Jump to content

Mazda CX-5 Benzinli (SKYACTIV-G) Yakıt Tüketim Değerleri

cceylan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

9 dakika önce, remziadnan :

Ben pek rahatsız değilim sesten ancak ilk çalışınca biraz sesli olabilir. Ancak daha önceki aracım bmw f30 3.16iden kesinlikle daha sessiz... 

Yok içeride zaten ses yoktu ama bu araç yol yapıp yirmi dakika bekledikten sonra çalıştı, yani çok soğumamıştır. Yani ben bir sorun var mı onu anlamak istedim. Aslında SKYACTIV araçların ilk çalışmada biraz gürültülü olduklarını biliyorum ama bu sıcak sayılırdı. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

40 dakika önce, serkan306 :

Yok içeride zaten ses yoktu ama bu araç yol yapıp yirmi dakika bekledikten sonra çalıştı, yani çok soğumamıştır. Yani ben bir sorun var mı onu anlamak istedim. Aslında SKYACTIV araçların ilk çalışmada biraz gürültülü olduklarını biliyorum ama bu sıcak sayılırdı. 

Bence bir sorun yoktur ama gene de servise gidince söyleyin içiniz rahat olsun diye 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, remziadnan :

Bence bir sorun yoktur ama gene de servise gidince söyleyin içiniz rahat olsun diye 

Zaten alacak olursam ilk işim yetkili servise gitmek, kontrol ettirmek. İnşallah bir sorun çıkmaz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27.03.2018 at 17:12, serkan306 :

Biraz üzerinden geçti ama ben de sizin gibi düşünürken Üçel Otogaz da beni hüsrana uğrattı. Şu an tek yaparız diyen BRC, onun da fiyatı 4.500 TL. Minimum %30 tasarruf edersiniz dedi.

ben brcturkiyeye mail attim cx-5 icin ama uyumlu kit olmadigini soylemislerdi 2 hafta once. levoto motor sasi numarasini istedi ama arac henuz gelmedigi icin soyleyemedim. fsotogazi aradim izmitte brc servisi... onlarda uyumlu kit olmadigini prinsin sivi sisteminin olabilecegini soylediler. brcturkiye olmaz dedigi halde size nasil oluyor dediler hayret.  araca zarar vermesinler?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

07.04.2018 at 23:45, Farstone :

ben brcturkiyeye mail attim cx-5 icin ama uyumlu kit olmadigini soylemislerdi 2 hafta once. levoto motor sasi numarasini istedi ama arac henuz gelmedigi icin soyleyemedim. fsotogazi aradim izmitte brc servisi... onlarda uyumlu kit olmadigini prinsin sivi sisteminin olabilecegini soylediler. brcturkiye olmaz dedigi halde size nasil oluyor dediler hayret.  araca zarar vermesinler?

Ben BRC'nin global listesine baktım, motor kodu PE ile başlıyorsa olur. Ar-ge çalışması yapılmış, hatta bir adet te takılmış. Teyit de ettirdim. Bu firma da BRC İç Anadolu bölge bayii. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

54 dakika önce, serkan306 :

Ben BRC'nin global listesine baktım, motor kodu PE ile başlıyorsa olur. Ar-ge çalışması yapılmış, hatta bir adet te takılmış. Teyit de ettirdim. Bu firma da BRC İç Anadolu bölge bayii. 

cx5  Motorların 2012 ve sonrası PE ile Başlıyor bu durum bizide yanılttı işin başına varınca motorların farklılıklarının olduğunu gördük.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konunun ismine uygun içerik olsun:

Uzun yol,  Maksimum hız :187 (GPS) Hız göstergesi 200 gösteriyordu.

Engine idle time 8:43 gözüküyor, yani şehir içinide kapsayan bir yolculuk, trafikte yaklaşık 9dk kalınmış. Kalan yolculuk 120-140 arası gidildi. Yol müsait iken kademe kademe bir süre 150km/sa ile gidildi sonra 180km/sa ile gidildi.. Araç deniz seviyesinden 200m kot'a çıkmış 236km yol boyunca. 

