Jump to content
kaan-kahraman

Frenler

Tavsiye Edilen Mesajlar

kaan-kahraman

Arkadaşlar bende mazda 2 1.5 sport var genel olarak çok memnunum araçtan frenleri dışında.Geçenlerde bi kavsağa biraz hızlı girdim fren yapınca araba kaymaya başladı resmen drift atım yani acemi olsaydım hayatta toparlanmazdı o araç .Aracın bu kadar kolay kayması güvenimi sarstı bu araca işin doğrusu başta Abs devreye girdi fakat sonra kaymaya başladı araç bu konuda bilgisi olan yada benzer deneyim yaşayan var mı acaba

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
domestos

Normal şartlarda bu şekilde bir kayma olacağını sanmıyorum... Aracın limitlerini aşmış veya zorlamış olabilirsin.

Daha sakin kullanımla denediğinde böyle bir sorunla karşılaşacağını sanmıyorum.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

kavşağa kaç km hızla girdin ??? lastiklerini durumu ne ??? tahmin edersem aracınız yana doğru kaymış drift tarzı bir durumdan bahsetmişsiniz, öncelikle geçmiş olsun büyük bir tehlike atlatmısınız çünkü yana doğru takla atma olasılığı yüksektir bu tip durumlarda bütün araçlarda kayar bazı durumlarda ama size kaymaması gereken yerde kaymış gibi geldiyse bir sorun var demektir mazda 2 kullanıcıları bu konuda yorum yaparlar sanırım.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
İlhan

Bence de aracın frenlerinden önce, aracı kullanış tarzınızda bir sıkıntı olmuştur. Her viraja girmeden önce viraja girişinde hız tabelası olur. Siz kim bilir o trafik levhasındaki rakamın ne kadar üzerindeydiniz :)

Aracın virajda kaymasının tek sebebi,  hiç bir marka model araçta, tek sorumlusu fren olamaz. Virajın açısı, aracın hızı, lastiklerin durumu, asfaltın durumu (ıslak/kuru/çamurlu/mıcırlı vs), virajı dönerkenki direksiyon hareketleri ve en önemlisi sürücünün tecrübesi ve dikkati. Tüm bunlar etken faktörlerdir.

DSC bu gibi durumlarda, sürücü hatalarını elinden geldiğince ört bas etmeye çalışıyor. DSC ve tam bağımsız arka süspansiyonu olan araçların yol tutuşları haliyle daha iyi oluyor. Ama dediğim gibi bu saydığım özelliklere sahip aracı dahil virajda kaydırabilirsiniz.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emregc

Başka araç olsaydı belkide virajda sen fren yapınca takla atacaktı, bence drift yaparak seni kurtarmış araç...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
kaan-kahraman

Arkadaşlar yeşil ışıga yetişmek için bastım biraz sonra o hızla kavsaga girdim hıza bakmadım ama lastiklerim yeni,yolda asfalttı yani kayması biraz abartı oldu sanki.Genel olarak frenlerini başarılı bulmuyorum bu aracın bunu söyleyebilirm.Bundan önce yeni corsam vardı,ondan önce de mitsubishi colt ikisinin de frenleri daha iyiydi heleki corsanın frenleri cok basarılıydı.BU araçta tek olumsuz şey frenleri bence araç kaymaya çok meyilli araç kayıyor ve hemen abs devreye giriyor.Böyle araç yapmışlar ESP koymamıslar buyuk eksiklik .

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×