Jump to content

Otomatik Katlanır Ayna ve Hafızalı Sağ Ayna

stilock
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar, sağ dikiz aynasının geri viteste arka lastiğe bakacak şekilde açı yapıp , geri vitesten çıkarıldığında da tekrar eski konumuna gelmesi ile ilgili basit bir elektronik devre senaryosu tasarladım.

Devre şu şekilde çalışacak;

Devreye kontak elektriği ile çalışacak, geri vitese atıldığını anlaması için geri vites lambasına giden kablodan +12 volt bağlantı yapılacak. Geri vites kablosundan  +12 volt sinyal geldiğinde devre üzerindeki A rolsei 0-10 saniye arasında çekili kalıp sonra bırakacak.(buradaki  0-10 saniye süre  ilk kurulumda aynanın istenilen açıya gelmesi için gerekli olan süreden ayarlanacak mesela 3 saniye ise role 3 saniye çekecek) daha sonra araç geri vitesten çıkarıldığını devre  +12 voltluk sinyalin kesilmesinden algılayıp bu sefer B rolesini devreye sokacak ve B rolesi a rolesinin tersi işlem yapıp aynayı  eski açısına getirecek.

Zaman ayarı için devrede 2 adet potans bulunacak, rolenin anahtarlama yaptığı uçları ayna kumandasındaki yukarı (B rolesi)  ve  aşağı (A rolesi)  butonlarına bağlanacak.

Bu konuda daha değişik fikri olan arkadaşların  destek ve paylaşımını bekliyorum.

Not: benzer bir uygulamayı  aynaların  merkezi kilitle katlanması ve açılması  için ileride tasarlayacağım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

vallahi bravo, ne zamandır aklımda acaba yapabilecek birileri varmı böyle birşeyi diye düşünüyordum, hatta dün 2007 model golfte bu özelliğin olduğunu duyunca ezik bile hissetmiştim  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cihan'ın bu konuda ciddi bir geçmişi var :) Yaparsa çok güzel bir çalışma olacak :)

Tşk.ederim

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çakma deme abi :) 100 de 100 kendi imalatın ama :)

vallahi bravo, ne zamandır aklımda acaba yapabilecek birileri varmı böyle birşeyi diye düşünüyordum, hatta dün 2007 model golfte bu özelliğin olduğunu duyunca ezik bile hissetmiştim  :D

abi birde ayna kumandaları aydınlatmasız o çok saçma.

birde usb girişi ayarlanabilir ucuzundan stilock ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda daha değişik fikri olan arkadaşların  destek ve paylaşımını bekliyorum.

potansiyometre yerine yerleştirilecek iki adet buton ve 3 digit bir displayle zaman ayarı daha hassas ayarlanabilir.

Not: benzer bir uygulamayı  aynaların  merkezi kilitle katlanması ve açılması  için ileride tasarlayacağım.

böyle bir uygulamanın devresini konya'da bir oto elektrikçi için yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

potansiyometre yerine yerleştirilecek iki adet buton ve 3 digit bir displayle zaman ayarı daha hassas ayarlanabilir.

böyle bir uygulamanın devresini konya'da bir oto elektrikçi için yapıyorum.

Mehmet bey, pic 'li devremi  yapıyorsunuz?

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Güzel bir ar-ge çalışması olacağa benziyor. Bittiğinde aynı işlemleri bizim çocuklarada uygulama şansımız olacak mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amacımız , paylaşım  bitsin inşallah herkesçe uygulanacak şekliyle resimleyeceğim.

stilock/mazda3 impressive A/T

Onur pusuya yatmış bekliyordur şimdi :D :D

Bir de bu işlemi sadece sağ tarafa değil, iki aynaya birden de yapılabilir. Sol tarafı park ettiğimiz de oluyor ara ara :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Arkadaşlar sona yaklaştık,sağ ayna için Mehmet arkadaşımız mikroişlemci ile çalışan bir devre tasarlayıp bana gönderdi.Hazır el atmışken katlanır aynalarıda kumandayla açılıp kapanması olayını halletmek için biraz daha bekledim ama değdi katlanır ayna devreside tamam işin güzel tarafı orjinal kapatma / açma butonu devre dışı kalmadan çalışıyor.Bayram izninde Allahın izni ile montajları yapacağım .

Hafızalı ayna çalışma prensibi;

Geri vitese takılınca sağ ayna aşağı doğru 2.8 sn hareket ediyor,geri vitesten çıkınca ayna bu sefer yukarı doğru 2.8 sn hareket ediyor böylelikle ayna  normal pozisyonunu koruyor.Eğer geri vitesten programlanan 2.8 sn'den önce çıkarılsa bile  ayna ilk komutta verilen süreyi tamamlayıp ondan sonra yukarı hareket ediyor.

Katlanır ayna çalışma prensibi;

Aracı kumandadan kitlediğinizde kilit motorundan aldığı  tetikle devre aynaya 3 sn kapanma komutu veriyor ve sonra devreden çıkıyor,aracı kumandadan açtığınızda yine kilit morundan tetiklenen  devre aynaya açılması için 3 sn komut veriyor .Devre merkezi kilitten tetiklendiği için seyahat esnasında kapıları kilitlediğinizde aynanın kapanmasını engellemek için yani kontak açık iken  devremiz pasif durumda bekliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Resimli detaylı anlatımlı montaj isterik  :tey: Aynaların katlanmasıyla ikisinin bir arada olması on numara olmuş, körün istediği bir göz allah verdi iki göz  :egy:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...