Jump to content

Mazda 3 1.6 Dizel 20.000 Km Bakımı ve Sonrasında Yanan İkaz Işığı

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba,

Öncelikle herkesin yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur dilerim herkese.

Aracımı Geçtiğimiz hafta 1 gün senelik izin kullanarak, 20 bin Km bakımına götürdüm İzmit Haldız Otomotive.

Ortalama 2 saat sürdü bakım sonrası aracın iç dış temizliğini de yaptıkları için. Polen filtresini değiştirmeye gerek görmediler iyi durumda olduğu için. Bu arada yol bilgisayarında bakım periyotu olarak 6 ay değil 1 yıl ayarlıydı aracı aldığımda. Onuda 6 aya ayarlattım bu seferkinde benim uyarmamla.(Çünkü yine unutmuşlar aracı teslim alırken ayak üstü ayarladılar).

Bakım sonrası şöyle ilginç bir şey oldu, aracı bakıma götürdüğümde Km'si 19.950 Km deydi. Bakımdan çıktım İstanbul'a evime gittim otoparkıma aracı park ediyorum ön konsolda bir ışık yanıyor. Yanan ışık Yağdanlık,yanında Vida Anahtarımı denir ingiliz anahtarımı denir onun olduğu bir sarı bir ışık. Işık kırmızı olmayıp sarı olduğu için bir şeyin ikazı olduğunu düşündüm. Bir iki sefer kontağı kapatıp tekrar çalıştırdım ama ışık sabit yanıyordu. Soldaki devir saatinin sol alt köşesinde yer alan bir çubuk düğme var, (konsol ışıklarının tonunu ayarlayan) tam o çubuk düğmenin altında bu yanan ikaz ışığı. Öncesinde kafamda şu şekilde düşündüm, dedim bu bakım zamanı geldi ışığı, servisteki  bu akıllılar da bakım sonrası sıfırlamayı unuttular aracın hafızasından diye düşündüm.

Kitapçığı açıp bütün uyarı ışıklarına baktım ama bu ışığın bilgisi yoktu. Sonrasında baktım olmayacak Haldız servisi aradım, ustaya bağladılar bire bir burada anlattığım gibi ustaya da anlattım. Oda şaşırdı böyle bir ışığı oda hatırlamadı, kendisine bu ışığın bir ikaz ışığı olduğunu bakım periyot ışığı olabileceğini düşündüğümü söyledim. Kendisi de, benim aracım için sadece yol bilgisayarında bakım uyarısının olduğunu söyledi. Ve o ışığın ne olduğunu anlayabilmem için bilgisayara bağlamam gerekli dedi. İstanbul'dan tekrar gelemem şimdi diye söyleyince, şu an neredesiniz diye sorup öğrendikten sonra, bana koşuyolu Mersere gidebilirmisiniz diye sordu. Evet dedikten sonra iki tane isim verdi, selamamı söyleyin onlar yardımcı olurlar, merak etmeyin para filanda istemezler dedi.

Apar topar çıkıp gittim servise. Durumu anlattım, oturdu koltuğa usta baktı etti benimde düşündüğüm gibi bu bakım ışığı dedi. Siz aracı bakıma 20 Binden önce götürdünüz dimi diye sordu, evet dedim. Bakımdan sonra 20 bin km,yi geçtiğiniz için bu ışıkta yanmış dedi. Ama servisi arayıp sordum onlar bu ışıktan habersizler ne olduğunu anlamadılar dediğimde, bilmiyorlardır bu ışığı, sadece dizel modellerde bu ışık var dedi. Usta direksiyonun başına geçip 2-3 sefer motoru çalıştırıp kapattı, kontakta birşeyler yaptı etti ve  ışık söndü ve bir daha da yanmadı. Yani işin özü, olay benim düşündüğüm gibi çıktı. Bu durumdan bir servisin haberi yok, o ışığı bilgisayara bağlayarak anlayabilirim derken diğer servis görür görmez ne olduğunu anladı ve sorunu halletti.  Bakım ücretim bu arada 270 TL Tuttu arkadaşlar döküm olarakta size şöyle belirtebilirim.

