Jump to content

LPG'yi Nereden Almalı?

uçanmazda
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• Yanıt 44
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• fkafka

4

• domestos

9

• Mümin

4

• blackcone

5

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

fark var tabii samimiyetimle sölüyorum gazın markasına göre bazen % 20-30 fark oluyor aracın yaptığı km açısından denemenizi yapın hangi marka gaz uyuyosa aracınıza ekonomikse ondan kullanın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüpraş'ın kıçının dibinde oturan birisi olarak şunları söyleyebilirim;

:D

ülkemize lpg ithalatı rusya-norveç-cezayir-nijerya-kazakistan-ukrayna-s.arabistan gibi ülkelerden yapılmaktadır, bazen lpg piyasası da gemi yola çıktıktan sonra belli olduğu için sabit bir rakamı (alış rakamı) belli değildir. Böyle olunca da dağıtım şirketleri sabit rakamlı ve sabit kalitede lpg ithal edemiyorlar...

Büyük şirketler (aygaz vs.) lpg içine katkı maddeleri koyarak bu sorunu aşmayı deniyorlar ve kısmen de başarılılar, ancak bunun da tartışması çok oluyor, katkılı lpg çabuk kirlilik yaratıyor vs. diye

Benim görüşüm; büyük firmalar müşteri memnuniyeti ve marka imajını korumak adına piyasaya kötü lpg satmıyorlar... Kendinize göre değerlendirme yaparak deneme yanılma yoluyla belirleyeceğiniz lpg markasından gaz almaya devam edebilirsiniz...

Kolay gele, kazasız günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi ben bişey sormak istiyorum, bu farklı ülkelerden ithal edilen gazın kalitesi farklıysa her firmanın ithal ettiği ülke bellidir , yani demek istediğim hangi ülkeden kaliteli gaz geliyor hyangi ülkenin gazını satan firmaları tercih etmeliyiz bu konuda tabii nette araştırma yapacam ama genede bilirsiniz her zaman herşey açıklanmayabiliyor. buradan böle bir fikir alışverişi iyi olur diye düşündüm. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tüpraş'ın kıçının dibinde oturan birisi olarak şunları söyleyebilirim;

:D

ülkemize lpg ithalatı rusya-norveç-cezayir-nijerya-kazakistan-ukrayna-s.arabistan gibi ülkelerden yapılmaktadır, bazen lpg piyasası da gemi yola çıktıktan sonra belli olduğu için sabit bir rakamı (alış rakamı) belli değildir. Böyle olunca da dağıtım şirketleri sabit rakamlı ve sabit kalitede lpg ithal edemiyorlar...

Büyük şirketler (aygaz vs.) lpg içine katkı maddeleri koyarak bu sorunu aşmayı deniyorlar ve kısmen de başarılılar, ancak bunun da tartışması çok oluyor, katkılı lpg çabuk kirlilik yaratıyor vs. diye

Benim görüşüm; büyük firmalar müşteri memnuniyeti ve marka imajını korumak adına piyasaya kötü lpg satmıyorlar... Kendinize göre değerlendirme yaparak deneme yanılma yoluyla belirleyeceğiniz lpg markasından gaz almaya devam edebilirsiniz...

Kolay gele, kazasız günler.

sn.domestos lpg ithalatı sadece tüpraş üzerinden sağlanmıyormu.

yani Türkiyeye giriş yaptıktan sonra yine sadece tüpraş üzerinden yurt içi dağıtım yapılmıyormu.

bütün firmalar tüpraştan alım yapıyorsa firmalar arası lpg kalitesi farkı olmaması gerekir diye düşünüyorum.

belki şu olabilir aygaz gibi bazı firmalar katkı koyarak katkılı lpg satışa sunabilirler.

birde dikkatimi çeken dağıtım yerinden uzaklaştıkça fiyatlar daha düşük oluyor.

izmit tüpraş'dada böyle-aliağa tüpraş'dada böyle.halbuki mesafe uzadıkça fiyat artması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

sn.domestos lpg ithalatı sadece tüpraş üzerinden sağlanmıyormu.

yani Türkiyeye giriş yaptıktan sonra yine sadece tüpraş üzerinden yurt içi dağıtım yapılmıyormu.

bütün firmalar tüpraştan alım yapıyorsa firmalar arası lpg kalitesi farkı olmaması gerekir diye düşünüyorum.

belki şu olabilir aygaz gibi bazı firmalar katkı koyarak katkılı lpg satışa sunabilirler.

birde dikkatimi çeken dağıtım yerinden uzaklaştıkça fiyatlar daha düşük oluyor.

izmit tüpraş'dada böyle-aliağa tüpraş'dada böyle.halbuki mesafe uzadıkça fiyat artması lazım.

Bu yakınlık uzaklık mesafesinin mantığını ben de çözemedim, Tüpraş'a 500 metre uzaklıkta oturuyorum ve evimin dibindeki otogaz'dan en ucuz yakıtı almam gerekir, mümkün değil... Bunu araştırayım ben...

