Jump to content

Mazda 3 Sunroof Sorunu

SeRcAn35
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

5 dakika önce, Raggaman :

kullanıcı kitabım olucaktı bagajda yarın kontrol ederim, çok teşekkürler burak bey

Rica ederim. Orada sigorta kutusu nerede nasıl açılır nasıl çıkartılır hangi numara neyin sigortası hepsi mevcut. Çıkartıp patlamış mı hemen kontrol edebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Sigortaları kontrol ettirdim, Sigortadan değilmiş, Muhtemel arıza büyük olabilir. Tamircim ya sunroofcuya yada servisine götür arıza tespiti yapsın dedi. Evo kampanya yaparsa artık baktıracam, Umarım çok bişey tutmaz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...
  • 2 ay sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

Bende de sunroof açılıp kapanıyor ama yukarı açılma yapmıyo. Hiç tık ses yok. 

1. Tuş arızalı olabilir mi? 

2. Sigortadan olabilir mi? 

3. Dişli vs. Olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...
21.04.2019 at 15:45, serifdurdu35 :

Bende de sunroof açılıp kapanıyor ama yukarı açılma yapmıyo. Hiç tık ses yok. 

1. Tuş arızalı olabilir mi? 

2. Sigortadan olabilir mi? 

3. Dişli vs. Olabilir mi? 

Sorunun sebebini ben sana söylüyeyim.

Japon harikası Mazda'nın, Çin de urettirdigi dandik switch içerden kırılıyor. Kontak olmayınca haliyle sunroof yukarı cikmiyor aşağı inmiyor.

Sunroofu öyle aşırı kullanan bir insan da değilim. Ayda yılda bir. Aracı başka kimseye vermem, çocuklar arkada oturur, onların oynayıp kırması imkansız. 

Velhasıl, bugün başıma geldi, switchin normalden esnek olması suphelendirdi, yinede bir ümit sigortayı değiştirdim. Duzelmeyince, sunroof kontrol mekanizmasını soktum ve resimdeki durumla karşılaştım. Bir başka japon harikası olan, yapistiriciyla yapıştırdım ve yerine taktım.

Sorun yok, şu an çalışıyor.

Bu işlere elin yatkın değilse, sökerken birşeylerin elinde kalacağından emin olabilirsin, aşırı dandik bir malzeme. 

Serviste buna yüzlerce(belki 1000 TL uzeri?) TL fiyat çekmeye insan utanır. Toptan maliyeti 3-5 $ ya vardır ya yoktur. O derece dandik yani.

Neyse.....

(2. Resim yapistirdiktan sonraki hali)

IMG_20191004_182824.jpg

IMG_20191004_183236.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
04.10.2019 at 23:19, quiteguide :

Tamir edilemeyecek bir durumda olsaydı, mecburen öyle yapacaktık.

US $44.15  8%OFF | For Mazda 3 2010-2013 Car Interior Roof Light Front reading lamp Dome ceiling light t Glasses case With sunroof switch
https://s.click.aliexpress.com/e/EZFiLeBQ

Aynen dediğin gibi kırılmış. Yapıştırdım bende. Ama dediğin gibi plastik çerez gibi kırılıyor dökerken. Dikkatli olmak lazım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Yapistirdigim yerden tekrar kırılmış, anlaşılan düzen tutmayacak, plastik 10 yılda ömrünü tamamlamış.

Aracı satmayı planladigim için, alacak arkadaşın tekrar tekrar elinde kalmasın diye yukarıda ki linkten sipariş verdim. 

Uğraşacak vakit olsa, aynı mantıkta çalışan 2 cam switchi ile on konsolda, sırıtmayacak bir yerlere bağlantı çekilebilir.

Aklınızda bulunsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet gereksiz pahalı.

Aslında sadece bu tuşların olduğu mekanizma ayrı satılabilirdi.

'Neyse, aracı satarken fiyata + olacağı, için sorun yok' diye avutuyorum $ hesabımı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Bu konuyu da neticeye bağladık.

Ürün bugün geldi. 

Tırnaklar tam oturuyor, boşluk yok.

Sunroof sorunsuz kumanda edilebiliyor.

IMG_20191202_161132.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dostum, gümrük işleri sıkı olduğu için satıcıya ne kadar ödeme yaptıysam o miktarda gümrük beyanında bulunmasini söyledim. Takıldı mı en az 2-3 hafta uğraştırıyorlar.

96 $ ürün bedeli, 8.20 $ gönderi ücreti,110 TL gümrük vergisi, 8 TL gümrüğe sunma ücreti ödedim. 

Sanırım, meblağ yüksek olduğu için TR gümrükten ekstra bir belge istenmedi, direk geçti, geldi.

Bu ara Japonya'dan gelecek koniçiva tanıdık yok, Japonya fiyatlarına bakmadım ama 3 aşağı 5 yukarı aynı hesap olurdu heralde.

Mazdaparca.com da 950 TL, servisleri aramaya gerek duymadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Sunroof kapama tusum bozuldu Bugun cikardim İicnde parca kirilmis. Dyson veya Np1 silikonla yapistirvam Cikarirken keisnlikle tirnaklari zorlamayin

IMG20200612130422.jpg

IMG20200612130345.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, ozgur35 :

Sunroof kapama tusum bozuldu Bugun cikardim İicnde parca kirilmis. Dyson veya Np1 silikonla yapistirvam Cikarirken keisnlikle tirnaklari zorlamayin

imageproxy.php?img=&key=7490b1a56b96a6d9imageproxy.php?img=&key=7490b1a56b96a6d9imageproxy.php?img=&key=7490b1a56b96a6d9

IMG20200612130422.jpg

IMG20200612130345.jpg

Sadece yapistirmak saglikli olur mu?