Conta 4,06

Yağ Filtresi 13,68

Hava Filtresi 26,63

Parça temizleme ilacı 8,47

Dexelia 5W30 DPF motor yağı 108

cam suyu 3,5

mekanik işçilik 70

kdv 41,19

indirim 5,53

TOPLAM 270

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle eğitimle ilgili bir şey. Usta ne kadar iyi olursa olsun, yeni çıkan model araçların tanıtım eğitimi iyi verilmeli (burada kişinin kapasitesi tabiki önemli :)) . Alın işte çok basit bir sorun benimki aslında. Ama servis kendi aracını tanımıyor bilmiyor, o ikaz ışığının varlığından haberi olmadığı gibi o ışığın ne anlama geldiği konusunda bile yorum yapamazken, diğer servis görür görmez şıp diye teşhisi koydu. Verdiği cevap ilginçti, onlar bilmiyordur bu ikaz ışığı sadece dizel model araçlarda var demesi idi. Buda sizin de dediğiniz gibi kişinin eğitimiyle ilgili, aracı iyi tanıyor olması sayesinde, zaten olmayan problem giderildi. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok yaşayın, adı aklıma gelmemişti Halil Usta evet. Bana iki isim önermişti zaten Merser'den o an Halil usta denk geldi bana  o yardımcı olup çözdü işi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok yaşayın, adı aklıma gelmemişti Halil Usta evet. Bana iki isim önermişti zaten Merser'den o an Halil usta denk geldi bana  o yardımcı olup çözdü işi.

Halil Usta Mazda'nın en iyi elektrik ustalarından biridir. Gerçekten çok bilgilidir.

Daha önce de yazmıştım, Antalya Mepaz, Muğla Gören, Istanbul Merser ve Evo,  Mazda'ya değer katan servisler. Muhakkak başkaları da vardır yanlış anlaşılmasın ama bunlar sanırım birçok kişinin itiraz etmeyeceği isimler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir sonraki bakımda büyük ihtimal Merser'e giderim, bir aksilik çıkmaz ise. İstanbul Ataşehir'den kalkıp İzmit Haldız Otomotive gitme sebebim, araç Haldız'dan satışı yapılmış olması, arada tanıdık Toyota Koceli Kaya aracılığının olması. Birde araçta satış esnasında takılmış görüntülü park sensörü vardı çalışmıyordu. Orada takılıp ,garantisi de devam ettiği için oraya gideyim dedim. Ama servis  sanayide olduğu için sağda solda vakit geçirecek hiç birşey yok. Servisin bekleme salonunda bekledim. Kablosuz internet yok, alt katta olduğu için 3G de yok. Bekleme salonunda çay kahve içmeyi bırakın su sebili bile yoktu. Salonda 1 saatim geçtikten sonra bir bayan uğrayıp birşey içermisiniz diye sorma nezaketinde bulundular. O yüzden bir daha büyükte konuşmak istemiyorum ama muhtemel olasılıkla gitmem bir daha.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

Selamlar İlhan bey bende benzer bir durumla karsılastım.Bakıma girmeden önce yandı bende bahsettiğiniz ışık.Bakım yapıldıktan sonra sönmesini bekliyordum bende fakat o şekilde kaldı.Yetkili servis şuan arabanızda arıza görünmüyor bu şekilde kullanabilirsinz dedi.Fakat bu böyle olmamalı içim rahat değil kullanırken.Bu konuda bu sorunu nasıl çözebileceğim konusunda danışabileceğim birileri varmıdır?Varsa hangi yolla kendilerine ulaşabilirim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu bakım ışığı sadece Dizel Mazda 3'lerde var. Siz aracınızı servis süresinden önce  yada Km'sinden önce bakıma götürmüş olmalısınız. Serviste bakım sonrası aracın beynini sıfırlaması gerekiyor. Servis süresini ve Km'sini bilgisayara girmeleri lazım. Benzinli Mazda 3'lerde bu bakım yağdanlık bakım ışığı yok. Devir saatinin solunda bir ikaz ışığı bu.

Merser'de Halil usta anında teşhisi koyup 1 dakikada halletmişti. O gün nasıl yaptığını sormamıştım. Geçenlerde yine Merser'e süresinden önce bakıma gitmiştim. Servis sonrası yine aynı şey başıma gelebilir şüphesiyle Halil Ustaya sordum, bu ikaz ışığı yine yanarsa ne yapmalıyım diye. Ben aracın beynine bakımı girdiğim için yanmaz dedi, ve ekledi ben yinede size öğreteyim dedi. :)

Aracı çalıştırıyorsunuz, sonra kontağı kapatıp çıkartın. Kontağı çıkardıktan sonra 8-10 saniye frenle gaza aynı anda basılı tutun. Ayaklarınızı her iki pedaldan çektikten sonra viteş boşta iken motoru çalıştırın. Işık sönmüş olacak.

