Jump to content

Mazda6 Uygun Lastik Hangisidir?

reispanyol
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

iyi gunler arkadaslar

mazda 6 aracim var uzerinde 205/60/16 lastik ler mevcut eskimis yeni alcam fakat bi tane jant la beraber buldum 205/55/16

ikisi arasinda nasil bi fark var , araci ne yonden etkiler ? yakita etki edermi ? konfora etki edermi ? 55 ile 60 arasindaki fark ne tam olarak anlayamadim ?

arac mazda 6 vagon biraz uzun diger sedan lara gore body olarak agir sanirim biraz bunuda goz onunda bulundurursak en mantiklisi hangisi olur bu iki lastik arasinda ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence lastik boyutları iile oynamayın... göstegeler hesaplamalar bozulur. boyutları değiştiriyorsanız da çap aynı kalsın.. bununn hesaplasama programlar var lastik sitelerinde... lastik24.com da vardı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya tuhh o zaman ne diyeyim $ansa bak, Tamda ucuza lastik jant bulmustum :)

sifir alcaz o zaman anlasilan, peki nasil bisey almaliyim uzerindeki kis lastikleri cikarmanin zamani geldi digerleri de eskimis hic takmaya gerek yok yeni alcaz artik. nasil bisey almam lazim bridgestone  alcam ama yumusak hamur sert hamur vs nasil bisey onerirsiniz..

bu 55/16 isi olsaydi guzel olcakdi da neyse artik ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar peki soyle bi resim atiyorum

iki lastik secenegi var arabanin uzerindeki  etikette

birisi

205/60/16

digeri

215/50/17

resimdede gorceksiniz , bu resimdeki etiket arabanin kapisindaki etiket. simdi ben 215/50/17 buldum , alsam olurmu? olursa yakita nasil bi fark eder ?

butun lastik cesitlerinden buldum sadece aracin ustundeki 205/60/16 bulamadim :)))

birde bu resimdeki numaralarin sonunda 91v ve 93v yazio onlar neci , ne anlatmaya calisiyor yani ? cok soru sordum sanirim  :dua:

03272012440.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

205/60/16 ile 215/50/17 arasındaki farklar;

1. Jantlar 16 dan 17 ye çıkar

2. Lastiğin yanakları 215/50/17 de azalır

3. Lastiğin genişliği artar

ama bunların özellikle Mazda6 da çok ciddi bir fark yaratacağını tahmin etmiyorum. Yakıtta haffi bir artış olacaktır ama Kanada'da bunun çok problem olduğunu sanmıyorum.

91 ve 93 lastik yük endeksi. Aşağıdaki linkte kaba bir bilgi bulabilirsin

http://www.discounttire.com/dtcs/infoLoadIndex.dos

V ise hız endeksi onun ile ilgili bilgiyi de aşağıda bulabilirsin ;

http://www.tyresave.co.uk/tyrspeed.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

215-50-17  ebat vede 93V ideal bir ebat öneriyorum.

http://www.lastikcim.com.tr/index.php?do=dynamic/view&pid=17

bu linkten hesaplayabilirsin, sanırım zaten aracında herhangi bir aksiliğe sebep olma durumu olsaydı o yapıştırmada o ebatlar olamazdı yani uygun olduğu için o alternatif bırakılmıştır, zaten kullanım kitapçığındada vardır eminim.  V serisi lastik kullanmak her zaman konforu artırır hemde sesi azdır yüksek hızlarda emniyetlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevaplariniz icin cokk tesekkur ediyorum arkadaslar, burdaki yetkili servisi aramak da hic aklima gelmedi birde onu aramistim dun burayi okumadan.  onlarda sizin dediklerinize benzer seyler dedi.

sadece konfor da biraz dusme olacagini yakita cok etki etmeyecegini soylediler. Ama 17 jant takacaksam michelin lastik almami onerdiler zaten alcagim lastiklerde michelin.

