Jump to content

Alacağınız Aracın Üretildiği Ülke Sizin İçin Öneml imidir ?

MFSX
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaslar , sifir arac alirken uretildigi ulkenin illaki aracin anavatani olmasi sizin icin onemlidir ? Gectigimiz gunlerde bir oto dergisinde bu konuyu okudum. Ruslar bu konuda cok secici.Ve ozellikle Rusya'da yapilan montajin kalitesinden asiri derece suphe duyduklarindan mumkun oldukca daha fazlasini odeyip araci anavatanindan ya da daha kaliteli montajin yapildigini dusundukleri ulkelerden getirtiyorlar. Bu konuyu acmamdaki esas amac , Mazda 'nin 3 ,6 ve Cx-5 modellerini temmuz itibari ile Rusya 'da motajlayip satisa sunmasi. Rusya'da Mazda yogun olarak satilan,sevilen bir arac ve Mazda sebep olarak musterisini uzun sure bekletmemek ve gumruk giderlerinden arindirip daha dusuk fiyata satisa sunmak istedigini duyurdu. Ancak bu durumdan yapilan anketlere gore herkes memnun degil ve satislarda ciddi bir gerileme oldugu soyleniyor. Mazda'nin da Ford gibi olacagindan korkuyorlar. Ford yillardir Rusya'da uretiliyor ve inanilmaz uygun fiyatlara satilmasina ,hatta neredeyse sifir faizli kredi sansi verilmesine ragmen neredeyse kimse satin almiyor sirf montaj kalitesi begenilmedigi ve aractan kisa sure sonra sesler gelmeye basladigi icin. Sizin bu konudaki fikir ve yorumlariniz nelerdir ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

%100 orjinal Japon'dan yanayım. Bu japonya yerine başka bir ülke olsaydı yine fikrim aynı olurmuydu ? sanırım ikinci ülke olarak Almanya derdim.

O yüzden menşei ne ise herşeyinin orada tamamlanıp bittikten sonra, satınalmayı tercih ederim.

Her ne kadar aynı teknoloji vs kullanılsada, işçilik farkı devreye giriyor. Japonlar çok çalışkan,sadık, gururlu insanlar. Belkide bu yüzden biraz bu şekilde düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında mantığım önemli olmaması gerekir diyor çünkü ben bu aracın üretildiği ülkeye ve markaya güveniyorsam onların üretim veya montaj izni verdiği ülkeye de güvenmeliyim ama işin duygu yönü farklı tabii .... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bu konuda çok takıntılıyım. Araçları bırakın yedek parçada bile kore, çin vs malı kullanamayorum. Bizim 626 bi ara üstten yağ sızdırıyordu, babam contayı yan sanayiden 15 tl'ye değiştirmiş. 2 ay sonra tekrar kaçırmaya başladı, bu herhalde çin malıydı deyip bir kez daha yan sanayi aldı başka bir yerden o da 20 tl civarıydı sanırım. O da 3 ayı göremedi:) En son 30 tl'ye bir conta bulmuş, Alman malı oğlum bu sefer oldu dedi. O da yalan söylemeyim bi 6 ayı gördü:) Tabi bu arada üst kapağın boyuna sökülüp takılmasını geçiyorum.

En son ben alıp yetkili servise götürdüm, 50 tl'ye orijinalini değiştirdim, 8 sene civarı oldu tık yok. Ee ben nasıl şimdi yan sanayiye güveneyim?

Sonra triger değişimi için sanayiye gittim, üzerinden nsk ve ntn marka rulmanlar çıktı ikisi de Japon. Dediklerine göre ikisi de yokmuş piyasa da şu an ve bana gmb ve ne idiğü belirsiz bir  marka rulman çıkardılar. Abartmıyorum elimdeki rulmanların teki onların ikisinden daha ağırdı!

Keza akis kafası değişiminde de nsk ve diğer akis kafaları arasında gözle görülür farklar vardı.

