Jump to content

Mazda 3 Hangi LPG Kitini Kullanıyorsunuz ?

lord_phoenix
 Paylaş

Mazda 3 Hangi LPG Kitini Kullanıyorsunuz ?  

54 oy

1. 1. Mazda 3 Hangi LPG Kitini Kullanıyorsunuz ?

• BRC
      36
    • Atiker
      8
    • Lovato
      5
    • KME
      1
    • Aldesa
      1
    • Romano
      5

Tavsiye Edilen Mesajlar

2011 model aracıma lgp taktırmayı düşünüyorum. Forumlardan okuduklarımdan çıkarttığım sonuç belirli bir kalitede kit olduktan sonra sorun çıkmaması için montajın işini bilen bir usta tarafından yapılması gerektiği. Lpg taktırmış olan arkadaşlardan rica memnun kaldığınız yerlerin bilgilerini paylaşırsanız bana çok yardımcı olursunuz.

İstanbul Anadolu yakasında oturuyorum fakat düzgün bir montaj için Avrupa yakasına da geçebilirim.

Anadolu yakası sana yakın;

Kocaeli Derince FS otogaz Faruk Sevgili...

BRC kiti takıyor ve işinin fazlasıyla ehlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Burdaki tavsiyelerle donanımhaberden faruksevgili ile mesaj yoluyla iletişime geçtim. MY-11 model BRC kit taktıklarını, sayısız mazda 3'e montaj yaptıklarını, çekiş ve performans olarak bir düşüş olmayacağını söyledi. Arıza ışığı yanması da söz konusu değilmiş. Fiyat olarak da gün itibariyle 1650 TL dedi. Düşüneceğiz bakalım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burdaki tavsiyelerle donanımhaberden faruksevgili ile mesaj yoluyla iletişime geçtim. MY-11 model BRC kit taktıklarını, sayısız mazda 3'e montaj yaptıklarını, çekiş ve performans olarak bir düşüş olmayacağını söyledi. Arıza ışığı yanması da söz konusu değilmiş. Fiyat olarak da gün itibariyle 1650 TL dedi. Düşüneceğiz bakalım :)

Hocam performans olarak düşüş olmayacağını hepsi söylüyor, ama inanmayın. 35 bin km.dir prins lpg kullanıyorum. benzinle lpg arasında hissedilir biçimde performans farkı oluyor. hele bir de klima açıksa kat kat fazla... lpg.nin tek avantajı ekonomi sağlaması, başka hiçbir iyi yönü yok...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç düşünme... Hayırlısı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam performans olarak düşüş olmayacağını hepsi söylüyor, ama inanmayın. 35 bin km.dir prins lpg kullanıyorum. benzinle lpg arasında hissedilir biçimde performans farkı oluyor. hele bir de klima açıksa kat kat fazla... lpg.nin tek avantajı ekonomi sağlaması, başka hiçbir iyi yönü yok...

Peki benzine geçtiğinizde eski performansı alabiliyor musunuz? Aracı genelde şehir içinde kullanıyorum, hatta çoğu zaman araca binip inene kadar 80-90 km hızı geçme şansım olmuyor. Açıkçası sollamalarda falan nefesi kesilir diye korkuyorum, AT olduğu için manuele göre hafif bir hantallık söz konusu zaten. Ettiğiniz tasarruf ne kadar bir de onu sorayım. Zorunluluk oldu artık, son zamdan önce 55-56 kuruş yakıyorduk İstanbul şartlarında. Aslında birşey ilave ettirmek, bagajda lastiği poşette taşımak veya otoparklara girememek falan hiç hoşuma gitmiyor ama dediğim gibi. 29 Haziran'dan beri kayıt tutuyorum, bugün 3. kez depoyu fulledim. Bir depo 200 liradan aşağı dolmuyor. Bu aralar hastane işimiz falan vardı ama normalde de ayda 400-500 benzine ödüyoruz en aşağı. Buna rağmen istediğimiz zaman hadi şuraya buraya gidelim diyemiyorum, anca zorunlulukta kullanıyoruz aracı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aracımda hissedilir derecede performans kaybı olmuyor, arada benzinle kullanmak motor ömrü ve sağlığı için önemli...

Bu fiyatları veriyorsan bence hemen lpg taktır derim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aracımda hissedilir derecede performans kaybı olmuyor, arada benzinle kullanmak motor ömrü ve sağlığı için önemli...

Bu fiyatları veriyorsan bence hemen lpg taktır derim...

Faruk Bey'e mi yaptırdınız montajı? Özellikle AT Mazda 3'lerde performans, ve tasarruf açısından nasıl oluyor merak ediyorum açıkcası. Her ne kadar Faruk Bey bir fark olmuyor dese de sürekli bu aracı kullanan arkadaşların yorumu daha önemli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Faruk beyle tanıştığımda aracımda lpg sistemi vardı, benden önceki sahibi montaj yaptırmış, o dönemin kaliteli (şimdiki prins ayarında) markalarından OMVL isimli kit var ve maşşallahı var...

