Jump to content

Fazla LPG Tüketimi Hakkında

norweqiaN
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Kesinlikle hak veriyorum, trafikte kullanmak cok zor oluyor. Ama illa ki haftasonu olsun trafiğin açık oldugu durumlarda cruise kontrolde gitmeye calısıyorum. Arabayı ilk aldığımda ucarım kaçarım modunda idim ama biraz içim geçti bu aralar herhalde, hızı 60, 80 trafiğin akış durumu neyse sabitliyorum, buda yakıtta hemen kendisini gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 41
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Dayhan

4

• onurum41

4

• EmreKR

5

• ayotecnhology

3

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Uzun yolda çok ekonomik ve çok keyifli oluyor. Safranbolu, Antalya ve Ayvalık yolculuklarım da hakkını vererek kullandım. Yakıt ekonomisi olarak kesinlikle katkısı oluyor, konfor keyfi ise ikramiyesi. :)  Ama İstanbul'da çok zahmetli iş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzun yolda tatından yenmiyor gerçekten konfor bakımından ve de yakıtı gözle görülür sekilde etkiliyor. Eskişehirden yüklü vaziyette full depo yola cıktım istanbula geldiğimde 8 lt gösteriyordu. 110 'a sabitlemiştim. Tamam hız yapmanında keyfi farklı amma yakıtı bu seviyede görmekte baska bir haz veriyor insana.

Yalnız bu aralar sanki bir sorun var arabada, göstergede gereksiz dalgalanmalar görüyorum, ayagımı gazdan cekmiş olmama ragmen mesela 8 ltden 13-15 lt ye fırlayıp tekrar düşüyor. 15000 km kadar fakir yakıtla kullandım arabayı, Zavoli servisinin işgüzarlığına geldik. Bu durumun motora zarar verdiği düşüncesi içimi kemirmeye başladı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

nasıl fakir yakıtla kullandınız?araçta sirkeleme v.s. mi oldu?lpg uygulaması yapıldıktan sonra mutlaka ilgili servis hangi marka araç ise onun motor çalışma bilgisini yüklüyo pc den.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Silkeleme vs. yoktu Motor ışığı yanıyordu, yok söndüremiyoruz filan dediler hatta ilk lpg taktırdığım yerden. Ben o şekilde kullandım arabayı, sonra buji değişimi için servise gittiğimde fakir yakıt karışımı var lpg bakımına götürün dediler. Sonra başka bir zavoli servise götürdüm orada ayarları yeniden yaptılar. O servisin üzerinden 1000 km geçmesine ragmen motor ışığı yanmadı bir daha.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Abiler biraz konu dışı olcak ama bizde 2006 1.6 AT var ve benzinli tüp taktırmayı düşünüyoruz hangi markayı önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence lpg taktırma derim. LPG belirli bir süre sonra motora gerçekten çok hasar veriyor. Benzinden kaçırdığınız parayı tamir parası yapıyorsunuz. Motorun sesi değişiyor, yol bilgisayarını kullanamıyorsunuz vb. çok can sıkıcı şeyler oluyor. Ama LPG taktırmayı kafanıza koymuşsanız Prins taktırım derim. Pahalıdır fakat diğer sistemlere göre de parçaları ve beyni çok kalitelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence lpg taktırma derim. LPG belirli bir süre sonra motora gerçekten çok hasar veriyor. Benzinden kaçırdığınız parayı tamir parası yapıyorsunuz. Motorun sesi değişiyor, yol bilgisayarını kullanamıyorsunuz vb. çok can sıkıcı şeyler oluyor. Ama LPG taktırmayı kafanıza koymuşsanız Prins taktırım derim. Pahalıdır fakat diğer sistemlere göre de parçaları ve beyni çok kalitelidir.

Abi bende hiç istemiyorum LPG fakat araç çok yakıyor gibi. Babamla şuan deneme aşamasındayız ne kadar benzin gidiyor diye ama belli değil sonumuz ne olcak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abiler biraz konu dışı olcak ama bizde 2006 1.6 AT var ve benzinli tüp taktırmayı düşünüyoruz hangi markayı önerirsiniz?

Forumda araştırma yaparsanız, bu ve benzeri soruların yanıtlandığı, tartışıldığı bir çok konuya ulaşabilirsiniz...

Benim tavsiyem; her zaman olduğu gibi sizin lpg'de oluşabilecek sorunları (arıza ışığı yanması, tekleme, kalibrasyon vs.) sizin kafanızı ve cebinizi yormadan çözebilecek usta/servis bulmanız olacaktır...

Anadolu yakasındaysanız Kocaeli-Derince'de bulunan FS otogaz'ı (brc montajı yapıyorlar) tavsiye edebilirim... Mesafe uzak değil çünki.

