Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Dizel Yakıt Tüketimi

Arilda07
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

29.05.2017 at 09:50, oguzerdoagan1980 :

Benim hesabım ile yol bilgisayarı arasında 0.5 - 0.8 lt arasında fark var. 2012 dizel mazda 3 kullanıyorum. Sizde de böyle bir durum var mi.

Aynı durum bende de mevcut. Şehiriçi 5.7 civarı gosteriyor, ben de 5.2 hesaplıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar 2011model sedan touring 1.6d 115 ps aracimin yakit tuketimini sizlerle paylaşmak istedim. Yola cikmadan önce adanada  shellden fulledim, ölçüm yaparken Elbistan shellde tekrar fulledim. Aracta esim ve iki cocugum bagaj dolu klima hic kapanmadi. 
-Güzergah:Adana-pazarcik-nurhak-elbistan
-Ortalama hiz yol bilgisayarinda 90km/h olarak görünüyordu 110-130arasi geldim sehiriclerinde isiklarda dur kalklar mevcut. 
-Ortalama yakit tuketim yol bilgisayarinda 5.8lt/100km fakat reelde 5.22lt/100km de yine yol bilgisayari fazla ölçtü. 
-Toplam km 370km  yakit tutari 87TL litte fiyatı(4.51TL) kilometrede 0,235krs yakmış oldu. 1litre mazot ile 19km gitmiş oldu. 
Yorumlari siz degerli mazda kullanicilarina birakiyorum. Herkese kazasiz belasiz günler diliyorum....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benden daha az yaktıgın kesin. Ben Antalya da yaşıyorum. Genellikle benım ortlamam sehır ıcınde 7,2 oluyor. O da şehir içinde işe gidip gelmekten çok kısa mesafe. Ama bire uzun yol yapayım genellikle 130 km hızdan aşağı olmuyor ortalamam 5,8 den aşağı olmuyor. Bunu da yaparken genellikle yanımda bir kişi olur bır kac da valiz. Yani bence iyisiniz ortalama yakıt tüketimi konusunda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Seleven :

benden daha az yaktıgın kesin. Ben Antalya da yaşıyorum. Genellikle benım ortlamam sehır ıcınde 7,2 oluyor. O da şehir içinde işe gidip gelmekten çok kısa mesafe. Ama bire uzun yol yapayım genellikle 130 km hızdan aşağı olmuyor ortalamam 5,8 den aşağı olmuyor. Bunu da yaparken genellikle yanımda bir kişi olur bır kac da valiz. Yani bence iyisiniz ortalama yakıt tüketimi konusunda.

Yol bilgisayari yüksek ölçuyor. Sizin ölçümlerinizde yol bilgisayari ile reel ölçüm uyuyor mu? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Tatil için Antalya Kemer-Adrasan'ı tercih ettik yine. İstanbul - Antalya Adrasan - İstanbul 1700 Km yol yaptım toplamda.

Tatil yolu öncesi aracı bakıma soktum. Yağ ve tüm filtreler değişti. Lastik basınçları 2 Ps arttırıldı.

Araçta eşim+oğlum+kızım= Toplamda 4 kişiyiz..

Bagaj silme full dolu...

Tavan barları ve 2 adet bisikletlik var. Bisikletleri bu sefer götürmedim zaman kısıtlı diye..Ama taşıyıcıları sökmeye de üşendim.

Giderkende gelirkende yolun %60-70'i klima açıktı diyebilirim..

Giderken  saat 17:00'de İstanbul'dan yola çıktım.. 90'ı çok nadir geçmişimdir sollamalarda....Adrasan'a vardığımda ortalamam 4.4 litreydi..

Dönerken 110 km hız sınırını sonuna kadar kullandım...Eve geldiğimde ortalamam 5.1 litreydi...Adapazarı'nda trafiğe yakalandığım için İstanbul'a kadar alternatif yolları kullanmak zorunda kaldım..Bu süreçte tüketimi arttırdı biraz..

Giderkende gelirkende hız sabitleyiciyi çok fazla kullandım...

Tüm bunlar yol bilgisayarı verisi...Normalde yakıt alıp fulleyip bakkal hesabı yaptığında 0,3-0,5 litre daha düşük çıkıyordu yanlış hatırlamıyorsam..Döndükten sonra yakıt almaya fırsatım olmadı açıkçası..

Her neyse konumuz bu değil...

Mazda 3 dizel çok yakıyor filan diyen çıkarsa..

