Jump to content

Ateşleme İle İlgili Sorun (89-94)

MMazda
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar ,

ateşleme ile ilgili bir sorun yaşıyorum.aracım 94 323 HB .

buji kabloları buji ve bobine giden kablo değişti 2 hafta önce.bugün araba gaz yememeye başladı.gaz pedalına basınca takılma yapıyor istop etmeye kadar gidiyor.gözlemlediğim kadarı ile bobinden cıkan 2 kablo resistans 'a gidiyor bu resistans ateş gibi ısınıyor.sıkıntı ondan olabilir diye düşünüyorum aşırı ısınma gibi.tabii tecrübem olmadığından emin olamıyorum.

araç istop ettiğinde elektrik kesilmiyor marşa bastığında çalışıyor ama ilk başta yavaş ceviriyor sanki marş motorunu zorlanıyor gibi sonradan hızlanıyor.akü de yeni 1 yıl olmadı 72 amper mutlu akü.araç çalıştığında gaz yemiyor boştayken gaz'a hızlı bir şekilde dip bastığımda devir ibresi sıfıra kadar inip istop edecekken bırakıyorum rölenteye geliyor ama gaz'a tatlı bir şekilde bastığımda tıkanmadan yükseliyor devir ibresi fakat yolda giderken iki şekildede istop ediyor yada silkeliyor.

parcayı da bulamadım denemek için .tecrübelerinizi paylaşabilirseniz memnun olurum.

Edit: Başlık

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

buji kabloları orjinal mı değil mi tam olarak bilmiyorum.bizim sanayii deki Japon cudan aldım buji kablosunu ve bujileri 2 hafta önce.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eger buji kabloları yan sanayi ise kısa süre içerisinde ( 1 haftada bile bozulan var) bozulabiliyor ve ateşleme iletimi düşüyor ancak 2nci arızayı anlayamadım bilen arkadaşlar daha bilinçli yorum yapıcaklardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilginç olanda benzinde yapmaması.daha doğrusu benzinde silkeleme yapıyordu arada.

3 gün önce lpg bağlattım.bugüne kadar sorun yoktu bugün akşam üstü oldu.

buji kablosundan olsa benzinde rahat çalışmazdı.lpg ciye 3 defa kontrol ettirdim oda lpg benzine göre daha hassas benzinde fark etmiyorsundur dedi.bobinden resistansa 2 tane kablo gidiyor.o kabloları soketinden çıkartıp birbirine değdirdi çalıştırtdı arabayı sornada sıkıntı olarak resistansı gösterdi.resistansda gerçekten ateş gibiydi.

hani gözlemlerim ve yapılanlar bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Resistans dediğiniz nedir anlamış değilim, buji bobininden mi bahsediyorsunuz ? Hani 4 buji kablosu distribütöre takılıyor, distribütörden çıkan tek kablo bobine gidiyor ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

o bobinin altından birde ayriyetten kablolar var ince bunlarda küçük bir parcaya gidiyor.

google dan bulursam resmi ekleyeceğim bulamazsam yarın foto çekip koyarım.bana denilen resistans...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

o bobinin altından birde ayriyetten kablolar var ince bunlarda küçük bir parcaya gidiyor.

google dan bulursam resmi ekleyeceğim bulamazsam yarın foto çekip koyarım.bana denilen resistans...

ben 2 adet 323hb kullanıp sattım hiç duymadım ateşleme ile ilgili resistans denilen bir parça, bu demek değil tabiki ben çok iyi biliyorum. Siz resim yükledikten sonra yorum yapmak daha mantıklı elbette.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugün yapılacak birşey yok parça konusunda.bakalım birazdan biraz uğraşırım .yani elektrik dengeleme ile ilgili olmalı diye düşünecem ama benzinde yapmaması da ayrı bir olay ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzinde yapmıyorsa sizin lpg tesisatını bağlayan ustanız bir yanlışlık yapmış olabilir. Benzinde bobin ısınmıyor ama lpg de ısınıyorsa muhtemelen bu sorunun cevabı budur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

uzun süredir işini yapan tanıdığım bir esnaf arkadaşım.3-4 defa kontrol ettirdim.kaçak var dedi distrubutör den bobin'e giden kabloyu aldım değştirdim gene aynı .konu parcanın resmini şimdi çekip koyacam.

iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

resim 1 : şüphelendiğim ama aynı zamanda tam olarak ne olduğunu bilmediğim aşırı ısınan parça.tamirci vs.. resistans dedi :/

http://c1109.hizliresim.com/11/9/11/5797.jpg

buda bobinim.biraz oynanmış araç ile ama çalışmasına engel değil oynanması.

http://c1109.hizliresim.com/11/9/11/5821.jpg

motor soğuk iken herhangi bir tekleme silkeleme yok veya o parca ısınana kadar.acaba bu parça uydurma bişey mi resistans olarak tabir ettikleri.bobin 'in altından gelen ince kablo buna giriyor burdanda distrubutör un arkasında bir yere gidiyor ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben ilk defa bu resistans dediğiniz parçayı görüyorum, daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olucaklardır ama o resistans dediğiniz parçanın orjinal olmadıgı büyük bir gerçek. Kaçak varsa distribütör kapagından da olabilir, kaç yaşında araba kim bilir ne zaman değişti. Belki tevzi makarasından da olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

işinin gerçekten ehli bir elektrikciye geldim şimdi.

sıkıntının kayış'dan olduğunu söyledi.kayış uydurma bişey takmışlar uzama yapmış ve elektriği düzgün bir şekilde veremiyor.o parcada voltaj'ı dengelemek için koymuşlar.fazla elektrik gelip bir parçayı devamlı bozuyorsa ona sebep takmışlardır dedi.pazar olması sebebi ile kayış bulamadım. 10.5 a 900 dedi kayış için.

kayışı biraz daha gerdirdi.şuan eskisine nazaren iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...