Jump to content

LPG Yenileme

miskinn
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Malum araçlarımız yaşlı, üzerindeki parçalarında ne zaman takıldığınızı çoğu zaman bilmiyoruz.

Benim tüp kafam 2 senelik çıktı, sadece tankı değiştiricektim, sonra karar değiştirdim herşeyi söktürüp tekrar montaj yapmak istedim.

Ustam çok anlayışlı çıktı, yeni set aldık, bana tüp kafasını söktürtmedi, onun dışındaki bütün kablolar, borular, valfler be varsa söküldü değişti. Yeni setten çıkan sıfır tüp kafasını da yedeğe aldım parça olarak.

Üstündeki kafa değişmemiş olmasına rağmen gidiş çok farketti. Bununla beraber yakıt da düşecek diye tahmin ediyorum.

Sanırım en güzel ekonomi yöntemi, markadan ziyade, temiz montaj.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hangi lpg markas taktırdın aracına ???  eğer aracın lpg beyni iyi çalışıyosa ekonomikse değişmemen iyi olmuş 2 yılda bişey olmaz bence beyinlere tabii kaliteye göre ömürleride değişiyor, yanlız bu konuda sana bir uyarıda bulunayım; sakın kullanılmış bir lpg beyninin içinin kurumasına izin verme, içinin sürekli ıslak kalması gerekiyor,  lpg beyinleri ıslanıp tekrar kuruduğunda içlerindeki diyafram kullanılmaz hale geliyormuş, dökülüp gidiyormuş bunu niçin yazdım deneme falan yaparsan aklında olsun :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hangi lpg markas taktırdın aracına ???  eğer aracın lpg beyni iyi çalışıyosa ekonomikse değişmemen iyi olmuş 2 yılda bişey olmaz bence beyinlere tabii kaliteye göre ömürleride değişiyor, yanlız bu konuda sana bir uyarıda bulunayım; sakın kullanılmış bir lpg beyninin içinin kurumasına izin verme, içinin sürekli ıslak kalması gerekiyor,  lpg beyinleri ıslanıp tekrar kuruduğunda içlerindeki diyafram kullanılmaz hale geliyormuş, dökülüp gidiyormuş bunu niçin yazdım deneme falan yaparsan aklında olsun :)

Aldesa taktırdım.

Sıfır lpg kafası kutusunda yedek parça olarak evde duruyor. Kullanılmış olan zaten arabanın üstündekiydi. Sökmedik hiç.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bekleyen regülatör özelliğini kaybeder. regülatörün belli bir raf ömrü vardır. Aldesanın yetkili elemanına internetten sorabilirsiniz. aracınızın gidişinin değişmesinin parça olarak sadece kesicinin altında ufak bir filtre var çok küçük bir ihtimal o tıkalı olabilir. Onun dışında gidişin değişmesini bir tek LPG ayarı belirler. Belli ki ustanız iyiymiş ki bu şekilde sonuç almışsınız. lambda 1 yani optimum yanmanın olduğu zaman 15.6birim hava 1birim lpgnin pistona girdiği andır. regülatörün görevi  değişken olan bu hava girişine göre mikserden lpg vermektir. Bunu motorun negatif basıncına bakarak yapar. bunu da regülatörün içindeki diyafram algılar. emiş arttıkça diyafram daha da gerilir ve altındaki subaptan daha fazla lpg gönderir. işte rafta iken plastik olan bu diyaframın özelliği kaybolur, sertleşir hatta kullanılmış regülatörü rafa kaldırırsanız diyafram rafta çatlayabilir. O yüzden kullanılmış regülatör sanayide para etmez markası ne olursa olsun.

Şehiriçi tüketiminizi yazarsanız sevinirim.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bekleyen regülatör özelliğini kaybeder. regülatörün belli bir raf ömrü vardır. Aldesanın yetkili elemanına internetten sorabilirsiniz. aracınızın gidişinin değişmesinin parça olarak sadece kesicinin altında ufak bir filtre var çok küçük bir ihtimal o tıkalı olabilir. Onun dışında gidişin değişmesini bir tek LPG ayarı belirler. Belli ki ustanız iyiymiş ki bu şekilde sonuç almışsınız. lambda 1 yani optimum yanmanın olduğu zaman 15.6birim hava 1birim lpgnin pistona girdiği andır. regülatörün görevi  değişken olan bu hava girişine göre mikserden lpg vermektir. Bunu motorun negatif basıncına bakarak yapar. bunu da regülatörün içindeki diyafram algılar. emiş arttıkça diyafram daha da gerilir ve altındaki subaptan daha fazla lpg gönderir. işte rafta iken plastik olan bu diyaframın özelliği kaybolur, sertleşir hatta kullanılmış regülatörü rafa kaldırırsanız diyafram rafta çatlayabilir. O yüzden kullanılmış regülatör sanayide para etmez markası ne olursa olsun.

iyi forumlar...

