiyorum.Yazın ortasında aracımın camı dışarıdan buğu yapıyor..fikri olan varsa lütfen paylaşın.Saygılar

Hiç böyle birşeyle karşılaşmadım ama belki başka bir olayla bağlantı kurarak fikir sahibi olabilirsiniz diye gözlemlediğim başka bir olayı yazayım;

Şu günlerde sürekli klima açık gezdiğim için forumda okuduğum bi yöntemi uygulamaya çalışıyorum; eve varmadan önceki son birkaç dakika da klimayı kapatıp sadece fanı çalıştırıyorum ve eve varana kadar ön cam diplerinde ve araç bilgi ekranının diplerinde buğulanma oluyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...