Jump to content

92 Model 323 Elektriksel Sorunlar??

Yhilaloglu
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar, aracımda bazen elektriksel sorunlar oluyor oto elektrikciye gösterdim bir şey bulamadı. Bu konuda fikri olanlar yardımcı olursa çok sevinirim. Sorunları yazayım tek tek;

Bazen aracı çalıştırıp hareket ediyorum camları açmak isteyince çalışmıyor bir müddet sonra(3-5 dakika) düzeliyor. Aynı şekilde park lambaları ve farlarda öyle oluyor. Sabah iş yerine gelip açık otoparka bırakıyorum havalar çok sıcak, arada bir fanın kendiliğinden çalıştığını söylüyor görevli.

Sebebi ne olabilir acaba bunların?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fan gün içinde belirli aralıklarlamı devreye girip çalışıyor ?

Bu sıcaklar da kontağı kapattıktan sonra, fanın uzun süre çalışması normal. Ama kontağı kapatıp fan devreye girip bir süre sonra kapandıktan sonra. Gün içinde tekrar kendi kendine çalışıyorsa garip bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizimkisi garip bir duruma giriyor abi :) Kontak kapalı, kapılar kilitli aradan 3-4 saat geçiyor öyle çalışıyormuş. Bazen trafik yoğun oluyor eve dönüşte, dediğiniz gibi eve varıp park ediyorum çok ısınmış olursa fan çalışıyor bir müddet. Elektrikçi fan sigortasını ve müşirini kontrol etti bir sorun yok dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlginçmiş gerçekten, ama konu elektriksel olunca muhakkak vardır teknik bir açıklaması. En cins elektrik arızalarıda, sinsi elektrik arızalardır. Sizin o bölgede çok iyi bir Oto elektrikçisi bulmanız lazım. Gönül rahatlığı ile aracınızı emanet edebileceğiniz türden bir usta lazım size.

Forumdan bilen arkadaşlar muhakak usta önereceklerdir size. Geçmiş olsun size.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda yardımcı olabilecek ya da fikri olan kimse yok mu yahu? Dün gece mağdur etti beni araç. Dün akşam üzeri misafirliğe gittik giderken farları yakmaya gerek yoktu, gece dönmek istediğim de ne yaptıysam farlar çalışmadı. Parklar, fren lambaları, iç aydınlatma v.s her şey çalışıyor ama farlar yanmıyor. Ne selektör için ne kısa devreler ne de uzunlar. Antepte iyi bi tamirci ya da şundan olabilir diyebilecek kimse yok mu???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vallahi arkadaşım Gaziantep'den üye sayısı hem az olabilir hemde çok aktif olmayabilirler. Sonuç olarak çok iyi Oto elektrikçisi ve Japon oto servisine ve ustasına ihtiyacınız var. Bunuda önerebilecek kişi Gaziantep'den birisi ancak. O yüzden biraz zaman alabilir yardım alabilmeniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abicim sorun çok enterasan gece yarım saat uğraştım yanmadı farlar, sabah kalktım baktım yandı. Sürekli yanmasa anlayacağım ama bazen yanıp yanmaması sıkıntı. Forumdan okuduğum kadarıyla burda karşıyaka da Cengiz usta varmış yerini tam bilen var sa o da makbule geçer olmadı gider sora sora ararız artık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elektrik ve elektronik arızalarda birşeyin hiç çalışmaması daha makbul. En azından arıza kolay bulunup problemli parça kolay teşhis edilebiliyor. Ama bir çalışıp bir çalışmıyorsa, buna sinsi arıza deniliyor. Bu gibi durumlarda iyi bir ustaya denk gelmezseniz teşhisi çok zor oluyor.

Ne diyeyim Allah kolaylık versin size.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cam ve fan,na birşey diyemem ama farlar far kolundaki platinlerin oksit yapmasından olabilir,benimde arasıra yanmazdı bazen parklar bazen kısa ve uzunlar kendim kolu söktüm platinleri zımparaladım sorun çözüldü...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizin sorununuz hakkında fikir yürütmek gerçekten zor. Far diyorsunuz cam diyorsunuz hatta radyatör fanı diyorsunuz alakasız parçalar bunlar. Farın rolesi camın merkezi radyatör fanının müşürünün aynı anda arzılanma ihtimali çok düşük olduğu için üçünün en yakın olduğu yer sigorta kutusu kalıyor geriye bence sigorta kutusuna baktırın hava tutturun kısa devre varmı kontrol ettirin.

