Jump to content

İkinci El Mazda 3 Alırken Yaşadıklarım :(

karabatak58

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar Mazda 3 almam tam bir macera oldu. Sonunda buldum anlaştım konusunu bir çoğunuz okudunuz. Neyse ona geleceğim ama ikidir anlaşıyoruz sonra cayıyorlar. Artık bıktırdılar. İlkinin konusu şu linkte ayrıntılı var:

http://forum.donanimhaber.com/m_61244330/tm.htm

Birkaç gün önce anlaştığım arkadaşta yok şehir dışındayım yok yoğunum muhabbetiyle 7 gündür oyaladıktan sonra kibarca kıvırarak hocam beni bekleme affet vs mesaj atıp vazgeçtiğini iletti. İlginçtir ilan duruyor.

Yani insanların gerçekten karakteri zayıf. Fiyattan dolayı caydım demiyor ama büyük ihtimalle konu o şekilde. Ucuz verdiğini düşünüyorsan da söz ağızdan bir kere çıkar. Artı 39 a da doverek indirmedim. Razı pazarlığı...  İlanda 41.500 yazmış arar aramaz sonum 40.000 tl dedi ve 40 dan düştü 39 a. 39.000 tl lik ticarette 1.000 ucuz - 1.000 pahalı aranmaz. Nitekim benim de aklımdaki 37 - 38 di. Ne yani 39 aldım diye cayayım mı? Ayıptır.

Sorsan kendisine delikanlıdır, merttir, mimardır, okumuştur. Kul hakkı yemez ama günlerce beni oyalayıp hakkıma girdiğini, para harcadığımı hiç düşünmez. Bu olayı hatırlayıp yavaş atayım da demez. İnşallah bu konuyu okur.

Neyse gerçekten beni çok kötü oyaladığı için kızdım ve üzüldüm. Ve bu gevşeğin yüzünden bir aracı da kaçırdım.

Gerçek satıcı bulmak çok zor. İlanım dursun boşbeleşcileri çok malesef... İnsanların niye sıfır araca yönlendiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Sevgili arkadaşlar bu iki aracın haricinde yaşadıklarımı anlatsam roman olur. Bir allahın kulunun aracıyla ilgili beyanı doğru çıkmadı. Nerdeyse 10 araç götürdüm hepsi yalan dolan içindeler...

Ama en önemlisi yıllardır istediğim halde bu iki olay beni baya yıprattığı için istemeye istemeye ya megane ya da sıfır cruze ya yöneleceğim.Çünkü bu piyasa şartlarında ikinci el 2011 otomatik bir mazdaya 38 - 39 dan fazla veremem. Araba etmeyeceğinden değil ama piyasa gerçeği bu.

Son durum budur.

Herkes toplum şöyle olmuş böyle olmuş demeden önce aynaya baksa ne güzel olur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O para cebinde olduğu sürece seçici, alıcı, bakıcı olan sen olduğuna göre niye canını sıkıyorsun ki?

Allah'a havale et, gül geç... Nasip değilmiş de, hayırlısı buymuş de, önümüzdeki maçlara bakarım de...

:D

Ama kendini üzme... Değmez bu tarz insanlar için üzülmeye... İnsanları değiştiremeyeceğine göre kendini paralamaya gerek yok...

Aşamayacağınız sorunları görmezden gelin ki; kafanız ve cebiniz rahat etsin...

Sağlıcakla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O para cebinde olduğu sürece seçici, alıcı, bakıcı olan sen olduğuna göre niye canını sıkıyorsun ki?

Allah'a havale et, gül geç... Nasip değilmiş de, hayırlısı buymuş de, önümüzdeki maçlara bakarım de...

Ama kendini üzme... Değmez bu tarz insanlar için üzülmeye... İnsanları değiştiremeyeceğine göre kendini paralamaya gerek yok...

Aşamayacağınız sorunları görmezden gelin ki; kafanız ve cebiniz rahat etsin...

Sağlıcakla.

Çok güzel ve doğrusunu yazmışsınız ama gel gör ki insan üzülüyor. Yani açıkçası hiç çiğ bir insan olmadım topluma karşı ve zorlanıyorum bazı şeyleri kabullenmekte...Zaten onun için imzadaki dörtlüğü kendi kendime söyleyip duruyorum :)

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hiç kafanı takma arkadaşım. para senin, zevk senin. eğer acelen yoksa bekle. senin kısmetin olan araba bir yerlerde seni bekliyor zaten...

Ben yıllardır mazda'ya niyetlenirdim ama hep parçası pahalı, bulunmuyor, piyasası yok, son sahibi sen olursun safsataları ile vazgeçtim...

Önce 323 HB sonra Lantis derken ummadığım anda 626 nasip oldu. İyi ki de oldu, beş aydır ağzım kulaklarımda geziyorum...

