Jump to content

LPG'li Araçlara Özel Motor Yağları

uçanmazda
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar lpg li araçlara özel üretilen motor yağlarını kullanmanın ne gibi faydaları var.

birde lpg li araçlar için olan genelde 20 w oluyor sebebi nedir acep? ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski aracımda servis hiç gerek olmadıgını söylemiş ve Dexelia 5w30 kullanmaya devam etmiştim

ben hani motor fazla ısınıyor lpg ile ya ondan dolayı bir korumamı sağlıyor diye düşündümde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar benim aracımda lpgli ve 10 40 yağ kullanıyorum acaba yanlış mı yapıyorum 5 30 mu kullanmalıydım.yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şöyle bir bilgiye ulaştım paylaşayım;

W, winter yani kış anlamındadır ve yağın düşük sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Örneğin 10W-40’taki “10W” gibi. Bu, aynı zamanda yağın baz viskozitesidir, yani polimer eklenmeden önceki asıl viskozitesi. Bu rakam ne kadar düşük olursa yağ o kadar ince olacağından, bu bize aynı zamanda yağın düşük ısılarda ne kadar akıcı olacağını ve motorun ne kadar kolaylıkla çalışacağını da gösterir.İkinci rakam yağın yüksek ısı viskozitesini verir. 10W-40’taki “40” gibi. Bu rakam ne kadar yüksekse, yağ sıcakken o kadar viskoziteli, yani kalın demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

zonguldakta yaşıyorum iklim olarak istanbula yakın hava şartları var.4 bin km sonra yağ değiştireceğim yani sonbahara gelecek mevsim olarak tahminen.Yağ değiştireceğim zaman 5-30 yağ kullanmalıyım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

SELAM ARKADAŞLAR...... 2010 mazda 3 impressive otomatik lpg li 40000 de olan aracım için hangi yağı ve buji  kullanmalıyım..servisim bujilerin markasının NGK olduğunu yağın da MOBİL olduğunu söyledi.bu arada bursa mustafakemalpaşa da ikamet ediyorum. sizce yağ olarak mobil 5-30 ve buji olarak NGK İFR6E11 mi kullanmalıyım...TEŞEKKÜRLER...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 hafta önce değiştirdim, 2006 Mazda 3, 5-30 Castrol. Daha önce opel aracımda kullanmış dikkat etmemiştim ama yağın üzerinde Kore ve Japon araçları için özel üretilmiş bilmem ne diye yazan bi ibare de vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

SELAM ARKADAŞLAR...... 2010 mazda 3 impressive otomatik lpg li 40000 de olan aracım için hangi yağı ve buji  kullanmalıyım..servisim bujilerin markasının NGK olduğunu yağın da MOBİL olduğunu söyledi.bu arada bursa mustafakemalpaşa da ikamet ediyorum. sizce yağ olarak mobil 5-30 ve buji olarak NGK İFR6E11 mi kullanmalıyım...TEŞEKKÜRLER...

2010 Mazda 3 aracıma castrol magnatec 10/40 kullanıyorum.Yağ seçiminde 5/30  10/40 gibi değerlerden ziyade  kitapçıkta yazan ACEA A3/B3 SAE .. vs gibi viskozite değerlerini dikkate alıyorum.Her yağ kitapçıkta önerilen standartları karşılamıyor bildiğim kadarıyla.Örneğin X marka 5/30 yağın karşıladığı ACEA veya SAE viskozite değerleri ile aracınızdaki değerler birbirine uymuyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Edge koyuyorum. tam sentetik yağ en iyisi. lpg fazla ısındığı için tam sentetik kullanmakta fayda var. Biraz pahalı ma sağlıklı oluyor. Geç fark ettim :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben yağ seçimini lpg veya keyfiyata göre değil,  iklime ve kaputtaki çizelgeye göre tavsiye edilen sıcaklık değerlerinde hangi yağ öneriliyorsa o yağın kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

Yağın tam sentetik olması bişey ifade etmez, sıcaklık aralığı önemli vede bu tam sentetikleri çok abartıyolar , güvenmeyiniz, çok çabuk bozuluyor bu yağlar sıcaklık altında.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben lpg'li aracım için 15-40 Shell Lpg yağı kullanıyorum... Bujiler ise standart buji...

Veli benim usta'da LPG'li araçlar için 10-40 yağın ince geldiğini ve Mazda'ma 15-40 yağ koyalım dedi fakat ben kabul etmedim. İdeal yağ kalınlığının 10-40 olduğunu bildiğim için reddettim kısacası. Bilmem doğru yaptın mı?

Geçtiğimiz sene bu aylarda yağ değişimi sırasında 10-40 Castrol marka yağ koydu ve 1 sene içinde koyulan yağda en ufak bir azalma olmadı. Geçtiğimiz ay kışa tam olarak girmeden önce 1 senelik kilometresini doldurmuş olan yağı değiştirdim. Usta bu sefer gene teklif etti 15-40 yağı ve ısrar etti daha iyi olur vesaire bir şeyler söyledi ama yine istemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elf'in yağını tavsiye etti benim ustam. denemiş, diğerlerine göre daha iyiymiş elf. yağ yakan araçlarda da daha az yaktırıyormuş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ konusunda ben hiçte seçici olduğumu söleyemem, API standartını taşıyan vede parformans değeri genellikle SL CF olan ayrıca A3 B4 tüm yarı sentetik yağlar aynı, 10-40 ın tam sentetiği zaten yoktur , günümüzdeki yağların zaten belli standatları var vede olmak zorunda önemli olan uygun yağ viskositesini seçmek onuda iklim vede üreticinin yağ cetveli belirler , bide yağ değişimini geciktirmemek  benim düşüncem bu yönde.

Bahsi geçen standartları vede yağ viskosite cetvellerini netten araştırınız bana hak vericeksiniz eminim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Veli benim usta'da LPG'li araçlar için 10-40 yağın ince geldiğini ve Mazda'ma 15-40 yağ koyalım dedi fakat ben kabul etmedim. İdeal yağ kalınlığının 10-40 olduğunu bildiğim için reddettim kısacası. Bilmem doğru yaptın mı?

Geçtiğimiz sene bu aylarda yağ değişimi sırasında 10-40 Castrol marka yağ koydu ve 1 sene içinde koyulan yağda en ufak bir azalma olmadı. Geçtiğimiz ay kışa tam olarak girmeden önce 1 senelik kilometresini doldurmuş olan yağı değiştirdim. Usta bu sefer gene teklif etti 15-40 yağı ve ısrar etti daha iyi olur vesaire bir şeyler söyledi ama yine istemedim.

10-40 Yağda sorun yaşamadıysan (eksilme vs.) değiştirmene hiç gerek yok zaten... Yıpranmış motorlarda özellikle lpg de olunca ustaların genel tavsiyesi 15-40 olmakta...

10-40 yağ benim araçta nadiren de olsa lifter sesi yapıyordu, 15-40 yağ ile bu ses verme aralığı daha da uzadı, lifter katkısı koyunca da bitti...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

5-30 castrol A1 devam. Sıkıntı yok. İleri kmlerde yağ eksiltme olabilmektemiş ama şimdilik ben de sıkıntı yok. Performans, motor sesi ve yakıt olarak 5-30 u 10-40 tercih ederim. kisini de kullandım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...