Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Dizel Yakıt Tüketimi

Arilda07
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Uzaktan birşey demek zor ama bu durumda servise sorun.

Benim beklentim şehir içi 6,5 lt/100 km civarı. Ama Ankara'nın yaşadığımız olağandışı iklim koşullarında bu biraz zor.

7.3lt/100km hesabı yaparken ortalama hızımı bilgisayar 29km/h gösteriyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar bu denemeleri niye siz hep şehir içi olarak yapmaya çalışıyosunuz bence ölçüm şehirler arası olur dizel olduğu için fulleyin vede 100km gaz kesmden yapıp deneyin eğer sonuç iyiyise araçta hiçbir sorun yok kullanıma bağlı sonucu çıkar ki bilirsiniz şehir içinde değişken vede kriter çok bu arada fabrika verileri labaratuvar ortamında vede çok kısıtlı km lerde yapılır bu konuya neten bakın ne kadar sağlıksız vede güvenilmez bişey olduğunu göreceksiniz çoğu göz boyama . zaten şehir dışı değerler iyiyse yapacak bişey yok araba bu tabiki yakacak hele torku vede devri yüksek  motor cc ' si büyükse ; unutmadan dizel kullananlar yakıt aldığınız yere dikkat edin aldığınız yakıt dizel olmayabilir(sahte mazot) varmış piyasada bi ara bahsi geçmişti forumda.  dr. uzman aracınız hayırlı olsun, böle evham yapmana gerek yok bence  mazda normal bakım dışında servis yüzü görmeyen araçlar üretir, güvenin tam olsun, hele bir aracına alış kullanırken  senin hareketlerine vede kullanım tarzına verdiği tepkiye bak eminim sonradan bu konuların bahsi geçtğine bile gülecen.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar benim kızdığım nokta fabrika değerlerinde jetta olsun auris olsun...vs aynı sınıf arabalar şehir içi verileri mazda 3 den fazla gösteriyor e hesaplıyorsun bizimki hepsinden fazla çıkıyor hemde az bi farkda değil.sonradan 6.5lt gibi değerlere düşermi bilmiyorum bu şekilde 8-9 lt gibi değerler dizel arabalar için çok yüksek  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bak kardeş sana bir öneri deponu ful et , bilgisayarı boşver petrolden çık 50 km git tekrar aynı petrole dön toplamda 100 km yap deponu gene ful et ama aynı oranda ;sonuca bak eğer normal bir dizelden abartı derecede fazla tüketmişsen ki bu denemede şehir dışı olacak standart 100 km hızla dur kalk yapmadan git vede dön. yani fabrika verisini bırak sen bir uzman doktor verisi al aracından . ayrıca dizel araçlar belli bir km ye kadar biraz fazla tüketirlermiş ben öle duymuştum tabii dizel arabam hiç olmadı kulaktan dolma olduğunnu ekleyeyim. bu testin sonucunu paylaş bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bak kardeş sana bir öneri deponu ful et , bilgisayarı boşver petrolden çık 50 km git tekrar aynı petrole dön toplamda 100 km yap deponu gene ful et ama aynı oranda ;sonuca bak eğer normal bir dizelden abartı derecede fazla tüketmişsen ki bu denemede şehir dışı olacak standart 100 km hızla dur kalk yapmadan git vede dön. yani fabrika verisini bırak sen bir uzman doktor verisi al aracından . ayrıca dizel araçlar belli bir km ye kadar biraz fazla tüketirlermiş ben öle duymuştum tabii dizel arabam hiç olmadı kulaktan dolma olduğunnu ekleyeyim. bu testin sonucunu paylaş bakalım ne olacak.