:nazar:

LPG'de önemli olan her zaman için ustalıktır, Faruk beyin bilgisine, ustalığına, esnaflığına güvenebilirsin... Yakınsa sana bir ara git ve tanış, her şeyi gözünle gör kulağınla duy bence...

Tam bir profesyonel ama gerçek amatör...

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LPG'yi araştırmaya başlamışken BRC dışında diğer markalara da bakmaya başladım. Neticede bir kez yaptıracağız cesaret edebilirsek :D Donanımhaberde prins başlığında araştırırken bir ustanın şöyle bir mesajını gördüm.

Orijinalden alıntı:  AyOtogaz - RecepUsta

2006 model Mazda 3 HB Dynamic 1.6 Otomatik Vites aldım. 61000 km.de... Daha önce bu model bir araca LPG dönüşümü yaptınız mı? Daha Önce Montaj yaptımız araçlar Mevcuttur

Performansları nasıl? 3 Kw Performans kaybı olur.

Magnezyum alaşımlı subaplardan dolayı LPG dönüşümü yaptırmamam yönünde tavsiyede bulunanlar da var. ( Karışım oranını benzinle birebir aynı ayarlamak amacıyla araca OBD cihazıyla bağlanıp, farklı devirlerde ve farklı yol şartlarında yol ayarı yapmaktayız. LPG’nin yanması sonucu oluşan yüksek ısıyı bertaraf etmek için ise sisteme Valve Care subap koruma sistemini ilave etmekteyiz. Valve Care Subap Koruma sisteminde koruyucu sıvı sayesinde LPG ile yanma sırasında subaplarda koruyucu film tabakası oluşmakta, bu da subapların direncini arttırmakta ve aşınmaları önlemektedir.

Yazdıkları sistemden pek anlayaman biri olarak bana mantıklı geldi. Siz ne dersiniz, bir yanlış var mıdır? 3 kw'lık kayıp ne kadar etkiler?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorunuzun birinci bölümü ile ilgili net bilgim olmadığı için cevap veremeyeceğim. 3 kw için durum şudur; motorun total güç değerinin yaklaşık %2,5 lik kısmına tekabül eder. Bu durumda sizin normal şartlar altında bu söylenen değerin eksikliğini hissetmeniz pek mümkün görünmüyor, en kötü ihtimalle sanki klima açık kullanım gibi bir durum ortaya çıkar. Yalnız benim bildiğim ve bu zamana kadar kısıtlı sayıda da olsa kullandığım lpg dönüşümü yapılmış araçlarda güç kaybı bu bahsedilen değerin oldukça üzerinde.Lpg sahibi tanıdıklarımla daha önce yaptığım muhabbetlerde de benzinin yerini asla tutmadığı, performansın dikkate değer şekilde düştüğünü söylemişlerdi.

Bu yazdıklarımdan sonra lpg karşıtı olduğumu düşünmeyin, biraz sonra işyerimden çıkıp arabamın boş deposunu dünyanın en pahalı benzini ile dolduracağım. Bu bakımdan araştırmalarınızın sebebini çok rahat anlayabiliyorum, diğer taraftan birinci öncelikli amaç ekonomi yapmaksa eğer, işte o zaman 3 kw-5 kw 'ın çok hesabını yapmayın.Bence Lpg montajında en önemli husus doğru montaj , gerisi teferruat gibi 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LPG'yi araştırmaya başlamışken BRC dışında diğer markalara da bakmaya başladım. Neticede bir kez yaptıracağız cesaret edebilirsek :D Donanımhaberde prins başlığında araştırırken bir ustanın şöyle bir mesajını gördüm.

2006 model Mazda 3 HB Dynamic 1.6 Otomatik Vites aldım. 61000 km.de... Daha önce bu model bir araca LPG dönüşümü yaptınız mı? Daha Önce Montaj yaptımız araçlar Mevcuttur

Magnezyum alaşımlı subaplardan dolayı LPG dönüşümü yaptırmamam yönünde tavsiyede bulunanlar da var. ( Karışım oranını benzinle birebir aynı ayarlamak amacıyla araca OBD cihazıyla bağlanıp, farklı devirlerde ve farklı yol şartlarında yol ayarı yapmaktayız. LPG’nin yanması sonucu oluşan yüksek ısıyı bertaraf etmek için ise sisteme Valve Care subap koruma sistemini ilave etmekteyiz. Valve Care Subap Koruma sisteminde koruyucu sıvı sayesinde LPG ile yanma sırasında subaplarda koruyucu film tabakası oluşmakta, bu da subapların direncini arttırmakta ve aşınmaları önlemektedir.

Yazdıkları sistemden pek anlayaman biri olarak bana mantıklı geldi. Siz ne dersiniz, bir yanlış var mıdır? 3 kw'lık kayıp ne kadar etkiler?