Regülatör hariç montaj yapmakla, tüm set almak arasında 50tl oynuyordu. Takdir edersiniz ki 50tl ye sıfır regülatör almak mantıklı geldi yedek parça için, ama raf ömründen haberim yoktu. Elektrikçi olmanın dezavantajlarından biri diyelim.

Şehir içi tüketimi ben de çok merak ediyorum.

Raf ömrü ne kadardır ki regülatörlerin, onu kenarda tutmak yerine monte mi ettirsem acaba? Üstündeki 2 yıllığı gözden çıkarmış olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En iyisini yapmışsınız. 50tlye regülatör baya uygun oluyor. Bunu en iyi aldesa distrübitörü bilir.

http://www.aldesa.com.tr/tr/content.asp?PID={F53CA141-197D-4C78-8E54-AFCFCAE31B4B}

iyi forumlar...

Çok merak ettim, hep hafta sonuna denk geliyo böyle durumlar, mesai saati başlayana kadar sabırsızlanıyorum. Keşke daha önceden paylaşsaymışım tüp değiştireceğimi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aldesa'yı aradım, benim yaptığım işlemin doğru olduğunda karar kıldı. Kullanılmamış regülatörün diyaframlarında sıkıntı olmayacağını belirtti teknik personel. Olsa bile çok ucuz bi parçaymış ve değiştirilebiliyormuş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aldesa'yı aradım, benim yaptığım işlemin doğru olduğunda karar kıldı. Kullanılmamış regülatörün diyaframlarında sıkıntı olmayacağını belirtti teknik personel. Olsa bile çok ucuz bi parçaymış ve değiştirilebiliyormuş.

Bu tarz bir yorum yapacaktım ancak; kafanı karıştırmamak adına yapmadım... Vaktİ zamanında fren vakumlarRı  arıza yaptığında kendimiz şambrel (iç lastik) keserek yapardık ve baya bizi idare ederdi...

8:)

kolaylıklar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

iyi forumlar...

Şehir içi hesaplayamıyorum sürekli izmire gidip geldiğimden dolayı, ama karışık hesabımı yazayım.

40 ltlik tankım 83 liraya doldu. 2,65 tl den. 31,32 lt ve 280 km gittim.

0,296tl km başına 11,185lt/100km

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İzmit trafiğinde kullanıyorum ve şehir içi 25 kuruş yakıyor...

:nazar:

Benim de hiç uzun yol denemem olmadı, nasipse bahara artık.

;D

Gerçi;

Bu arabalara binerek yakıtı düşünmek biraz saflık olur gibime geliyor... Konfor, güvenlik, prestij her zaman paradır zaten...

Kazasız günler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İzmit trafiğinde kullanıyorum ve şehir içi 25 kuruş yakıyor...

Benim de hiç uzun yol denemem olmadı, nasipse bahara artık.

;D

Gerçi;

Bu arabalara binerek yakıtı düşünmek biraz saflık olur gibime geliyor... Konfor, güvenlik, prestij her zaman paradır zaten...

Kazasız günler...

Lpg nin şu anki fiyatı ile 25 kuruş inanılmaz bi rakam, yeni nesil dizel arabaların değerlerini tutturmuş bulunuyorsunuz. Sizin motorunuzun enjeksiyonlu olması da bunda etkilidir sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mükemmel değerler. Depomuz aynı ve ben kış başladı başlayalı 11 litreyi hiç görmedim şehir içinde 12.5-13 litre civarı dolaşıyor. şehirlerarası 8 ila 9 litre arası o da cut off dan kaynaklı. Hayırlı olsun. Cevap için teşekkürler.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lpg nin şu anki fiyatı ile 25 kuruş inanılmaz bi rakam, yeni nesil dizel arabaların değerlerini tutturmuş bulunuyorsunuz. Sizin motorunuzun enjeksiyonlu olması da bunda etkilidir sanırım.

