Jump to content

Mazda ve Fiat Yeni Roadster Geliştirmek için Antlaştı

MazdaClubTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda Motor Corporation (Mazda) ve Fiat Group Automobiles S.p.A. (Fiat) , Mazda’nın yeni nesil MX-5 arkadan itişli modelini baz alarak Mazda ve Alfa Romeo için yeni roadster geliştirmek ve üretmek amacıyla bağlayıcı olmayan bir Mutabakat Anlaşması (MoU) imzaladı.

Bu çalışma hem Mazda’nın hem de Fiat’ın iki farklı, kendine özgü stile sahip, ikonik ve markaya özel hafiflikte arkadan itişli roadster geliştirmesini içeriyor. Alfa Romeo ve Mazda varyantlarının her birine, markalara özel kendi motorları ile güç sağlanacak.

Proje varsayımına göre, iki araç da Mazda’nın Hiroşima / Japonya fabrikasında üretilecek ve Alfa Romeo için üretimin 2015’te bu fabrikada başlaması öngörülmektedir.

Mazda’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Takashi Yamanouchi şunları söyledi: “Teknoloji ve ürün gelişimi işbirlikleri kurmak Mazda’nın şirket hedeflerinden biri ve Fiat ile ilgili olan bu duyuru bu yönde atılan önemli bir adımdır. Mazda’nın ikonik bir aracı olan ve gelmiş geçmiş en çok satan roadster olarak kabul gören yeni nesil MX-5’i baz alan yeni bir roadsterda Alfa Romeo gibi prestijli bir marka ile işbirliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz”.

Fiat CEO’su Sergio Marchionne’de şunları söyledi: “Bu anlaşma Alfa Romeo’ya olan bağlılığımızı ve onu gerçek bir global marka haline getirme konusundaki kararlılığımızı açıkça gösteriyor. Mazda ile partner olarak, Alfa Romeo geleneğine uygun, heyecan verici ve tarza sahip bir roadster üretmek için kompakt arkadan itişli araç yapısı alanının dünya çapında kabul gören lideri ile işbirliği yapacağız. Mazda ile yapılan bu işbirliğini takdir ediyoruz; verimli ve devamlı olan bir ilişkiyi dört gözle bekliyoruz”..

Nihai Anlaşmanın 2012 yılının ikinci yarısında imzalanması beklenmektedir. Mazda ve Fiat , Avrupa’da yapılabilecek daha fazla işbirliği olanakları konusunda görüşmeyi de kabul etti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ford'la olan ortaklık tecrübesinden sonda Fiat ile kurulacak olan birlikte strateji geliştirme çabası umarım iyi olur...

Kazanan otomobil sevdalıları olacaktır...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni MX-5 Alfa Romeo çizgileri taşıyacak anlaşılan, açıkçası yeni bir tasarıma ihtiyaç vardı ve Italyanlar nedense bu tasarım işinde 1 numara, pizza tasarlamaktan geliyor sanırım bunların yeteneği  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

Japon Alfa Romeo'su  Mazda , harbiden Alfa Romeo'nun ünvanını elinden aldı böylece...

İtalyan Mazda'sı Alfa Rameo'dur bundan gayri...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Resmi Bülten ;

18 Ocak 2013, Mazda Motor Corporation & Fiat Group Automobiles S.p.A

Mazda ve Fiat Yeni Alfa Romeo Roadster için Anlaşma İmzaladı

23 Mayıs 2012’de yapılan ortak duyuruya ek olarak, bugün, Mazda Motor Corporation

(Mazda) ve Fiat Grubu Otomobilleri S.p.A (Fiat), 2015’ten itibaren Japonya-Hiroşima’da

bulunan fabrikada Mazda tarafından Fiat’ın Alfa Romeo markası için üstü açık iki koltuklu

spor araç üretimine yönelik olan Nihai Anlaşmanın imzalandığını duyurdu.

Yeni Alfa Romeo roadster global pazar için geliştirilecek ve yeni nesil Mazda MX-5’in yapısını

temel alacak. Yapılan anlaşma, Mazda ve Fiat’ın iki farklı, özgün tarza sahip, ikonik ve

markaya özel arkadan itişli roadster araçlar geliştirmesini öngörmektedir. Mazda ve Alfa

Romeo araçları, markalara özgü olan tescilli motorlara sahip olacaktır.

