Jump to content

Mazda 6 Motor Gücü Kaybı

Utku_TR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese selamlar,

Yaklaşık 1 ay önce 2009 model MAZDA-6'ma yaptırdığım motor gücü testi sonucunda 147 HP olması gereken araç 125 HP çıktı. Bu durumda 22 HP'lik bir kayıp söz konusu. Yani %15-20 civarı motor da kayıp var.

Bugün MAZDA HERTER (ANKARA) servisine götürerek durumu anlattım (Götürmez olaydım :)). Kendileri 2 ay önce aracıma bakım yapmıştı. Durumu anlattıktan sonra aracı bilgisayara sokabileceklerini ancak bunun için 100TL istediklerini ilettiler. Ben de aracımın hala Garanti İçi olduğunu hatta 2 önce kendilerinin bakım yaptığını hatta bu gibi durumlarda önce araca bakılması gerektiğini eğer bir sıkıntı varsa o zaman fiyat vermeleri gerektiğini söyledim. Ancak anlaşamadık ve Mazda Yol Yardımını arayarak durumu ilettim. Pazartesi dönüş yapacaklarını söylediler.

Sizlere danışmak istediğim; bu gibi testlerde Motor Gücünün düşük çıkması normal mi? Eğer bir sıkıntı olabilceğini düşünüyorsanız nerede olabilir. Aşağıda Mazda6 'nın fabrika çıkış değerlerini ve test sonucu değerlerini görebilirsiniz. Yardımcı olabilecek bütün arkadaşlara ve servis yetkilerine şimdiden çok teşekkürler.

Motor Gücü(Fabrika): 147 HP  / 6500 devir  Test Sonucu: 125 HP / 6210 devir

Tork(Fabrika) : 184 Nm / 4000 devir              Test Sonucu 155 Nm / 3760 devir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Motor güçleri DIN (ECE) normuna göre veriliyor, bu da motor çıkış volanındaki güç demek. Aracınızda büyük ihtimalle WHP, yani tekerleğe ulaşan gücü ölçmüşler. Tekerlekten ölçtüğünüz zaman hiçbir aracın gücü katalog değeri çıkmaz. Aracınız otomatikse, sadece %10'a yakın kayıp oradan gelir.

Herkese selamlar,

Yaklaşık 1 ay önce 2009 model MAZDA-6'ma yaptırdığım motor gücü testi sonucunda 147 HP olması gereken araç 125 HP çıktı. Bu durumda 22 HP'lik bir kayıp söz konusu. Yani %15-20 civarı motor da kayıp var.

Bugün MAZDA HERTER (ANKARA) servisine götürerek durumu anlattım (Götürmez olaydım :)). Kendileri 2 ay önce aracıma bakım yapmıştı. Durumu anlattıktan sonra aracı bilgisayara sokabileceklerini ancak bunun için 100TL istediklerini ilettiler. Ben de aracımın hala Garanti İçi olduğunu hatta 2 önce kendilerinin bakım yaptığını hatta bu gibi durumlarda önce araca bakılması gerektiğini eğer bir sıkıntı varsa o zaman fiyat vermeleri gerektiğini söyledim. Ancak anlaşamadık ve Mazda Yol Yardımını arayarak durumu ilettim. Pazartesi dönüş yapacaklarını söylediler.

Sizlere danışmak istediğim; bu gibi testlerde Motor Gücünün düşük çıkması normal mi? Eğer bir sıkıntı olabilceğini düşünüyorsanız nerede olabilir. Aşağıda Mazda6 'nın fabrika çıkış değerlerini ve test sonucu değerlerini görebilirsiniz. Yardımcı olabilecek bütün arkadaşlara ve servis yetkilerine şimdiden çok teşekkürler.