abi ben daha öncede söylemiştim zaten genelde şehir içi kullandığım için şehir içi test ettim.şehir için de kalkışlarda sakinde kalksam anlık tüketim 30-40lt gösterdi zaten hızlı kalkınca 50-60 filan görünüyor bide yavaşda hızlansan anlık tüketim birden 20-25 gösteriyo bunu diğer modellerde hiç görmedim.şehir içinde 8.3lt hesapladım buda sanırsam kalkışlarda ve hızlanırken çok yüksek değerler görmeye bağlıyorum.bi keresinde sadece yarım debriyajla kalktım yine 25lt gösterdi ben başka modellerde bu kadar hiç görmedim.şehir dışında sabit hız 80-90 la giderken 5.5lt civarı gösteriyo onda zaten sorun yok.sorun şehir içi kalkış,hızlanma ve ilk 2 vitesde :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya hocam ben diyomki bilgisayarı kaç gösterdiğini boşver somut bir sonuç olsun bilgisayarı  bir kenara bırak kalkışlardaki gösterdiği tüketim önemli değil kendin test et şehir içi kullanman sorun değil aracın yakıt testi sehirler arası yapılır vede kesin net sonuç verir. bilgisayara göre değil deponun aldığı yakıtla hesap yap eğer tüketim iyi değerlerse sorun yok bilgisayarın ne gösterdiği o kadarda önemli değil o andaki devir yüksekliği tüketim değerini tabiki yüksek gösterecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya hocam ben diyomki bilgisayarı kaç gösterdiğini boşver somut bir sonuç olsun bilgisayarı  bir kenara bırak kalkışlardaki gösterdiği tüketim önemli değil kendin test et şehir içi kullanman sorun değil aracın yakıt testi sehirler arası yapılır vede kesin net sonuç verir. bilgisayara göre değil deponun aldığı yakıtla hesap yap eğer tüketim iyi değerlerse sorun yok bilgisayarın ne gösterdiği o kadarda önemli değil o andaki devir yüksekliği tüketim değerini tabiki yüksek gösterecektir.

ben testi fulleyip yaptım 160 km gittim tekrar aldım 13 lt aldı.yol bilgisayarına göre değil. yalnız bi kaç günede fulleyip şehirdışında hesaplarım.şehir dışında sabit hızla problem olacağını sanmıyom ama şehir içi fazla yaktıktan sonra benim için fazlada önemi yok ben genelde şehir içi kullanan biriyim.benim anlatmak istediğim başka model araçlar şehir içi bu kadar yakmıyor bunun nedenide 1ve 2. viteste diğer araçlardan fazla yakması ve bu aracın kalkışlarda yada hızlanmalarda acayip yüksek rakamları bulması diye düşünüyorum.neyse kısmet olunca fuller şehir dışındada hesaplarım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

109luk geçen hafta 160 kmye 13 lt yaktı ort hız 29 km/s.şehirler arası diğer dizellerle çok

farketmiyor şehir içi az yakan araç golf bluemotion.ama fiyat farkını çıkarmak için bir kamyoncudan

fazla yol yapmak gerekiyor:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya günde 12 km ile siz nasıl kızabiliyorsunuz anlamıyorum?????

o kadar km' de siz motoru bile ısıtamıyorsunuz büyük ihtimalle...turbonuzun yağlanması bile sorun olacak diyorum size.

o kadar km ile az yakıyorum diyemezsiniz siz. bu olmayacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya ne günde 12 km si ben iş yerine uzaklığa 12 km yazmıştım.daha öncede söyledim önceki aracımla yılda ortalama 14000km civarı yapıyodum ama o benzinliydi daha çok kullanmak için dizel aldım zaten.kıyaslamaya gelince megane 2 cliodanda az yakıyomuş diye söylüyolar yazmıştım mazdayla kıyaslamadım.öncede belirttiğim gibi auris dizel ve megane dizel ile kıyasladım fırsat olursa aynı segment diğer araçlarlada kıyaslarım.ben kendim sıfır aldım fulledim bizzat kendim aldım sonuç böyle çıktı.ilerleyen günlerde tekrar fulleyip deneyecem.bende isterdimki aldığım araç az yaksın ama malesef şu ana kadar çok yaktı.bu sakın yanlış anlaşılmasın mazdayı kötülemek gibi bi niyetimde yok sadece kendi izlenimlerimi anlattım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diğer dizellerde bu kadar yüksek kalkış sarfiyatı görmedim demiştiniz.

