Jump to content

Mazda CX-5 Benzinli (SKYACTIV-G) Yakıt Tüketim Değerleri

cceylan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda CX-5 Kullanıcı olarak yakıt tüketimi ile ilgili bilgi vereyim. Kullandığım araç 2000 benzinli. 1400 km ye geldim ve ortalama yakıt tüketimi 9,2 litre. 1400 Km' nin yaklaşık 800  km'si şehirler arası. 600 Km'si ise istanbul içi trafik diyebilirim. yanılmıyorsam katalok değeri 6 LT civarında idi. Aracımı satın alırken 10.000 Km den sonra 1 LT çivarında azalma olacağını söylemiştiler. Bir karşılatırma değeri olması açısından aynı değerler, önceki arabamda 8 LT idi. Önceki arabam 1.6 Honda Civic ve düz vitesti. CX-5 bildiğiniz gibi AWD, otomatik şanzıman ve 2000 cc bir araç. Daha az yakan araçlar var tabi ki ama özelliklere bakınca Yakıt tüketimi tatmin edici aslında.  ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 ay bende kalsın, ortalamanız 5 litreye düşer :)

Kullanım şekli gerçekten çok önemli. Benim 2007 model Mazda 3'ümle 34 km ortalama hızla 6.6 litre tüketimim var. Mazda bunu bilseydi tüketim testlerinde beni kullanırdı :) Hiç fren kullanmadan işe gidip geliyorum öyle diyeyim :D

Şaka bir yana, bence değerleriniz daha iyi olabilir. Ben herkesin aksine, fabrika verilerinin daha altında ortalama alınabileceğini düşünüyorum. Tabi ki biz bu araçlara zevk için biniyoruz, ekonomi yapacağız diye sürüş zevkimizden taviz vermek istemeyiz ama bir tercih yapmamız gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında benim ortalama hızımda 40 Km. İstanbul şehir içi trafik koşulları gerçekten zor  :(. Aracı kullanıldıkça yakıt tüketiminin azalacağını bende düşünüyorum. Ancak diğer araçlarda da olduğu gibi katalog değerlerini bile yaklamak gerçekten başarı.  :clap:

Bu arada, CX-5' in, özellikle manuel kullanımda, sürücüyü spor kullanım için tahrik ettiğide bir gerçek. Ama İstanbul trafik koşullarında bu da pek mümkün olamıyor. Neyse yaşayıp göreceğiz. Beklentim yakıt tüketiminin katalog değerlerine yaklaşması  :dua: ve SKYACTIVE teknolojisinin faydalarını gerçekten görebilmek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Otomatikte daha az yakar, bir de yeni araçlarda ani kalkışlar yakıt tüketimini çok artırıyor. gaz pedali elektronik olduğunda kaynaklanıyor bu da.  Aracınız hayırlı olsun, seve seve kullanın :)

darısı gökhan abiye :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amerikada bu tüketim değerleri skyactive teknolojisinin vaadettiği değerlerle örtüşmediği için eleştirilmeye başlanmış bile..Mitsubishi GDI ve Toyota D-4S gibi yaklaşık aynı değerleri tutturanlar var, 1lt ve 40 mpg şuan tutturan birçok araç var, tüketim değerleriyle bir tutarszılık var gibi..

Malum insanlar sıkıştırma oranlarıyla pek uğraşmazlar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı şartlarda diğer araçlardan az yakıyor orası kesin. Belki millet yakmıyor deyip bastığı için henüz tutarlı bir sonuç çıkmadı. Ben arcı test eden 2-3 kişiden de ne kadar bassakta 10lt yi geçmedi lafını duydum. Hangi 2lt gdi, toyo varış 10lt geçmeyen :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Otomatikte daha az yakar, bir de yeni araçlarda ani kalkışlar yakıt tüketimini çok artırıyor. gaz pedali elektronik olduğunda kaynaklanıyor bu da.  Aracınız hayırlı olsun, seve seve kullanın :)

darısı gökhan abiye :D

Grazie amico mio! :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hayırlısı olsun oncelikle

katalog degeri zaten 8.1 litre gozuken aracınız sanırım degil mi?

dolayısıyla 9.2 şu an icin bir deger olabilir kullanıma baglı olarak

bu arada mazda 3 lerde katalog degerinden daha aşağı deger veren tek araç olarak test edilmişti almanyada gecenlerde

ama belki de sky activlerin biraz daha sureye ihtiyacı vardır bazı geliştirmeler yapmak icin