Parçalar arasındaki bu bariz farkları gördükten sonra ne Japon harici yedek parça ne de Japonya'da üretilmemiş araç alabiliyorum:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Üretim ayrıdır, montaj ayrıdır... Bu yüzden marka sağlamlığını, güvenilirliğini ispat etmişse nerede montajlandığının veya nerede üretildiğinin çok önemi yoktur bana göre...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

işin çok fazla detayına girmeyeceğim ama malın menşei olan milletin insanlarınca monte edilmesini-imal edilmesini tercih ederim.

mesela japon malıylsa japon olmalı başında...

kim ne derse desin Türkiye'de üretilen veya montajlanan araçlar (toyota-hyundai vs.) orjinal milliyetinde üretilmiş araçlardan malzeme ve işçilik kalitesi yönünden farklıdır.

bunun her marka ve her tür üründe sayısız örneği var isteyen arkadaşlarla paylaşabilirim... (sadece otomotivde değil, diğer endüstrilerde de çok net örnekleri var)

şu durum istisna tabi;

bir japon malı japonya ve afrikada farklı fabrikalarda üretiliyorsa, japon olanını tercih etmek lazım, ama sadece afrikada üretiliyorsa zaten piyasadaki en iyi hali afrika üretimi olanıdır.

japon malının avrupa veya amerika fabrikasında dahi olsa sığıntı gibi imal edilmişinden ziyade, paşalar gibi kendi fabrikasında imal edilmiş özünü almayı tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında buraya bir yazı yazdım ve sonra uygun olmayacağı için sildim. Birgün şahsen görüşebildiğimiz arkadaşlar merak ediyorsa, onlara sözlü olarak söylerim....

işin çok fazla detayına girmeyeceğim ama malın menşei olan milletin insanlarınca monte edilmesini-imal edilmesini tercih ederim.

mesela japon malıylsa japon olmalı başında...

kim ne derse desin Türkiye'de üretilen veya montajlanan araçlar (toyota-hyundai vs.) orjinal milliyetinde üretilmiş araçlardan malzeme ve işçilik kalitesi yönünden farklıdır.

bunun her marka ve her tür üründe sayısız örneği var isteyen arkadaşlarla paylaşabilirim... (sadece otomotivde değil, diğer endüstrilerde de çok net örnekleri var)

şu durum istisna tabi;

bir japon malı japonya ve afrikada farklı fabrikalarda üretiliyorsa, japon olanını tercih etmek lazım, ama sadece afrikada üretiliyorsa zaten piyasadaki en iyi hali afrika üretimi olanıdır.

japon malının avrupa veya amerika fabrikasında dahi olsa sığıntı gibi imal edilmişinden ziyade, paşalar gibi kendi fabrikasında imal edilmiş özünü almayı tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bencede önemli üretim yeri, aksi taktirde yan sanayiciler çakma çin malı parçaları kaptırabiliyor üretici firmalara...Sonuçda arabalar aynı kalitede çıkmıyor yani gerçekte...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında buraya bir yazı yazdım ve sonra uygun olmayacağı için sildim. Birgün şahsen görüşebildiğimiz arkadaşlar merak ediyorsa, onlara sözlü olarak söylerim....

ben merak ettim... pm veya eposta atabilirsiniz bana...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Size özel mail atsam, diğer arkadaslara haksızlık olacak. Özetle birçok otomobil üretim fabrikasının kalite kontrol hatlarında bazı ekipmanlarımız var. Bu sebeple, bazı ureticilerin gercekten çok iyi kalitede imalat yaptıklarını söyleyebilirim. Bazı fabrikalar birden fazla sayıda o markanın Dünya da en iyi üretim kalitesine sahip fabrikası ödülü aldı.

Türkiye de, tabi ki hepsi değil ama, inanilmazkaliteli yabancı veya yerli sermayeli yan sanayi ve mühendislik mevcut. Ornegin Japon imalatı far gruplarında bir türlü nemlenme sorununu çözemediler. Herhalde en fazla garanti claim buradan geliyordur. Türkiye de bir fabrika bunun önüne gecmek için enfraruf yapıştırıcı kurutma hattı geliştirdi ve bildigim bu Dunyada

ilk ve geri dönüş inanılmaz düştü.

quote author=okkko link=topic=29005.msg476715#msg476715 date=1344265328]

ben merak ettim... pm veya eposta atabilirsiniz bana...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...