İyi bir elektrikçi bulunca teyp taktırıp, hem sigorta kutusuna baktıracağım inşAllah.

cam ve fan,na birşey diyemem ama farlar far kolundaki platinlerin oksit yapmasından olabilir,benimde arasıra yanmazdı bazen parklar bazen kısa ve uzunlar kendim kolu söktüm platinleri zımparaladım sorun çözüldü...

Eğer sigorta kutusunda bir sorun çıkmazsa, pazar günü far kolunu da açar bakarım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mazda323hbpro

farlar konusunda aynısı banada oluyor stop lambası hariç hepsi yanıyor :S ve fanlarda sureklı calısır durumda oluyor bu modellerde benımkındede cok az bir yol gitsemde fanlar hemen calısıyor ama biz biraz hızda yapıyoruz ondandır ama arka stop farların calısmaması cok kotu bısı gece sızı goremıyolar fren yapsan gorunmuyor Allah a emanet gıdıyorsun:S yarın arka farlara baktırmaya gıtcem zaten bende.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Tekrardan merhaba arkadaşlar. Sorunlarımın bir kısmını kendim çözdüm bir kısme hâlâ tekrar ediyor :)

Elektrikçiler bir sorun görünmediğini söylediler. Fanın çalışma sebebi araçta termostatın olmamasıymış. Kış gelince ve araba ısınmayınca anladık bunu. Termostat taktırdım hararet sabitlendi (daha önce hareket halindeyken hiç yükselmiyordu kışa girdi gireli, durunca yarıya çıkıyordu devir daim sürekli çalışıp hareket halinde daha fazla çalıştığı için) fakat kalorifer yeterli ısıyı vermiyordu. Onu da anjiyo denilen yolla hallettik sıcak hava gelmeye başladı. Şimdiki takıntım seviyeyi 4'e çıkarınca kalorifer fanından çok ses geliyor olması. Farların bazen yanmamasına gelince sorun farklı boyut kazandı. Her ne olursa olsun ne zaman açsam farlar yanıyor fakat zaman zaman parklar ve iç aydınlatma yanmıyor. Bazen de seyir halindeyken yine parklar ve iç aydınlatma kendiliğinden kapanıyor belki bir müddet sonra geri açılıyor. Yanılmıyorsam o da koldan kaynaklanıyor. Düğün hazırlığındayım pek fırsat bulamıyorum söküp bakmaya.

Daha önce gösterge panellerine kadar sökmüştüm biraz daha uğraşıp ön göğüsü söksem kalorifer fanına ulaşabilir miyim? Tahminlerime ve gelen sese göre torpidonun oralarda bir yerde olacak. Yardımcı olabilecek, fikir verip yönlendirmede bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Mazda çok güzel bir araba. Aslında japon arabalarını çok seviyorum. Mitsubishi & Mazda bana göre verdiğin parayı hak eden markalar hangi modeli olursa olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dostum torpidoyu sökünce fan motoruna ulaşırsın fakat nasıl bir müdahelede bulunabilirsin bilmem çonkü o ses in sebebi yılların verdiği yorgunluktan ama yinede sen bilirsin.

sana tavsiyem eğer torpidoyu sökersen çok dikkatli ol parçaları sökerken gerekirse not al resim çek.torpidoyu söktükten sonrada kalorifer davlumbazlarını sökerken yine bağlantılarına dikkat et.Sökmüşken kalorifer peteğini ya kendin temizle yada temizlettir.

Unutma torpidoyu sökersen,

km teli

kalorifer kumandasının telleri

ve elektirik skartlarınıda ayıracaksın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

EyvAllah üstâdım. Tavsiyelerini kulak ardı etmeyeceğim, imkânım olursa fotoğraflarını da eklerim inşAllah. Daha önce çıkma anten alıp kendim takmıştım. Şoför tarafını gösterge panellerine kadar sökmüştüm sıkıntı çıkmamıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Tekrardan merhaba forum sakinleri. Vaktiyle bahsettiğim gibi kalorifer fanını buldum temizledim sorunum çözüldü. İçerisinden ağırlığı yaprak olarak o kadar pislik çıktı ki tarifi zor. Bu arada torpidoyu sökmek yeterli oluyormuş fana ulaşmak için. Elim kirliydi net ve çok fotoğraf çekemedim. Fotoğrafta görünen sadece tel süzgeçten aşağıya düşen pislikler. Tel süzgeçin üst tarafı neredeyse tamamen dolmuştu onu fotoğraflayamadım maalesef.

nj6k1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun, benim araçta da kalorifer aynı durumdaydı. Temizliği bitirdikten sonra üst tarafa panjurlar için kullanılan tel ızgaralardan yaptım inşallah sorun çıkarmaz bidaha :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...