Her şey nasip.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2.ci el araba alacaksan;eşinden dostundan alacaksın.Aksi halde sıfıra yöneleceksin.Çünkü zaman bunu gerektiriyor...

Yazdıklarınızda size katılıyorum, tamam zaman kötü. Ama emin olun iyi ve dürüst insanlarda var, o yüzden çok karamsar olmakta iyi değil. Belki biraz şans ve kısmetinde olması gerekiyor bu gibi durumlarda. Birde araç alma işini mümkün olduğunca geniş zamana yaymak önemli bence. Kısıtlı zamanda hemen olsun bitsine getirmeye kalktığınız da, problemler çıkabiliyor. Sonuçta ciddi paralar ödeyerek otomobil alıyoruz. O yüzden sık eleyip sık dokuyarak, iyi araştırıp, alacağımız otomobilin ortalama piyasa fiyatını analiz etmek çok önemli bence. Bu işlerde otomobilden anlayan bir kişi, iyi bir usta,iyi bir servis yada oto sanayide bir dükkan bunlar çok önemli. Türkiye'mde o kadar 2.el araç ne olacak yoksa :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sahibinden.com sitesinden doğru ilan veren satıcı herhalde %1-2 civarında. Arkadaşlarım ve ben neredeyse yalan söylemeyen satıcı ile karşılaşmadık. Alıcılar ise çoğunlukla galerici ve tabiri caiz ise ölücü. Pazarlık sünnettir ama 3.000TL indirim olmaz. Araba ise biraz da duygusal bir konu olduğundan yaka silkiyor insan hayal kırıklığı ve öfke ile. Sizin durumunuzu da anlıyorum. Şahsen ben kolay kolay tanımadığım birinden araba almam sanırım artık. Ticaret ahlakını ciddi şekilde yitirmiş ikinci el oto sektörü bizde.

Çünkü bu piyasa şartlarında ikinci el 2011 otomatik bir mazdaya 38 - 39 dan fazla veremem. Araba etmeyeceğinden değil ama piyasa gerçeği bu.

Öte yandan size pek şans vermiyorum. 2011 model imp AT aracı 38.000 TL'ye alabilmeniz için satıcısının çok zor durumda olması lazım. Böyle birini kurt galericilerden önce bulup anahtarı almanız kolay değil. 2012 imp AT (benzin) fiyatı şu an 55.250TL. Benim aracım 2011 model imp AT ve ben aracımı çürüyene kadar kullanır yine o fiyattan satmam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklısın Serdar. Geçenlerde bir arkadaşım, bana "arabamı satıyorum" Dedi.

Bende hayırlı olsun deyince, sen kaç verirsin dedi.

12bin eder belki dedim.

Ertesi gün ilanda yazmış "12bin verdiler vermedim diye"

Tabi arkadaşlığımı yeniden gözden geçirdim, o ayrı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ama en önemlisi yıllardır istediğim halde bu iki olay beni baya yıprattığı için istemeye istemeye ya megane ya da sıfır cruze ya yöneleceğim.Çünkü bu piyasa şartlarında ikinci el 2011 otomatik bir mazdaya 38 - 39 dan fazla veremem. Araba etmeyeceğinden değil ama piyasa gerçeği bu.

Mazdalar 2. el değerinin üzerindeki kalitede arabalar, 2. el alan karlıdır,  sıfır Cruze, Megane yada Astra Classic aldığından hiç memnun kalmama ihtimalin çok yüksek, alır almaz satışa çıkarsan ÖTV oranında değer kaybından bahsediyor galericiler yani bu durumda pişmanlık artıyor bu sefer eldeki parayla mazda alamıyorsun ki arkadaşlarla yaşadık bunları...

O  nedenle 2. el temiz bir Mazda 3 almak , düşük kalite arabaların sıfırını almaktan daha memnun edici olur şüpheniz olmasın...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üzülme Karabatak.

Ben de eşime Daihatsu Sirion almaya kalkmıştım, başıma gelmeyen kalmamıştı. Millet burnundan kıl aldırmaz, 1 lira indirmez, indirir anlaşırsın vazgeçer, anlaşırsın araç komple boyalı çıkar. O aralar sinirlerim yerinden oynamıştı. En sonunda tepem attı Terios aldım, satıcıyı aradım, telefonda cuzi bir pazarlık yaptım yarım saat sonra gidip arabayı aldım. Sağolsun satıcısı da çok iyi çıktı.

İkinci el işi biraz kısmet, bolca sabır işi. Çevremde çok fena kazık yiyen arkadaşlarım oldu. Sıfır araç fiyatları bu kadar yüksek olmasa sıfır alın diyeceğim ama bu fiyatlarla sıfır araç almak benim için çılgınlık olur. 

Bol şans diliyorum. Bu arada o 58 hemşehri olduğumuz anlamına mı geliyor acaba  :) Ben Zara'lıyım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üzülme Karabatak.

