Jump to content

Direksiyonu İlk Çevirme Anında Gelen Ses (89-94)

clashasan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar 92 323 sedan aracımda son günlerde dikkatimi çekenlerden bir ses direksiyonu sağ veya sola çevirme anında sanırın aracın sol tarafında gırt diye bir gses geliyor sadece çevirir me ilk hareketinde bu sesi duyuyorum kış lastikleri için rot balansa gittiğimde balansçı amortisör üzerindeki bilyadan yaptığunu söyledi sizce neden olabilir amortisör bilyasından olurmu ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar benim araçta da buna benzer bir sorun var. 10 günden beri devam ediyor, benimkisi ilk çevirmede değil her zaman yapıyor. Direksiyonu hafif sağa veya sola çevirsem dahi  kapı gıcırtısı gibi ses geliyor. Yalnız benim ses çok bariz bir şekilde direksiyondan  geliyor, ön takımdan falan değil.  Duyunca tüylerim diken diken oluyo :) bunun sebebi ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar direksiyondan gelen ses basit bir şeymiş. Kornanın altında bir yerde vidadan geliyomuş ses. Biraz yağladı usta ses kesildi. Para falan da almadı, bi çay söyle tamam dedi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar direksiyondan gelen ses basit bir şeymiş. Kornanın altında bir yerde vidadan geliyomuş ses. Biraz yağladı usta ses kesildi. Para falan da almadı, bi çay söyle tamam dedi :)

aynı durumu bende yaşamıştım 323 lerin direksiyonununun altına bakın iki tane vida vardır bir ara şansa elim oraya gitti baktım ikiside düşmek üzere sıktım şimdi sorun yok bu arada o süertme sesi plastiklerin sürtmesinden kaynaklanıyor bir ara temzileyimderken aralarına iyice bez sokup silmiştim baktım gıcırtı gelmeye başladı bende hafiften sprey pas sökücü sıktım Wd 40 sorun çözüldü aslında gıcırtıya en iyi çare silikon spreydir her şeye yarıyor sertleşen fitiller emniyet kemerleri, gıcırtı yapan aksam , sıkışan ve yavaş hareket eden cam lar .kesinlikle öneriyorum ben netten alıcam aradığım marka burada yoktu Würt markayı öneriyorum.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar 92 323 sedan aracımda son günlerde dikkatimi çekenlerden bir ses direksiyonu sağ veya sola çevirme anında sanırın aracın sol tarafında gırt diye bir gses geliyor sadece çevirir me ilk hareketinde bu sesi duyuyorum kış lastikleri için rot balansa gittiğimde balansçı amortisör üzerindeki bilyadan yaptığunu söyledi sizce neden olabilir amortisör bilyasından olurmu ?

kardeş senin ön takımların kontrol edilmedi gerekir. kaldırın  lifte bakın belli olur.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence de akstan olabilir. Eğer rot balans ayarından sonra olduysa büyük ihtimal aks kafasındandır. Lifte kaldırıp bir usta bakınca anlaşılır ne olduğu hemen.

Yalnız çok basit bir şey de olabilir. Benim bir ara davlumbazın köşesine takılıp çat diye ses geliyordu. Usta daha kompleks bir sorun ararken böyle basit bir şey çıkmıştı :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

direksiyon yağına bak hidroliği bitmiştir. bir kez başıma gelmişti sonra baktım hidrolik bitmek üzere hemen ekledim kesildi. o da değilse pompa ya çalışmıyor, rahat döndüğüne göre çalışıyor ama az yağ pompalıyor da olabilir ama yağını bi kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