Bu anlaşma ile birlikte Mazda, gelişimini ve üretim verimliliğini artırmayı ve dünyanın dört

bir yanında üstü açık iki kişilik spor araçlara olan ilgiyi tekrar canlandırmayı

amaçlamaktadır. Fiat için ise, bu işbirliği en yeni teknik çözümlere sahip olan klasik Alfa

Romeo roadster aracının modern yorumunu sunma imkânı tanıyacak ve Alfa Romeo’nun

belirlenen hedeflerine 2016 yılına kadar ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Yavaş yavaş yeni MX-5'te Mazda'nın kullanacağı motorlar hakkında dedikodular çıkmaya başlamış. İlginçtir, hafifliği ve sürüş zevki üst seviyede olan MX-5 için ünlü İngiliz dergisi Autocar, Mazda'nın yeni MX-5'te dizel motor kullanabileceğini bildirmiş.

Benzinli motor içinse güncel motordan daha küçük hacimli (tahminen 1600cc) motor kullanılabileceğini, bu sayede 1090kg olan MX-5'in, 800kg civarında ağırlığa düşürülüceğine haberinde yer vermiş.

http://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/next-gen-mazda-mx-5-could-get-diesel-power

The co-developed new Mazda MX-5 and Alfa Romeo Spider will each be sold with its own, bespoke engines, with even a diesel unit being a possibility for the MX-5.

Mazda intends to fit its version of the upcoming MX-5, due next year, with a new naturally aspirated SkyActiv engine as the staple unit. It is likely to be 1.6 litres in capacity, with an output of around 130bhp.

The Spider will probably use Alfa’s turbocharged 1.4-litre ‘TB’ engine. More powerful MultiAir or 1750 TBi units, the latter as found in the 4C sports car, may also be offered. Power could range from 120bhp for entry-level Spiders to 296bhp for top-end cars.

Mazda is insistent that the MX-5 will remain naturally aspirated, but turbocharged versions of previous-generation MX-5s have been produced. Alternatively, to provide more power without resorting to forced induction, a larger SkyActiv engine could be fitted.

A diesel option is being considered, but the lightweight and high-revving capabilities of a petrol engine are more desirable to Mazda. There are also concerns over the market viability of a small diesel roadster, which might prove difficult to sell.

It’s likely that a six-speed manual gearbox will be available for both cars, while an advanced paddle-shift six-speed auto could be offered.

Mazda hopes the new car will be the same size as the original MX-5. Modern materials and design techniques will help to reduce weight, while meeting modern crash regulations. This will help to achieve Mazda’s ambitiously low target weight of 800kg.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

gizli bir kaynaktan duyduğuma göre fiat, mazda ile beraber roadster üretme fikrinden vazcaymış haberiniz ola.. :geyik: Ben sevindim.. mx-5 gibi lider bir otomobili başka bir marka ile ortak üretme çok saçma bir fikirdi bence  :egy:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yuh ya bi espri yapalım dedik.

Ege "gizli kaynaktan aldığım haber" dedi ya, bende o ESKİ haberi koydum.

AmaGizli diyosun ama o haber çook ESKİ diye.

Bir espri vardı yani ben onun ESKİ bir haber olduğunu biliyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yuh ya bi espri yapalım dedik.

Ege "gizli kaynaktan aldığım haber" dedi ya, bende o ESKİ haberi koydum.

AmaGizli diyosun ama o haber çook ESKİ diye.

Bir espri vardı yani ben onun ESKİ bir haber olduğunu biliyordum.

İyi de; Ege o anlaşmanın bozulduğunu yazdı... Onur'da buna istinaden o yazıları yazdı... Yoksa benim devreler mi yandı...

:P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi de; Ege o anlaşmanın bozulduğunu yazdı... Onur'da buna istinaden o yazıları yazdı... Yoksa benim devreler mi yandı...

:P

Ben gidiyorum eve yatmaya. Bu kafayla bu formil çözülmez gaari.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben gidiyorum eve yatmaya. Bu kafayla bu formil çözülmez gaari.

Yatacak olan birisi varsa o da benim... Sabah işten geldim ve daha uyumadım, sıcaklar da cabası, iyi ki klima diye bir icat yapılmış...

:tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Ortaklığın ilk meyvesi casus fotoğraflardaki MX-5. 2015 gibi MX-5'in, 2016'da ise Alfa'nın lansmanının yapılması planlanıyormuş.

6662959361379919966.jpg

331807516806864963.jpg

1574545560528202063.jpg

15254673441028181341.jpg

16346836301135030226.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...