Ben de eşime Daihatsu Sirion almaya kalkmıştım, başıma gelmeyen kalmamıştı. Millet burnundan kıl aldırmaz, 1 lira indirmez, indirir anlaşırsın vazgeçer, anlaşırsın araç komple boyalı çıkar. O aralar sinirlerim yerinden oynamıştı. En sonunda tepem attı Terios aldım, satıcıyı aradım, telefonda cuzi bir pazarlık yaptım yarım saat sonra gidip arabayı aldım. Sağolsun satıcısı da çok iyi çıktı.

İkinci el işi biraz kısmet, bolca sabır işi. Çevremde çok fena kazık yiyen arkadaşlarım oldu. Sıfır araç fiyatları bu kadar yüksek olmasa sıfır alın diyeceğim ama bu fiyatlarla sıfır araç almak benim için çılgınlık olur. 

Bol şans diliyorum. Bu arada o 58 hemşehri olduğumuz anlamına mı geliyor acaba  :) Ben Zara'lıyım.

Teşekkür ederim arkadaşım. Araç dünya malı da mertlik baki... İnsanların bunu unutmasına üzülüyorum.

Neyse... Olanda hayır vardır. Evet Sivaslyım aslen hemşehrim. Bizim merkez...

Hoşçakalın

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazdalar 2. el değerinin üzerindeki kalitede arabalar, 2. el alan karlıdır,  sıfır Cruze, Megane yada Astra Classic aldığından hiç memnun kalmama ihtimalin çok yüksek, alır almaz satışa çıkarsan ÖTV oranında değer kaybından bahsediyor galericiler yani bu durumda pişmanlık artıyor bu sefer eldeki parayla mazda alamıyorsun ki arkadaşlarla yaşadık bunları...

O  nedenle 2. el temiz bir Mazda 3 almak , düşük kalite arabaların sıfırını almaktan daha memnun edici olur şüpheniz olmasın...

Kızdım falan ama yok arayışım sürüyor. Artık acele etmiyorum. Hatta süreyi o kadar uzattım  ki eylüle kadar yolu var. Şu mazda da 2012 de hiç kampanya yapmadı. Biraz sıfır fiyatlarını düşürseler ikinci eli de biraz rahatlayacak. Geçen yıl 2 yılda bakım hediyeli 4,500 tl indirimli kampanyalar olmuş ama bu sene birşey yok daha

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sahibinden.com sitesinden doğru ilan veren satıcı herhalde %1-2 civarında. Arkadaşlarım ve ben neredeyse yalan söylemeyen satıcı ile karşılaşmadık. Alıcılar ise çoğunlukla galerici ve tabiri caiz ise ölücü. Pazarlık sünnettir ama 3.000TL indirim olmaz. Araba ise biraz da duygusal bir konu olduğundan yaka silkiyor insan hayal kırıklığı ve öfke ile. Sizin durumunuzu da anlıyorum. Şahsen ben kolay kolay tanımadığım birinden araba almam sanırım artık. Ticaret ahlakını ciddi şekilde yitirmiş ikinci el oto sektörü bizde.

Öte yandan size pek şans vermiyorum. 2011 model imp AT aracı 38.000 TL'ye alabilmeniz için satıcısının çok zor durumda olması lazım. Böyle birini kurt galericilerden önce bulup anahtarı almanız kolay değil. 2012 imp AT (benzin) fiyatı şu an 55.250TL. Benim aracım 2011 model imp AT ve ben aracımı çürüyene kadar kullanır yine o fiyattan satmam.

Bende yazdıklarınıza katılıyorum ama zaten ikinci el piyasası aracınız gerçekten elden çıkarmak isteyenlerden oluşuyor. Ölücü bir tip değilim. İşin içine kredi de gireceğinden 40.000 tl baraj koydum kendime... Ya sıfır ya ikinci el. Açıkçası 40 bin tl yi de ikinci elde ve c sınıfta mazdadan başkasına vermem. Ben satcı olsam 1000 - 2000 tl için bir iki ay uğraşmaz satarım. Ekonomik enstrumanlarla o bin iki bin kaybı bir iki ayda telafi edebilir.  Bir de sanırım sizler araçlarınızı 43 - 44 bin tl gibi rakamlara aldınız. Böyle bakınca satıcı için değer kaybı çok yüksek gözükmüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklısın Serdar. Geçenlerde bir arkadaşım, bana "arabamı satıyorum" Dedi.

Bende hayırlı olsun deyince, sen kaç verirsin dedi.

12bin eder belki dedim.

Ertesi gün ilanda yazmış "12bin verdiler vermedim diye"

Tabi arkadaşlığımı yeniden gözden geçirdim, o ayrı.

Vallahi güldürdü arkadaşınız beni. Ne diyeyim siz zaten yazmışsınız gereğini

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
  • Yeni Oluştur...