Jump to content

Bagaja Su Sızması

olker444
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Malum Edirnede yaşıyorum 3 gündür yağmur vardı; daha önce bi ara yağmur sonrası bagaj halflexi ıslanmış ve bagajda unuutuğum su şişesinden sanmış ve kurutmuştum.Ancak bu defa yine su aldığını farkettim ama yerini bulmak pek kolay olmayacak gibi,,,Hava yağmurlu olduğu için hiç bir elektrikçi stop lambaları falan civarına bakmak istemedi...oto kilitçiden, döşemeciye ordan elektrikçiye yönlendirildim ancak derdime derman olan olmadı...kriko bölmesini açtığımda abartısız salyangoz gördüm bi tane ve o kısım ıslaktı:)...en son beni bi kaportacıya yolladılar; adam elinde pet şişe suyu kapaktaki delikten sıkarak stopların ordan içeri sızma var tampon çıkacak, araç 2 gün burda kalacak ve bunu ancak yağmur dinip ben müsait olursam bi hafta sonra 100 tl ye  yaparım dedi....ölçtüm biçtim, tamam kaportacı değilim lakin bagaja tampondan su geçişine dair mantıklı hiç bir gerekçe bulamadım, hatta eğer su o aradan geliyosa stopların çevresine bi işlem yapılsa sorun çözülür diye düşünüyorum...ustaya bakarsanız oraya sıkılan su bagaj puntolarından süzülüp geliyomuş....yani kaportada olmayan hangi delikten su geliyor olabilirki...mazda 3 te başına bu sorun gelen varsa paylaşmasını dilerim selamlar herkese....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

2005 te mazda 626 ma da stopların oradan yağmur girmişti.stopları çıkarıp siyah bant çekmiştim.boşluk kalmış ve su girmiş.arabanın arka koltuk ayak koyma yeri dahil su dolmuş.koltukları,vites kutusunun yanındaki plastikleri ve de döşemenin tamamını çıkardım... oda ne?arabanın gövdesi : enlemesine diklemesine 5 şer 6 şar kalın oldukça kalın saşe !!! o zaman anladım.bunlar rastlantıyla araba yapmıyorlar.bu araba takla atsa gövde sıkışmaz emin olun.karşımdaki manzarayı görünce suyu muyu unuttum! güzel bir sildim.güzel bir yağladım ve 2 gün sonra kuruyan döşemeleri de taktım.bu arada arabayı tek koltukla ve de çubuk vitesle kullanmıştım.stopları da silikonla tutturmuştum sorun kalmamıştı.bundan dolayı forewer mazda !!!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...
SalihÇakmakçı

Benim de bugün bagajda su vardı. Tahliye tapasını çıkararak suyu boşalttım. Döşemeyi, bagaj kapağının lastiğini, kilidin oradaki büyük plastik parçayı, stopları söktüm ve su dökerek kontrol ettim. Su arka taraftan, ince ince süzülüyor ve stepnenin oraya ulaşıyor. Ne yapılabilir arkadaşlar? Fikirlerinizi bekliyorum.

Bir de yine su birikmesin diye stepnenin oradaki su tahliye tapasını söktüm ve orası açık kaldı. Bunun bir sakıncası olur mu? En azından sorun halledilene kadar yağmur suları yine birikmez diye düşündüm bagajda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim de bugün bagajda su vardı. Tahliye tapasını çıkararak suyu boşalttım. Döşemeyi, bagaj kapağının lastiğini, kilidin oradaki büyük plastik parçayı, stopları söktüm ve su dökerek kontrol ettim. Su arka taraftan, ince ince süzülüyor ve stepnenin oraya ulaşıyor. Ne yapılabilir arkadaşlar? Fikirlerinizi bekliyorum.

Bir de yine su birikmesin diye stepnenin oradaki su tahliye tapasını söktüm ve orası açık kaldı. Bunun bir sakıncası olur mu? En azından sorun halledilene kadar yağmur suları yine birikmez diye düşündüm bagajda.

Aynı sorun bende de var, stopların ordan geliyor ve stoplara ek olarak tamponla birleştiği yerden 2-3 yerden sızıntı şeklinde aynı sizinkinde olduğu gibi stepnenin bulunduğu bölmeyi dolduruyor.

