Jump to content

Mazda 323 (89-94) Orjinal Ses ve Müzik Sistemi

NoooFearrrr
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar benim aracım 1991 mazda 323 hb aracımın üstünde orjinal teybi var ben hoperlörlerimi yenilemek istiyorum ama sesin daha güçlü olmasını vede net olmasını nasıl sağlayabilirim arka döşeme altı hoperlörler 200 watt idi bende gene 200 watt hoperlörlerle değiştirdim ama önlerden de bazen hışırtı geliyor yüksek seste iken; yani ön kapı hoperlörleri gitmiş öndekilerde 200 watt. sizce önlere kaç Watt taksam yeterli ve kaliteli sese ulaşabilirim ??? bide sormak istediğim orjinal teyp kaç wata kadar kaliteli ses üretebilir.??? önerilerinizi öğrenmek isterim.

yardımcı olursanız memnun olurum. saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

genelde butun teypler 4*50wattır buda 4*20rms gıbı bi degere eşittir.orjinal teypi degişrmedende yarar var diye düşünüyorum.

maddiyat ne durumdadır bilmiyorum ama en azından temiz guzel bi ses alırsın

(2gundur anfi kolon ugraşıyorum arabaya konu üstüne ii geldi)  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aslında haklsında işte bendede bir huy var hep orjinal olsun isterim kullandığım malzemeler vede aracımın parçalarının v.s. ama sonuçta bana çok yardımcı oldun demek önlere 200 watt lık takarsam sorunum çözülür sanırım, bu konulardan pekte anladığım sölenemez. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tam detaylı bilmiyorum ancak; watt hesabında iki yol vardır rms ve pms, hoparlörlerin üzerinde yazanlar gerçek watt değerleri değildir, bir de; ikinci üçüncü sınıf cihazları düşündüğümüzde vay halimize...

:)

Bu devirde kaset kalmadığına göre (gerçi transmitter ile de çözüm bulunuyor) bence yeni bir müzik sistemi al aracına.

:egy:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende transmitter kulanıyorum ama abi teybi değiştirmek istemiyorum, orjinali kalsın , unutmadan teyip kaliteli teyp 21 yıl öncesine ait ama üstünde doolby sistem yazıyor. seside beni tatmin ediyo ama ön hoperlörler gitmiş bene gene bir çift 200 watt almayı düşünüyorum teşekkürler önerileriniz için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende transmitter kulanıyorum ama abi teybi değiştirmek istemiyorum, orjinali kalsın , unutmadan teyip kaliteli teyp 21 yıl öncesine ait ama üstünde doolby sistem yazıyor. seside beni tatmin ediyo ama ön hoperlörler gitmiş bene gene bir çift 200 watt almayı düşünüyorum teşekkürler önerileriniz için.

ölçüsü tuttuktan sonra üzerinde 200 watt yazan hoparlör işini fazlasıyla görür... Kolay gelsin.

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet abi bende öle yapacam bu hafta sonu kapının birini sökecem vede aynı ölçüde bir çift 200 watt lık hoperlör alıp takacam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kaliteli marka seç ama 3-5 fazla olur ama temiz olur en azından hem ses kaliteside artar.

bide rms degeri ile watt degerılerı kafa yoran bi iş watt hesaplanırken maxımum dayanabilecegi wattır ve sallamazyon olur genelde rms ise gercek bi degerdir sallamasyon olanagı cok cok azdır

kolonlar 50 rms ise buna 50rms üstünde bi anfi yada ses girişi yapılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ok teşekkürler , fakat ben sadece gene orjinal teybin çıkışı ne kadar ses üretirse onunla yetinecem ama kaliteli marka konusunda haklısın kesinlikle önerine uyacam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Merhaba NoooFearrrr, Ön kapı orjinal ölçüsünü biliyor musun?

Benim hoparlör cazırdamaya başladı değiştiricem amanette bulamadım tam bir bilgi.

yabancı bir sitede 5,25 inç yazıyordu oda yaklaşık 13 cm e denk geliyor ama doğru mu acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir ara ben sökmüştüm, benimkinde temasızlık vardı ,tamir edip taktım, vede sanırım 16 cm idi, zaten kapının döşemesindende ölçebilirsin ön kısımla hemen hemen içeride aynı ebatta, fakat sölemek istediğim bir konu var önce söküp bir bak ondan sonra değişecek isen değiş, belki aynı benim arabada olduğu gibi temassızlık vardır , değişmeye gerek olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnternetteki araştırmalarım sonucunda 5.25 inç olduğunu buldum.

Buda yaklaşık olarak 13 cm'e denk geliyor.

