Jump to content

2012 Makyajlı Mazda 3 Dizel İzlenimler

Guest Orbitus
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar, daha evvel aynı kategoride ve benzer güçte hiçbir araçta yaşamadığım bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum:

Araba ısındıktan sonra ( Motor sıcaklık ışığı söndükten sonra ) kalkışlarda, debriyajı bırakmakta biraz acele ettiğim zamanlarda araba öyle bir kopup gidiyor ki tabiri caizse paniğe kapılıyorum.  ;D  ;D  ;D  Açıkçası 3-4 sefer farkında olmadan başıma geldi ve bundan sonra dikkatli olmalıyım çünkü önde bir araba olsaysı çok tehlike olacakdı. Neyse arabanın tepkisini öğrendim artık, fakat bir an kendimi acemi gibi hissettim doğrusu.  :D

Gerçekten çok keyifli bir kalkış ve hızlanması var arabanın, adeta altında kayıp gidecek gibi hissediyorsun, gitmesin diye direksiyona yapışıyorsun.  ;)

İlk kez Mazda Dizel kullananlar için bir uyarı mesajı lazım kitapçığa.  ;)

Böyle bir kalkış performansı yok arkadaşlar, emin olun !

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 260
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

25

• Fotifoti

27

• barisdascan

16

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

Bu tip bir ölçüm yapmadım, belki ileride 3-4 bin km'yi bulunca denemeye çalışırım. Fakat şu aşamada çok keyifli olduğu için anlatmak istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, araba 24 Aralık'tan beri doğduğuna doğacağına pişman oldu. Daha doğru düzgün sıfırın üstünde bir sıcaklık görmedi, sürekli eksi dereceler, hatta belki bir daha Ankara'da olmayacak -20'leri bile gördü. Her yer 20 cm buz, özellikle park ederken arabanın altı buz haline gelmiş kar kütlelerine sürtmekten bir hal oldu. İnşaallah bir hasar yoktur alt tarafta. Arabanın rengini bile hatırlamıyorum artık, yıkatsam en sıcak gece -7, her yer donacak.  :kafa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Koltuk ısıtman varmı  :) gerisini boşver

Evet, koltuk ısıtma ve ön cam reziztansı çok işime yarıyor. İkisi de gerçekten kış için büyük konfor. Bir de DSC tabii.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim araç touring dizel 2011. malesef 2011 lerde impresiv model yoktu, servis koltuk ısıtıcısını 900-1000 tl gibi bi masraf çıkardı. bende hepsiburada dan 60 küsür tl ye ısıtıcılı minder aldım. hemen ısıtıyor. ve kış için çok iyi bir aksesuar, aksesuar değil aslında gereklilik  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Henüz şehirler arası çıkamadım ama şehir içi ve çevre yollarında arabayı zorlamaya başladım. Şahsen, evvelden 109'luk dizeller de kullanmış birisi olarak, bu arabanın performansından oldukça memnunum. Özellikle kalkış ve sonrasındaki hızlanması bana oldukça keyifli geldi. Bir de, 6 vitesde 130'la giderken gaza yüklendiğinde sanki vites düşürerek hızlanmaya çalışıyormuşsun gibi davranıyor araba.  :nazar:

Sizlerde uygun görürsenin, Mazda 3 Dizel'lerin "Azgın Teke" olarak tanımlanması daha anlamlı olacak.  ;D

Bundan sonra benim için benzinli otomobile binmek gün geçtikçe zorlaşacak.

Skyactive'ler yakıt tasarrufu için iyi de, umarım performans anlamında 1.6 versiyonlarda yeterince itme kuvveti ve at gücü sağlarlar. Yoksa Azgın Teke'mden ayrılamam...  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birde yazılım atılsa Azgın Boğa olur heralde  :)

yazılım neki kardeş ne gibi bir değişikliğe sebep oluyor.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüm bilgileri burada veremedim. Başka konulara da kaydı, yakıt tüketimi vs... Burada tekrarlamıyorum. Fakat bir iki belki gereksiz bilgiyi aktarayım.

Cam ısıtmalar devrede iken, kaloriferi otomatik modda açtığınızda, siz sadece alttan sıcağı ayarlamış olsanız da, sistem sizin ayarınıza bakmadan camlara da hava veriyor. ( Dikkat etmedim ama 1 ya da 2 dakika böyle davranıp sonra kendisi otomatik olarak sizin ayara dönüyor. )

Bir de radyo kanalını manuel olarak hafızaya alırken, şayet RDS devrede ise o anda ekranda ne varsa, çoklu bilgi ekranındaki kanal adı olarak ekranda yazanı kaydediyor. Yani frekansı buldunuz, ilgili kanal düğmesine kaydetmek için bastınız ve basılı tuttunuz, 3. saniyedeki bip sesini aldığınız anda RDS ekranda ne gösteriyorsa onu kanal adı olarak kaydediyorsunuz. Bu nedenle RDS ekranındaki uygun yazıyı beklemek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bugün şirketten bir arkadaşım ilk kez arabama bindi ve yanımda yaklaşık 20 km'lik bir mesafeye gittik. (Kendisi 2010 model en full benzinli Honda Jazz kullanıyor.)

İlk intibası aracın ne kadar sessiz çalıştığı ve amortisörlerinin çok sert olduğu şeklinde idi. Ayrıca iç kalite ve donanım seviyesinden de çok etkilendi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...