Sayın hocam, lpg kalitesinin farklılığı alım yapılan ülkelerden kaynaklanıyor...

abi ben bişey sormak istiyorum, bu farklı ülkelerden ithal edilen gazın kalitesi farklıysa her firmanın ithal ettiği ülke bellidir , yani demek istediğim hangi ülkeden kaliteli gaz geliyor hyangi ülkenin gazını satan firmaları tercih etmeliyiz bu konuda tabii nette araştırma yapacam ama genede bilirsiniz her zaman herşey açıklanmayabiliyor. buradan böle bir fikir alışverişi iyi olur diye düşündüm. :)

Her firmanın maalesef sabit ithalatı yok işte...

Şöyle; atıyorum Nijerya'dan lpg tankeri yüklendi ve yola çıktı. Bu tankere kaç ülkeden rafineri veya şirket talipse ona göre fiyatı belirleniyor... Piyasa böyle oluştuktan sonra hangi firmayı hangi fiyat kurtarıyorsa alıyor veya alımından vazgeçiyor başka bir ülkenin lpg tankerine yöneliyorlar... Piyasa ve fiyat yolda belirleniyor yani... Şu da var ama çoğu bu sistemi tercih etmiyor... Tanker yüklenmeden fiyat belirlenip sabit fiyatla lpg alımı yapılıyor ancak böyle bir sistemde genelde yüksek fiyatlı mal alımı yapılmış oluyor... Tercih edilmeme sebebi bu...

Yoksa; telefon açıp bana bir tanker lpg gönder diyemiyorlar, sistem böyle çalışmıyor...

Hal böyle olunca da; ne çıkarsa bahtına modunda kalınıyor... Belirli bir standardı da yakalamak için büyük firmalar katkıyı bu yüzden katıyorlar sanırım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

bu hafta sonu ankara da lpg fiyatları opet ve shell de birden 2,28 den 2,05 e düştü aniden. ama petrol ofisi hala 2,30 çok ilginç bu lpg piyasası kar marjı benzinden daha çok ama denetim yok fiyat mekanizması yok açıklama yok, yok oğlu yok :-[

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

lpgyi taktirdik, simdi gazi nerden almaliyiz? faruk usta 1000km ayarinda ya opete gore ya da digerlerine gore ayarlayacagiz, opetinki digerlerinden farkli, eger ayari opete gore yapariz, siz digerlerinden alirsaniz ariza isigi yanabilir dedi. opetle doldurduk simdilik aslinda fena degil sehirdisi 24, sehir ici 29 kr gibi daha ince ayari yapilmadi sistemin. Opetle ilgili hos olmayan uckagitcilik hikayeleri duydum dogru yanlis bilemiyorum. bizim buraya yakin shell ve opet var, bazi yerlerde lukoil falan goruyorum bizim burdaki opette 2,65 oralarda 2,30. Sizce gazi nerden almali? Oneml olan sisteme zarar vermemesi, performansi, tasarrufu. Yoksa gazi ucuza alip motora zarar verme niyetinde degilim :D

Edit: Başlık

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzun yolda opetin lavabosunu kullanirken yakit aliyorum boylece iki kere durmuyorum. Temiz tuvalet kampanyası olmasi bir arti benim icin ozellikle hanim icin. Ayrica yakittan da memnunum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuyla ilgili açılmış ve uzun yorumlarımın olduğu başlık vardı, araştırırsan faydalı bilgiler edinebilirsin...

Opet katkılı olduğu için uzun vadede tavsiye edilmiyor diye okumuştum... Yoksa üç aşağı beş yukarı bütün lpg'ler aynı kalitede, fiyatın farklı olması ise rekabetten kaynaklı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lpg kalitesini vede hangi istasyonun kaliteli lpg sattığını ancak vede ancak deneyerek  öğrenebilirisiniz. az miktarlarda lpg alarak yaptığı km yi ölçüp ona göre karar vermek gerek istasyonun markasına göre değil.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lpg kalitesini vede hangi istasyonun kaliteli lpg sattığını ancak vede ancak deneyerek  öğrenebilirisiniz. az miktarlarda lpg alarak yaptığı km yi ölçüp ona göre karar vermek gerek istasyonun markasına göre değil.

Az miktarda alarak yapacağım ölçüm de pek doğru olmaz, mesela 20 liralık aldım, biri 68 biri 74 km gitti, yol durumu, hava durumu, gibi birçok değişken var. En iyisi depoyu tamamen bitirip fullemek. Bu bile tam ölçüt olmayacak ama daha geniş bir aralık, fikir veirr herhalde :) Opette fulleyip 310 km gittim, şimdi Shell'i deneyeceğim. Çekiş olarak falan hissedilir bir fark olursa onu da not edeceğim.

