Jump to content

Mazda3 Lastik Basınç Sensörü

emreir02
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

26 dakika önce, emrek1 :

Evet bu ürün iş görür gibi.

İlk linkteki sensör bizim siemens sensörlere  hiç benzemiyor.

Ama bu tam uyumlu gibi.

8 saat önce, alper aydemirkan :

Arkadaşlar Merhaba,

Kırılan lastik basınç sensörlerinin siboplarını tamir etmekle falan boşuna uğraşmayın.Alın 10-15 liraya adam gibi bir sibop (pirinç malzemeli) takın aracınıza.Sensörü de kırılan siboptan ayırıp tek başına janta sağlam bir şekilde yapıştırın.Epoksi ve hızlandırıcılı yapıştırıcılar bu işi hallediyor.Yapıştırırken tek yapmanız gereken sensöre janttan şasi aldırmak!! Ben 2 kere servisten saçma sapan fiyatlarla lastik basınç sensörü değiştirdikten sonra , 3.sensörün sibopu kırıldığında saolsun lastikçi bir arkadaşımla bunu denedik ve hemen hemen bir buçuk senedir sıkıntısız kullanıyorum.

Selamlar

Telle bağlayan bir arkadaş vardı, ilk başta bende bu yöntemi yaptım yalnız teker balans tutmadı. Yapıştırma daha mantıklı olabilir, şasi alırken balansı çok etkilemeyecekse.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi ben uzun süredir bu şekilde kullanıyorum,ne balansta ne de sensörün çalışmasında bir sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastikçinin parçacısı tanesine 50tl dedi. Kendim temin ederim dedim ben de.

Siparişi verdim, düzgün halledebilirsem yazarım buradan. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün taktık, bu modeller 2011 öncesi araçlara sorunsuz uyuyor, haberiniz ola.

Benim gibi metal sibop kapağı kaynama problemi olanlar için, becerikli lastikçiye denk gelirseniz alternatif yollarla halledilebiliyor. Başka bir lastikçiye gitmem gerekti, dişçilerdeki aletlere benzeyen bir aşındırma aletiyle metal kapakları soyarak kapakları açabildi.(1 tanesini kırdı)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar merhaba,

Lastiklerin hava basınçlarını kontrol amacıyla lastikçiye gittim. Lastikçi 4 lastiğin de basıncının 25 olduğunu söyledi. Gözle görülür bir inme yoktu. Bu kadar inmesine rağmen lastik basınç sensörü de uyarı vermedi. Sebebi ne olabilir? (Hava basıldıktan sonra da sensör ışığı yanmadı.)  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
09.08.2015 at 12:07, quiteguide :

Sensorleriniz de sorun(eksik) yoksa, sadece alüminyum siboplarda sıkıntı var ise hiç ugrasmayin sıfır almakla. Tamir kitini ebayden polonya'li bi satıcıdan 130 TL gibi bi fiyata aldım, bir hafta da elime gecti. Hepsini degistirdim, sorunsuz calisiyorlar.

Edit: bu arada daha oncesinde, 2 sensoru janta telle bağlama işlemi yaptım, ama balans tutmadı. 100 le giderken bile tekerlekler dalgalanma yaptı. En sorunsuz çözüm ya aluminyum siboplari yada sensorleri yenilemek.

Neredeyse 5 yıl olmuş.

Yedek sibop kalmadı.

Yine tam set değişim yapıp, çıkanlar yedekde duracak.

En son su koyuveren sibop uçtan kırılıp, durduğu yerde lastiği yere 0 indirmiş. Neyseki sürüş esnasında virajda vs. atmadı.

Plastik kapağı fırlatacak kadar bir basınç olur mu bilinmez ama bu metal siboplari mutlaka kapakla kullanın. En azından, hava bir anda tahliye olmaz.

Neden sadece metal değil de, kauçuk karışım bir malzeme olduğunu şimdi anlamış oldum.

IMG-20200720-WA0005.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20.07.2020 at 16:00, quiteguide :

Neredeyse 5 yıl olmuş.

Yedek sibop kalmadı.

Yine tam set değişim yapıp, çıkanlar yedekde duracak.

En son su koyuveren sibop uçtan kırılıp, durduğu yerde lastiği yere 0 indirmiş. Neyseki sürüş esnasında virajda vs. atmadı.

Plastik kapağı fırlatacak kadar bir basınç olur mu bilinmez ama bu metal siboplari mutlaka kapakla kullanın. En azından, imageproxy.php?img=&key=7490b1a56b96a6d9hava bir anda tahliye olmaz.

Neden sadece metal değil de, kauçuk karışım bir malzeme olduğunu şimdi anlamış oldum.