Ağzının ortasına bu fırıncı küreği ile vurasım geliyor artık.. :D  :geyik: 

fırıncı küreği ile ilgili görsel sonucu

Para-Lira-Kuruş düşkünleri içinde 320 lira gidip geldim diyebilirim.

Haydi keyifli forumlar olsun.. :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...
‎6‎.‎09‎.‎2017 at 14:41, İlhan :

Mazda 3 dizel çok yakıyor filan diyen çıkarsa..

Küreği hak ediyorsun dersen boynum kıldan ince ama yakıyor arkadaş :D Hem de aynı araba :D 

Hafta sonu 620 km yaptım. Bunun 450 km si dümdüz yol, bir kısmı otoban diğeri ayrılmış yol. Bu kısımdaki ortalama hız yaklaşık 105. Otobanda 115, ayrılmış yolda 95. Tek kişi ve sadece ısıtma açık.

620 km'nin ortalaması 6.5

Özellikle ayrılmış yolda yani 95 km/h ( navigasyondan baktım hıza, gösterge 103 falan gösteriyordu ) ile giderken tam düz yolda anlık tüketim 6.4 Lt/100 km idi.

Kış lastiği ve bisiklet bagajı ( bisiklet yokken ) bu kadar etkili oluyor mudur @İlhan ?

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, Burak :

Küreği hak ediyorsun dersen boynum kıldan ince ama yakıyor arkadaş :D Hem de aynı araba :D 

Hafta sonu 620 km yaptım. Bunun 450 km si dümdüz yol, bir kısmı otoban diğeri ayrılmış yol. Bu kısımdaki ortalama hız yaklaşık 105. Otobanda 115, ayrılmış yolda 95. Tek kişi ve sadece ısıtma açık.

620 km'nin ortalaması 6.5

Özellikle ayrılmış yolda yani 95 km/h ( navigasyondan baktım hıza, gösterge 103 falan gösteriyordu ) ile giderken tam düz yolda anlık tüketim 6.4 Lt/100 km idi.

Kış lastiği ve bisiklet bagajı ( bisiklet yokken ) bu kadar etkili oluyor mudur @İlhan ?

Kışlık lastik ve bisikletlik elbet etkiliyordur abi. Ama ne derece etkisi vardır, birer bir hiç hesap etmedim. Birde kışları bu şekilde pek uzun yol yapıp hesap kitap etmedim açıkçası. Genelde benim uzun yol seyahatlerim hep yazlarıdır.

Birde yaklaşık 2-3 aydır ş.içinde ortalama 0,7 - 1 litre arası bir artış gözlemliyordum. Bunu ağırlıklı hep şehir içi kısa mesafeli kullanmama yoruyordum. Ama içimde de hep bir şüphe vardı..Evoya bakıma gittiğimde bir kontrole ettireyim diyordum.

Hız sabitleyiciyi kullandın mı abi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, İlhan :

Hız sabitleyiciyi kullandın mı abi?

Tabii, özellikle yukarıda bahsettiğim 95 km/h olan kısımda ( Adapazarı - Karasu arası ) yol çok sakindi ve hep sabitleyici ile kullandım. Bundan olsa gerek çok uzun bir süre 6.4 de çakılı kaldığını gördüm ve içime kurt düştü acaba ekran mı çakıldı diye + / - ile hızı arttırıp azalttığımda farklılık gösterince emin oldum.

Ertesi gün dönerken de bire bir aynı değerleri gördüğümü söyleyebilirim. Sadece yolun bazı kısımlarında önden rüzgar yiyince 6.9 lara çıktı, sonra yine 6.4 e geri indi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Karşı rüzgar varsa, şiddetli olmasa bile 1 litreye kadar arttırabiliyor yakıtı, bizim benzin-LPG li araçlarımızda da zaman zaman yaşadığım durum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, Burak :

Tabii, özellikle yukarıda bahsettiğim 95 km/h olan kısımda ( Adapazarı - Karasu arası ) yol çok sakindi ve hep sabitleyici ile kullandım. Bundan olsa gerek çok uzun bir süre 6.4 de çakılı kaldığını gördüm ve içime kurt düştü acaba ekran mı çakıldı diye + / - ile hızı arttırıp azalttığımda farklılık gösterince emin oldum.

Ertesi gün dönerken de bire bir aynı değerleri gördüğümü söyleyebilirim. Sadece yolun bazı kısımlarında önden rüzgar yiyince 6.9 lara çıktı, sonra yine 6.4 e geri indi.