Bu forumda aygaz'ın filtreleri aşırı yağlandırdığını okudum, sanırım Veli Abinin dediği de oydu. Bu tip problemleri yaşamak istemiyorum, kaliteli diye düşündüğüm, duyduğum Aygaz için bile böyle şeyler öğrenince şaşırıyor insan. Aygaz sanırım aşağı yukarı her yerde aynı, diğerlerinde ise belli başlı markaları deneyebilirim ancak, zaten yakında Opet, BP,Total ve Shell var, BP'de gaz yok. :) Shell'i de deneyip aldığım performansı buraya yazarım, ama dediğim gibi filtre yağlanması, gaz kaynaklı LPG problemleri vs. konuları için uzun süre gaz kullanmış araç sahiplerinin yorumlarını bekliyorum. 1000 km ayarını OPET veya diğerleri olarak yaptıracağım, eğer Shell'in çekişi ve tasarrufu OPET'e göre düşük olmazsa, burada da aksi yorum okumazsam diğerlerine göre yaptıracağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha öncede yazmıştım yine yazayım;

Ülkemize lpg ithalatı Norveç, Nijerya ve Rusya ağırlıklı yapılmakta, her tankerde lpg kalitesi değişmekte... Sadece Aygaz katkı maddesi kullanıyor ve kalitesini aynı seviyede tutmaya çalışıyor...

Burada önemli olan lpg kalitesinin ne olduğu önemli değil çünki her tankerde kalite değişmekte, önemli olanı ise; sizin sisteminizi sağlıklı tutacak önlemleri almak; nedir bunlar??

Deponuzu devamlı surette dolu tutarak içindeki korozyonu önlemek ve sistemin içine pislik vermemek, belirli aralıklarla filtreyi değiştirmek, deponun içine belirli aralıklarla katkı maddesi koydurmak (Faruk bey bu katkı maddesinden bahsetmiştir mutlaka, biraz pahalı ama değer)

Yeni bir sistemde ayarlar yapıldıktan sonra; hangi marka lpg nin çekişinin iyi olduğunu normal kullanım şartlarında fark etmek mümkün değildir... Kullanım ile kaç km yol gittiğini hesap etmek şehir içinde hiç mümkün değildir, bu yüzden bu tür takıntılarla kafanızı meşgul etmeyin, ancak ve ancak sağlam test araçları ile hangi markanın ne kadar yaktığını bulabilirsiniz buda son kullanıcının yapabileceği iş değildir... Bu yüzden buradan iyi veya kötü markaları ön plana çıkarmak etik değildir...

Birde işin içine sahtekar son satıcılar giriyor ki; oraya hiç değinmek istemiyorum, Allahından bulsunlar...

Sağlıcakla, kazasız günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üç aşağı beş yukarı bir km hesabı yapabiliriz diye düşünüyorum. Mesela ben haftaiçi hergün okula gidip geliyorum aynı saatte. Shell'den aldığım gaz bitince 50'şer alıp deneyeceğim, belli bir standartta yol, klima zaten hep açık.

Çekişi fark etmek neden mümkün değil abi? Forumlarda okuyorum X gazı aldım, çekiş düştü vs. diye. Daha benim aracımın ayarları yapılmadı, ilk başta çekiş çok düşükken şimdi biraz toparlamış gibi anlamadım bende :)

Edit: Başlık

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence marka kalite standartı açısından önemli.

Mesela Shell aracı toprakladıktan sonra pompayı takıyor.

Başıma şimdiye kadar bişey gelmedi ama önemli bir yarıntı bence.

Bp den 2 kere gaz aldım birinde Kurtköyde 40 litre depoya 39 litre batı ben durdurdum.

Sonrada uğraşmadım biraz dolandırıcılık var gibiydi.

Diğeride çok ucuzdu onla ilgili bişey farketmedim.

Po indirim kartım olduğu için genellikle podan alıyorum.

Gerek hizmet gerekse kalitede bi sıkıntı yaşamadım.

Ayrıca Po depoları ve pompalarının düzenli kontrol edildğini hatta depolarda merkezi kontrol sistemi olduğunu okumuştum. Bu yüzden tercih ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence marka kalite standartı açısından önemli.

Mesela Shell aracı toprakladıktan sonra pompayı takıyor.

Başıma şimdiye kadar bişey gelmedi ama önemli bir yarıntı bence.

Bp den 2 kere gaz aldım birinde Kurtköyde 40 litre depoya 39 litre batı ben durdurdum.

Sonrada uğraşmadım biraz dolandırıcılık var gibiydi.

Diğeride çok ucuzdu onla ilgili bişey farketmedim.

Po indirim kartım olduğu için genellikle podan alıyorum.

Gerek hizmet gerekse kalitede bi sıkıntı yaşamadım.

Ayrıca Po depoları ve pompalarının düzenli kontrol edildğini hatta depolarda merkezi kontrol sistemi olduğunu okumuştum. Bu yüzden tercih ediyorum.

po biraz pahalı veriyor ama :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...