IMG-20200720-WA0005.jpg

Allah kaza bela vermesin. Takım olarak nereden ve ne kadar ücrete aldığınız. Takımdan kastınız sadece siboplar mı? yoksa okuma sensörleri de dahil mi? Ben 2 sene önce sadece 1 siboba 85 tl vermiştim. Şimdi aliexpressten aynısını buldum 8-9$ civarı (4 adet) olmaz oradan getirteceğim. SG012 model siboptu benim buradan aldığım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece metal kısım.

5 sene önce Ali'de böyle bir ürün yoktu, mecburen eBay den getirtmiştim.

Bu metal siboplardan deli para kazanıyorlar.

Toplu alımlarda tanesi 5-6TL'ye felan geliyor, bizdeki satıcılar da hem tane satmiyorlar hem de takımına 120-130 TL çekiyorlar.

Buradan alınabilir, gayet hızlı.

#Aliexpress TRY 25.88  17%OFF | 4xTPMS System Tyre Tire Pressure Sensor Valve Stem For Peugeot 407 407SW Tire Pressure Monitor Systems Kit DropShip
https://a.aliexpress.com/_BULhHz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye’de servis ürünü de satılıyor. Servis ürününü servis dışından satıyorlar. Ben tanesini 160 liraya almıştım, 4-5 ay önce. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, quiteguide :

Sadece metal kısım.

5 sene önce Ali'de böyle bir ürün yoktu, mecburen eBay den getirtmiştim.

Bu metal siboplardan deli para kazanıyorlar.

Toplu alımlarda tanesi 5-6TL'ye felan geliyor, bizdeki satıcılar da hem tane satmiyorlar hem de takımına 120-130 TL çekiyorlar.

Buradan alınabilir, gayet hızlı.

#Aliexpress TRY 25.88  17%OFF | 4xTPMS System Tyre Tire Pressure Sensor Valve Stem For Peugeot 407 407SW Tire Pressure Monitor Systems Kit DropShip
https://a.aliexpress.com/_BULhHz

Herhangi bir yanlışlık olmasın. Sizin verdiğiniz linkteki ürün bizim araçlara uygun değil. 2010 ile 2011 değişiyor ise bilemem. Benim bulduğum ürünlerin linkini vereyim belki bir arkadaşa lazım olur.

https://tr.aliexpress.com/item/32837873109.html?spm=a2g0o.cart.0.0.777d3c00RDua9h&mp=1
https://tr.aliexpress.com/item/32919919871.html?spm=a2g0o.cart.0.0.777d3c00RDua9h&mp=1
https://tr.aliexpress.com/item/32841111325.html?spm=a2g0o.cart.0.0.777d3c00RDua9h&mp=1
https://www.lastiksensoru.com/sgl012-lastik-basinc-tpms-sensor-sibobu_d_43

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

selamlar herkese, daha önce bir arkadaş da sormuş ama cevap verilmemiş aynısı benimde başıma geldi hortlatayım dedim.

35 ve 33 psi şeklide ayarladığım lastik basınçaları dün kontrol etmem sonucu 28 27 ye düşmüş tabi 6 ay gibi uzun zaman oldu iki basınç farkı arasında. ama bu sensörler az miktarlardaki basınç kayıplarını algılayamıyor sanırım ve hiç uyarı ışığı yanmadı.

sanırım ani değişimlere hemen uyarı ışığı yanıyor. mesala serviste çalışanlar hep 45 psi basıyor heralde dönüş yolunda mutlaka uyarı ışığı yanıyor. aracı ilk satın aldığımda da olmuştu.

bu olay normal midir yoksa sensörlerde bir sıkıntı mı var?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@duanca Hocam aracınızın jantlarında (daha eski modellerden farklı olarak) bir sensör yok aslında. 2014 sonrası modeller, ABS ünitesinin lastik dönüş hızı ve iki lastiğin dönüş hızı farkından aldığı bilgileri hesaplayarak yapıyor. Bu sistemlerde toplam basınç düşüşünden ziyade, iki lastik arasındaki basınç farkının fazla olduğu durumlarda ışık yakma eğilimi daha fazla, örneğin basınçlarınız 28-27 değil de 30-25 gibi olsaydı mutlaka ışık yakardı. Sadece Mazda'larda değil indirekt basınç izleme kullanan tüm marka ve modellerde durum böyle.

Aynı şekilde sibop kapağını basit plastik yerine daha ağır metal bir kapakla değişince de ışık yakabiliyor. Kısaca doğrudan basınç değeri ölçen sistemimiz yok, herşey lastiğin dönüş durumu ile ilgili.