Umarım doğru hatırlıyorumdur sizde sonucu paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan bey ilginiz için teşekkürler öncelikle.Evet arabamın bakım zamanına 500 km kala yandı bu ışık bende vakit kaybetmeden bakıma götürdüm yani bakım zamanı gelmeden götürdüm.Ve şuanda halen 200 km civarında yol gitmem gerekiyor eski programlanan bakım zamanı için.Fakat servis bunu sıfırladı..

Söylemiş olduğunuz yöntemi denedim.Önce arabamı çalıştırdım ardından kontağı kapatıp anahtarı çıkardım ve debriyaj ve frene birlikte bastım.8-10 saniye bekleyip her iki ayagımı pedellardan kaldırıp tekrar çalıştırdım ve ışık yine sönmedi..Bu ışığın arabaya bir zararı yok anladığım kadarıyla.Sadece şuan mide bulandırıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bir detayı atlıyorum o zaman. Merser servise gittiğimde Halil ustadan öğreniyorum tekrar.

Ama kesinlikle o lambayı pedallara basarak söndürüyorsunuz. Birde aynı işlemi kontağı açıp elektiriği verin o şekilde denermisiniz. Yine olmazsa pedallara 8-10 saniye basılı tutma yerine 7-8 sefer basıp çekin. Bu işlemi kontak kaplı ikende açık ikende deneyin. Olası bütün ihtimalleri yazdığımı düşünüyorum. Bir deneyin bakalım sonuç çıkacakmı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burası harika bir forummuş bugüne kadar gördüğüm en iyilerden=).Olay gerçekten çözüldü İlhan bey öncelikle siz olmak üzere tüm yardımcı olanlara teşekkür ediyorum.Arabayı çalıştırıp söndürdüm .vites boşta iken anahtarı 1 defa çevirdim fren ve gaza birlikte bastım.Zaten o anda gitmesini istediğimiz lamba yanıp sönmeye basladı.Ve yaklasık 10 saniye sonra arabayı çalıştırdım.o ışık son bikaç kez daha yanıp söndü ve sonunda sönüp kayboldu..Servise bidaha gitmeme gerek kalmadı.Bu forum daha çok işimize yarayacak anlasılan..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rica ederim Eser. Problemin çözüldüğüne sevindim. Servisleride Allah başımızdan eksik etmesin :)

umarım sadece periyodik bakımlar için lazım olur yetkili servisler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Burası harika bir forummuş bugüne kadar gördüğüm en iyilerden=).Olay gerçekten çözüldü İlhan bey öncelikle siz olmak üzere tüm yardımcı olanlara teşekkür ediyorum.Arabayı çalıştırıp söndürdüm .vites boşta iken anahtarı 1 defa çevirdim fren ve gaza birlikte bastım.Zaten o anda gitmesini istediğimiz lamba yanıp sönmeye basladı.Ve yaklasık 10 saniye sonra arabayı çalıştırdım.o ışık son bikaç kez daha yanıp söndü ve sonunda sönüp kayboldu..Servise bidaha gitmeme gerek kalmadı.Bu forum daha çok işimize yarayacak anlasılan..

Orası su götürmez bir gerçek... Mesele vefasız üyelerimizde.

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne gerek var abi sürekli forum takip etmeye.Nasılsa arkadaş işini çözmüş,bir sıkıntısı olursa tekrar sorar ve yine yardımcı olunmaya çalışılır.Öyle de değil mi ama. :nea:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne gerek var abi sürekli forum takip etmeye.Nasılsa arkadaş işini çözmüş,bir sıkıntısı olursa tekrar sorar ve yine yardımcı olunmaya çalışılır.Öyle de değil mi ama. :nea:

Sürekli takip edemeyebilirsin ama forum amacına uygun davranmak zor değil...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Saygıdeğer arkadaşlar ben arabadan çok anlayan çok ilgilenen birisi olmadığım için burda genelde bişeyler öğreniyor pek muhabbetlere katılamıyorum.Sık sık takip etmeye çalışıyorum fakat internet ortamında pek vakit geçiremiyorum.Sorunum olursa elbette tekrar sorarım cevap alabilirsem mutlu olur tesekkürlerimi iletip takip etmeye devam ederimde..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...