seylo çankırı 93 sedan yeşil arkadaşlar bende de clashasan arkadaşın sorunundan mevcut  henüz 2 aylık mazda kulllacısıyım çokta memnunum elhamdülililah ama arkadaşın dediği gibi sağa sola çevirdimde bendede aynı ses mevcut bende tamirciye gittim kışın yağmur çamurdan dolayı amörtisör bilyalarından kaynalandığını sökülüp yağlanması gerektini söyledi ama şimdilik değilde yaza doğru yapalım dedi yalnız beni şöyle bi durumum var 3 hafta önce direksiyon yağına bi bakım dedim yağ tabaka yaptığından dışardan yağ var gözüküyo içini açıp bakınca yağı çeken hortum gözüküyodu atf koydum direksiyon biraz sertleşir gibi oldu hafta sonuda bi 110 km yaptım ve bundan sonra bu olay oluştu tamirciye gösterdim (ilk defa gittim biri ) kontrol ettikten sonra yukarda bahsettim gibi dedi şimdi power durup durken yağ eksiltirmi yani  kaçak olmasa bile bi başka tamirci arkadaşa da göstersem mi bilemedim arkadaşlar uzun oldu kusura bakmayın yorumlarınız bekliyorum iyi akşamlar:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çevirmeseniz bile sağa sola döndürür gibi yapıncada geliyor mu. eğer öyleyse bende de birkez atf bitmiş farketmedim. direksiyonu çevirince döndürmesem de bi dişli sürtünüyormuş gibi geliyordu ses. ama atf koymişsun devam ediyorsa burdan değildir. sadece çevirirken geliyorsa sesin geldiği taraftaki alt takıma baktırın. birde arabada atf bulundurun bir kutu. belli ki yağ eksiltiyor sizinki. bende de vardı bu sorun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim araçta önde 5cm yay var orjinal yay.da sorun yoktu spor yay.i takınca aynı şikayet olan gıcırt sesi bende.de mevcut oldu amortisör kafasının yağlanması gerek demişti.

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konun sahibi "clashasan" arkadaşımızda, sorun halen devam ediyor mu acaba.  30 Ocak 2012'de açmış konuyu ama....sanırım bu sesle kullanmaya alıştırdı kendini :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seylo çankırı mrb arkadaşlar benim atf bitmiş yeni aldımdan kendim bakmadım tamirciye sormuştum oda baktımı bilmiyom iyi dedi baktım dıştan tabaka yaptığından var gözüküyo içinden kalmamış  ekledim ekledikten 2 hafta sonra 110 km yol yaptım ondan sonra duymaya başladım her iki tarafa çevirdimde de geliyo ses rot balans filada yaptırmadım sadece bi tamiciye gittim oda pover da ve kutuda sorun yok dedi kontrol ettikten sonra sadece amartisör kafasıdaki bilyaların yağlanması lazım yağmur çamur giriyo buralara yağlanınca hallolur dedi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar sorun çözüldü ön amortisör kulelerinde dönmeyi sağlayan 2 parçavar sürtünen onların arasındaki yağsızlıktan oluyormuş .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Aracım 91 323f hb otomatik .Araç yürümeye başlar başlamaz ön sol teker kısmından yada motor orta kısımlarında sola en yakın yerden oldukca gürültülü şekilde sürtmeye çok benzeyen uğultu geliyor.Sanki tekere bir şey sürtüyor gibi ama teker etrafı son derece serbest görünüyor.Daha çok ineceleme fırsatı bulamadım ama tahminlere ihtiyacım var ona göre bakayım diyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yürüyen aksamda tahmin biraz zordur , lifte kaldırıp güzelce kontrol etmek gerekir. geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

arkadaşım sorunun ne oldugunu ben tam anlamıyla anlamış durumdayım başıma geldiği için ;)  amortisörün üstündeki parçaya geçtiği kısmın zamanla aşınıp yuvada dönmesinden kaynaklanıyor... yani amortisör nomalde sen direksiyonu kıvırdıgında sabit durması gerekirken o yuvanın içinde dönüyor ve bu sorun yayın ufak hareketler yapıp ses cıkarmasına neden oluyor.... yapacagın şey amortisörü söktürüp üst tarafıyla ikisini tornacıda kaynak attırım mortisör geçtiginde sağa sola dönmüycek sekilde sıkıştırmak o zaman sorun ortadan kalkar ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...