Lastik havalarınızı da mutlaka soğuk iken ölçün ve resetlemeyi soğukken yapın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilk lastik basınç değerleri üzerinden 6 ay geçmiş, çdk uzun süre bu. ortalama 20-30 günde kontrol edilmeli. yazın basınç değerleri yüksek kalabilir, hava sıcak olduğundan lastiğin içindeki havada sıcak olacaktır. havalar soğuyunca düşmesi gayet normal., benim gözlemlerim de benim aracımda lastik basıncı 22-23 psi ye düşünce uyarı veriyor.  evet lastik basınçları lastik soğukken ölçülür. kural bu dur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Leanback hocam muazzam bilgi bu :) her şey yerine oturdu. Araç kitapçığında yazmasa bile bunu  bi şekilde bilmem lazımdı forumda takıldığım süre içinde, çok teşekkürler.

ölçüm aralarının fazla olması da nasıl olsa uyarı ışığı yanar bakarım mantığı tembellik işte, normalde takıntılıyımdır ama demek ki daha sık kontrol edicez artık .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
1.11.2021 at 00:23, duanca :

@Leanback hocam muazzam bilgi bu :) her şey yerine oturdu. Araç kitapçığında yazmasa bile bunu  bi şekilde bilmem lazımdı forumda takıldığım süre içinde, çok teşekkürler.

ölçüm aralarının fazla olması da nasıl olsa uyarı ışığı yanar bakarım mantığı tembellik işte, normalde takıntılıyımdır ama demek ki daha sık kontrol edicez artık .

Uzun yola ayrı şehir içine ayrı lastik basıncıyla kullanıyoruz biz 😁

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

01.11.2021 at 00:23, duanca :

Bu birde benzincilerde bulunan lastik basınç/ölçüm makinelerine güvenmeyin.

10 yıla yakındır black decker kompresörünü kullanıyorum, çok memnunum. Servise bakıma verdiğimde olsun, kışlık/yazlık lastik değişimde olsun kafalarına göre basıyorlar havayı. Ben her seferinde soğuduktan sonra bayağı bir indirip kendim şişiriyorum lastikleri. Onlar öne 40-42 ps hava basarken ben 34 Ps de tutuyorum. Arkaları da 32 ayarlıyorum. Şehir için yüksüz yolcusuz kullanım şeklime en uygun basınç değerleri bunlar. 

Bilmiyorum var mı yok mu ama, eğer yoksa bir kompresörü edinmelisiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

05.08.2013 at 22:54, EskiGolflü :

Herhalde kimse yok :(

Yanar bi kaç yerde okudum ışığını söndürüyoruz vs diye ama ben sönen görmedim. 

Güzel l bi donanım 6 yıldır kullandığım Mazdamda 1 kere işime yaradı mağdur olmaktan kurtardı beni. 

kışlıklarım ayrı jantda onlardada sensör var. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, İlhan :

Bu birde benzincilerde bulunan lastik basınç/ölçüm makinelerine güvenmeyin.

10 yıla yakındır black decker kompresörünü kullanıyorum, çok memnunum. Servise bakıma verdiğimde olsun, kışlık/yazlık lastik değişimde olsun kafalarına göre basıyorlar havayı. Ben her seferinde soğuduktan sonra bayağı bir indirip kendim şişiriyorum lastikleri. Onlar öne 40-42 ps hava basarken ben 34 Ps de tutuyorum. Arkaları da 32 ayarlıyorum. Şehir için yüksüz yolcusuz kullanım şeklime en uygun basınç değerleri bunlar. 

Bilmiyorum var mı yok mu ama, eğer yoksa bir kompresörü edinmelisiniz.

Abi ben obd ile sensörlere bağlanıyorum. Sensör verisi ile bp benzinlik pompası aynı. Bir de manuel olarak piranha dijital ölçer ile supaptan bakıyorum. O da aynı. 3 lü kontrol

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• alper34
      Yazan: alper34
      Merhaba. Lastik basıncını kontrol edin uyarısını kaldıramıyorum. Dün itibariyle lastiklerin basıncını kontrol et diye sesli ve görsel uyarı çıktı ekranda (motoru her çalıştırdığımda gelmekte) dört lastiğe de 32 birim havayı bastım ama uzun süre geçmesine rağmen devam ediyor. Kış geldiğinden basınçları değişti muhtemelen, 35 civarıydı lastikler, havayı düşürdüm. Neyi yanlış yapıyorum?

Mazda 3 Skyactiv sedan.
    • toronaga77
      Yazan: toronaga77
      merhaba hafta sonu lastikleri değiştirirken lastiğin subabı kırıldı.benzer olay başına gelen var mıdır?yardımlarınızı bekliyorum.saygılarımla..

• Yeni Oluştur...