Geçtiğimiz aylarda şirketin 109 luk Ford Focuslarından birini kullandım bir kaç gün. Kalkışta o da çok yüksek rakamları görebiliyordu anlık sarfiyatta. Bu hiç de anormal bir durum değil. Zaten ortalama yakıttan kasıtta budur. Kalkışta ve dur kalkta daha fazla sarfiyat olur, düz yol bulunca düşer. Benim Ford'da gördüğüm en düşük şehiriçi ortalama 7.1 oldu.

Bu arada sarfiyat tamamen kullanıma bağlı. Benzinli araçta şehiriçi 6.3 yakalamış bir arkadaşımız bile mevcut ;

http://www.mazdaclubtr.com/21516/2010-ve-sonrasi-manuel-mazda3-yakit-tuketimi/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar belirtmek isterim. Ölçüm yöntemi dr. uzman'ın yaptığı şekilde olmamalı. Daha önce yazmıştım; depoyu doldur 100 km git, tekrar doldur, aradaki farkı gör yöntemi yanlıştır.  :kafa:

O anda, o 100 km'lik ya da 50 TL'lik benzinle ölçüm yapılan güzergah'ın fiziki durumu bu kısa mesafedeki ortalama tüketimi için çok yanıltıcı bir bilgi verir. Aynı denemeyi başka bir araçla başka bir güzergahta yaptığında, onun güzergahının fiziki durumu çok farklıdır ve dolayısıyla ortalama yakıt tüketimi çok farklı bir sonuç ortaya çıkartacaktır. Bunları birbirleriyle karşılaştıramazsınız.

Yakıt tüketimi için, yolun eğimleri, trafik, yolun zemini, hava sıcaklığı, lastik tipi, sürüş şekli, alınan mazot'un niteliği, arabanın bakım durumu, ısınması vs. çok faktör vardır. Tüm bu faktörler dikkate alındığında öyle 100-200 km''lik sınırlı testlerle bir sonuç almak kendimize takıntı yaratmaktan başka birşey değildir.

Yanlış anlaşılmasın, ben kayıtsız şartsız bir Mazda savunucu değilim burada; hatta çok ağır eleştiriler de yapmışımdır ama problemlerin gerçekliliğini tam belirleyemezsek de haksızlık yapmış oluyoruz.

Bir arkadaşımın 1.3 Yeni Astra dizel'i var ve bana şehir içi 3.9lt yaktığını söylüyor, hesap yapıyorum bir depo ile ( 60 lt olduğunu söylüyor ) şehir içi 1540 km gitmesi gerekiyor. Bunun mümkün olamayacağını kendisi de biliyor, getir diyorum aylık yaptığın mesafe ve aylık benzin sliplerini, tabii tırt......

Araçta olağandışı benzin sarfiyatı olursa bunu ilk eleştireceklerden olurum ama böyle bir sorunu önce doğru yöntemlerle tespit etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diğer dizellerde bu kadar yüksek kalkış sarfiyatı görmedim demiştiniz.

Geçtiğimiz aylarda şirketin 109 luk Ford Focuslarından birini kullandım bir kaç gün. Kalkışta o da çok yüksek rakamları görebiliyordu anlık sarfiyatta. Bu hiç de anormal bir durum değil. Zaten ortalama yakıttan kasıtta budur. Kalkışta ve dur kalkta daha fazla sarfiyat olur, düz yol bulunca düşer. Benim Ford'da gördüğüm en düşük şehiriçi ortalama 7.1 oldu.

