Jump to content

Rötuş Boyası ve Bandı

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar,

Soracağım Soru için yeni bir konu açmadım, konulara baktım en uygun burası gözüme çarptı buraya devam edeyim dedim.

Dün şirket aracı Toyota Auriste yolculuk yaparken, topido'yu karıştırıken kullanım klavuzunun içinde aracın gövde renginde boya rötuş etiketleri buldum. Değişik ebatlarda etiketler var, küçük çizik göçük gibi ufak tefek boya hatalarını örtmek için.  Kaportaya uygulanmış şeklini görmedim. Ama çizik görünmesindense, gövde rengi etiketle görünmesi daha iyidir herhalde. En azından ufak tefek boya kusurları bu şekilde kamufle ediliyordur herhalde. Servise gidip boyamaya verinceye kadar bile  idaretse o şekilde iyidir. Bizim kuzular içinde Mazda'da böyle bir rötuş aksesuarı varmıdır ?. Gördüğüm rötuş etiketlerinin fotoğrafınıda ekliyorum.

post-6837-141695287394_thumb.jpg

post-6837-141695287398_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda'da böyle bir aksesuar yok bildğim kadarıyla. Bu sizin gördüğünüz ürünün her rengi vardır heralde ondan alıp uygulayabilirsiniz. Ama uygulanan bölge paslanmaya karşı nasıl korunuyor demeden edemeyeceğim.

Oğuzhan kardeşim ürünün temel amacı çirkin görüntüyü kamufle etmek. Yani boya kusuru olduktan sonra, servise gidip aracı boyatmaya verinceye kadarki süreçte, kötü görüntüyü kamufle etmek amaç. Ne ben ne bir başkası uygulanan bölge paslanmaya karşı korunuyor diye birşey söylemedi. Bu ürün titizler için birebir bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence çok kısa sürede uygulanırsa paslanmaya karşı da koruyucu olur. Sonuç olarak kaportanın hava ile teması kesilmesi yeterli. Ömürlük olur mu belki hayır ama uzun süre sıkıntı çıkartacağını da sanmam

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eBay'de şu tarz şeyler bulmak mümkün ;

http://kolayurl.com/7w4

Burak bey siz hemen bulmuşsunuz Ebay'da. Bulduğunuz renkte benim aracın renginden galiba. Bu bildiğimiz likit boya galiba. Benim gördüğüm çok ince yapışkanlı etiket şeklindeydi. Likit boya şeklinde olanı kesinlikle daha iyiymiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tape'in üzerinde touch up yazıyordu "Mazda touch up" diye aratınca çıktı :D Üzerinde Mazda logosu olmayan kalem şeklinde ürünler de mevcut. Olmadı bu konuyu bölüp Rötuş Boyası felan diye yeni bir konu açalım. Yeni bir ufuk açtı :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tape'in üzerinde touch up yazıyordu "Mazda touch up" diye aratınca çıktı :D Üzerinde Mazda logosu olmayan kalem şeklinde ürünler de mevcut. Olmadı bu konuyu bölüp Rötuş Boyası felan diye yeni bir konu açalım. Yeni bir ufuk açtı :D

Konu açmayayım dedim ama dediğin gibi açsak hiç fena olmaz. Çünkü hemen hemen, hepimizin ortak sıkıntısı bu durum. Ufak çaplıda olsa  boya hasarları oluyor hepimizin kuzularında.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben zaten bu ürün paslanmayı önlüyor diye algılamadım demek istediğim boya kalktı oraya siz bant yapıştırdınız altta kalan metal kısım paslanma yapmaz mı? bunu belirtmek istedim. Ben zaten çok sıcak bakmadım bu ürüne.

Oğuzhan kardeşim o zaman Burak beyin Ebay'dan bulduğu ürünü önerelim. :) Likit kullanıma hazır boya.

Ama bu üründe diğer bant şeklinde üründe geçici pratik çözümler. Kesin çözüm serviste yapılan boya elbet.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi bilgi aldım arkadaşlar, bu aksesuar mevcutmuş Mazda'da ama gümrükten dolayı getirtilemiyormuş. Kişisel olarak dileyen eBay üzerinden getirtebilir, çok ahım şahım bir fiyatı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

bunu bilenler varmı acaba ? adamlar orjinal rengine göre özel solüsyonla uyguluyorlarmış .

http://drcolorchip.com/

ve çizikler ile ilgili çok değişik çalışmalar yapanlar var mesela taş atıklarını orjinal renkle doldurup ince zımpara ile kalınlığını alıp pasta ardından cila wax uygulayanlar var. bunun gibi http://kisaurl.com/?I1C

mazdadan orjinal boya bulabilirsek yapılabilir herhalde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak bey diğer uygulamalar sağlıklı oluyor mu peki ?Yunus Akdenizin sahibindende ilanında astarli olanı var diye yazmış kendisini bulamadım forumda biliyorsanız yazar mısınız bende yapacagım baya tas atığı oldu.hata yapıp kaplatmadım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önce kullandığım Honda marka tüm araçlarımda küçük bir kutuda ve fırçalı olarak aracın rötuş boyası bana teslim edildi. Bunun haricinde hiçbir markada böyle bir uygulama görmedim.

Ama çok büyütecek bir hadise değil. Aracınızın kapı içlerinde, bagaj içinde ya da motor haznesi içerisinde mevcut bulunan boya kodunu servisinize verin ve size küçük bir kutu rötuş boyası yapmalarını isteyin. Ben daha yeni hanımın Forester'ı için yaptırdım. Yani ithal etmeye, Mazda'da olmasına falan gerek yok.

Paslanmaya gelince; işin gerçeği rötuş boyaları geçici çözümlerdir. Doğru olanı bu bölgeye daha sonra lokal onarım boyası yaptırmak. Çünkü gözle görülmese bile, hava ile temas eden çelik, korozyona uğramaya başlamıştır ve metal korozyonu içten içe ilerler. Ancak eğer boya hasarı sadece vernik ve son kat ile sınırlı kalmış ve astar boya sağlam ise ( ki genelde çelik ile karıştırılabilir, rengi çelik gri olur çoğunlukla) o zaman rötüş ile gezmekte bir sakınca olmaz. Bu rötuş, fabrika boya gibi dayanıklı olmayacağından, zaman zaman tekrarlamak gerekebilir.

Teoride, korozyon çeliğe dikine nüfuz eder. Herhangi bir serviste ise, pas temizleme (yüzey temizleme) yatay olarak zımpara işlemi ile yapılır. Eğer aracınızın herhangi bir dış parçasında boya hasarı meydana geldiyse, onarımını yaptırmakta gecikmeyin. Çünkü gecikirseniz, dikine yürüyecek olan korozyonu servislerde de tam olarak yok etmeleri mümkün değil. O parçanın ömrü hiçbir zaman orjinali gibi olamayacaktır. Korozyona uğramış bir metali tamamen arındırmanın metodu kumlamadır ki, bu cihaz da servislerde bulunmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Arkadaşlar herkese günaydınlar; herkese iyi haftalar...

Aracımın kaputundaki taş çarpmaları ve ince çizikleri için linkteki ürünü kullanmayı düşünüyorum. Acaba daha önce bu tarz rötuş kitlerinden kullanan var mı? Uzun ömürlü oluyor mu acaba ??

http://www.hepsiburada.com/mazda-3-renk-kod-stormy-blue-pearl-35j-color-n-drive-tas-izi-ve-cizik-rotus-sistemi-p-OTMA3S36051BSC

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...