Jump to content

Neden Kış Lastiği Kullanmalıyız ?

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Murat, yukarıdaki videoyu senin tezini doğrulamak amacı ile koydum zaten ama 7 derecenin altında durum tersine dönüyor bilgin olsun.

winter-tyres.jpg

Burada devlet bir zorunluluk getirmediğine göre lastiği kullanıp kullanmamak tamamen kişinin tercihine kalıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 97
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

19

• NoooFearrrr

26

• barisdascan

15

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Kar yağmadıkça kış lastiği almıyorlarmış... Lastikçi komşu kar duası ediyordu, çok şükür memnun şu an  :) stokların %60 ı satıldı diyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Murat, yukarıdaki videoyu senin tezini doğrulamak amacı ile koydum zaten ama 7 derecenin altında durum tersine dönüyor bilgin olsun.

Burada devlet bir zorunluluk getirmediğine göre lastiği kullanıp kullanmamak tamamen kişinin tercihine kalıyor.

winter-tyres.jpg

Burak, benim tezimi de doğrulamıyor musun ?  8:)

İncelediğim tüm testler 4 derece civarındaydı. Tabii 7 derece ve üstü için senin açıklamalarınla yeni öğrendim.

Ankara'da 7 derece ve üstünde kış gelmiş sayılmıyor...  :P

Edit : Alıntı içi resimler sitenin görünümünü bozduğu için dışarı aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi kış lastiklerinin ıslak zemindeki performansı 7 derece üstü ve altı diye ayrılıyor. Bu durumda "her  durumda" diyemeyiz yukarıdaki videolardan gördüğümüz gibi ama dediklerin 7 derece altı için geçerli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence fren mesafesindeki fark ta oluşan risk kayıp bir yerden uçmaktan veya bir arabanın altına girmedeki riskin yanında hiç bişey kalır. bu durum iki istenilmeyen durum arasındaki çatışmaya benziyor daha az risk taşıyanı seçmeliyiz bence unutmadan bişe daha sölim bazı kar lastiklerinin hamurları o kadarda yumuşak olmadığı için pekte fren mesafesinde fark yaratmıyor testlerde kullanılan lastiklerin kalitesi veya desenide çok önemli her lastik farklı tepki verir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak ,Israrla ben İstanbul için yazıyorum diyorum.Şimdi tabi hava 7 dereceninin altında fakat kasımdan Nisan'a kadar birçok kişi kış lastiği kullanıyor.Hepimiz biliyoruz kaç kere 7 derecenin altına buralarda hava düşüyor.

Şimdi ben bu durumda bir tercih yapıyorum ve tabiki kendimce bir risk alıyorum .Bu riski sadece ben değil kış lastiği kullanan arkadaşlarda alıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak ,Israrla ben İstanbul için yazıyorum diyorum.Şimdi tabi hava 7 dereceninin altında fakat kasımdan Nisan'a kadar birçok kişi kış lastiği kullanıyor.Hepimiz biliyoruz kaç kere 7 derecenin altına buralarda hava düşüyor.

Şimdi ben bu durumda bir tercih yapıyorum ve tabiki kendimce bir risk alıyorum .Bu riski sadece ben değil kış lastiği kullanan arkadaşlarda alıyor.

Kesinlikle. İstanbul için konuşuyorum ben de, her iki tercihi yapan da kendine göre bazı riskleri göze alıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence fren mesafesindeki fark ta oluşan risk kayıp bir yerden uçmaktan veya bir arabanın altına girmedeki riskin yanında hiç bişey kalır. bu durum iki istenilmeyen durum arasındaki çatışmaya benziyor daha az risk taşıyanı seçmeliyiz bence unutmadan bişe daha sölim bazı kar lastiklerinin hamurları o kadarda yumuşak olmadığı için pekte fren mesafesinde fark yaratmıyor testlerde kullanılan lastiklerin kalitesi veya desenide çok önemli her lastik farklı tepki verir.

Evet size katılıyorum.İnsanlar yaşadığı yere göre riski hesaplayıp tercih yapar.İstanbul'da köprü , viyadük hariç öyle uçacak bir yer yok fakat fren mesafesi önemli.Çünkü her an önündeki arabaya çarpabilirsin.Birde kış aylarında daha az hız yaparsam riski azaltmışım diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle. İstanbul için konuşuyorum ben de, her iki tercihi yapan da kendine göre bazı riskleri göze alıyor.

İyi :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben istanbulda çok gerekli olmadığını düşünüyorum.Öyle videolarda ki gibi kar olmuyor istanbul da.Olsada 1-2 gün kullanmam arabayı.Daha önceden kış Lastiği kullandım.Islak zeminde yol tutuşu 4 mesim'e göre daha kötü.Fren mesafesi ıslak zeminde daha uzun.7 derecenin altında kışlık lastiklerin yol tutuşu daha iyi denmiş.Ters mantık yaparsak 7 derece üstüde 4 mevsim lastik daha iyi oluyor.İstanbul kış aylarında son derece değişken ısı dereceleri yaşıyor.Kimi zaman 7 derecenin altı,kimi zamanda 7 derece üstü oluyor.Her ısı değişiminde lastik değiştirmeyecek olursak birini seçeceğiz artık :)

Kış lastiği semt semt istanbulda keyfe keder kullanılabilir, yalnız Ankara gibi karasal iklim bölgelerinde olmazsa olmaz olmalı...

İstanbuda  tepelik yerlerde oturanlar buralara işe gidenler , hafta sonu kayağa gidenler mutlaka tercih etmeli , ama devamlı sahil taraflarında takılanlar için fazla gerek olduğunu düşünmüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim nacizane gorusum bu durumda kis aylarinda hava sicakliginin 10 derece altinda seyir ettigi yerlerde kis boyuna yagmur-kar kis lastigi kullanmak daha mantikli.bana gore fren mesafeside onemli ama yol tutus daha onemli.tabi buda benim fikrim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

burda millet birbirine '' biri'' diyemi hitap ediyor? bilelimde ona göre davranalım..!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

burda millet birbirine '' biri'' diyemi hitap ediyor? bilelimde ona göre davranalım..!

Haklısın, burada hepimiz bir aile sayılırız ve arkadaşımızın da farkında olmadan yazmış olduğunu düşünerek, bu tip ifadelerde daha dikkatli olunması bir gerekliliktir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Murat o iletini aynı zamanda beğenmiş, düşündüğün anlamda bir ifade olduğunu sanmıyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün gece yarısı markete giderken bi baktım  bayırda bi easytronic astra classic zincir takmaya uğraşıyor -2 derecede, dönüşte yardım ederiz dedik 5 dk sonra geldik hala uğraşıyordu baba oğul tahminen bi 20 dk aldı zinciri takmaları, patinaj yapınca araç elektronik sistemlerden dolayı gitmiyor dediler, zinciri takarak anca kurtarabildi, şimdi düşündümde bu araca kış lastiği alsanda  bayırlarda pek bi işe yaramayabilir çünkü kış lastikleri bile patinaja düştüğü oluyor bayırlarda...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...