Bu arada sarfiyat tamamen kullanıma bağlı. Benzinli araçta şehiriçi 6.3 yakalamış bir arkadaşımız bile mevcut ;

http://www.mazdaclubtr.com/21516/2010-ve-sonrasi-manuel-mazda3-yakit-tuketimi/

tamam kalkışta anlık tüketim fazla gösterirde bu kadar yüksek olması tüketimin diğer modellere göre fazla olmasının nedeni olabilir diye düşünüyorum.bide bi ara ford focus ile mazda3 ün ortak motor yaptığı yada kullandığı gibi şeyler duymuştum oda focusun kalkışda yüksek görülmesinin nedeni olabilir.bu arada 115 bg dizel mazda 3 kullanan başka kimse yokmu onlar farektmedilermi kalkışta kada hızlanmada anlık tüketimin anormal arttığını yada ilk 2 vitesde anlık tüketimin fazla olduğunu bunu farkeden kullanıcılar vardır mutlaka.

bide arkadaşlar bende mazda kullanıcısıyım yani yanlış anlaşılmasın sanki herkes mazdayı savunuyor ben diğer modelleri savunuyorum gibi bi durum oluştu burda o yüzden söyleyeyim dedim bende mazdacıyım aracımıda beğenerek aldım şu an tek önemli sorun yakıt tüketimi onun dışında içi biraz dar vs. gibi bikaç küçük eksileri var onlarında bu konuyla alakası yok onun dışında memnunum yani açıklamak istedim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar belirtmek isterim. Ölçüm yöntemi dr. uzman'ın yaptığı şekilde olmamalı. Daha önce yazmıştım; depoyu doldur 100 km git, tekrar doldur, aradaki farkı gör yöntemi yanlıştır.  :kafa:

O anda, o 100 km'lik ya da 50 TL'lik benzinle ölçüm yapılan güzergah'ın fiziki durumu bu kısa mesafedeki ortalama tüketimi için çok yanıltıcı bir bilgi verir. Aynı denemeyi başka bir araçla başka bir güzergahta yaptığında, onun güzergahının fiziki durumu çok farklıdır ve dolayısıyla ortalama yakıt tüketimi çok farklı bir sonuç ortaya çıkartacaktır. Bunları birbirleriyle karşılaştıramazsınız.

Yakıt tüketimi için, yolun eğimleri, trafik, yolun zemini, hava sıcaklığı, lastik tipi, sürüş şekli, alınan mazot'un niteliği, arabanın bakım durumu, ısınması vs. çok faktör vardır. Tüm bu faktörler dikkate alındığında öyle 100-200 km''lik sınırlı testlerle bir sonuç almak kendimize takıntı yaratmaktan başka birşey değildir.

Yanlış anlaşılmasın, ben kayıtsız şartsız bir Mazda savunucu değilim burada; hatta çok ağır eleştiriler de yapmışımdır ama problemlerin gerçekliliğini tam belirleyemezsek de haksızlık yapmış oluyoruz.

Bir arkadaşımın 1.3 Yeni Astra dizel'i var ve bana şehir içi 3.9lt yaktığını söylüyor, hesap yapıyorum bir depo ile ( 60 lt olduğunu söylüyor ) şehir içi 1540 km gitmesi gerekiyor. Bunun mümkün olamayacağını kendisi de biliyor, getir diyorum aylık yaptığın mesafe ve aylık benzin sliplerini, tabii tırt......

Araçta olağandışı benzin sarfiyatı olursa bunu ilk eleştireceklerden olurum ama böyle bir sorunu önce doğru yöntemlerle tespit etmek lazım.