Yapabilirseniz ve yer uygunsa kabartma tozu+japon yapistiriciyla guclendirin bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

40 dakika önce, Lupara :

Sadece yapistirmak saglikli olur mu?

Yapabilirseniz ve yer uygunsa kabartma tozu+japon yapistiriciyla guclendirin bence. 

Abi dyson extra ile yapistircam. japon yapistirci olmaz buna. Np1 de dusundum ama np1 esnek biraz su yalitim amacli silikon. Dyson cok guclu 

IMG20200612130324.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• omnivolus
      Yazan: omnivolus
      Bu yazıda beni hayal kırıklığına uğratan bir Mazda yetkili servisinden bahsedeceğim. Servisin adını vermeyeceğim ama bu servisteki kişilerden birinin bu forumda yazdığını biliyorum, kendilerine çeki düzen vermeleri için bu yazıyı yazıyorum.
      İki yıldır bir sahil kasabasında yaşıyorum. Bir yılı geçkin süredir Mazda 3 HB 2010 Impressive aracımın sunroof'u çalışmıyordu ve bagaj kilidinde problem vardı; kumandadan kapıları açtığımda bagaj kilidi açılmıyor, birkaç dakika sonra kendiliğinden açılıyordu. En yakın Mazda servisi 135 km uzakta olduğu için bu şekilde aracı kullanmaya devam ettim. Geçtiğimiz bayram sonunda başka bir şehirden dönerken yolumu 50 km uzatıp bu servise girdim. Öğle paydosu saatine denk geldiğinden yemekten sonra bakabileceklerini söylediler. "Tamam." deyip arabayı bıraktım ve ben de yemek yemeye gittim.
      Bir buçuk saat sonra döndüğümde arabamla ilgilenen ustayla konuştum. Sunroof motorunun değişmesi gerektiğini söyledi. Fiyatı da yanlış söylemiş olmayayım, 1640 ya da 1460 TL gibi bir şey söyledi, tam hatırlamıyorum. Bagaj kilidini sordum, bagaj kilidinde de problem olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Ne kadar diye sordum, 400-500 TL gibi bir fiyat da ona söyledi. Fakat ilginç bir şey keşfetmiş, sürücü kapısını açınca bagaj kilidi de açılıyormuş, istersem bu şekilde kullanabileceğimi söyledi. Her ikisini de değiştirtmedim. Giderilmeyen bu arızalarımla ilgilendikleri için 70 TL ödeyip yaşadığım kasabaya döndüm.
      Bir hafta sonra yaşadığım yerdeki bir oto yıkamacısında aracımla ilgilenen çocuktan aracımı teslim alırken "Abi, bagaj kilidi kademesi kilitli pozisyonda kalmış, onu hallettim." dedi. "Nasıl hallettin ya?" diye sordum. "Abi, kumandanın kilitleme tuşuna üst üste basarsan bagaj kilidi kademe atlar, kilitli pozisyonda kalır. Kumandadan düzelttim." dedi. Kontrol ettim, gerçekten düzelmiş. Koskoca yetkili servisin bilmediğini bu yıkamacı çocuk biliyor. Eve döndüm. Gittiğim servise olan güvenimi kaybetmiştim, sunroof için İstanbul'da yaşadığım dönemde bana çok yardımcı olan Merser'i aramaya karar verdim. Arayıp elektrik ustasıyla konuştum ve sunroof'un çalışmadığını söyledim. Servise gittiğimi söylemeden "Acaba sunroof motoru mu bozuldu?" diye sordum. Sunroof motorunun kolay kolay bozulmayacağını, kanallara çerçöp filan girdiyse motoru yakmamak için kendini kilitlemiş olabileceğini söyledi.
      Bunun üzerine gittiğim servisi aradım. Arabamla ilgilenen ustayla görüşüp "Akü kutup başlarını çıkarıp tekrar takarak sunroof'u denedin mi?" diye sordum. "Evet, denedim." dedi. "Peki, tavan lambasının arkasında sunroof motoruna giren bir soket varmış. Onu çıkarıp taktın mı?" diye sordum. "Evet. Sunroof motoruna kadar elektrik geliyordu fakat çalışmıyordu." dedi. Ona güvenip gerçekten de sunroof motorunun bozulmuş olabileceğini düşünerek telefonu kapattım.
      Bugün markete giderken aklıma geldi, denemekten ne çıkar diye düşünüp ön kaputu açtım. Akünün eksi kutbunu söküp beş dakika kadar bekledim. Sonra tekrar taktım. Arabayı çalıştırıp sunroof düğmesine bastım. Canavar gibi çalıştı. Sonra da sıfırlanmış olan cam otomatiklerini düzelttim. Tamam.
      Bu servise diyorum ki kendinize çeki düzen verin. Araba yıkayıcı çocukların bile bildiği bilgilerden yoksunsunuz. 70 liramı da iade edin. Siz kim olduğunuzu anlamışsınızdır. Ayıp.

• Yeni Oluştur...