Ortalama 8.8lt/100km

IMG_0800.thumb.JPG.30dd0cb7eb3b6eb4f4e4fa789c753e88.JPG

Benzin alımı sonrası tali yolda ortalama 70-80km arası hız ile yolculuk. Ortalama tüketim 4.9lt/100km. Bu arada bunlar GPS hızları.

Gösterge hızı için 10km/sa eklemek gerekiyor.

IMG_0817.thumb.JPG.f64c6c62aeffc5bb0f9f13bade5bc522.JPG

Dönüş yolu, yine tali yol. Ortalama 4.8lt/100km.

IMG_0818.thumb.JPG.5dc98628cb2fa6da198c8e1f4369c843.JPG

Kişisel yorumum:

Aracın tüketim değerleri motoruna göre oldukça başarılı. Otomatik i20'den az yakıyor. 
Kişisel olarak ise kabul edilebilir- isyan ettirmeyecek seviyede. Rampa çıkışlarda hızda hafif düşmeye izin verirseniz yani 130km/sa ile giderken rampada 110km/sa hıza düşerseniz gayet düşük değerler alabilirsiniz. Devamlı 140km/sa üzeri hızlarda gidilirse tüketim 9lt/100km  civarı olur. Trafiğe girildiği an ortalama değerler hızla artıyor. Ancak ben manuel dizel araç ile bile trafikte ortalama 15lt/100km gördüğüm için trafik içinde ki tüketimi normal karşılıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Cx-5 elbette motor hacmine göre, cüssesine göre çok tutumlu bir araç ama ben yoğun olarak şehir içinde kullanacağım için, ister istemez alternatif tasarruf yöntemleri aramam gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben istanbuldayken senede 10-12bin km yol yapiyordum en fazla.  Cumartesi arabayi bakima goturunce farkettim ki kocaeline tasindim ve burda 10 ayda 15000km yol yapmisim. 5 senelik yakit hesaplamalarim burada şaştı :)

5 sene sonunda 75.000km yol.

benzin 100km de 10lt 

lpg 100km de 12 litre olarak hesapladim.

benzin ile 5 yil sonunda 45.000TL

lpg ile 5 yil sonunda 25000TL yakit parasi vermis olucam.

prins kit 12.000TL+yakit 37.000TL

toplamda 8.000 kar benzine kiyasla.

eger prinsten daha ucuz ve yaklsik kalitelerde bir kit bulunursa bence takilabilir. 

tabi bunlara ek olarak her benzinlige gittiginizde benzin alirkenki mali açıdan yipranma payinizda cok önemli :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

04.04.2018 at 20:32, remziadnan :

Aracın motorunu servis hariç ellemeyen kalmamış :D Servisi randevu için aradım, @dr_azoom Asalet Bey'e aracı anlattım, ben söylemeden aracın rengini direkt bildi, bulaşmayın dedi. Ben yine de satan arkadaşla sözleştik diye götürdüm, şef baktı, o da biliyormuş zaten. Ben araca meyilli olduğum için beni ikna ettiler almamam için :D Şimdi hedefimde bir Cx-5 daha var ama önce benim aracın satılması lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 saat önce, serkan306 :

Aracın motorunu servis hariç ellemeyen kalmamış :D Servisi randevu için aradım, @dr_azoom Asalet Bey'e aracı anlattım, ben söylemeden aracın rengini direkt bildi, bulaşmayın dedi. Ben yine de satan arkadaşla sözleştik diye götürdüm, şef baktı, o da biliyormuş zaten. Ben araca meyilli olduğum için beni ikna ettiler almamam için :D Şimdi hedefimde bir Cx-5 daha var ama önce benim aracın satılması lazım.

Hangi araç bu sorunlu olan? Bilinen bir sorunu var ve sahibi gizliyor ise buradan paylaşmakta büyük fayda var. Satıcının aracın olumsuz bir durumunu gizlemesi dolandırıcılığa girer.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17.04.2018 at 11:07, Batuhan79 :

Hangi araç bu sorunlu olan? Bilinen bir sorunu var ve sahibi gizliyor ise buradan paylaşmakta büyük fayda var. Satıcının aracın olumsuz bir durumunu gizlemesi dolandırıcılığa girer.