İşte bu yüzden hiç sesimi çıkartmıyorum ve keyfime bakıyorum ya...

;)

Ben ilk denemede inanmadığım için üç deneme yaptım, üçünde de aynı rakam çıkıyor... Gerçi bu rakama ilk çalışmada kullanılan benzin dahil değil...

:P

Sizin araç karbüratörlüyse değerler normal tabiki de... Bizimkiler hem enjeksiyonlu hem de üstten çift eksantrikli (DOHC) motor... Bir de beygir gücü yüksek olduğu için 2000 ile 3000 devir arasında kullandığın sürece yakmıyor bile... Bu devir aralıklarında da rahatlıkla kendini toparlıyor... Gerçi 5000 devirde 200 km/hızı da görmedim değil...

Herkeslere kazasız günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşte bu yüzden hiç sesimi çıkartmıyorum ve keyfime bakıyorum ya...

;)

Ben ilk denemede inanmadığım için üç deneme yaptım, üçünde de aynı rakam çıkıyor... Gerçi bu rakama ilk çalışmada kullanılan benzin dahil değil...

:P

Sizin araç karbüratörlüyse değerler normal tabiki de... Bizimkiler hem enjeksiyonlu hem de üstten çift eksantrikli (DOHC) motor... Bir de beygir gücü yüksek olduğu için 2000 ile 3000 devir arasında kullandığın sürece yakmıyor bile... Bu devir aralıklarında da rahatlıkla kendini toparlıyor... Gerçi 5000 devirde 200 km/hızı da görmedim değil...

Herkeslere kazasız günler.

biz satamıcaz bu arabaları :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

biz satamıcaz bu arabaları :D

Bu fiyatlara bu araçların vermiş olduğu;

Konfor, rahatlık, güvenlik, prestif paha biçilemez dostum, bırakalım da satılmasın...

Oğluma bırakırım ben de.

:2funny:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mükemmel değerler. Depomuz aynı ve ben kış başladı başlayalı 11 litreyi hiç görmedim şehir içinde 12.5-13 litre civarı dolaşıyor. şehirlerarası 8 ila 9 litre arası o da cut off dan kaynaklı. Hayırlı olsun. Cevap için teşekkürler.

iyi forumlar...

Şehir içi farkı benim motorumun 1.6 olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Sert kullanmazsam 10 lt civarı yakıyor. Yalnız Adapazarı'nda gaz en son bugün gelen zam ile 2.36 oldu. 1.99 du 15 gün önce... dün 2.15 tl den aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 yıl sonra ...

Arkadaşlarım hepinize s.a. öncelikle aracım 1990 model Mazda 626 1.6 CC. Sizlere gerçekten büyük bir ızdırapla yazıyorum arabanın veya ustaların  bana verdiği ızdırapla. 2 ay önce LPG tesisatim 10 yıllık oldu için değiştirdim.taktirdigim marka Malum ATİKERRR ve taktirdigimdan beri hep ayar sorunu yaşadım. Taktirdiğım yer ve ayarcilar beyin sorunlu değil diyorlar bu arada. Sizden ve  tecrübelerinizden rica etsem yararlanabilir miyim.sorularım şunlar:1- Bu arabaya en uyumlu regülatör (beyin) hangisidir.2- hava girişine bant takılmadan ayar yapılabiliyor mu?3-Gaziantepte yaşıyorum koca Gaziantep'te bu arabaya bantsiz ayar yapan yer bulamadım.4-bu arabanın buji kodu Bp 6es mıdır. 5- Kesinlikle ATİKERRR kullanmamayı düşünüyorum. Bu arada hem sorularimi sordum hem de duygularımı yazdım. Kusura bakmayın gerçekten severek aldığım arabadan soğumaya başladım. Lütfen bana yardım eder misiniz. Hepinize saygılar ve sevgiler.

Not kesinlikle beyni değiştireceğim. Tavsiyelerinizi bekliyorum ve bu ATİKERRR olmayacak. Taktirdiğım yerde de Atikerden başka bir şey yok. Garantisi olsa bile oraya gitmeyeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...