Jump to content

Mazda Ankara rektefiye tavsiye (626-1992)

smayl
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhabalar aranıza yeni katıldım

geçenlerde aldığım mazda 626 mı marş motoru triger seti tüm contaları yağ su vs kısmen motor yaptırdıktan sonra 400 km kadar ortalama hızım 160-170 km/h olarak gittikten sonra karter civatalarının gevşemesi sonucu contadan yağ akıtmış ve son 30 km kadar yolu yağı neredeyse kalmadan gitmişim işe geç kaldığımdan yağ lambasının yandığını geç fark ettim. sonrasında yağını tamamladım ve öyle kullandım tabi.

fakat lakin bilakis 8:)  :-[ şu an motorumda doğal olarak sorun var yataklardan ses geliyor ustaların bazıları ekzantiriklerden geliyor kimisi piston yani bi şakırtı var sürekli su eksiltiyor gazda sıkıntı yapıyor. baya bi masraf yapmıştım motorumda 315000 km de olmasına raımen gayet güzeldi 200 km/h hızı rahat görebilirken bu hasta halinde 170 yapabiliyor.

esas konu motoru yaptırmak istiyorum ANKARA DA 626 2.0 bu araçtan anlayan motoru rektefiye edebilecek bi usta yer servis önerisi yapabilir misiniz? birde acaba ne kadara mal olur tahminen

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun... Sıkı bir araştırma ile işinin ehli bir servis ve usta bulabilirsin... Neticede koskoca Ankara ve bizim arabalar çoğunlukla Ankara'da var...

Forumdaki tombak kasa 626 kullanan ankaralı üyelere mesaj atarak kafana uyacak bir usta ve servis bulabilirsin...

Maliyet konusuna gelince, cebini baya bi zorlar gibime geliyor...

Olmadı Suriye'den parça getiren arkadaşlar var forumda onlarla iletişime geç derim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla şu mazda 626 2.0 motorlara hastayım diyecem ama birazda aracı kullanma ve bakımla ilgili tabi ki

geçenlerde arabamı yıkatmak için yıkamacıya gittiğimde 1991 model 2.0 626 aracı gördü tabiki mazda olunca yanaştım yanına nerde bir mazda sahibi görsem gidip yanına tanışmak isterim neyse hoş beş sohbet derken muhabbeti koyulattık

adam 55 - 60 yaşlarında arabayı sıfır almış 1991 de kaç km diye sordum 1.000.000 dedi nerdeyse küçük dilimi yutacaktım aptallaştım salaklaştım bir anda :)

ne dedim bir daha sordum evet dedi 1.000.000 km inanmadım aracın km sine baktım 1.000.000 devirmiş başa almış nasıl oluyor yaaaaaaa dedim böyle hiç motor yaptırdın mı evet dedi daha yeni 10 gün önce yaptırdım dedi yine salaklaştım :)

peki dedim daha önce conta felan yaktı mı bunun gibi motor sorunuyla karşılaştınmı evet dedi çocuklarım yaptı arabayı benim kadar sakin kullanmıyorlar 500 binlerdeyken conta yaktı değiştidirdim bu günlere kadar bindim dedi ve motor yapımı için 1000 tl masraf yaptığını da laf arasında söylemişti.

Sen sen ol arabanın yağını suyunu eksik etme yağını kısa aralıklarla değiştir ve arabayı sakin kullan seninkide gider dedi. adam yağcıymış BP nin yağların satıyormuş ve sürekli yağını zamanı gelmeden değiştirirmiş tabi işin içine birde mazda kalitesi girince hal ortada

bu amcayı bir daha yakalarsam muhabbeti koyulaştıracam zira burası küçük bir yer elbette yakalarım acelesi varmış arabasını yıkatıp gitti.

ve ben anladım ki hakketen müthiş bir araç sahibiyiz ve aracıma şöyle bir baktım ulen dedim bende sana 1 milyon km yaptırcam :)

zira benden önce ki 2 sahibede arabaya çok iyi bakmış sıfır alındığından bu yana servis defteri elimde saklıyorum değiştirilecek bir yeri olduğunda o defterlere  bakarım

aracım 213 binde daha teker bilyaları değişmemiş kontrol ettirdim sapa sağlam motorunda triger seti haricinde değişeni yok hepside şıkır şıkır çalışıyor.

demem o ki aracımızın bakımlarını zamanında yapar ve sıkıştırmazsak ömür boyu aracımızı kullanabiliriz.

bir anımı paylaştım

kalın sağlıcakla

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim tezim Murat Dağ'ın anısıyla doğrulanmış oldu... O kadar sağlam bir marka ki Mazda normal kullanımda bu araçlara ölüm geleceğini sanmıyorum...

Allah herkese kaza bela vermesin.

:nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Tekrar merhaba,  Aracimi itina ile reftefiye ettirdim sorun cok büyümeden halletmisiz öyle asiri masraf çıkmadı su an canavar masaallah ancak araba biraz devri düşük çalışıyor rolanti ayarı yapiliyomu bunlara su an 650devirde felan çalışıyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar merhaba,  Aracimi itina ile reftefiye ettirdim sorun cok büyümeden halletmisiz öyle asiri masraf çıkmadı su an canavar masaallah ancak araba biraz devri düşük çalışıyor rolanti ayarı yapiliyomu bunlara su an 650devirde felan çalışıyor

Nerede ve servis/usta kim ?

Neler değişti?

Maliyeti nedir?

Sorularına yanıt verirseniz, sizin başınıza gelmiş olan sorunları başkaları daha kısa yoldan çözüme kavuşturma şansı bulabilir...

Geçmiş olsun, kazasız günler.

:nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun , tabii neler yaptığını yazmanda fayda var belki bir püf nokta daha öğreniriz, bu arada eğer aracın karbüratörliüyse rölantiyi,  gaz halatıının karşı tarafında rölanti ayar vidası var oradan ayarlayabilirsin. yani gaz halatının takıldığı yer karbüratörün sağında ayar vidası gene aynı mile bağlı solundadır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun , tabii neler yaptığını yazmanda fayda var belki bir püf nokta daha öğreniriz, bu arada eğer aracın karbüratörliüyse rölantiyi,  gaz halatıının karşı tarafında rölanti ayar vidası var oradan ayarlayabilirsin. yani gaz halatının takıldığı yer karbüratörün sağında ayar vidası gene aynı mile bağlı solundadır.

Araç enjeksiyonlu ve çok nazik bir sistemi var, bu yüzden herkese oynatılmamalı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler yataklar değişti kapak sağlam ekzantirikler sağlam        Tüm conta takımı vs su an yoğunluktan ayrıntıları yazamiyorum tekrar paylaşımda bulunacağım masraf olarak 500 rektefiyeciye 2000 civarida parça ve motor ınme binme işçiliğe verdim memnunum ostimde Murat usta var tam adresi aklımda değil bosch servisi aynı zamanda orda yaptırdım ayrıntıları peyderpey yazacağım      Mazda 626 beyin arayisindayim varsa tanıdığınız bildiginiz haber edin arkadaslar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...