[quote author=fkafka link=topic=28459.msg514547#msg514547 date=

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullandığın araçlarda hangi marka LPG'ler vardı?

Bazı ustalar herhangi bir güç kaybının olmadığını da iddia ediyor. Dediğiniz gibi %2.5 olsa problem değil zaten hız tutkunu da değilim ama sollamalarda vs. bayılmasın isterim tabi ki :) Deponun 200 liradan aşağı dolmadığı yerde mecburen LPG araştırmaya başladık :) Ya da evin önünde yatacak, bu şekilde tasarruf yapacağız :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@EskiGolflü orası öyle de mesela Faruk Usta hiç güç kaybı olmaz diyor :) Yani neye göre güveneceğiz ustaya, güç kaybı olursa usta lpg'ni geri al mı diyeceğiz :D Performans dediğim, hızlanma performansı yoksa 130'u pek geçmiyorum zaten :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@EskiGolflü orası öyle de mesela Faruk Usta hiç güç kaybı olmaz diyor :) Yani neye göre güveneceğiz ustaya, güç kaybı olursa usta lpg'ni geri al mı diyeceğiz :D Performans dediğim, hızlanma performansı yoksa 130'u pek geçmiyorum zaten :)

Hocam 130 u geçmiyorsan lpg tam sana göre hele bir de istanbulda yaşıyor ve ayyda 500 tl ödüyorsan yakıta yılda 6 bin 10 yılda 60 bin tl ödersinki arabandan pahalı yapar

Millet ferrariye porsheye taktırdığına göre m3 e zaten takılır ( acımam anlamında)

Sonuçta araba bir araç. Binip işini görecen yoksa ne arabalar var insan onlara görünce mazdaya araba diyesi gelmiyor. Bu şimdilik bizim alabileceğimiz en iyi araba ama en iyi araba tabiki değil...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@EskiGolflü orası öyle de mesela Faruk Usta hiç güç kaybı olmaz diyor :) Yani neye göre güveneceğiz ustaya, güç kaybı olursa usta lpg'ni geri al mı diyeceğiz :

Walla sen de hem hamama gireyim şıkır şıkır yıkanayım hem de terlemeyeyim diyorsun :D

Sen de haklısın ancak bu işlerden çok anlasak ta sonuçta lpg istiyorsan aracı gidip bir ustanın eline vericez  :P benim 2 gün önce yaptığım gibi  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Walla sen de hem hamama gireyim şıkır şıkır yıkanayım hem de terlemeyeyim diyorsun :D

Sen de haklısın ancak bu işlerden çok anlasak ta sonuçta lpg istiyorsan aracı gidip bir ustanın eline vericez  :P benim 2 gün önce yaptığım gibi  ;)

Haha hatta ıslanmayayım diyorum :D 

Yaptığın hesaba göre 5 yılda arabanın parası çıkıyor zaten, 30000 lira piyasası :D

Bakalım bunu araştırmaktan ders çalışamadım, bırakıyorum şimdi, pazartesiden sonra tekrar bakarım :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 gün önce Faruk Sevgili'ye BRC MY-11 sistem taktırdık. Henüz ince ayarı yapılmadı, etkisi var mı bilmiyorum. Araç yokuşta fena bayılıyor. :nea: Henüz kalmadım yokuşta ama o kadar yavaşladı ki duracak zannettim. Klima açık, 3 kişi bir de LPG olunca yokuşta kalma korkusu yaşadım. Belki triptonikte biraz daha ivmelenir ama şu haliyle çok kötü gerçekten :'(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dr UYANIK ve ay otogaz ornegini vermissiniz

O arkadasımız da Mazda forumda üyesidir. Prins taktirmis bir arkadasımız...

Bende kendisiyle irtibatli olarak gecen ay prins taktirdim

Bende memnunum asırı derecede hissedilir bir kayıp yok

Klimam yaz kıs açıktır.

Hissedilen şey Yakit ekonomisinin ta kendisidir.

Aylık 1000-1500 km arası yol yapıyorsanız en pahalı tüp ile bile 1 bilemedin 1,5 yılda

Kendini amorti etmiş olucaktir sonrası Mazda modelini yükseltmek icin biriktireceğim tasarrufa katkidir diye düşünüyorum ;) saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dr UYANIK prinsi taktirmadan önceki bir sorusunu buraya koymuşsunuz.

O arkadasımız ay otogaz da prinsi taktirdi

Ve 1,5 yıldır kullanımından herhangİ bir sorun yaşamadığını

Dile getirdigİni belirtiyordu.

Bende yakın zamanda onun da tavsiyesini e memnuniyetini

Göz önüne alarak bende konya da prinsi valvecare sistemli olarak tercih edip taktirdigimi

Ve otomatik vites de ve klima acik kullanmama rağmen herhangi bir sorun veya

Performans kaybı problemi yaşamadığımı belirttim. Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...