Dün söktüm 13 cm lik üstündeki ama orjinal hoparlör mü bilmiyorum sanki zorlasam 16 da olur gibi ama 13 alacağım ben.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın ön hoparlör yuvası 13 cm. 13 olmalı önler marka olarak pioneer, hertz ve jbl tavsiye ederim. Bu arada orjinal teyp kullanıyorsanız hoparlörleri değiştirdikten sonra size yetmezse ses kalitesi beslemeniz gerekir teybi ufak bir amfiyle ama yeterse sorun yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnternetteki araştırmalarım sonucunda 5.25 inç olduğunu buldum.

Buda yaklaşık olarak 13 cm'e denk geliyor.

Dün söktüm 13 cm lik üstündeki ama orjinal hoparlör mü bilmiyorum sanki zorlasam 16 da olur gibi ama 13 alacağım ben.

kolay gelsin.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar ön hoparlörleri minton aldım 16 cm. Kalitesi gayet iyi. Zaten ana ses arkadan geliyor. Fakat bir problemim var. Hoparlörün arkası büyük geldi. Camı indiremiyorum. Aracımın sol kapısı kaza geçirmiş. Ondan olabilir mi acaba. Gayet düzgün şekilde tamir edilmiş fakat yine de aynı sağda bir problem yok. Bu arada ses sistemi tavsiyesi isterseniz komponent araştırması yapın. Emin olun komponentsiz olmaz. İçeriye 2 tane twitter ön kapı üstlerine ve kapı hoparlörlerine de bas filtresi uygulayabilecek bir komponente sahip olursanız emin olun ses kalitesi tartışılmaz bile. Ayrıca göğüs altındaki hoparlör delikleri var oralara da hoparlör takmayı düşünüyorum. Öndeki ses sistemi hoparlör deliği falan baya iddialı görünüyor. Umarım kaliteli ses elde ederim. Fakat yineleyeyim görüşümü tekrardan. Komponentsiz asla kalite elde edemeyiz bunu baştan söylemek gerekir. Orjinal teyp çıkışlarıyla bir yere kadar. Bende pioneer var 3 sene evvelinde 180 tl vermiştim. Kalite çok yüksek tatmin edici fakat hoparlör ve filtre eksikliğinden dolayı o kaliteye sahip olmak imkansız oluyor. 4x50 Mosfet çıkışlı pioneer'ım emin olun arkamdan tam gücü almadığım için dua ediyordur. Ne rahat çalışıyorum diye. Bu yüzden komponent şart. Neyse yazı uzun oldu biriktirmişim galiba tüm içimdekileri döktüm paylaşmak güzeldir neticede  ;D:hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle Pioneer , Alpine , Jbl .  İkinci sırada Sony , Kenwood gibi markaları tercih ediniz.  Kapı içindeki yuvaların ebatını görmeden yorum yapamam ama ilk alternatif ; Kapı içlerine 4 adet 2yollu hoparlör , arka cam önünede 2 yollu hoparlör , bagaja 30 Cm'lik subwoofer ve hepsini amfiye bağlıyacaksınız tabiki .

Amfi ve subwoofer kullanmadan maliyeti minimumda tutarak sistem kurmak için ;

İkinci alternatif ; kapı içlerine 4 adet yuvarlak 3yollu hoparlör , arka cam önünede 6x9  3yollu hoparlör , bu şekilde ekonomik olarak  woofer ve amfi almadan basları duyabileceğiniz bir sistem kurmuş olursunuz.

Üçüncü alternatif ; arka camın önüne 4 adet 6x9 3 yollu hoparlör koymak .

Kapı içlerine hoparlör koyacaksanız işleme başlamadan önce tabaka sünger, kalın naylon , ve yapıştırcı bulundurun yanınızda, yeni hoparlör kapıdaki yuvaya tam oturmazsa veya aralarda boşluk kalırsa o boşlukları iyice kapatın, izolasyon tam olmalı boşluk kalırsa hoparlör yuvalarından kışın soğuk gelir.

Komponent ve twitter'lardan uzak durun , çok net ses veriyorlar ama tiz sesler orta ve bas sesleri bastırıp rahatsız edebiliyor. !!!!!!

İlk iş olarak yukarıda yazdığım markalardan birine ait kaliteli bir radyo kesinlikle almanız gerekli. Aracın mevcut hoparlör kablolarının yerine yeni kalın kablolar çekmeniz performansı arttırır.

Aldığımız bütün araçlara gençlik hevesi ile ses sistemleri kurdurtmuştum  8) , Media Market'in oto hoparlör bölümünde ve  elektirikçide epey zaman ve para harcadım , hiç memnun kalmadığım ve çok memnun kaldığım sistemlerden edindiğim tecrübelere göre bir fikir vermeye çalıştım, umarım fikir verebilmişimdir, kolay gelsin .  :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim, benim sormak istediğim şuki ; hoperlörlerdeki 2 yollu ,  3 yollu ifadeleri ile ne kastediliyor ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...