Araç ilandan kalktı zaten, bu yüzden yazmaya gerek duymadım. Tekrar ilanda görürsem paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
20.03.2018 at 17:30, Farstone :

açikcasi ben ötv muafiyetinden yararlanarak araç alacagim bu yuzden 2.0 motorlu arac aldigimda %100 bir indirim oluyor tabi sınır 200.000TL bu şartlarda cx5 ve forester seçeneği cikiyor karsima baska bir secenek yok sanirim 2.0 motor olup 200.000TL sinirinda olan.

Şimdi 170.000 lira civarinda 1.6 dizel otomatik bir arac 105.000 civarina geliyor %60 ötv oraniyla. 200.000 lik 2.0 motor arac 100.000 e alinabiliyor. sana simdi deseler QQ mu cx5 mi ne dersin :)

Hocam 200bin TL yi geçse de  ötv indirimli alabiliyorsun. Bence vazgeçme al. Yakıtdan cok sıkıntı yaşarsan lpg illaki bikaç seneye uygun bişeyler cıkacaktır

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2.0 motorlarda engelli indirimi yoktu, demek 200 bin tl sınırı geldi.

Güzel olmuş değerlendirmek lazım, babaanneme alırmıyız acep 😎

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

200.000 siniri var ocakta geldi. 200.000TL yi gecerse alamiyorsun... ancak bayi indirim yapip 200.000e indirirse fiyati ozaman alabilirsin ama ondada arabanin gelis fiyati onemli.. yani her arabayi 200.000 e indiremezler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, AreY :

2.0 motorlarda engelli indirimi yoktu, demek 200 bin tl sınırı geldi.

Güzel olmuş değerlendirmek lazım, babaanneme alırmıyız acep 😎

Engelli ÖTV muafiyetinde motor sınırlaması kalktı vergiler dahil fiyat üzerinden 200 bin TL fiyat sınırlaması getirildi. Bu nedenle 2,0 motor hacimli araçlar indirim açısından daha cazip hale geldi. 

1 dakika önce, Farstone :

200.000 siniri var ocakta geldi. 200.000TL yi gecerse alamiyorsun... ancak bayi indirim yapip 200.000e indirirse fiyati ozaman alabilirsin ama ondada arabanin gelis fiyati onemli.. yani her arabayi 200.000 e indiremezler

Türkiyeye giriş tarihindeki fiyata göre hala bir kaç araç kalmış sanırım, geçen gün bir akrabamız için CX-5 sorduk Mazda Mersin bayisine. Ellerinde 3 hafta sonra gelecek bir araç olduğunu söyledi. Acele etmek lazım eğer kara verdiyseniz çok beklemeyin derim. Haziranda sonra bu modeli artık 200 bin altında bulamayabilirsiniz. Zaten epey talep varmış sanırım şu anda CX-5'e.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben nisan başında kapora verdim haziran sonunda gelecek araç için. fiyati sabitlediler. arabaya bu ay 5bin tl civarinda zam geldi zaten ama bu dovizdeki artislar nedeniyle tekrar zam gelebilir..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Farstone :

ben nisan başında kapora verdim haziran sonunda gelecek araç için. fiyati sabitlediler. arabaya bu ay 5bin tl civarinda zam geldi zaten ama bu dovizdeki artislar nedeniyle tekrar zam gelebilir..

Hayırlı olsun Allah kazasın güzel günlerde kullanmayı nasip etsin. 

Mazda'nın kapora aldıktan sonra fiyatı sabitleme politikasını çok beğeniyorum. Başka firmalar bunu yapmıyor sanırım.

Bizde Kasım ayı sonunda kapora verip Ocak ayı ortasında teslim almıştık. Aracımızdan gerçekten çok memnunuz. Yakıt tüketimi şehirler arası 7,-7,5 arası  şehir içinde ise 10-10,5 civarı gerçekleşti. Yılda 10 bin km'yi geçmediğimiz için bizim açımızdan gayet makul seviyede olduğunu söyleyebilirim. Zaten almadan önce de bu değerlerde tüketimi olduğunu forumlardan öğrenmiştik. Bizim için bir sürpriz olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...