aracin on duzeninden acayip sesler gelmeye basladi belki lastiklerle alakalidir diye servise cekmiyorum simdilik hafta sonu jant lastik degistireyim de bakalim ses devam ederse baska bi anormallik var. aracla manevra yaparken 5-10 kmh ile u donusu yaparken felan direksiyonu tam sag yada tam sol yaptimmi arac cayikk cuyukk sanki biseyler biseylere surtuyor gibi ses geliyor, yalniz hafif bi ses degil baya baya  aracin icerisindekileri  de disaridakileride rahatsiz edecek kadar cok bi ses..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Cevaplariniz icin cokk tesekkur ediyorum arkadaslar, burdaki yetkili servisi aramak da hic aklima gelmedi birde onu aramistim dun burayi okumadan.  onlarda sizin dediklerinize benzer seyler dedi.

sadece konfor da biraz dusme olacagini yakita cok etki etmeyecegini soylediler. Ama 17 jant takacaksam michelin lastik almami onerdiler zaten alcagim lastiklerde michelin.

aracin on duzeninden acayip sesler gelmeye basladi belki lastiklerle alakalidir diye servise cekmiyorum simdilik hafta sonu jant lastik degistireyim de bakalim ses devam ederse baska bi anormallik var. aracla manevra yaparken 5-10 kmh ile u donusu yaparken felan direksiyonu tam sag yada tam sol yaptimmi arac cayikk cuyukk sanki biseyler biseylere surtuyor gibi ses geliyor, yalniz hafif bi ses degil baya baya  aracin icerisindekileri  de disaridakileride rahatsiz edecek kadar cok bi ses..

konuyu hortlatıyorum ama mazda 6 larda genel ön viraj demir lastikleri aşınınca boşluk yapıyor yada sertleşiyor ve  çok vuruntulu bi ses yapıyor. serviste 45 lira gibi bi rakamdı geçen yıl değiştirdim.

sonuç ses seda gürültü patırtı kalmadı :D

rot balansçıya kalsa rot başları gidikti, ön denge kolunun burçları gidikti vs vs... üst salıncağın biri gidikti...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...

Merhaba.aracimin lastiklerini değiştirmek istiyorum tavsiyeleriniz nedir.birde 110-120 den sonra direksiyonda titreme oluyor bunun sebebi ne olabilir acaba.yardimlarinizi bekliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Senolmus61 :

Merhaba.aracimin lastiklerini değiştirmek istiyorum tavsiyeleriniz nedir.birde 110-120 den sonra direksiyonda titreme oluyor bunun sebebi ne olabilir acaba.yardimlarinizi bekliyorum

En önemli soru  bütçe nedir ? Bu konuda bir vurguda bulunmamışsınız.

Bütçe sıkıntı değil diyorsanız

Michelin Primacy 3 derim

Ekonomik fiyat performans lastiği olsun derseniz

Falken derim...

Lasik değişimi iyi bir rot/balans ayarından sonra titreme gidecektir.

Not: Konuyu forumda mevcut konu başlığının altında birleştirdim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

konuyu hortlatalım :D herkese merhaba ve   kazasız sürüşler ;)

Mazda 6 2005 aracıma ecopia 150 ler i atıp 4 yazlık konfor odaklı ama sağlam  (ecopia lar sağlamlar ama iğrenç bir sürüşü var ben ısınamadım)

düşündüğüm lastikler

1-Michelin premacy 4  (performanslı sürüşlerde merak ediyorum  konforundan eminim )

2-Goodyear efficientgrip performance 2 

3-Continantel premium contact 6

Veya bazen bu yıldızlar grubundan kaçıp biraz daha uygun olan şu lastikler var hem fazla para vermeyip hem memnun olma ihtimalim daha fazla ama bu sefer iyi bir şety almak istiyorum

Nokian wetproof

Hankook ventus prime 3 modellerin den birini mi taksam diyorum ki hankook u incelemeye başladım ilk kendimi mişlen de buldum :D keşke ilk bakıp alsaydım kararsızlık çok kötü :D 

Aracım her akşam kaldırıma yanaşıyor ve köyde tarlamız yoldan 1km toprak yol ile ayrılan bir yerde , yani bir otoparka koyuyor olsam a en konforlu olan seçip geçebilirim konfor odaklı istiyorum ama tabi yolda tutunma da önemli...

mazda 6 gg kasa sahipleri veya 205/55/16 kullanan herkesin tecrübe ve tavsiyelerini bekliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Zealot bilir bunu.

