Jump to content

Mazda3 MPS vs Lancer Evo X?

Belash
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Şimdi alacağımdan değil, belki yaza bir ihtimal, ama çok merak ettim.

Lancer Evo X ile Mazda 3 Mps'yi kıyaslayabilir misiniz? Devir aralıkları, hızlanma periyotları, yakıt tüketim oranları, yol tutuş ve kullanım konforu olarak sizce hangisi daha iyidir?

Sıfır olarak sadece Evo X var ama zaten sıfırına gücüm yetmez. Maksimum 110 bin lira param olur, 15-20 bin lira işe gidiş geliş için (her gün 100 km) az yakan (clio veya accent) bir araç alıp geri kalanı tamamen spor arabaya gömmek istiyorum. Yaşım 32, çok çalışıyorum ve spor araç için yaşlanmaya başladığımı hissediyorum. 40'ından sonra azgın tekeler gibi spor araçlara binecek çılgınlığa gelmeden hevesimi kırayım diye 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest Coriolis

aralarındaki fark bence:

Mazda' nın finishing' i daha iyi, müzik sistemi ve malzeme kalitesi daha iyi, bence daha ağırbaşlı bir tasarımı var, sürüşü çok daha eğlenceli (bu biraz kapasiteyle de alakalı) ve kuru havalarda asfaltta EVO' ya kafa tutabilir sanıyorum.

EVO' nun 4x4 avantajı ıslak ve bozuk zeminlerde tartışılmaz, ancak tüm testlerde aracın ruhsuz ve fazla "elektronik" olduğundan dem vurdular. ayrıca fazla dikkat çekici.

Evo' nun 2. eli çok daha iyi MPS çok çok zor bir araç.

gerisini EVO' cular anlatsın :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evo kısmet olmadı ama mps kendine aşık edebiliyor . Özellikle 250 ile giderken bas gaza diyip , sonra sınırlayıcıya takılınca yaptıgı o bir çeşit gösterip vermemenin tadına doyum olmuyor :) 280 rahat görür sanırım limit olmasa

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ikiside hoş araçlarmış ama mazda mps nin birçok videosunu izledim hatta bir programda diğer araçlarla karşılaştırlmıştı en iyi puanı almıştı. fotolarını bırakıyorum.

post-5789-141695286182_thumb.jpg

post-5789-141695286186_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evo'nun ön panjur+far kombinasyonu daha güzel geliyor gözüme.

(benim elimde olmayanı daha çok beğenmek gibi bir problemim var galiba :D )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çok güzel videoymuş emre :) m6 da maşallah yani :D

GPower M6 !  800 hp, maks 345 km sürat, yarım km lastik izi mi bıraktı ne,  adam ucunu zor buldu :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanıtlar için teşekkürler. Lancer Evo X daha ağır basıyor gibi. Bir kaç sitede bulduğum karşılaştırmalar sonucu öğrendim ki;

Mazda 3 Mps yüksek motor gücünün verdiği tork farkı sayesinde özellikle 150' den sonra Evo'yu geçiyor ama durumlarının eşitlendiği 170-180 km hızlara çok fazla çıkabileceğim bir alan yok. Öyle ki Mazda 3 160' dan sonra Evo'yu geçmeye başlıyor, fark 220-230 km'den sonra artıyor. 220'yi ancak otobanlarda, yılda belki 4-5 defayı bulmaz, görebilirim. Benim aralığım çoğunlukla 0-150 km hızlar arası...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

...

EVO' nun 4x4 avantajı ıslak ve bozuk zeminlerde tartışılmaz, ancak tüm testlerde aracın ruhsuz ve fazla "elektronik" olduğundan dem vurdular. ayrıca fazla dikkat çekici.

...

Author çok teşekkürler. Bende bir kaç forumda duydum; ruhsuz sıfatını. Ancak tam bir açıklama bulamadım; Mazda 3' e göre spor sürüşü mü dandik yoksa başka birşeyden mi? Mesela şu sitede, karşılaştırma var;

http://www.zeperfs.com/en/duel1388-2718.htm

En altta mesela flexibility değerlendirmesinde Mazda 3 resmen ezmiş. Otomobilden çok da anlamayan iktisat mezunu biri olarak ben bunu hız değişimi olarak anladım. Yani mesela 60' dan 140' a, 140' dan 100' e düştün, sonra 100' den 160' a çıktın gibi... Böyle hız değişimlerde Mazda 3 Mps daha çok keyif veriyor diye anladım. Doğru muyum acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest Coriolis

esneklik tork ve torku ne kadar ve hangi devir aralıklarında aldığınızla alakalı.

elbette vites oranlarının da bununla direkt bağlantısı var.

EVO' larda genelde gücü alma yolu olarak kocaman bir turbo kullanma yolunu seçiyorlar. bunun getirileri büyük gibi görünse de kağıt üstünde işte size bir esneklik felaketi.

videodaki EVO pistte Lambo' larla kapışırken ara hızlanmalarda bir FIAT Stilo' yu ancak yakalıyor...hatta yakalayamıyor :D

bu eski nesil bir EVO ama o kadar da eski değil.... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...