Tıpa açık dolaşmanızda herhangi bir problem yok, aksine biriken suyun gitmesi için daha faydalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Su sızmasının kaynağı bulunmuştur. İlgililere duyrulur. Arka tamponu çıkarınca her şey açık ve net görülüyor. Tamponun iki adet klipsinin girdiği yer var sacda. Kenarlarında lastik var. İşte o lastikler sertleşmiş ve görevini yapamaz hale gelmiş. Etrafına silikon sıkıldı ve sorun halloldu. Bir de yanlarda bagaj için havalndırma yerleri var. ( o da tamponun altında) Aynı işlem oraya da yapıldı. Silikon olarak şu camcıların kullandığı siyah olan kullanılırsa daha sağlam olur. (Biz öyle yaptık)

Tamponu sökmek çok basit bir iş. Fren lambalarının altında ve arka teker davlumbazlarının içinde tamponu tutan vidalar var. Benim saydığım toplam 4 adet. Onları sökünce tampon geçmeli olduğu için kenarından tutup tık tık çıkıyor.

Eli yatkın ve meraklı arkadaşlar hiç kaportacıya gitmeden kendisi halledebilir. ( Kaportacı benden 30 TL aldı) Bagajından muzdarip Mazda 3 sahibi arkadaşlara duyrulur...

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

Bagaj ile kapak arasında içinden kabloların geçtiği körüklü borunun bagaj girişinden içeri su kaçırıyordu. Körüğün bagaj giriş ucu silikon ile sabitlendi. Sorun giderildi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Su sızmasının kaynağı bulunmuştur. İlgililere duyrulur. Arka tamponu çıkarınca her şey açık ve net görülüyor. Tamponun iki adet klipsinin girdiği yer var sacda. Kenarlarında lastik var. İşte o lastikler sertleşmiş ve görevini yapamaz hale gelmiş. Etrafına silikon sıkıldı ve sorun halloldu. Bir de yanlarda bagaj için havalndırma yerleri var. ( o da tamponun altında) Aynı işlem oraya da yapıldı. Silikon olarak şu camcıların kullandığı siyah olan kullanılırsa daha sağlam olur. (Biz öyle yaptık)

Tamponu sökmek çok basit bir iş. Fren lambalarının altında ve arka teker davlumbazlarının içinde tamponu tutan vidalar var. Benim saydığım toplam 4 adet. Onları sökünce tampon geçmeli olduğu için kenarından tutup tık tık çıkıyor.

Eli yatkın ve meraklı arkadaşlar hiç kaportacıya gitmeden kendisi halledebilir. ( Kaportacı benden 30 TL aldı) Bagajından muzdarip Mazda 3 sahibi arkadaşlara duyrulur...

Benim araçta'da aynı sorun var. Stepnenin altındaki keçe hep ıslak. Dediğiniz yöntemi deneyeceğim. Önce şu karlar erisin, hava açsın. kendim kontrol edeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

su alama sorunu zaten çoğunlukla otip yerlerden oluyor buda yılların vermiş olduğu yorgunluktan contaların bozulmasından kaynaklanıyor tamponların altındaki özellikle hava tahliye kapaklarının contaları , bağlantı vida contaları vede stopların contaları zamanla bozulabiliyor. stop contalarından su kaçağı kolay tespit ediliyor 5 kg suyu bidondan yavaşça kenarlardan akıtırsanız iç kısmını gözlemlerken ortaya çıkar bir ara benimde sol arka stop hafiften su sızdırıyodu servisten conta istedim ayrı satılmadığını stopla beraber olduğunu sölediler, bende kendim güzelce contayı model edinip esnek bir malzemeden kendim yaptım vede monte ettim şu an sıkıntı yok maşAllah.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı sorun bende de var, bagaj kapağından gelmediğine eminim suyun, alttan geliyor. stepne altındaki tıkacı çıkardım şimdilik ama herhangi bir kaportacı çözebilir mi sorunu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla arkadaşlar bu konular 929 u alırken beni korkutmuştu ama 22 yıla rağmen araçta ne contalarda nede fitillerde bayatlama yok. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

en son beni bi kaportacıya yolladılar; adam elinde pet şişe suyu kapaktaki delikten sıkarak stopların ordan içeri sızma var tampon çıkacak, araç 2 gün burda kalacak ve bunu ancak yağmur dinip ben müsait olursam bi hafta sonra 100 tl ye  yaparım dedi....ölçtüm biçtim, tamam kaportacı değilim lakin bagaja tampondan su geçişine dair mantıklı hiç bir gerekçe bulamadım, hatta eğer su o aradan geliyosa stopların çevresine bi işlem yapılsa sorun çözülür diye düşünüyorum...ustaya bakarsanız oraya sıkılan su bagaj puntolarından süzülüp geliyomuş....yani kaportada olmayan hangi delikten su geliyor olabilirki...

Maalesef Edirne sanayisindeki bir çok usta iş ahlakını kaybetmiştir.En ufak bir işlem için bile normal fiyatının en az 2 katı fiyat biçmektedirler,ayrıca tanıdık vasıtasıyla gitmezsenizde işçiliğe pek özenmemektedirler.