Ben BMW ye bu ebatta w serisi ROF goodyear aldım. Gayet memnunum yol tutuşundan hiç sıkıntı çıkarmadı. Ama tabiki çok da yumuşacık bir lastik değil. Gayet kütür patır bir lastik. Araç da sert lastik ROF onlardan da olabilir benim yorumumu çok dikkate almayın bu konuda. Ufuğun GG kasada denemediği lastik kalmadı. O işlerden kafasını kaldırabilirse en doğru cevabı verecektir. 

Ben GG kasamda taywan malı bir lastik kullanıyordum ama çok kötüydü onu hatırlıyorum markasını hatırlayamadım. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@suleyman_kocaman Koyduğunuz lastiklerin hepsi gayet konforlu, kaliteli, günlük kullanıma çok uygun ve yol tutuşu güzel lastikler. Ancak performanslı kullanımdan kasıt kombine virajlarda, sıcak havalarda uzun süre gazlamak değilse veya spor seri (ör: Sportcontact, pilot sport 4, goodyear asymmetric vb) bir lastiğin direksiyon hassasiyetini, omuz bloklarındaki sıkılığı, yönlendirme keskinliğini aramıyorsanız bu lastiklerin hepsi gayet başarılı. Tutuş olarak hepsi spor lastiklerden neredeyse farksızdır ve onlardan farklı olarak konforludur. Dediğim gibi spor lastiğin asıl farkı sürüş hissiyatı ve yüksek ısıya mukavemettir. Hepsi kaliteli markalar oldukları için bence fiyata odaklanabilirsiniz. 

https://www.tyrereviews.co.uk/

Siteyi şiddetle öneririm, İngilizce yoksa da chrome'un sayfayı çevir özelliği ile faydalanabilirsiniz.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, zoptrik :

@Zealot bilir bunu.

Ben BMW ye bu ebatta w serisi ROF goodyear aldım. Gayet memnunum yol tutuşundan hiç sıkıntı çıkarmadı. Ama tabiki çok da yumuşacık bir lastik değil. Gayet kütür patır bir lastik. Araç da sert lastik ROF onlardan da olabilir benim yorumumu çok dikkate almayın bu konuda. Ufuğun GG kasada denemediği lastik kalmadı. O işlerden kafasını kaldırabilirse en doğru cevabı verecektir. 

Ben GG kasamda taywan malı bir lastik kullanıyordum ama çok kötüydü onu hatırlıyorum markasını hatırlayamadım. 

teşekkürler @Zealot beyin mazda6  konusunda ki yazılarını okudum (hep okuyorum ve yararlanıyorum)  ama daha çok performansa yönelik lastik tavsiyesi olmuş geçmiş yazılarda,yine değerlendireceğim sağolun

44 dakika önce, Leanback :

@suleyman_kocaman Koyduğunuz lastiklerin hepsi gayet konforlu, kaliteli, günlük kullanıma çok uygun ve yol tutuşu güzel lastikler. Ancak performanslı kullanımdan kasıt kombine virajlarda, sıcak havalarda uzun süre gazlamak değilse veya spor seri (ör: Sportcontact, pilot sport 4, goodyear asymmetric vb) bir lastiğin direksiyon hassasiyetini, omuz bloklarındaki sıkılığı, yönlendirme keskinliğini aramıyorsanız bu lastiklerin hepsi gayet başarılı. Tutuş olarak hepsi spor lastiklerden neredeyse farksızdır ve onlardan farklı olarak konforludur. Dediğim gibi spor lastiğin asıl farkı sürüş hissiyatı ve yüksek ısıya mukavemettir. Hepsi kaliteli markalar oldukları için bence fiyata odaklanabilirsiniz. 

https://www.tyrereviews.co.uk/

Siteyi şiddetle öneririm, İngilizce yoksa da chrome'un sayfayı çevir özelliği ile faydalanabilirsiniz.

Çok teşekkürler siteyi takip ediyorum çok başarılı zaten son yükledikleri video ile bazı kararlarım netleşti diyebilirim :)

goodyear perfomance 2 ye en yakın olduğumu söyleyebilrim ama dediğiniz gibi fiyata odaklanıp bir an hankookla geri gelebilirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...