ama tabi bir de işin zevk boyutu var insan boyle bir araca binip de sakin sakin de kullanmaz ki kardesim :) yazık mundar olur araba :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önceki aracım olan Honda CIVIC'ın katalog değeri birleşik 6,7 LT. 8,1 gerçekleşen değer idi. CX-5 bu değerler 6,6 katalog değeri, gerçekleşen 9,2. Aslında kullanımıma biraz daha dikkat ettim. Ama çok bir değişiklikte olmadı. İzleyip görceğiz. Öneğin  kalkışlarda gaza biraz fazla yüklenirseniz 27-30 LT civarında anlık değer gösteriyor. Normal basarsanız 20 - 25 LT anlık değer veriyor. Hızlandıktan sonra ayağınızı gazdan çektiğinizde bu değerler 5-10 LT arasına hatta 2 LT ye kadar düşüyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

aracımı 1100 km de ve ankara amasya gidiş geliş yaklaşık 800 km de 8.1 lt tüketim oldu ve 120-130 km maksimum hız ile, ancak katalog değerleri pek gerçekci görünmüyor, % 50 şehir içi ve % 50 şehir dışı 300 km lik kullanımda 9.6 lt tüketim oldu, servis motorunuz rodaj da bu tüketim düşecektir diyor, ancak daha önce ki aracım 2.2 freelander otomatik dizel e göre oldukça iyi, zira freelander da  9 lt nin altına pek inmiyordu. katalog değerlerine mazda cx-5 ulaşırsa herhalde tek suv araç olur,

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Necati bey yinede bence çok iyi değerler 2.0 Motorlu bir otomobil için. Kaldıki aracınız daha çok yeni , otomobilnizin huyunu, suyunu öğrendikçe, kullanım tarzınızda değişerek, yakıtta düşecektir.

Fabrika verilerini yakalayabilmeniz için aynı koşullarda kullanıyor olmanız lazım. Hava sıcaklığı, yol şartları, hız, yolcu sayısı, bagaj miktarı (yolcu+bagaj ağırlık toplamı) vs. bunların hepsi etken faktörler.

Kullanmakta olduğunuz araç, forumda bir çok kişinin hayalini süsleyen bir otomobil. O yüzden bence siz skyactive teknolojisinin keyfini çıkarın. :)

Aracınız hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız güvenli sürüşler dilerim. :nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok performanslı kullanmıyorsanız 9 küsürlü rakamlar bence çok da iyi değerler değil. Bir çok 2.0 litre araçta bu değerleri görebilirsiniz rahatlıkla. Ya değerlerde bir sıkıntı var ya da Sky Activ de :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzinli cx5 4WD otomatik ile ailecek istanbuldan yunanistana gittik bagaj dolu arabada 5 kişiyiz toplamda 1280 km yaptık ortlamamız 8.0lt tabi bu yolun 500 km ş.içi gerikalanı ş.dışıydı. Bence gayat başarılı bir motor yakıt ekonomisi açısından otobanda hızımız 140-160 arasıydı buarada

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar

Bende sehir icinde 630km civari yapmistim bir defasinda ama bir daha nedense bu rakami goremedim :) Suan 9.2 olarak gozukuyor rakam, sehir icinde kullaniyorum genellikle. Cruise ile sabit bir hizda gidildiginde (istanbulda zor gerci ama Kadikoy-Kartal istikamatindeki 70km hiz sinirini asmam nedeniyle gelmis olan 320TL ceza sonrasi denk getirebiliyorsunuz :)) yakitin dustugunu dsunuyorum. Yaz/kis farki oldugunuda soylemem gerekiyor. 10000km bakimini yaptirdiktan sonra yakit tasarrufunda dusme olur denmisti ama pek degistigini soyliyemeyecegim. Kis a girmis olmamizin bir onemi olabilir tb,

Keyifli surusler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bende havalar soğuyunca 1 lt, kar lastiği akınca 1 lt artıyor :) güzel günlerde kullanın. radalardan Allah korusun heppimizi. 320 lira bana da geldi, iyi gelmiyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben 2.0 4x4 AT Cx5 ile muğla izmir arasında ort.120-130 ile 7.1lt/100km yaktım. bence gayet makul... mazda3 de 1.6 ve MT ve 4x2 olmasına rağmen bu civarlarda yakıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Merhabalar,

Bende CX-5 kullanıcısıyım. Kış Lastiklerinden ve 10.000 bakımdan önce yakıt tüketimi 9.8 LT/100 KM idi. 10.000 Bakım ve Kış Lastiği sonrası aynı değer, 10.4 LT/100KM oldu. Bende genelde Tuzla-Beşiktaş arası kullanıyorum. İstanbul şehir içi trafiğinin kendine özgü dinamiklerinden dolayı, İstanbul içi tüketim değerlerini,  hiçbir testin yakıt tüketim değerleri ile karşılaştırmak doğru olmaz herhalde. Yakıt tüketimi bir yana Mazda CX-5 kullanmak gerçekten çok keyifli. Özellikle karlı ve buzlu yollardaki performansı - tabi ki kış lastiği ile - oldukça iyi....  :nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıt iyi , c180 sehir ici 12lt yakıyor burada :) benim araba da 11-12 arası . Kazasız sürüşler :)

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...