2. Nesil dizel miydi araç abi?

1- Yol bilgisayarı 0,4-0,5 litre civarı fazla gösteriyor.

2- Yine de şehir dışı için yüksek rakam. 90-100 sabit gidildiğinde 4.5-5 litreyi geçmiyor o araç abi.

1 depoyla 1100 km yol yaptım. 48 litre mazot aldı. Şehir dışı 115 km sabit hız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28 dakika önce, M.E.G :

2. Nesil dizel miydi araç abi?

1- Yol bilgisayarı 0,4-0,5 litre civarı fazla gösteriyor.

2- Yine de şehir dışı için yüksek rakam. 90-100 sabit gidildiğinde 4.5-5 litreyi geçmiyor o araç abi.

1 depoyla 1100 km yol yaptım. 48 litre mazot aldı. Şehir dışı 115 km sabit hız.

Söz konusu benim guzu Mustafa. Burak abi ile h.sonu araçları değiştikte. O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

51 dakika önce, İlhan :

Söz konusu benim guzu Mustafa. Burak abi ile h.sonu araçları değiştikte. O0

Sen daha iyi biliyorsun abi o zaman :D Dizel 3 ile 10 litre ortalama ile gezdiğimde oldu ama şehir dışı normal kullanımda o kadar çok yakmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, M.E.G :

Ben de öyle olmasını bekliyordum çünkü aynı aracı daha önce Eskişehir yolunda da sürmüş ve bahsettiğin değerleri görmüştüm. Tabii o zaman bisiklet bagajı ve kış lastiği yoktu, acaba dedim o kadar fark olur mu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Burak :

@Zealot , @İlhan 'ın hız alarmı bile 120, araba sollayamıyorsun  :D Cidden yaşlanmış :D

Abi 110'du hatta o..Baktım sesine Çınar uyanıyor, birazcıkın yükselttim. Ama senin gırmızı guzuya binince kendimi genç hissettim hafta sonu. :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, İlhan :

Abi 110'du hatta o..Baktım sesine Çınar uyanıyor, birazcıkın yükselttim. Ama senin gırmızı guzuya binince kendimi genç hissettim hafta sonu. :D 

Onun için bende o sınır 130 :D Bu arada Allah razı olsun, tekrar teşekkürler. Gırmızı da ne zaman istersen emrine amade haberin olsun ;) 

Şimdi merak ettim @Tarahumara da hız sınırı kaç acaba :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıtlarımız Avrupa standardına gelince değişim olacak mı merak ediyorum.
Malum Avrupanın 20 sene önce kabul ettiği yakıt standardını 1 Ocak itibariyle biz de resmi olarak kullanacağız. 
Tüketime ne kadar olumlu yansır yorum yapmak güç elbette ama kılı kırk yaran enjektör ve pompa sistemleri için daha iyi olacağını düşünüyorum. En azından arıza ve ömür konusu iyileşir diye umut ediyorum, etmek istiyorum. 
Araçlar Avrupa pazarına göre yapılıyor, ama yakıtlarımız o standartta değil.

Ev iş arası 5 km ve 2 iniş 2 çıkış yokuş var. Ekrana bakınca moralim bozulmasın diye ev iş arası gittiğim dönemlerde bilgi ekranını sıfırlamıyorum :)  
Geçen gün yanlışlıkla sıfırlandı. 4 gün ev-iş 6 derece sabah soğuğunda 45km ortalaması 12,5 litre...
İlk günkü ekran verisi bi ara 99,9 litreydi:2funny: 
Genel ortalama 6,5-7 arası seyrediyor.  (Depo verisi. Ekran verisi 0,5 litre fazla çıkıyor genelde.)

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, Burak :

Onun için bende o sınır 130 :D Bu arada Allah razı olsun, tekrar teşekkürler. Gırmızı da ne zaman istersen emrine amade haberin olsun ;) 

Şimdi merak ettim @Tarahumara da hız sınırı kaç acaba :D 

Ben hız sınırını kullanmıyorum abi ama 90 benim maksimum hız şehirler arası.

Kışın artıyor yakıt hakkaten. Benim 1,5 senelik gözlemim ve tecrübem şu şekilde;

Normal hava sıcaklığında şehir içi karma 6 - 7. Şehirler arası 4.5 - 5.5 , yoğun şehir içi trafikte 7 - 8. Kışın yaklaşık 1 litre kadar artıyor yakıt.

Daha önce paylaşmıştım, rekorum da bu 4.4 şimdiye kadar ki :) İstanbul-Eskişehir.

JamEgQ.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...