Bu seçenek uymuyorsa, dediğim gibi araştırma yaparak en iyi montaj ve servis ustasını bulun derim... Marka ikinci planda kalıyor bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Brc taktırmanızı öneririm aracımda brc my07 var şu an bayiler my11 takıyorlar arıza lambası kalibrasyon sorunu yaşamazsın tavsiye ederim
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...
  • 3 ay sonra ...

Herkeze Selam ;

Ben 3 ay önce Mazda 3 dynamic 1.6 Otomatik aldım. Mazdayı çok araştırdım sınıfına göre diğer araçlardan biraz daha fazla yaktığını öğrendim ancak benim arabam aşırı derecede fazla yakıyor.

Aracımda BRC marka Sıralı Sistem LPG var. İlk zaman çok yaktığı için bostancı sanayideki BRC yetkili servisine götürdüm kontrol ettiler. Enjeksiyondaki Orings lerin yerine pipo tabir edilen metal kafalar yerleştirildiği için bunlarda zamanla yıprandığından dolayı fazla gaz yakmasına sebep oluyormuş. bunların orjinallerini Amerikandan getirtip taktırdım. Aracımda arıza lambasıda yanıyordu ve oda sönmüş oldu. Tam herşey normale dönecek derken hiç bir farklılık malesef göstermedi. Benim LPG tankım 60 LT tam 55 LT doluyor. 55 LT boyunca maximum 320 Km yapıyor. Alem ettim kalem ettim bu çıkıyor. Hani gaz pedalının altında yumurta var gaza fazla basmadığım halde bu çıkıyor.

LPG ile ilgili tüm bakımları yaptırdım. Aracımla alakalı tüm bakımlarıda yaptırdım. Lastik hava basınçlarımda düzgün. Herşiye tas tamam ama km/28 krş düşüremedim.

Şu anda ;

55 LT gazla

320 Km yapıyor.

Km/0,51 Krş

100Km/18,7 Lt gaz içiyor.

Benzinde kullansam sanki daha kar edecekmişim gibi. ancak bu arabanın değerleri bu olmaması gerekiyor. Bir sıkıntı var ama nerede olduğunu malesef bulamadık. Lütfen bu konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlarım, ustalarım bana yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Yoksa arabamı çok seviyorum ama malesef satmak zorunda kalacağım ve yerine Dizel bir araç bakacağım.

Saygı ve Sevgilerimle.

Edit: Forumda ki mevcut konu ile birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

35 lt ile ankara s.ici  300-310 km.yol bilg 10.5-10.7 yaziyor. Jantlar 17, otomatik ,mirai,sedan.

Gercekten fazla Domestos (veli bey) un tavsiye ettigi istanbul yada izmitte bir brc ustasi vardi forumdan ulasabilirsin ona..

50 krs cok geldi bana da

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2006 model otomatik, herşeyi orjinal ve Atiker ile 0,29-0,31 krş. LPG=2,75TL

teşükküer ederim bir ulaşmaya çalışıcam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2006 model otomatik, herşeyi orjinal ve Atiker ile 0,29-0,31 krş. LPG=2,75TL

teşükküer ederim bir ulaşmaya çalışıcam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Yine söylüyorum, şu anda atiker, brc, lovato, landi neredeyse hepsi aynı yazılımı kullanıyorlar. O yüzden marka üzerinde durmamanızı öneririm. Motor lambası mazda fakirleşmesi uyumu olmayan kitlerde büyük olasılıkla yanar 2013-2014 lpg kitlerinin neredeyse tamamında mazda fakirleşmesi uyumu vardır çünkü birçok japon ve alman aracında mazda fakirleşmesi mevcut. Önemli olan her zaman söylediğim gibi işçilik. İşçilikte özellikle dikkat edilemsi gereken nokta ise lpg enj. leri ve emme manifold mesafesi, uygun nozzle kullanımı, regülatörden sonra max 40 cm de lpg enj. ulaşmalı. Kaliteli montaj ve kalibrasyon varsa markanın önemi kalmaz. İdeal değer ise yaktığınızın benzin miktarının max yüzde 20 fazlasıdır. Güzel günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar aracıma brc kit taktıralı yaklaşık 250 km oldu ve 30 litrelik lpg ile yaklaşık 220 km yapabildim,bu biraz düşük mü,1000 km den sonra yapılacak kalibrasyonla bu değer artar mı?Araç henüz 3500 km de.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar aracıma brc kit taktıralı yaklaşık 250 km oldu ve 30 litrelik lpg ile yaklaşık 220 km yapabildim,bu biraz düşük mü,1000 km den sonra yapılacak kalibrasyonla bu değer artar mı?Araç henüz 3500 km de.

30 lt ne kadara aldın?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...