Motor Gücü(Fabrika): 147 HP  / 6500 devir  Test Sonucu: 125 HP / 6210 devir

Tork(Fabrika) : 184 Nm / 4000 devir              Test Sonucu 155 Nm / 3760 devir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

katalog verisi 6500 devirde 147 beygir. siz 6200 de almışssınız. zaten katalog verisini alamazsınız Mustafa abinin dediği sebepten ötürü. ama herter'in tutumu da tuhafmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın 125 beygir çıkması normal. 147'den arada kalan fark aktarma organlarında kayıp güç anlamına geliyor. Dert edicek bir durum yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aradaki fark çok gibi geldi bana ama...

8:)

O kadar beygiri var diye ben hiç heveslenmeyeyim Mazda 6'ya. Beygirlerin çoğu ahırda yan gelip yattıktan sonra ne anlamı kalır di mi?

;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6200 devirde 125 HP çıktı ama zaten 6500 devir ile arada çok ufak bir devir farkı var. Bu sebeple 25 HP'lik fark epey midemi bulandırdı.

Devir farkını, aktarma organlarındaki kaybı ve test eden cihazın kalibrasyon sapmasını düşünürsek böyle bir fark çıkabilir. Ancak yine de içim rahatlamış değil.

Pazartesi günü Mazda Genel Merkezi bu sorunu çözerek test için bana yardımcı olurlar ise testen sonra sizlere yine bilgi veririm.

Bunun yanında Herter servisi tam bir fiyasko. 4-5 ay önce CD çalar bozulduğu için gitmiştim. Garanti içi olarak onarımı yapıldı ama benden cihazı İstanbul'a gönderdikleri için 120TL kargo parası istemişlerdi. Ben de Garanti İçi cihazların her türlü masraflarının yasal olarak firmaya ait olduğunu söyleyerek para vermedim. Ancak servisin kalitesini iki olay sonrasında çok daha iyi anladım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6200 devirde 125 HP çıktı ama zaten 6500 devir ile arada çok ufak bir devir farkı var. Bu sebeple 25 HP'lik fark epey midemi bulandırdı.

Devir farkını, aktarma organlarındaki kaybı ve test eden cihazın kalibrasyon sapmasını düşünürsek böyle bir fark çıkabilir. Ancak yine de içim rahatlamış değil.

Pazartesi günü Mazda Genel Merkezi bu sorunu çözerek test için bana yardımcı olurlar ise testen sonra sizlere yine bilgi veririm.

Bunun yanında Herter servisi tam bir fiyasko. 4-5 ay önce CD çalar bozulduğu için gitmiştim. Garanti içi olarak onarımı yapıldı ama benden cihazı İstanbul'a gönderdikleri için 120TL kargo parası istemişlerdi. Ben de Garanti İçi cihazların her türlü masraflarının yasal olarak firmaya ait olduğunu söyleyerek para vermedim. Ancak servisin kalitesini iki olay sonrasında çok daha iyi anladım.

120 Lira kargo...

:o

Eleman götürüp getirse otobüs parası etmez be...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

İlk merak ettiğim şey = Neden durduk yere arabayı dinamoya soktunuz ?  Bir güç kaybı,  çekiş kaybı falan mı hissetmiştiniz ?

İkinci sorum araçta Lpg var mı ?

Gittiğiniz ölçüm merkezinde hata olma olasılığınıda göz önünde bulundurup bir de başka bir ölçüm merkezine gidin bence eğer araçta bir güç kaybı varsa elinizde 2 farklı ölçüm merkezinden alınmış 2 farklı belge olması sizi daha da güçlü hale getirir.

Birde hepimizin bildiği gibi garantide bütün firmalar kullanıcıya kabahat bulmak için  herşeyi çok incelerler , katalogta 6500 devir = 147 Hp yazdığı için 6500 devir deki sonucu alırsanız çok çok daha iyi olur . 

Bence kesin dinamo bozuktur arabada hata olabileceğini düşünmüyorum.

Bakalım nasıl bir sonuç alacaksınız şimdiden merak ettim .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...