Ustaların böyle keyfi fiyat biçmelerinde en önemli nedenlerin başında; Edirne'nin bir serhad şehri olması,sanayisi ve ustalığı iyi olan il ve ilçelerle km farkının fazla olması,bu yüzden de araç sahiplerinin benzine vereceğim paraya burda yaptırır geçerim,birde yollarda vakit harcamayayım mantığı etkili olmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aracımda da bu su alma var,ilk baslarda su bagaj kapagını acınca ustte kalan yani arkacamdan bagajın o kısma akan yerde ek yerinden giriyordu oraya siyah silikon sıktırdım cözülmüştü,gecen hafta baktıgımda bagaj yine ıslaktı baya ugrastım nerden geldigini bulmak için,buldugum kadarıyla bagajın etrafında dönen fitilden kaynaklı,sol stop farına yakın bölgelere su döküldügünden fitil iceriye sızdırıyor fitil degişince sanırım sorun çözülür gibime geliyor daha degiştirtmedim,fitil fiyatı hakkında bilgisi olan arkadaslar varmı acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı sorun benim mazda da var. bugün sol stop lambasını çıkarıp baktım. kaynak yerlerinden su alıyor. tahminimce orası işlem görmüş ve kaynak puntolarla atılmış. dikiş kaynak olmadığı için aralardan alıyor. su döküp bizzat test ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bagaja su sızması sorununu tekrar yaşadım. 2 ay önce arabanın arka tamponunu boyatmıştım. Burda ciddi yağmur yağdı 2 gün boyunca, bagajı bir açtım sadece sol tarafta bir ıslaklık var ve hemen kaportacıya gittim. Sorun bizden kaynaklı değil dediler, e tampon söküldükten sonra oldu dedim; stopları söktük ordan almış olabilir havalar biraz toparlasın bi elektrikçiye göster dediler. Tatmin olmadım, elektrikçi arkadaşa gittim, stopları söktük döşemeyi kaldırdık ve ne menem bişeyse sadece sol döşeme ıslak stoplar temiz,e zaten aracı 2011 maertında aldığımda stoplardaki nem için zaten keçelerini değişmiştim,80 TL civarıydı. Neyse stepneye vardığımızda bi baktım stepne yarıya kadar su içinde. İçerisini kurulayıp arka koltuğa geçtim. Açtum koltuk başlarını, bagajdayım:)) Aldım elime bir ışık,yıkamacıya dedim kardeş sal şu taziksiz suyu. Güvenemedim elektrikçiyede. Arabanın fitiller sağlam,kaportada sıkıntı yok gözle görünen,ee sunroof hortumları stabil. O su kaportada normalde birbirine menteşelenmiş iki sac arasından giriyormuş arkadaşlar.Mazda 3 lerin tamponları ile karoser arası mesafe biraz genişçe ve sanıyorum zamanla bu menteşeler arasında bulunan yalıtım maddesi özelliğini yitirmiş. Bundan sonrasını kaportacı ve elektrik ustasına bıraktım. Tampon söküldü, araya kaliteli silikon sıkıldı ve araç 4-5 saat ellerinde kaldı. Umarım silikon kurumuştur keza yine kuduruk bir yağmur var. Ustalara kalsa bişey olmaz böyle kullan abi. Yav iide ben neden bagajı su alan bir arabayla gezetim, neden iletim yoluyla arka koltuğum ıslansın, neden aracım ekstradan buhar yapsın? Bu aklı kıt fikri çok usta kısmından illallah ediyorum. Sorununu çözemeyen arkadaşlar bagajı tamamen boşaltıp kendileri baksınlar kardeşim. Boşa söylememişler; El elin eşşeğini ıslık çalarak ararmış diye. Ben işleme 40 Tl verdim, kaportacının biri arar buluruz zahmetli iş, 150 Tl den de açarım demişti taksimetreyi, parasını da geçiyorsun yav bırakın ağız tadıyla binelim şu araçlara. Kolay gelsin herkese.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benimde sol arka koltuk tabanı su almış, nerdeyse 2 parmak su vardı, önce çocuk su döktü yada  camı açık bıraktı ondan ıslandı sanmıştım, suyu temizledim sonraki yağışda tekrar ıslanınca zaten bakımıda yaklaşmıştı ustaya gittim, arka koltuklar dahil herşeyi soktük, ben içerde oturdum o su sıktı en sonunda su alan yeri buldum, meret çamurluğun birleşme noktasındaki silikonun atladığı yerden su alıyormuş, teker döndükçe suyu davlumbaza atıyor davlumbazın içinden geçen su ordaki çatlakdan aracın içine giriyormuş... sağlam bir silikon çekince iş halloldu, ama işi bilmeyen usta olsa orayı sök bunu yap la çok sıkıntı çektirirdi herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...