abi tamam ya yanlış ölçmüşde olabiliriz en kısa zamanda tekrar ölçerim yalnız bu konu çok uzayacak böyle giderse.yorum yapan katkı yapan herkese tşk ederim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya arkadaşlar tüketim konusunda şehir içi denildiyse bu durum mümkün değil sağlıklı olmaz çünkü değişken çok; herşey etki edebilir şehir içi yakıt tüketimine, şehir içi kavramının ne olduğu dahi açık değildir nedir şehir içi ??? kriteri nedir bu şehir içinin bellimi ??? değil tabiki bu konuda ben ne derim bu fabrika verilerinde firmalar ortalama aynı kriterleri kullanırlar yani bir mazda labaratuvar ortamında ne tüketmiş bu kadar. bir ford ne bu kadar yani, şartlar değişmez ama normal trafikte herşey etken olabilir ara gaz verip vites değişen bir şöför normal kullnanan birinden fazla yaktırır. ben sadede gelecem eğer arabanızdan bir şüpheniz varsa böle doğal koşullarla fabrika verileri karşılaştırılmaz ,uğrayın bir servise sorun benim şehir içi tüketimimi labaratuvar ortamında yani mazdanın bu verileri elde ettiği şekilde deneyebileceğim bir yer varmı diye . eee tabiki yok diyeceklerdir zaten araçlar bildiğim kadarıyla bu testlerden geçip öle bayilere gönderiliyor araçta hata olma olasılığı çok düşük ama benimkide bu konuda bir öneri; sonuçta bu polemiğin ana teması bu fabrika verilerinden yüksek tüketim , unutmadan belki bu testi özel yerlerde yapabilir eğer bu testlerden mazdanın verileri aynı çıkarsa ki öle çıkacak; tamamen bu duruma dış etkenlerin vede şehir içi değişkenlerinin sebep olduğu anlaşılacak veya mazda labaratuvar orttamında az yakıyor normal hayatta fazla diye bir sonuç çıkacak ;bu konuda doktor bey sizi çok iyi anlıyorum sonuçta epey bir ücret ödenmiş bir araç almışsınız tabiki insan öğrenmek bilgilenmek istiyor bende en az sizin kadar bu konularda hassasımdır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben sizin şehir içi yakıt tüketiminizin artmasının sebebinin sizden kaynaklandığı kanısındayım bir cevabınızda dahaönceki aracınızın benzinli olduğunu yazmıştınız sanırım işte mesele burada benzinli araçlar ancak yüksek devirde yüksek torka sahip olabilirller yani siz benzinli araçta 4000 devirde vites değiştirme gereği duyarken dizellerde ki dizel motorların torkları yüksektir 2500 de değişirsiniz eğer hala benzinli aracjınızdaki gibi kullanıyosanız hatalı kullanım;dikkat edin benzinli araçların devir saatleri 8000 sondur ama dizellerde 5000- 6000 de son bulur yani sizin 4000 devirde elde ettiğiniz torku dizel motor 2500 de elde eder bir tahmindi benimkisi belki kullnanım alışkanlığı gaza fazla basıyosunuzdur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben sizin şehir içi yakıt tüketiminizin artmasının sebebinin sizden kaynaklandığı kanısındayım bir cevabınızda dahaönceki aracınızın benzinli olduğunu yazmıştınız sanırım işte mesele burada benzinli araçlar ancak yüksek devirde yüksek torka sahip olabilirller yani siz benzinli araçta 4000 devirde vites değiştirme gereği duyarken dizellerde ki dizel motorların torkları yüksektir 2500 de değişirsiniz eğer hala benzinli aracjınızdaki gibi kullanıyosanız hatalı kullanım;dikkat edin benzinli araçların devir saatleri 8000 sondur ama dizellerde 5000- 6000 de son bulur yani sizin 4000 devirde elde ettiğiniz torku dizel motor 2500 de elde eder bir tahmindi benimkisi belki kullnanım alışkanlığı gaza fazla basıyosunuzdur.

benim arabada shift göstergesi var genelde ona uyuyorum vites atarken.bide bizim foruma göz attımda genel olarak tüketimler yüksek geldi bana mazda 3 dizel kullanıcılar genelde 7-8 gibi değerlerden bahsetmişler  bunlar bile bence yüksek hatta 10lt civarı söz edenler bile var.bu arada geçen toyotanın sitesine bi göz atayım acaba onlarda yakıt tüketiminden şikayetcimi diye izlenimlerimde genelde şehir içi 5-5.5lt şehir dışı ise 4.5-5 lt geçiyor.açıkcası pek inanasımda gelmedi ama çok fazla sayıda kişi yaklaşık değerlerden bahsetmiş bu mümkünmüdür bilmiyorum ama genel olarak yorumlar memnun olduklarını gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba

Aracım Dizel 115 bg olanlardan. 2011 Ekim ayından bu güne kadar kullanıyorum. 43 Litre yakıtla şehir içinde  bu güne kadar 650-700 Km arası yol yapabildim. 42-43 litreden sonra zaten ışık yanıyor  Yakıt ortalama sarfiyatıda 6,8-7,1 aralarında geziyor. Şehir içi günlük yaptığım yol çok değişken oluyor bende. Kullanım olarak minimum 2500-300 devir arasında vites değitiriyorum. Uzun yolda da ortalama otobanda 140'ın altına hiç düşmeden gibi ve sollamalarda 160-170 km hızı yer yer görerek 43 litre yakıtla 840 Km yol yaptım ve ışık yandı. Şehir içi benim verilerim çok sağlık olmayacaktır çünkü bazen bir çalıştırmayla 2-3-5 bazen 25-30 Km yol yapmaktayım. Sağlık bir ölçüm için kontağı çalıştırdıktan sonra minimum 30-40 km yol yapıyor olmak lazımki sağlıklı bir ölçüm yapılsın. Bende motor daha ısınmadan kontağı kapatmış gibi olduğum günlerde oluyor çünkü. Şehirler arası yoluda fikir sahibi olunulması açısından İstanbul-Safranbolu - Safranbolu - İstanbul Arası yapmıştım 840 Km lik yol.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gayet net bir açıklama yapmış İlhan kardeş.

Buna göre 2012'lerde aerodinamikte yapılan ufak tefek değişiklikler ve yağ pompa reziztansının düşürülmesi ile şehir içinde beklenen değer 6.5-7.0 arasında olacaktır. Koşullar çok iyidir 6.2'ye düşersin çok kötüdür 7.5'a çıkarsın. Ama manzara bu.

6.5-7.0'nin altında bir değer çok olası görünmüyor. Bunun altında değer bekleyenler şimdiden ümitlerini kessinler.

Ben aracı satınalmadan önce yaptığım benzinli ve dizel araç karşılaştırması tablosunda, Mazda 3 dizel için fabrika değerleri için düzeltme katsayısı olarak %40 hesaplamıştım. Buna göre aldım aracı. Bu hesap tablosunu da zaten forumda görebilirsiniz.

Ben şayet hiçbir koşulda 7-7.5 altına şehir içinde düşemiyorsam o zaman bu alışveriş beni mutlu etmez, ama henüz ilk depoda -20 derecelerde yazlıklarla patinaj çeke çeke 7.3lt yaktım.

dr.uzman kardeş, konuyu uzatmaya çalışmıyorum; sadece tüm edinimlerimizi aktarmak ve en sağlıklı hesabı yapmanı sağlamak istiyorum.  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim arabada shift göstergesi var genelde ona uyuyorum vites atarken.bide bizim foruma göz attımda genel olarak tüketimler yüksek geldi bana mazda 3 dizel kullanıcılar genelde 7-8 gibi değerlerden bahsetmişler  bunlar bile bence yüksek hatta 10lt civarı söz edenler bile var.bu arada geçen toyotanın sitesine bi göz atayım acaba onlarda yakıt tüketiminden şikayetcimi diye izlenimlerimde genelde şehir içi 5-5.5lt şehir dışı ise 4.5-5 lt geçiyor.açıkcası pek inanasımda gelmedi ama çok fazla sayıda kişi yaklaşık değerlerden bahsetmiş bu mümkünmüdür bilmiyorum ama genel olarak yorumlar memnun olduklarını gösteriyor.

ee yani bu yazılanlara göre toyotada şehir içi ile dışı arasında 0.5 - 1 ltr mi fark ediyor tamamen sallamışlar fabrika verileri bile böle değil ya ne diyomuşlar bunlar şehir içiyle dışı arasında en az % 50 fark olur. ayrıca şehir dışı bile 6 lt den aşağı yakmaz o arabalar  özelllikle M/M vitesler. ya arkadaşlar mantığınız alıyormu şehir içi dur-kalk ,stop et - çalıştır, frenle- gazla böle 100km bitene kadar 5 lt yaksın mümkünmü? bence mümkün değil o arabaları böle rölentide bıraksınlar 1 saat sonra stop etsinler gene 4-5 ltr yakar.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...